3R Systems R101 kućište i Sharkoon Gamer Bag

Datum objave 09.06.2004 - Dean Narandžić

Uvod

Nedavno je u Zagrebu otvoren novi dućan specijaliziran za prodaju modding opreme za računala. Radi se o dućanu MaxModus, a možete ga pronaći u Tratinskoj 36 (kartu s točnom lokacijom pogledajte na Internet adresi http://www.maxmodus.hr). Kako bi vas upoznali s dijelom njihove bogate ponude posjetili smo ih i za test odabrali kućište 3R Systems R101. Korejski proizvođač 3R Systems do sada nije bio prisutan na našem tržištu (iako se mogao nabaviti u susjednoj Sloveniji), a model R101 nam je privukao pažnju svojim izgledom i konstrukcijskim rješenjima. Web adresa proizvođača je http://3rsystem.co.kr, a osim kućišta ova tvrtka proizvodi napajanja, dodatke za modificiranje računala i opremu za vodeno hlađenje.

Dvostruko pakiranje bi trebalo zaštiti kućište u transportu

Kućište R101 dolazi pakirano u dvije kartonske kutije – ovaj detalj trebao bi jamčiti da će kućište do krajnjih korisnika doći neoštećeno bez obzira na tretman tijekom transporta. Usprkos tomu, kućište koje smo dobili na test je ipak imalo jedno manje mehaničko oštećenje na bočnoj stranici, kao da ga je netko pokušao otvoriti polugom bez da je odvio vijke koji ga fiksiraju. Ovo oštećenje je vjerojatno nastalo prilikom sklapanja ili na nekom graničnom prijelazu - nekako ne vjerujemo da se radi o posljedici grubog rukovanja prilikom transporta.

Oštećenje

Samo kućište je uobičajenih dimenzija za mini tower: širina 200mm, visina 430mm i dužina 480mm. Težinu je 7,5kg. Vrlo veliki broj uređaja koje je moguće ugraditi u kućište, točnije četiri 5,25" i jedan 3,5“ uređaj koji su dostupni izvana, te čak sedam diskova (što ukupno daje čak 12 uređaja) nikako nije u skladu sa dimenzijama. Kako bi spriječili da se prednje maske ugrađenih uređaja svojom bojom ističu od sjajne srebrne površine kućišta, skriveni su iza vrata. Na prednjoj strani kućišta nalazi se i LED ekran za prikaz temperature (više o njemu malo kasnije). Od uobičajenih priključaka na prednjoj maski, R101 nam nudi samo dva USB konektora koja se nalaze uz utor za ugradnju 3,5" uređaja. Napajanje nije uključeno u cijenu, te ga je potrebno nabaviti zasebno.

Prednja maska kućišta skriva ugrađene komponente

Napredan dizajn, ali generička kvaliteta izrade

Otvorena vrata možemo pomaknuti prema natrag kako nam ne bi smetala

3R Systems je prilikom dizajniranja kućišta očito bio dobro upoznat sa zahtjevima i potrebama korisnika. Rezultat vidimo kroz nekoliko konstrukcijskih rješenja od kojih je prvo vrlo zanimljivo riješenje za vrata koja skrivaju ugrađene uređaje – ova vrata se otvaraju na lijevu stranu što bi u bilo kojem drugom slučaju pisali kao minus. No, na ovom kućištu nam otvorena vrata neće smetati jer ih prilikom otvaranja možemo pogurati po šinama na način da ih postavimo uz bočnu stranicu! Vrlo praktično rješenje koje uklanja sve dvojbe oko ugradnje vrata na kućišta zbog smetnje koje ona mogu predstavljati u svakodnevnom radu. U skladu s trendom ugradnje regulatora brzine okretaja ventilatora, i R101 je opremljen odgovarajućim kontrolerom pomoću kojeg možemo utišati ugrađene ventilatore. Isti sklop će nam dati informaciju o temperaturama unutar računala koje pomoću priloženih sondi možemo mjeriti na tri mjesta.

LED display za prikaz temperature neće proći nezapaženo

Do sada odlično, ali ne i bez zamjerki – kvaliteta završne obrade bi mogla biti bolja, što se najbolje osjeti prilikom pritiskanja tipki za kontrolu brzine vrtnje ventilatora a koje uz glasan klik odaju nekvalitetno podrijetlo. Lošija kvaliteta u ovom slučaju nikako ne utjeće na funkcionalnost, te smo mogućnostima regulacije brzine ventilatora iznimno zadovoljni – ugrađene ventilatore smo uspjeli utišati do te mjere da postanu nečujni.

