ASUS ExpertWiFi EBR63 recenzija
Datum objave 28.09.2023 - Krešimir Matanović
ExpertWiFi EBR63
Pred nama je danas jedan Asusov SOHO poslovni router iz ExpertWiFi serije – EBR63. Prije dva mjeseca smo testirali mesh sustav ExpertWiFi EBM68, a sada je na redu ovaj samostalni i malo cjenovno pristupačniji router koji će se dobro uklopiti u manje radne prostore, kućne urede, kafiće i slično. Nosi i AX3000 oznaku što znači da preko jednog 2.4 GHz i jednog 5 GHz pojasa ima ukupnu propusnost od 3 Gbps. Podržava WiFi 6, tj. 802.11ax mrežni standard, te ima velike četiri eksterne antene.
U pakiranju uz router dolaze različite upute (WiFi helper, Wall mount support, brzi vodič za korisnike itd), a tu je i AC/DC adapter s promjenjivim EU/UK utičnicama. Snage je 24 W (12 V; 2 A), a ulaz može varirati od 100 do 240 V (50 ili 60 Hz). Adapter se ne zagrijava previše u radu. Tu je i jedan flat LAN kabel za lokalnu konfiguraciju ili povezivanje s nekim od mrežnih uređaja.
Dizajn ovoga routera je klasičan, kućište je manjih dimenzija i relativno tanko i važe samo 436 grama. Na malenu su kutiju spojene četiri antene koje se mogu pomicati i namještati u ovisnosti o položaju routera. Router podržava WiFi 6 (802.11ax) standard, što znači da nema najnovijeg 6E standarda, baš kao i kod EBM68. Podržana su dva pojasa – 2,4 GHz, 5GHz, s teoretske brzine su 574 Mbps + 2.402 Mbps. To na kraju rezultira agregiranom maksimalnom teoretskom propusnošću od 3 Gbps. Svaki pojas ima 2×2 (transmit/receive) sustav antena kao što i vidimo po fizičkom izgledu uređaja. Router podržava i OFDMA sa standardnim i univerzalnim formiranjem signala, zatim 1024-QAM data rate i 20, 40, 80 te 160-megahertzne kanale. Pokreće ga ARM bazirani 4-jezgreni procesor koji radi na 1,7 GHz, a ima 512 MB radne memorije i 256 MB flash memorije.
Na stražnjoj se strani u ovakvoj horizontalnoj orijentaciji nalaze portovi, tipke i prekidači. Tu nalazimo WPS tipku i Reset tipku, prekidač z uključivanje, zatim USB 2.0 port, pa jedan brži USB 3.2 Type A port za priključivanje različitih vanjskih uređaja, jedan gigabitni port za WAN (plava naljepnica) i četiri gigabitna LAN porta (žuta naljepnica). Na prednjoj su strani se osim Asus i ExpertWiFi naziva nalazi i osam indikacijskih LED-ica – 5G, 2,4G, 4, 3, 2, 1 (LAN portovi), internet pristup i Power.
Ono što je posebno zanimljivo za ovaj router je što nudi Backup WAN preko USB-a pa možete spojiti pametni telefon i dijeliti njegovu vezu na internet. Pri tom ne treba zaboraviti da EBR63 podržava do sto aktivno spojenih uređaja.
S donje se strane cijelom širinom nalazi rešetka za hlađenje routera, a tu su i gumene nožice, te odvojiva veća noga koja omogućava uspravno postavljanje routera. Tu nalazimo i dvije rupe za montažu na zid ili plafon. Ako ga montiramo na zid moguća je orijentacija i s antenama prema dolje i prema gore. Ovo naravno ovisi o tome kako nam je lakša aranžirati kabele. Router se u radu ne zagrijava previše, no postane topal s vremenom.
Kao što vidimo, stražnja odvojiva nožica omogućava mu postavljanje u vertikalni položaj tako da položaj antena bude malo viši, a i da su nam indikacijske LED-ice vidljivije. S različitim načinima postavljanja ovaj ruter omogućava uklapanje u bilo koji prostor, a bijela neutralna boja će ići uz svaki komad namještaja.
