Druga kompanija/brand čije proizvode danas testiramo osnovana je s druge strane svijeta – u Koreji. Osnovalo ju je nekoliko kompanija, a kako sami kažu najpoznatiji su po svojim agresivnim cijenama, inovativnim značajkama, kvalitetnoj proizvodnji, funkcionalnosti i dizajnu. Da bi dizajn stvarni i mogao biti zanimljiv vidimo već po pakiranju, koje će zasigurno privući poglede na policama dućana. Kao i na svakom drugom i na njemu se nalaze osnovne informacije o proizvodu koji se nalazi unutra, što je posebno izraženo na stražnjoj strani pakiranja. Unutar je kutije, uređaj dobro zaštićen, što je bitno jer je napravljen od aluminija, no opet malo manje jer nema tvrdog diska. Da, oba današnja Xtreamera, za razliku od A.C.Ryana dolaze bez ugrađenih diskova, pa će te se za njih morati pobrinuti sami. Xtreamere nam je na test poslao njihov zastupnik za domaće tržište Svijet Medija.

Prije nego krenemo sa opisom uređaja, pogledajmo što se još nalazi u kutiji. Uz daljinski upravljač koji je manjih dimenzija i znatno logičnijeg rasporeda od onoga kod A.C.Ryana, tu su i
e-SATA kabel i bracket za računalo, audio i video kabeli, USB A-to-B kabel, USB Dock, AC/DC adapter za napajanje, te upute za rad. Ono što nedostaje je opcionalni HDMI kabel te opcionalna WiFi antena o kojoj ćemo više kasnije u tekstu. Solidan bundle, no nedostatak HDMI kabela je zamjerka.

Vanjskim dizajnom Pro model prati svoje unutarnje mogućnosti ugradnje dva tvrda diska – ne RAID podrške nema, a diskove možete tek naizmjence koristiti odabirom preko tipke na stražnjoj strani. Na prednjoj se plastičnoj stranici nalaze kontrolne LE diode te po jedan eSATA i USB 2.0 utor. Uz to tu su i sitne rupice za bolju cirkulaciju zraka. Na stražnjoj je strani audio/video izlaza koji počinju HDMI priključkom po 1.3a standardu (do 1080p),
kompozitnim video i analognim audio izlazima a završavaju sa
S/PDIF optičkim digitalnim audio izlazom. Uz njih tu je i Ethernet RJ45 utičnica za 10/100 mrežu, USB 2.0 host port, USB B-typ port te četiri pinski priključak za AC/DC adapter. Na vrhu, iznad ventilatora nalazi se tipka za odabir diska kojeg trenutno želimo koristiti. Ni ovdje ne možemo govoriti o dizajnerski zanimljivom uređaju, a eleganciju tek osigurava brušeni aluminijski oklop te crna boja uređaja. Dimenzije uređaja su 175 x 120 x 82mm (DxŠxV) a masa bez diskova je okruglih 1kg.

Na stražnjem se plastičnom poklopcu nalazi upravljačka elektronika uređaja sa eSATA i dvama sučeljima za SATA tvrde diskove (JM20336 kontroler). Glavni i odgovorni za rad ovoga Xtreamera je Realtekov RTD1283DD (400Mhz) kontroler i njegova ispomoć u obliku 256MB DDR 2 SDRAM-a, i 256MB Flash memorije. Podržani video formati su MPEG1/2/4 Elementary (M1V, M2V, M4V),
MPEG1/2 PS (M2P, MPG), MPEG2 Transport Stream (TS, TP, TRP, M2T, M2TS, MTS),
VOB,
AVI, ASF, WMV,
Matroska (MKV) (H.264),
AVC HD,
MOV (H.264), MP4, RMP4,
FLV – Flash Video,
VP6 Codec h.264 Streaming FLV, dok su audio
AAC, M4A,
MPEG audio (MP1, MP2, MP3, MPA),
WAV, WMA,
FLAC,
OGG,
RMP4,
FLC,
PCM i
PLSX. Podržani audio kodeci su DTS, DTS-HD MA, DTS-HD HR (Audio Down Mix),
DTS, DTS-HD MA, DTS-HD HR 5.1 CH (Audio Passthrough 5.1 CH) i
Dolby TrueHD , DTS-HD MA, Dolby Digital Plus (Audio Passthrough 7.1CH). Podržani foto formati su JPEG, BMP, PNG, GIF i HD JPEG, ostali formati ISO, IFO, FLV, RM, RA, RAM, podnaslovi SRT, SMI, SUB, SSA, IDX i streaming formati RTSP i FLV. Sa strane medija podržani su Blu-Ray BD i DVD formati.

Ispod elektronike se nalazi ventilator promjera 40 milimetara kojem brzinu vrtnje možemo podesiti unutar sučelja uređaja. Na najvišoj postavci ga se dosta čuje, no na sreću na nižim je dovoljno tih. Elektroniku hladi dovoljno učinkovito, no koliko strujanja zraka dolazi do diskova je upitno. Kada postavimo dva kapacitetna 3.5" diska jedino što ih koliko toliko hladi je aluminijsko kućište uređaja. Prednji plastični pokrov ima dva amortizera za prišvršćivanje i fiksiranje diskova unutar kućišta – to je ujedno i jedino što diskove drži.