Na stražnjoj strani kućišta nema iznenađenja, tek ugrađeni ventilator dimenzija 120x120 mm koji nam ne ostavlja razloga za prigovor na hlađenje… Ukoliko želite, a zahvaljujući dodatnim rupama za montažu, možete ga zamijeniti s manjim ventilatorom, iako ne vidimo razlog za takav potez. Vijci koje je moguće koristiti bez upotrebe alata su hvalevrijedan dodatak.

Nakon beskonačnog ponavljanja kako želimo 120mm ventilatore, ovaj prizor nas raduje

R101 iznutra

Relativno male dimenzije kućišta mogu uzrokovati probleme prilikom ugradnje više uređaja

Nakon što bočne stranice kućišta skinemo na uobičajeni način, suočili smo se sa nekoliko konfliktnih dojmova. Veliki broj mjesta za ugradnju uređaja je za svaku pohvalu, ali nešto manje dimenzije kućišta mogu uzrokovati probleme ukoliko stvarno odlučimo popuniti sva ta mjesta za ugradnju. Hlađenje računala je odlično riješeno pomoću dva priložena ventilatora dimenzija 120x120mm, koji u radu stvaraju nešto veću količinu buke, što im ne uzimamo za zlo s obzirom da ih je vrlo lako utišati pomoću ugrađenog fanbus kontrolera. Nažalost i ovdje se kroz materijal i način izrade vidi generičko porijeklo kućišta, tj. ne baš neku kvalitetu izrade.

Hlađenje diskova neće biti problem

Ugradnja komponenti je klasična, pomoću vijaka - nema niti suvišnih mehanizma pomoću kojih se učvršćuju dodatne kartice. Pozicija ventilatora je odlično odabrana, te će sve komponente koje zahtijevaju aktivno hlađenje biti izložene strujanju zraka. Prorezi za zrak su na stražnjoj strani vrlo dobro dimenzionirani. Ventilator na prednjoj strani kućišta zrak povlači s donje strane prednje maske, što je i uobičajeno. Na kraju ne smijemo zaboraviti spomenuti praktičnu kutijicu s vijcima i alatom (odvijačem). Dotična se može ugraditi na mjestu predviđenom za disk, te je tako uvijek dostupna i ne može se izgubiti.

Sav potreban alat je priložen

Ali to nije sve!

Pakiranje kućišta u torbu

Kako bi dodatno začinili ovaj tekst, na test smo uzeli i Sharkoon Gamer Bag – torbu namijenjenu prenošenju računala. Potreba za ovakvim proizvodom vrlo je jasna svakome tko je ikada prenosio svoje računalo. Redovni posjetioci LAN partya će pak biti više nego zainteresirani za nabavku torbe za prenos računala. Sharkoonova torba za prenošenje računala se odlikuje velikim i brojnim džepovima u koje ćemo bez problema staviti i sve potrebne sitnice (uključujući i tastaturu). Pakiranje računala u torbu je pomalo komplicirano, ali nakon malo vježbe, tj. praktične primjene, neće predstavljati problem. Računalo je moguće prenositi koristeći ručku ili naramenicu. Dok na ručku za prenošenje nemamo zamjerku, naramenicu je potrebno zakačiti na prednju i stražnju stranu torbe koje nisu na odgovarajući način povezane s donje strane kućišta, te će se za vrijeme prenošenja upirati na prednju (i stražnju) stranu kućišta. Ovo može uzrokovati oštećenja, te vam ne preporučamo upotrebu naramenica s kvalitetnijim kućištima (kojih će vam poslije biti žao).

Obratite pažnju na veličinu džepa za tipkovnicu

 

Zaključak

3R Systems kućište je na nas ostavilo niz različitih dojmova. Očigledno je da je ovo kućište dizajnirano od strane stručnjaka s iskustvom te se originalnim detaljima (kutija s alatom, vrata na prednjoj maski) ističe od konkurencije. Standardna oprema (priloženi 120mm ventilatori i kontroler) su također na nivou i ostavljaju malo mjesta za prigovore. Ipak, ukupan dojam kvari kvaliteta korištenih materijala i završne obrade; smatramo da bi promjena proizvodnih pogona moglo znatno podići kvalitetu ovog kućišta. Zahtjevnim korisnicima će možda zasmetati relativno manje dimenzije kućišta.

Sharkoon Gamer Bag ima pak samo jednu manu (ali bitnu) – nedostaje joj remen koji bi s donje strane kućišta povezao prednju i zadnju stranu torbe i tako omogućio sigurno prenošenje na ramenu. Šteta, jer se inače radi o vrlo praktičnom proizvodu koji uvelike može olakšati život svima koji često prenose računalo.