Brzi test – Bit Force Blade BS-4
Datum objave 05.03.2024 - Krešimir Matanović
Blade BS-4
Pred nama se danas nalazi kućište brenda Bit Force, iza kojeg stoji zagrebačka tvrtka Hyperlift. Blade BS-4 je uredsko PC kućište iz mid tower segmenta koje je iznimno povoljno, a prima ATX, Micro ATX i mini ITX ploče. Potpuno je crno, sa zanimljivo dizajniranom plastičnom maskom i prednjim panelom koji se nalazi na njoj.
BIT FORCE je privatna robna marka HYPERLIFT tvrtke, prisutne na tržištu od 2019. godine. U suradnji s distributerskom tvrtkom LOST, razvijeni su novi modeli kućišta iz office i gaming segmenta. U ponudi imaju širi asortiman kućišta u različitim serijama, ventilatore, gaming stolce te kabele i adaptere. Mi smo već mali prilike testirati nekoliko njihovih proizvoda, što uključuje starije modele kućišta Galaxy ARGB-4, Shadow SE-2 i Paladin CF-4.
Blade BS-4 je novo u ponudi, a dolazi u standardnoj kartonskoj kutiji, unutar koje je zaštićeno u najlonsku vrećicu i stiropor. Kućište je malenih dimenzija pa je i pakiranje takvo, a ukupna težina pakiranja je samo 3 kilograma.
Kućište je potpuno crno, napravljeno je od čelika debljine pola milimetra, dok je prednja maska plastična. Maska je podijeljena u dva dijela, donji s kosim linijama i reljefom, te izbočeni gornji i koji je uklopljen prednji panel, te prorez s maskicom za 5,25-inčne uređaje na vrhu. Na donjem dijelu je okomito postavljen natpis Bit Force s crvenim B logoom. Isto tako, na prednjem panelu se nalazi jedna crvena linija, koja uz plave USB 3.0 portove malo razbija monotoniju crne.
Kućište je dimenzija 359 x 191 x 418 milimetara (D x Š x V), a mase je 2,4 kilograma. Maloj masi doprinosi korištenje tankih limova od pola milimetra, no konstrukcija je dovoljno čvrsta uz dobru završnu obradu. Stražnja strana BS-4 svjedoči o njegovom klasičnijem dizajnu, pa tako na dnu imamo sedam PCIe proreza s fiksnih šest limova koje trgamo, iznad kojih je prorez za stražnje I/O portove matične ploče, do koje je rešetka za 80-milimetarski ventilator, a tek je na vrhu prorez i mjesto za montažu napajanja. Obje bočne stranice su pričvršćene s thumb vijcima, a ona na lijevoj strani (gledano sprijeda) ima i perforaciju za instalaciju dva 120-milimetarska ventilatora za poboljšanje protoka zraka. Bitno za napomenuti je kako kućište nema filtre za prašinu.
Prednji je I/O panel klasičan, s Power i Reset tipkama na izbočenom dijelu, te s po dva USB 3.0 i dva USB 2.0 porta ispod, kao i odvojenim utičnicama za jackove mikrofona i slušalica. Kao malu manu bi mogli uzeti činjenicu da nema Type C USB porta no u ovoj je cjenovnoj klasi to teže za očekivati. Iznad prednjeg panela se nalazi maskica koju je moguće skinuti ako želite ugraditi 5,25-inčni uređaj. Pretpostavljamo da se po uredima još dosta koriste CD-i i DVD-i kao medij za razmjenu podataka pa će kupac tako moći ugraditi kakav DVD snimač.
Na donjoj se strani nalaze četiri plastične nožice, i rupe vijke uz pomoć kojih s unutarnje strane na dno možemo instalirati 2,5 ili 3,5-inčne diskove (HDD/SSD). Ujedno, prednja maska se može ukloniti povlačenjem odozdo i s unutarnje strane možemo montirati dva 120-milimetarska ventilatora. Uz kućište dolaze i upute za instalaciju, te svi potrebni vijci.
Kućište je zadovoljavajuće prostrano s unutarnje strane, prima ATX, Micro ATX i mini ITX matične ploče, s tim da već ima postavljene odstojnike za potonje dvije. Ujedno je to i najbolji izbor za ovo BS-4, u kojem bi puna ATX ploča možda bila malo nezgrapna. Osim kaveza za dva 5,25-inčna uređaja na vrhu, ispod još ima mjesta i za dva SSD-a, a jedno mjesto za SSD je i ispod matične ploče – ako se odlučimo za Micro ATX ili Mini ITX. Prostora za grafičke kartice ima do 320 milimetara, za hladnjake procesora visine do 148 milimetara, a na vrh stanu napajanja dužine do 140 milimetara.
