Synology DS423+ i DS423 recenzija
Datum objave 10.07.2023 - Denis Arunović
DS423+ i DS423 - prvi dio
Uvod
Prije nekoliko mjeseci imali smo se prilike poigrati s jednim od najjeftinijih Synologyjevih NAS-eva, modelom DS223 koji korisniku nudi utore za dva SATA čvrsta diska ili SSD-a i jednako osnovnu razinu brzine mrežnog sučelja – 1 Gb/s. Sada su pak na red došli veći modeli koji su također predstavljeni ove godine. DS423+ i DS423 nude dvostruko više utora za uređaje, a u slučaju jačeg modela i utore za NVMe SSD-ove.
I dok DS423 pripada istoj seriji kao i DS223 – Value Series, DS423+ nalazi se u prestižnoj i skupljoj seriji Plus. Potonja pokriva zahtjevnije kućne, ali i profesionalne korisnike zbog čega se u njoj nalaze i uređaji s kapacitetom od 24 diska.
Synology DS423+
Usprkos vrlo sličnom imenu i broju podržanih SATA pogona, DS423+ i DS423 se zapravo dosta razlikuju. Njihove zajedničke karakteristike su četiri utora za čvrste diskove, dva 1-gigabitna mrežna sučelja s podrškom za agregaciju i failover te dva 5-gigabitna USB porta koja omogućavaju spajanje vanjskih USB diskova. Naravno, softverski su uređaji također vrlo slični, iako DS423+ zbog moćnijeg hardverske platforme ipak i u ovom smislu ima izdašnije mogućnosti.
DS423+ ima 4-jezgreni Celeron J4125 s 2 GB zalemljene memorije, ali i jednim slobodnim SO-DIMM utorom pomoću kojeg je memoriju moguće proširiti do znatno izdašnijih 6 GB. Za tu je namjenu proizvođač osigurao vlastiti 4-gigabajtni modul brzine 2.666 MHz – D4NESO-2666-4G. Kupovinom ovog modula imate najveću šansu da će sve raditi bez greške, te da nećete izgubiti jamstvo na uređaj. S druge strane, ovaj je modulić 4-5 puta skuplji od generičkih modula istih specifikacija što će mnoge, vjerujemo, odbiti od kupovine.
Iako je Intelov procesor na koji se DS423+ oslanja dosta star, svejedno je snažniji od Realtekove alternative zbog čega model iz serije Plus neki neke dodatne softverske mogućnost. To su primjerice podrška za virtualizaciju, email poslužitelj i Central Management System. Potonja značajka vrlo je zanimljiva korisnicima s više Synologyjevih uređaja budući da omogućava jednom NAS-u da upravlja s ostalim podržanim NAS-evima unutar iste mreže. DS423+ također nativno, preko trgovine aplikacija, podržava instalaciju Plexa, popularnog softvera za mrežno streamanje multimedije, a zahvaljujući Intelovom procesoru i njegovoj ugrađenoj grafičkoj kartici, hardversko transkodiranje video datoteka radi glatko i s minimalnim opterećenjem sustava.
Na prednjoj strani uređaja nalaze se četiri vertikalno postavljene ladice za diskove, opremljene s plastičnim bravicama koje otežavaju neovlašteno izvlačenje diskova. Izostanak maske koja bi prekrivala ladice olakšava posao hlađenja paru 92-milimetarskih ventilatora smještenih na stražnjoj strani kućišta, ali i hot-swap izmjenu diskova u slučaju hardverskih problema. Desno od diskova nalazi se stupac statusnih LED-ica – po jedna za svaki disk te gornja za status samog NAS, a ispod njih je 5-gigabitni USB port i tipka za uključivanje. Ventilatore je moguće regulirati softverski, a ako se odlučimo za tihi profil, NAS je u radu (ako zanemarimo klasično glasanje čvrstih diskova) relativno tih.
Na listi kompatibilnosti priličan je broj diskova, što od samog Synologya, što od drugih proizvođača, maksimalnog kapaciteta 18 TB u slučaju Synologya, a 16 TB kod ostalih diskova. Na listi su i Synologyjevi SATA SSD-ovi kapaciteta od 480 GB do čak 7 TB. Od datotečnih sustava podržani su btrfs i ext4, a od RAID konfiguracija 0, 1, 5, 6 i 10. Alternativno, kućnim korisnicima će vrlo primamljiv biti Synologyjev vlastiti Hybrid RAID sustav koji omogućava proširivanje RAID polja nezavisno o kapacitetu dodanih diskova. Fleksibilnost ima svoju cijenu u vidu nešto nižih performansi, no držimo da je ovaj kompromis sasvim prihvatljiv za kućne korisnike.
Drugi 5-gigabitni USB port je na stražnjoj strani, zajedno s parom 1-gigabitnih mrežnih utičnica. Njih je moguće koristiti kombinirane ili da jedna drugoj budu failover. Ipak, to ne mijenja činjenicu da je 1-gigabitno sučelje za današnje pojmove relativno sporo.
Za one hrabrije i sklone hakeraju, postoji mogućnost spajanja određenih 2.5-gigabitnih i 5-gigabitnih mrežnih kartica, no preduvjet je instalacija neslužbenih drivera dostupnih preko Githuba. Naravno, nitko vam ne jamči da iste drivere Synology neće blokirati u nekoj od budućih nadogradnji operacijskog sustava, no opcija postoji.
Bitna značajka svakako su i dva utora za M.2 SSD-ove, smještena ispod plastičnog poklopčića na dnu NAS-a. Službeno su podržani samo Synologyjevi 400-gigabajtni i 800-gigabajtni SSD-ovi koji, baš kao i memorija, koštaju kao Svetog Petra kajgana. U utore možete ugraditi i neki drugi M.2 NVMe SSD, no u tom slučaju ga je moguće koristiti isključivo za automatsko cacheiranje podataka prilikom pisanja, ali i čitanja.
