Razmetni sin – Kako ne izvući pouku (2)
Datum objave 22.09.2007 - Oton Ribić
Kako ne izvući pouku (2)
U protekloj kolumni obrecnuo sam se na neke iritantne greške od kojih pati manje-više sav komercijalni softver, i obećao kako neću ostati samo na tome, već ću ostatak elaborirati u sljedećoj – koja je sada pred vama. Podsjećam, ovo nisu možda najubojitiji ili najvažniji nedostaci za mir u svemiru, već samo oni koji su prilično iritantni i zapanjujuće je koliko dugo ih softverska industrija, iz nekog razloga, odbija riješiti.
6. Atlas svijeta? – Zašto programi koji služe, recimo, generiranju slučajnih brojeva i nemaju veze s Internetom, prilikom instalacije traže državu u kojoj živim? I u combo-boxu ih onda ponude toliko da me uvijek začudi kakva nova imena nalazim u tim popisima, mada u životu nisam markirao niti jedan sat geografije. To me još ne bi smetalo da ima doista i nekog efekta, ali sam se jednom prilikom odlučio pozabaviti time i instalirati nekoliko programa prijavivši im da sam na Madagaskaru i – pogađate – razlika u funkcioniranju je bilo točno nula.
Kad smo već kod toga, ništa manje me ne sekiraju programi za čiju registraciju moram upisati deset stranica podataka koji su nerijetko privatne prirode. Nedavno sam pri instalaciji jednog (profesionalnog!) programa za backup morao dati informacija kao da kupujem uran-235…
7. Miš, miš i samo miš – Mogao bih nabrajati cijeli dan i noć programe koji su preoskudni tipkovničkim kraticama ili ih – još gore – uopće nemaju. Svjestan sam kako mnogi korisnici uživaju u komforu korištenja miša za praktički sve, ali ako spadate među takve, zapanjili bi se kolike vojske old-schoolera preferiraju sve raditi tipkovnicom, a miš uhvatiti tek kad je vrijeme malo odigrati Terror from the Deep. Ovdje možemo dodati i programe čije su kratice nelogične i prekomplicirane – npr. dok Ctrl+Shift+Alt+Tab+F12 aktivira neku opskurnu komandu, obični Shift+F2 izazvat će samo Windowsov zbunjeni “ding”. A i što se miša tiče, razočaran sam koliki programi uopće ne koriste njegove dodatne tipke, koje danas više nisu rijetkost.
Program je dobar onoliko koliko mu je dobar UI; ako ne vjerujete, pitajte Sony i iRiver kakve su im reakcije na njihove softvere za upload glazbe na MP3 svirače, ili kupite TV-karticu.
8. Samo da nema standarda – Vjerovali ili ne, ali još uvijek se nalazi popriličan broj softvera koji se potpuno zbunjuje hrvatskim slovima (ili, preciznije rečeno, bilo kakvim setom karaktera koji nije hard-core ASCII koji smo imali još na 8086-ici). Kockice umjesto slova Ć, raznorazni angstromi i hijeroglifi koji marljivo niodakle iskaču, web-stranice koje su jedva čitljive i slični cirkusi su još uvijek frustrirajuća stvarnost.
Mada nismo neka svjetska velesila koja žari i pali globalnom ekonomijom (štogod inače naši političari tvrdili), ipak se ne trebamo na to podsjećati svaki put kad pritisnemo Alt+Shift.
9. Malo enigmatike – Drag the option icon from the tool palette and drop it into the object selection sliding bar. Ovakva uputa, koja zvuči kao da je stigla iz neke komplicirane avanture, zapravo nam je svima poznata iz knjižica i softverskih helpova koji nerijetko podsjećaju na enigmatske časopise. Ne radi se samo o rječniku koji barata opće nerazumljivim i neprecizno zadanim terminima (npr. kakva je razlika između status bara i status viewera???), nego i rečeničnim konstrukcijama nad kojima bi se i George Bernard Shaw preznojio.