Web sučelju pristupamo putem ili IP adrese routera ili upisivanjem expertwifi.net adrese. Sučelje koje nam se prvo pokreće je ono osnovno, Quick Internet Setup, kao i kod drugih Asus routera samo je bojama malo drugačije kako bi se razlikovalo za ExperWiFi proizvode. ExpertWiFi routeri u trećem koraku nude opcija definiranja dodatnih bežičnih mreža za neku od posebnih upotreba – za zaposlenike, goste (portal i mreža), zatim planirana mreža (ograničena vremenom) te IoT mreža za razdvajanje različitih uređaja. Naravno, to se može naknadno podesiti i u naprednijem sučelju. Dashboard je prvi izbornik naprednijeg sučelja i on nam nudi pregled Primary WAN veze, broj spojenih klijenata, DNS benchmark, parametre sistema i zauzeće ethernet portova.
AiMesh je dio sučelja u kojem možemo dodavati nodove u mrežu (maksimalno 12), pregledavamo njihovu topologiju vršimo optimizacije itd. Ovdje možemo vidjeti i stanje svakog noda, tj. provjeriti njegov firmware, brzinu i način na koji je spojen na glavni router, status portova, brzinu veze itd. Sljedeća na redu je Self-Defined Network opcija koja nudi postavljanje definirane mreže – zaposlenik, portal za goste, mreža za goste, mreža preddefiniranog vremena trajanja, IoT mreža i VPN mreža. Tu su još i preddefinirani scenariji, ali i potpuno samostalno podešavanje nove mreže koju želimo omogućiti. Kod definiranja nove mreže u jednostavnijoj varijanti upisujemo SSID, password, RADIUS i autentifikacijsku metodu. VPN server opcija nudi korištenja PPTP, OpenVPN, IPSec VPN i WireGuard VPN opcija.
VPN Fusion omogućava povezivanje na više VPN servera istovremeno te dodjeljivanje klijentskih uređaja korištenjem različitih VPN tunela. AiProtection je sljedeći u nizu a on kao što znamo donosi naprednu zaštitu cijele mreže koju je Asus napravio u suradnji s Trend Microm. Ova sigurnosna značajka donosi mogućnost procjene sigurnosnih rizika routera, blokiranje malicioznih stranica, Two-way IPS (blokada malicioznih paketa), te prevencija i blokiranje uređaja koji su već kompromitirani. Uz to, ostale sigurnosne značajke ovoga routera uključuju WiFi enkripciju, WPS, Let`s Encrypt, DNS-over-TLS, SSH i Firewall do kojeg ćemo doći uskoro. Traffic Monitor služi za nadzor prometa preko portova i WiFi-a putem grafova, kao i analizu prometa po uređajima, aplikacijama itd. Pod Settings menijem se nalazi mnoštvo ostalih podešenja za mreže (Wireless/LAN/WAN), zatim roditeljska zaštita, Adaptivni QoS, USB primjena (iTunes server, Media server), IPv6, Firewall (URL Filter, Keyword Filter, Network Services Filter), administracija, sistemski log i mrežni alati. Uređaj je lako konfigurirati, sučelje je kao što vidimo jednostavno, a i mobilna aplikacija je solidna.
Performanse routera su sasvim solidne u svim aspektima. Testirali smo ga u kući s tri etaže svaka s oko 80 kvadrata životnog prostora. Prijenosnik Asus ROG Zephyrus G14 s WiFi 6 mrežom se spajao s propusnošću od 2.402/2.042 Mbps na istoj etaži s routerom, a mobilni telefon na 1.200 Mbps kao što možete vidjeti na screenshotima iznad. Na etaži ispod se mreža automatski prebacila na 2,4 GHz, a brzina je pala na oko 573 Mbps za upload i download. Ipak i to je bilo sasvim dovoljno za normalnu upotrebu pa čak i stream video sadržaja. Na dvije etaže razlike je brzina pala na oko 100 Mbps, a signal je bio slabije kvalitete. Oko kuće je signal bio vrlo dobar i dvadesetak metara u krug.