Ogoljeno aluminijsko kućište ovako nekako izgleda, sa tek ostavljenom prednjom tiskanom pločicom. Prednji se poklopac inače lako skida pomicanjem osigurača s donje strane uređaja i povlačenjem poklopca prema gore. Otvara nam to pogled na ukupno pet kontrolnih LE dioda, IC prijemnik te eSATA i USB konektore. Za ovaj Xtreamer možemo reći kako je vrlo kvalitetno napravljen, te kako je kvaliteta korištenih materijala na visokom nivou.

Opcionalno se uz svaki Xtreamer može kupiti i USB antena za WLAN koja radi po 802.11b/g/n standardima. Kutija prati do sada viđeni Xtreamerov dizajn, a na njenoj stražnjoj strani možemo pročitati sve što nas zanima o proizvodu.

Sama je antena vrlo malenih dimenzija sa zglobnim USB konektorom i pripadajućom elektronikom (RTL8191SU). Zglob dozvoljava postavljanje u vodoravni ili horizontalni položaj (ili neki drugi između ta dva), kako nam više odgovara i kako nam kvaliteta signala diktira. Osim korištenja na samom uređaju, uz Pro model dolazi i Dock sa dovoljno dugim kabelom kojim možemo udaljiti antenu od samog uređaja i približiti ju poziciji AP-a ili Routera. Osim n standarda, podržava naravno i b i g. Mi smo ju koristili preko g standarda i brzina transfera je isznosila 3 -4 MB/s baš kao i kod A.C.Ryanove antene a prijam signala je bio odličan.

Odmah po paljenju i prolasku kroz menije vidljivo je kako je baza ovoga sučelja i A.C.Ryanovog isti Linuxoid, što samo znači kako je pregledan i relativno brz. Na oba je Xtreamera doduše ponešto sporiji nego na A.C.RyanuVideo, a ponekad zna i malo zaštekati (prijelaz sa jednog sadržaja na drugi zna biti popraćen sa par sekundi crnog ekrana). Meniji su pregledni i u njima se lako snaći, a Xtreamer se hvali umjetničkim dizajnom sučelja sa zanimljivim pozadinskim slikama koje se izmjenjuju. Ovaj softver je i ponešto bogatiji od konkurentovog, a pogotovo je to vidljivo kod Internetskih sadržaja. Podržani su YouTube (premda niti jedan video nismo uspjeli pokrenuti :(, dok su sa ostalih servisa materijali išli ili dobro ili su lagano trzali), Picasa, Yahoo Video, CNN, NBC Today, CBS Face the Nation, zatim s audio strane Live365 Radio, iPodcast, Radiobox, ABC News, BBC Podcast, CNN News , Indiefeed, Jamendo, za fotografije Picasaweb, za RSS feedove Yahoo! Weather, Yahoo! News, Yahoo! Xchange i MSNBC News. Zgodno za spomenuti je i kako sa kupovinom ovoga uređaja dobijate i Yourname.myxtreamer.net DynDNS domenu za udaljeni pristup uređaju i mreži. Na probleme s titlovima kod ovoga uređaja nismo naišli, a reproducirao je sa glatkoćom sve video i audio formate koje smo bacili pred njega. Prijenos slike i tona vršili smo kao i kod konkurenta HDMI kabelom na Panasonicovu 720p plazmu i sve je funkcioniralo savršeno. Daljinski je upravljač na ovom modelu vrlo dobar sa logičnim rasporedom tipaka. Svidjela nam se i činjenica što je manjih dimenzija te dobro leži u ruci.

Ostatak sučelja otpada na sistemske postavke koje su vrlo sličnih mogućnosti kao i kod A.C.Ryana. Sve u svemu nam se ovaj Pro model svidio i smatramo kako je riječ o solidnom uređaju uz ipak poneke manjkavosti i nelogičnosti. Primjerice, nudi dva mjesta za diskove ali ne i RAID podršku. Dobro, mogućnost ugradnje dva diska znači i dodatni prostor (uz novi firmware do 6TB), no opet je potrebno fizički na uređaju promijeniti aktivni. Uz to, ventilator ne puše direktno po diskovima pa je i zagrijavanje malo povišeno (sva sreća da oba ne mogu odjednom raditi). Hardverski je sklop mrvicu slabiji nego kod konkurenta pa je softver nešto slabiji u svom odzivu, te se dešava da u nekim momentima na par sekundi nestane slika. Stvar spašava ipak solidna cijena od 1.299 kuna (s PDV-om), te relativno mala nadoplata za WLAN antenu od 189 kuna (s PDV-om). Na to treba dodati i cijenu diska ili diskova po želji i na kraju dobivate ipak vrlo solidan proizvod po prihvatljivoj c