Sa strane nosača za 5,25-inčne uređaje u kućište ulaze i kabeli prednjeg panela, a njih je moguće izvesti tako da ih dovedemo sa stražnje strane – dovoljno su dugački. Limovi na PCIe/PCI utorima su fiksni i potrebno ih je otrgnuti s njihovih mjesta, a onog gornjeg nema što je zgodno ako ugrađujete single slot karticu. S vanjske strane sve PCIe kartice drži jedan lim i dva vijka. Kao što ovdje vidimo, postoje tri proreza za kabele s bočne strane za manje matične ploče, te jedan centralni ako se odlučimo za veću ploču. Jedan je prorez na vrhu, no tu će biti gužva s napajanjem, i jedan je niže na mjestu gdje se ugrađuje SSD ako imamo kraću ploču.
Proreza za provlačenje kabela je tako sasvim dovoljno, a na stražnjoj strani postoje i ušice za njihovo vezivanje i aranžiranje. Prostora ovdje nema previše, no bit će dovoljno za provući koji tanji ili flat kabel. Teško baš da će te ovdje moći sakriti debeli kabel s 24-pinskim ATX konektorom, no onaj flat tipa (kao na našem napajanju na slici ispod) bi prošao.
U kućište smo ugradili malenu Asusovu Mini DTX ploču, Asusovu Radeon RX550 grafičku karticu i Seasonicovo Focus napajanje. I za veće ploče ima dovoljno mjesta, no ovakve manje su puno pogodnije zbog lakše organizacije kabela i lakšeg rješavanja hlađenja. Naravno, uz ovo kućište ne dolaze ventilatori, no preporuka je ugraditi barem dva na usis kako bi se ostvario protok zraka i efikasnije hlađenje sistema.
Bit Force Blade BS-4 je solidno malo kućište namijenjeno uredskim računalima koje košta samo 31,90 € i zbog te cijene ni u čemu ne razočarava. Možda bi bilo dobro da ima Type C USB port na prednjem panelu jer danas većina matičnih ploča to podržava, no eto, nije se uklopio u budžet. Lagano je, jednostavno, no dobre i zadovoljavajuće čvrste konstrukcije. Prednja je maska zanimljivo dizajnirana, ima moderne uzorke na sebi i zapravo je vrlo privlačna, ako izuzmemo monotonost crne boje. Blade BS-4 neće razočarati ako ste u potrazi za jednostavnim uredskim kućištem.
Bit Force Blade BS-4 | |||
Pozitivno + | Vrlo niska cijena, solidan dizajn prednje stranice, dovoljno prostora za sve komponente, prorezi za aranžiranje kabela, dovoljno mjesta za ventilatore. | ||
Negativno - | Nema USB Type C, nema barem jedan ventilator. | ||
Ocjena |
|
||
Ustupili | Hyperlift |
Forum
Objavljeno prije 2 minute
Privatnost i sigurnost podataka i korisnikaObjavljeno prije 4 minute
AutomobiliObjavljeno prije 21 minuta
Dobra klimaObjavljeno prije 29 minuta
P: MacBook Air M3 15", Synology NAS DS220j + 8TBObjavljeno prije 49 minuta
Logitech PRO X TKLNovosti
.debug 2025 – Tehnološki spektakl u Zagrebu
Već dobro uhodana konferencija .debug, koju organizira magazin Bug u suradnji s vodećim domaćim i međunarodnim tehnološkim kompanijama, i ove se godine pokazala kao središnji događaj hrvatske IT scene. Tijekom dvodnevne, sadržajem vrlo boga... Pročitaj više
IT entuzijasti za zajednicu: Priča o suradnji CRATIS-a i PC Eksperta
Varaždinska IT tvrtka Cratis, specijalizirana za izgradnju i upravljanje visoko dostupnim cloud i hosting sustavima, omogućila je PC Ekspertu besplatno korištenje vlastite enterprise infrastrukture kao oblik podrške domaćoj tehnološkoj i ha... Pročitaj više
AMD predstavlja viziju otvorenog AI ekosustava
AMD) je na svom događaju Advancing AI 2025. predstavio svoju sveobuhvatnu, cjelovitu integriranu viziju AI platforme i svoju otvorenu, skalabilnu AI infrastrukturu u racku izgrađenu prema industrijskim standardima. AMD i njegovi partneri pr... Pročitaj više
Pametni savjeti za zdravu i štedljivu upotrebu klime
Pametno korištenje klime = ugodnije ljeto, manji računi i zdraviji zrak u kući. Zaboravite stare navike i koristite tehnologiju kako treba – klima je vaš saveznik, ne neprijatelj! 1. Držite temperaturu između 25-28°C - 26°C je optimalno –... Pročitaj više
Stvari koje tiho “pojedu” životni vijek SSD-a
Ako ne želite da vam SSD jednog dana samo prestane raditi bez najave, bacite oko na ove savjete. SSD-ovi su stvarno brži i otporniji od starih mehaničkih diskova (HDD), ali imaju jednu veliku manu – ograničen broj ciklusa pisanja. A da stva... Pročitaj više
Sve novosti