Nova ExpertWiFi linija nudi malim korisnicima sve što im zapravo treba, široku pokrivenost prostora jakim WiFi signalom, visoke brzine prijenosa, mogućnost dodavanja višestrukih uređaja u Mesh sustav za lako proširenje i jednostavnu konfiguraciju svega ili putem web sučelja ili preko mobilne aplikacije. Napredne softverske mogućnosti nude visoku sigurnost i kreiranje različitih vrsta mreža kojima možete korisnicima omogućiti pristup internetu i zaštititi svoju internu mrežu. Uređaj je pogodan za manje tvrtke koje imaju različite timove, ali i za postavljanje u trgovine, kafiće, klinike, hostele ili restorane gdje je gostima potrebno osigurati stabilnu vezu na internet. Najniža cijena ovog uređaja koju smo pronašli u njemačkim dućanima je 170 €, dok je u Hrvatskoj još uvijek pristojnih 190 €.
ASUS ExpertWiFi EBR63 | |||
Pozitivno + | Dizajn koji omogućava više načina postavljanja, dobra pokrivenost signalom, mogućnost proširenja mreže nodovima, softverske mogućnosti (Self-Defined Networks, backup WAN), jednostavno za podesiti osnovne stvari, solidne sigurnosne značajke. | ||
Negativno - | Nema podrške za WiFi 6E. | ||
Ocjena |
|
||
Ustupili | ASUS |

Forum
Objavljeno prije 3 minute
Telemach - OptikaObjavljeno prije 4 minute
A1 i ekstremna potronja baterijeObjavljeno prije 9 minuta
Formula LegendsObjavljeno prije 15 minuta
Aplikacije za prijavljivanje prometnih kameraObjavljeno prije 16 minuta
Kupnja kuhinjskog posuđa (informacije i savjeti)Novosti
Hoće li fotografije s mobitela izgubiti boju nakon prijenosa na računalo? Osim kompresije i pretvorbe formata, i AI igra veliku ulogu!
Danas, u eri kad svi fotkamo mobitelima, ti uređaji postali su pravi "artefakti" za hvatanje trenutaka života. Kad pogledamo fotku na ekranu mobitela, sve izgleda spektakularno – boje pršte, detalji su toliko oštri da se čini kao da možemo... Pročitaj više
LG lansira 31,5" 4K Swing Smart Monitor, s postoljem na kotačima, s Microsoft Officeom
LG je upravo lansirao Smart Monitor Swing zaslon s postoljem na kotačima, visokom prenosivošću, integriranim s mnogim pametnim značajkama. Ovaj zaslon ima točnu veličinu od 31,5", 4K UHD rezolucija podržava multi-touch za vizualnu interakci... Pročitaj više
USB 2.0: Od "kralja brzine" 2000. godine do trajne ikone nakon 25 godina
Iako je USB 2.0 prvi put predstavljen 2000. godine, trebalo je nekoliko godina da postane stvarno popularan na osobnim računalima. Danas, 25 godina kasnije, još uvijek ostavlja svoj trag kao jedan od najvažnijih tehnoloških standarda za pri... Pročitaj više
Zašto se Samsung odrekao svega kako bi premjestio svoje telefonsko carstvo u Vijetnam?
Samsung je nekoć bio veliki igrač u Kini, ali nakon nekoliko ključnih događaja, tvrtka je odlučila premjestiti proizvodnju pametnih telefona u Vijetnam i druge zemlje. Što se dogodilo? Zašto su se Koreanci odlučili odreći Kine, unatoč tome... Pročitaj više
Digital Realty u Hrvatskoj dobitnik priznanja Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za unapređivanje zaštite na radu
Digital Realty (NYSE: DLR), najveći globalni pružatelj rješenja za data centre, kolokacije i međusobno povezivanje neovisnih o oblaku i operatoru, dobitnik je još jednog priznanja za unapređivanje zaštite na radu. Riječ je o godišnjem prizn... Pročitaj više
Sve novosti