Ako softverske kuće već potroše mala bogatstva na odrede programera, neka još potroše mrvicu više na dobrog i strpljivog autora koji rečenice u manualu neće pisati u pluskvamperfektu s neizrečenim subjektom.
10. Doza zabave – I za kraj, umjesto kritike, jedan prijedlog. Mnogi su današnji programi napravljeni izuzetno klinički i korporativno, čak i kada im ciljna publika nisu advokati za razvode. Zašto ih katkad ne začiniti blagom dozom humora, kojeg programeri obično imaju (i to u jednoj dobroj, blago crnoj varijanti)?
Možda mi to ne bi nedostajalo da prije desetak godina, još dok smo se divili Windowsu 95, nisam koristio jedan program za glazbenu notaciju koji je, kad ste pokušali otvoriti nepostojeću datoteku, umjesto očekivanog File not found, uvijek uspio nasmijati ovom porukom (ispričavam se ukoliko nije precizna – pišem je iz glave i prevodim):
“Zadana datoteka nije pronađena. Ako ste sigurni da ona ipak postoji na zadanom mjestu, udostojite se zatvoriti program u kojem je trenutačno editirate. Ako niti to ne pomogne, datoteka je prisutna tijelom ali ne duhom, i poželjno je resetirati računalo kako bi je izvukli iz transcendencije. Hvala.”
Forum
Objavljeno prije 2 minute
Filmovi - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 15 minuta
A1 i ekstremna potronja baterijeObjavljeno prije 23 minute
PlayStation 5Objavljeno prije 34 minute
Teretana, utezi i sprave za vjebanjeObjavljeno prije 42 minute
Prelazak na 2.5 GbE mreuNovosti
Hoće li fotografije s mobitela izgubiti boju nakon prijenosa na računalo? Osim kompresije i pretvorbe formata, i AI igra veliku ulogu!
Danas, u eri kad svi fotkamo mobitelima, ti uređaji postali su pravi "artefakti" za hvatanje trenutaka života. Kad pogledamo fotku na ekranu mobitela, sve izgleda spektakularno – boje pršte, detalji su toliko oštri da se čini kao da možemo... Pročitaj više
LG lansira 31,5" 4K Swing Smart Monitor, s postoljem na kotačima, s Microsoft Officeom
LG je upravo lansirao Smart Monitor Swing zaslon s postoljem na kotačima, visokom prenosivošću, integriranim s mnogim pametnim značajkama. Ovaj zaslon ima točnu veličinu od 31,5", 4K UHD rezolucija podržava multi-touch za vizualnu interakci... Pročitaj više
USB 2.0: Od "kralja brzine" 2000. godine do trajne ikone nakon 25 godina
Iako je USB 2.0 prvi put predstavljen 2000. godine, trebalo je nekoliko godina da postane stvarno popularan na osobnim računalima. Danas, 25 godina kasnije, još uvijek ostavlja svoj trag kao jedan od najvažnijih tehnoloških standarda za pri... Pročitaj više
Zašto se Samsung odrekao svega kako bi premjestio svoje telefonsko carstvo u Vijetnam?
Samsung je nekoć bio veliki igrač u Kini, ali nakon nekoliko ključnih događaja, tvrtka je odlučila premjestiti proizvodnju pametnih telefona u Vijetnam i druge zemlje. Što se dogodilo? Zašto su se Koreanci odlučili odreći Kine, unatoč tome... Pročitaj više
Digital Realty u Hrvatskoj dobitnik priznanja Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za unapređivanje zaštite na radu
Digital Realty (NYSE: DLR), najveći globalni pružatelj rješenja za data centre, kolokacije i međusobno povezivanje neovisnih o oblaku i operatoru, dobitnik je još jednog priznanja za unapređivanje zaštite na radu. Riječ je o godišnjem prizn... Pročitaj više
Sve novosti