Dell Inspiron 3590 G3 recenzija
Datum objave 02.05.2020 - Krešimir Matanović
Dell Inspiron 3590 G3
Prije nešto malo više od dva mjeseca smo na testu imali Inspirona 3590 G3 opremljenog i7 9750H procesorom i GTX 1660 Ti grafikom. Danas donosimo test nešto slabije opremljenog modela povoljnije cijene, koji je uz to trenutno na akciji u Linksu. Ova G3-ca je opremljena s procesorom i5 9300H, grafičkom karticom GeForce GTX 1650 4GB, te s 8GB radne memorije i 512 GB skladišne.
Kao što smo u prvoj recenziji pisali, G3 je redizajniran u odnosu na prethodnika (3579), te je sada smjelijeg i puno zanimljivijeg dizajna – kakav jedan gamerski prijenosnik i mora biti. Rubovi su mu nakošeni, agresivniji su, dodani su tirkizni elementi na bokove, Dell logo, te na gumirane dijelove na dno prijenosnika. Tako G3 izgleda kao proizvod namijenjen igračima. Poklopac prijenosnika ima blago uzdignut središnji dio, bokovi su nakošeni, te su dva zvučnika s prednje strane slobodna za odašiljanje zvuka lijevo i desno od prijenosnika.
Konstrukcija G3 je plastična, ali vrlo kvalitetna i robusna. Svi su spojevi vrlo čvrsti, šarka ekrana je odlična i vjerujemo dugotrajna. Tipkovnica se uvija tek prilikom jačeg pritiska, baš kao i okvir ekrana ali tek ako svijamo njegove suprotne krajeve. S donje se strane nalazi velika rešetka za usis zraka koji je bitan zbog komponenata koje su u prijenosnik ugrađene, a takve su i stražnje dvije rešetke kroz koje topli zrak izlazi. Straga se između dvije rešetke nalazi sjajna površina nosača ekrana u na kojoj se nalazi G3 oznaka. U odnosu na prethodnika, prijenosnik je malo smanjen i olakšan. Mjeri 365,5 x 245 x 21,6 milimetara, a masa mu je izmjerenih 2,506 kilograma. Donje četiri tirkizne gumene nožice su velike i odlično ga drže na svim podlogama. Servisni pristup je lagan s donje strane koja je pričvršćena s deset vijaka.
S hardverske je strane ovo sasvim solidan stroj. Procesor je četvero jezgreni s podrškom za osam logičkih jezgara, radna memorija je Kingstonova LPDDR4, konfigurirana u dav kanala (2x 4 GB), a i prostora za skladištenje podataka je dovoljno ako ne pretjerujemo s igrama – 512 GB. Igraća grafička kartica je GTX 1650 koja ima dediciranih 4 GB GDDR5 video memorije. Ta je grafika solidna za igranje igara u 1920 x 1080 rezoluciji što smo naravno i provjerili u testovima. Ekran je AU Optronicsov AHVA, FullHD rezolucije sa stopom osvježenja slike standardnih 60Hz što je sasvim dovoljno za ugrađenu grafičku karticu.
Tehničke specifikacije:
- Model: 3590
- Boja: Crna
- Ekran: 15,6“, 1920×1080 , 16:9, 60Hz, 142 ppi, AHVA, anti-glare, 300 cd/m2, 700:1, 72% NTSC, WLED, AU Optronics B156HAN (Dell K1MP9)
- Procesor: Intel Core i5-9300H (šest jezgri, dvanaest threadova, od 2.4 GHz do 4.10 GHz, 8 MB Smart Cache, 45 W (TDP-down 35 W)
- Čipset: Intel Cannon Point-LP, Coffe Lake-H
- Grafička kartica: Nvidia GTX 1650 4 GB GDDR5 & Intel UHD 630
- Radna memorija: 2x 4 GB Kingston KKN2NM-MIE, LPDDR4 2666 MHz CL19
- SSD: PC SN520 WDC 512GB NVMe SSD PCIe 3.0 x4
- Zvuk: Intel Cannon Point cAVS, stereo zvučnici (Waves MaxxAudio Pro), mikrofon
- WLAN: Intel Wireless-AC 9560 802.11 ac WiFi + Bluetooth 4.2
- LAN: Realtek Gigabit Ethernet kontroler
- Eksterni portovi: 1x USB-C (mini DP), 2x USB 2.0 Type-A porta, 1x USB 3.1 Type-A port, SD card čitač, combo mini audio jack, HDMI 1.4, RJ45
- Baterija: 51Wh, Li-Ion LG (11,4V, integrirana)
- OS: Ubuntu 18.04
- Oprema: Combo mini jack (mikrofon/slušalice), Security Lock, SD Card reader, HD web kamera, čitač otiska prsta (Goodix)
- Masa: 2,5 kilograma
- Dimenzije: 365,5 x 245 x 21,6 milimetara
- Jamstvo: 3 godine (1 godina na bateriju)
Radna je površina prostrana s tipkovnicom pune veličine i velikim touchpadom orijentiranim prema lijevo. Iznad tipkovnice se nalazi Power tipka s čitačem otiska prsta koji je dobro došao dodatak čak i u ovoj gamerskoj seriji. Gornji su bridovi nakošeni kako tijela prijenosnika tako i ekrana, što mu daje dinamičniji izgled. Tipkovnica je s hrvatskim znakovima, chicklet je tipa s kratkim godom tipaka i osvijetljena je. Chicklet nije idealna za tipkanje velike količine teksta, no za gaming je solidna s posebno označenim WASD tipkama. Zamjerke idu na mali enter i male tipke smjera – radije bi na igraćem prijenosniku vidjeli veće i komotnije tipke umjesto numeričkog dijela. Gornji red tipaka je primarno multimedijski, a sekundarno funkcijski (F1 do F12). Touchpad je precizan i brz, z dvije fizičke tipke na dnu koje su malo osjetljivije i klizave pa pritiskom često pomičemo i kursor. No, gameri će ionako najčešće uz ovaj prijenosnik koristiti miša.