U potonjem slučaju se algoritamski cacheiraju podaci kojima se često pristupa. Synologyjeve SSD-ove je moguće koristiti za izravnu pohranu podataka, odnosno, na njima kreirati particije, što nije posebno zanimljivo u kontekstu sirove pohrane podataka zbog sporog mrežnog sučelja (maksimalna propusnost od 200-injak MB/s ako se upare oba mrežna sučelja), no jest u kontekstu korištenja različitih dodatnih mogućnosti NAS-a kao što su virtualizacija ili instalacija virtualiziranih aplikacija putem kontejnera (Docker).
Jamstvo na DS423+ traje tri godine, no moguće ga je produljiti za još dvije ako od Synologyja kupite Extended Warranty plus paket.
Synology DS423
Za 30-ak posto manje novca Synology nam može ponuditi još jedan model s četiri diska – DS423 kojeg smo spomenuli na početktu. S prednje strane ovog NAS-a temeljenog na 4-jezgrenom ARM čipu i 2 GB fiksne radne memorije ne nalaze se ladice već plastična maska sa setom LED-ica za nadzor nad diskovima i samim sustavom.
Diskovi se ugrađuju sa stražnje strane, za što je potrebno odvojiti četiri vijka, pa potom i stražnju stranicu na koju je fiksiran par 80-milimetarskih ventilatora. Kako to obično biva, ventilatori užeg promjera u pravilu su bučniji od onih s većim promjerom, pa je tako i DS423 ponešto bučniji od svojeg rođaka iz serije Plus.
Zbog niže cijene proizvođač je DS423 odlučio opremiti i jednostavnijim ladicama za diskove. Riječ je o običnim jednodijelnim plastičnim okvirima, bez gumica koje smanjuju vibracije ili sustava za fiksiranje bez uporabe alata. Treba napomenuti da DS423 podržava hot-swap diskova, no kao što i sami vidite, sam proces je znatno kompleksniji nego kod jačeg modela.
Osim ventilatora, na stražnjoj strani uređaja nalaze se i svi njegovi konektori. Tu su konektor za napajanje iz vanjskog adaptera, dva 1-gigabitna mrežna konektora i dva 5-gigabitna USB-a – sve ono što ima i snažniji opisani model.
Kao što smo već naglasili, iako se oslanja na isti Disk Station 7.2 kao DS423+, ovaj NAS zbog slabijeg ARM procesora ima i slabiju softversku funkcionalnost. Budući da odnedavno i Value serija podržava instalaciju Container Managera, dio funkcionalnosti koja nije dostupna putem trgovine aplikacija moguće je potencijalno dodati instalacijom odgovarajućih Docker kontejnera. Ipak, to je nešto s čime će se željeti pozabaviti samo iskusniji korisnici jer nije ni približno toliko jednostavno kao instalacija aplikacija iz službene trgovine aplikacijama. Kućnim korisnicima zasigurno će najviše nedostajati podrška za Plex.
DS423 ima 2-godišnje tvorničko jamstvo, proširivo za još dvije godine uz registraciju kod proizvođača.
Forum
Objavljeno prije 2 minute
Lenovo ThinkPad kutakObjavljeno prije 11 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 20 minuta
Hi-FiObjavljeno prije 44 minute
P: Xiaomi Smart Band 9, REALME 9 PRO, Baterija za HP Elite X2 1012 G2Objavljeno prije 1 sat
Koji mobitel kupiti? - 2. dioNovosti
Hoće li fotografije s mobitela izgubiti boju nakon prijenosa na računalo? Osim kompresije i pretvorbe formata, i AI igra veliku ulogu!
Danas, u eri kad svi fotkamo mobitelima, ti uređaji postali su pravi "artefakti" za hvatanje trenutaka života. Kad pogledamo fotku na ekranu mobitela, sve izgleda spektakularno – boje pršte, detalji su toliko oštri da se čini kao da možemo... Pročitaj više
LG lansira 31,5" 4K Swing Smart Monitor, s postoljem na kotačima, s Microsoft Officeom
LG je upravo lansirao Smart Monitor Swing zaslon s postoljem na kotačima, visokom prenosivošću, integriranim s mnogim pametnim značajkama. Ovaj zaslon ima točnu veličinu od 31,5", 4K UHD rezolucija podržava multi-touch za vizualnu interakci... Pročitaj više
USB 2.0: Od "kralja brzine" 2000. godine do trajne ikone nakon 25 godina
Iako je USB 2.0 prvi put predstavljen 2000. godine, trebalo je nekoliko godina da postane stvarno popularan na osobnim računalima. Danas, 25 godina kasnije, još uvijek ostavlja svoj trag kao jedan od najvažnijih tehnoloških standarda za pri... Pročitaj više
Zašto se Samsung odrekao svega kako bi premjestio svoje telefonsko carstvo u Vijetnam?
Samsung je nekoć bio veliki igrač u Kini, ali nakon nekoliko ključnih događaja, tvrtka je odlučila premjestiti proizvodnju pametnih telefona u Vijetnam i druge zemlje. Što se dogodilo? Zašto su se Koreanci odlučili odreći Kine, unatoč tome... Pročitaj više
Digital Realty u Hrvatskoj dobitnik priznanja Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za unapređivanje zaštite na radu
Digital Realty (NYSE: DLR), najveći globalni pružatelj rješenja za data centre, kolokacije i međusobno povezivanje neovisnih o oblaku i operatoru, dobitnik je još jednog priznanja za unapređivanje zaštite na radu. Riječ je o godišnjem prizn... Pročitaj više
Sve novosti