Bokovi dizajnerski donose pravi gamerski štih. Nakošeni su na početku kako bi stali veći zvučnici, a onda se na polovici izravnavaju za klasične utore. S lijeve se strane nalazi mini jack za slušalice, smanjeni RJ45 konektor, pa jedan USB 3.1 Type A port, zatim HDMI i USB-C portovi (Display Port), te utor za napajanje. Na desnoj je strani utor za SD kartice, dva USB 2.0 utora i security lock.
Ekran prijenosnika je proizveden od strane AU Optronicsa i mode je B156HAN. Riječ je o 15,6-inčnom AHVA ekranu LED pozadinskog osvjetljenja, sa stopom osvježenja slike od 60 Hz. Spyder 5 kolorimetrom smo izmjerili 66% pokrivenosti sRGB spektra i 50% AdobeRGB spektra dok tvornički podaci govore o 72% pokrivenosti NTSC spektra. Mjerenje je pokazalo slabiju krivulju Gamme koja čija je izmjerena vrijednost bila 2.9. Gray ramp je između 25% i 90% ulaznog RGB-a iznosio ispod 6.600 kelvina. Maksimalna svjetlina je iznosila 248 kandela, a kontrast pri od 50 do 100% osvijetljenosti 1070:1 i 1080:1. Bijela je točka bila na 6.700 kelvina. Sve ove brojke ne govore previše u prilog ekranu, no to je otprilike prosjeko onoga što možete očekivati u ovoj cjenovnoj klasi.
Zanimljivo uniformiranost boja je vrlo dobra i velikog DeltaE odstupanja nema – maksimum je 3.8 pri 100% osvijetljenosti u donjem lijevom kvadrantu, ostalo je sve oko 2, ili uzornije na nižim razinama osvijetljenosti – 83% ili 67%. Uniformiranost pozadinskog osvjetljenja je solidna s maksimalnim odstupanjem od 8%. Preciznost boja je u većoj mjeri prosječna, s najvećim odstupanjem na tirkiznoj boji s DeltaE vrijednošću od visokih 7.4, crvena je na 5.3, dok su sve ostale vrijednosti od 1 do 2.6%, s prosjekom na 2,58%. Zbog svega toga ovaj monitor zaslužuje odjenu 3,5. Solidan je, no ne i sjajan.
Prijenosnik ima bateriju od 51 Wh što je zadovoljavajući kapacitet za rad i multimediju, no ne i za igranje. U igrama će otprilike izdržati malo preko jednog sata, dok u kombiniranom radu treba računati s oko 6 – 7 sati autonomije. AC/DC adapter je snage 130 W, nešto sporije puni bateriju od 180-wattnog koji se isporučuje uz jači G3, no manje se zagrijava od njega. Prijenosnik dolazi s predinstaliranim Ubuntu 18.04 operativnim sustavom koji je odličan, ali mi smo za potrebe testiranja instalirali Windowse 10 Pro.
Forum
Objavljeno prije 19 minuta
Serije - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 22 minute
Kupovina sa Amazona?Objavljeno prije 48 minuta
Telemach - OptikaObjavljeno prije 57 minuta
A1 i ekstremna potronja baterijeObjavljeno prije 1 sat
VW popravak modula u autuNovosti
Hoće li fotografije s mobitela izgubiti boju nakon prijenosa na računalo? Osim kompresije i pretvorbe formata, i AI igra veliku ulogu!
Danas, u eri kad svi fotkamo mobitelima, ti uređaji postali su pravi "artefakti" za hvatanje trenutaka života. Kad pogledamo fotku na ekranu mobitela, sve izgleda spektakularno – boje pršte, detalji su toliko oštri da se čini kao da možemo... Pročitaj više
LG lansira 31,5" 4K Swing Smart Monitor, s postoljem na kotačima, s Microsoft Officeom
LG je upravo lansirao Smart Monitor Swing zaslon s postoljem na kotačima, visokom prenosivošću, integriranim s mnogim pametnim značajkama. Ovaj zaslon ima točnu veličinu od 31,5", 4K UHD rezolucija podržava multi-touch za vizualnu interakci... Pročitaj više
USB 2.0: Od "kralja brzine" 2000. godine do trajne ikone nakon 25 godina
Iako je USB 2.0 prvi put predstavljen 2000. godine, trebalo je nekoliko godina da postane stvarno popularan na osobnim računalima. Danas, 25 godina kasnije, još uvijek ostavlja svoj trag kao jedan od najvažnijih tehnoloških standarda za pri... Pročitaj više
Zašto se Samsung odrekao svega kako bi premjestio svoje telefonsko carstvo u Vijetnam?
Samsung je nekoć bio veliki igrač u Kini, ali nakon nekoliko ključnih događaja, tvrtka je odlučila premjestiti proizvodnju pametnih telefona u Vijetnam i druge zemlje. Što se dogodilo? Zašto su se Koreanci odlučili odreći Kine, unatoč tome... Pročitaj više
Digital Realty u Hrvatskoj dobitnik priznanja Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za unapređivanje zaštite na radu
Digital Realty (NYSE: DLR), najveći globalni pružatelj rješenja za data centre, kolokacije i međusobno povezivanje neovisnih o oblaku i operatoru, dobitnik je još jednog priznanja za unapređivanje zaštite na radu. Riječ je o godišnjem prizn... Pročitaj više
Sve novosti