Acer Aspire R13 – origami na Acerov način

Datum objave 10.04.2015 - Hrvoje Gregur

Acer Aspire R13 - prvi dio

Kako je Acer u našim krajevima prvenstveno poznat po pristupačnim prijenosnicima, želja nam je bila predstaviti i jedan premium model. Izbor je pao na Acer Aspire R13, 13" hibridni ultrabook inovativnog dizajna i jedinstvene fleksibilnosti. Kako nam se svidjelo Acerovo rješenje, čitajte u nastavku. Krenimo s ambalažom - visok estetski dojam započinje samom kutijom koja je kvalitetnije izrade nego što je bio slučaj kod dosadašnjih prijenosnika. Osim strandardne postave unutar same kutije (prijenosnik, punjač, upute) , ugodno nas je iznenadio set korisnih dodataka – HDMI na VGA adapter, USB 3.0 na RJ45, Acer Active olovka te torba od umjetne kože (za one stilski osviještene). Acer_Aspire_R13_1 Uz pohvalu priloženim adapterima, visoka ocjena ide osjećaju prijenosnika u ruci. Iako lagan i tanak, R13 nudi zavidnu razinu robusnosti – aluminijsko kućište ne pokazuje ni najmanje znakove uvijanja, a stakleni poklopac ekrana drže jednako kvalitetni metalni nosači. Upravo ta kombinacija stakla i aluminija daje temelj premium epitetu, a već spomenuti inovativan dizajn uz odgovarajuću dozu elegancije i praktičnosti, svakako će ukrasti pokoji pogled ljudi u vašoj blizini.

 Acer_Aspire_R13_2 Acer_Aspire_R13_3

S obzirom na debljinu kućišta, jasno nam je zašto se VGA i RJ45 konektori ne nalaze na samom prijenosniku i svakako pozdravljamo činjenicu da se u paketu nalaze priloženi adapteri. Punjač je vrlo lagan, malih dimenzija te snage 65W.

Acer_Aspire_R13_5 Acer_Aspire_R13_6

Osim iznimne kvalitete izrade kućišta i poklopca ekrana, dojam dodatno upotpunjuju prethodno spomenuti metalni nosači ekrana - dovoljno kruti da ekran drže u željenom položaju, dok rotiranje i otvaranje ekrana definitivno možemo raditi bez ikakvog straha da će doći do savijanja poklopca.

Kao što vidimo iz priloženog, transformacija između šest dostupnih modova brza je, praktična i jednostavna.

Acer Aspire R13 - drugi dio

Acer_Aspire_R13_7

Zbog načina na koji su dizajnirani nosači ekrana, osim kao standardni prijenosnik ili tablet, Aspire R13 možemo koristiti i kao samostojeći ekran u tent obliku koji nam se pokazao iznimno zgodan kada raspolažemo ograničenim prostorom (recimo prilikom kuhanja ručka za bolju polovicu kada smo sve razumne i nerazumne površine u kuhinji zauzeli posuđem za koje nismo ni znali da postoji).

Acer_Aspire_R13_8

Ili pak u display načinu - gdje se u biti radi o ekranu okrenutom za 180° u odnosu na standardno korištenje prijenosnika.

Acer_Aspire_R13_11

Prijenosnik smo najviše koristili u Ezel načinu gdje pomicanje ekrana za tih par stupnjeva i centimetara bliže osjetno povećava ugodu korištenja.

Acer_Aspire_R13_10

Kad smo već kod ugode korištenja, osim premium izrade najveća zasluga pripada Sharpovom IGZO 1440p ekranu osjetljivom na dodir. Oštrina, boje i kutevi gledanja su odlični, iako bismo za boje mogli reći da su čak i malo prezasićene, ali to je vjerojatno stvar osobne navike. Sam panel pokriva 72% NTSC palete boja. Skaliranje i korištenje HiDPI ekrana u Windows 8.1 funkcionira jako dobro i do problema s presitnim ili mutnim izbornicima i tekstom naišli smo u svega nekoliko programa poput Skypea i Steama.

Acer_Aspire_R13_9

Iz slika (i refleksije okoline u njima) mogli ste primijetiti da prijenosnik koristi staklo preko ekrana - radi se o Gorilla Glass 3 staklu koje se ovdje nalazi zbog zaštite panela prilikom korištenja touch funkcionalnosti. Sam panel koristi antireflektirajući premaz koji, iako nije vidljiv, dolazi do izražaja prilikom korištenja na suncu gdje je razina refleksije puno manja nego kod običnih sjajnih ekrana.

Acer Aspire R13 - treći dio

Acer_Aspire_R13_4

Touch funkcionalnost sama po sebi predstavlja praktičan i zabavan način intuitivne komunikacije s prijenosnikom no ako se sjećate recenzije Dell Latitude E3450 gdje nas ekran osjetljiv na dodir nije pretjerano oduševio, ovdje je situacija drugačija. Primarno iz razloga što korištenje ekrana osjetljivog na dodir kod klasičnog prijenosnika ne dolazi prirodno, odnosno položaj ekrana nije bio takav da nam je packanje po ekranu bilo jednostavnije nego korištenje touchpada ili miša. Kod Aspirea R13 upravo zbog mogućnosti prilagodbe ekrana da isti bude bliže korisniku, touch funkcionalnost ekrana, tipkovnica i priložena Acer Active olovka odlično se komplementiraju i sam touchpad gotovo da i nismo koristili.

Acer_Aspire_R13_12

Sama tipkovnica nas nije pretjerano oduševila, ne zbog osjeta prilikom tipkanja već samog dizajna – jednostavno nedostaje jedan red tipki te bismo svakako željeli vidjeti zasebne F1 do F12, Home, End te Page Up i Page Down tipke. Također, raspored tipki i funkcija bi mogao biti bolje rješen, ali s obzirom na ograničenost prostora, isti ne možemo smatrati velikom zamjerkom. Plus je svakako pozadinsko osvjetljenje koje nudi tri jačine. Poznavajući naš stav o clickpadu, testirali smo onoliko koliko je nužno za potrebe formiranja vjerodostojnog mišljenja. Zaključak je da se radi o preciznom clickpadu gdje prilikom korištenja nismo imali problema s neželjenom registracijom klikova. Podržava korištenje gesti, no unatoč tome – naši prsti bi prije završili na ekranu osjetljivom na dodir te smo se nekoliko puta našli u situaciji gdje smo rukama krenuli prema ekranima drugih prijenosnika.

Acer_Aspire_R13_13

Zvučnici su smješteni s donje strane prijenosnika te, iako nešto bolje kvalitete od očekivanog, i dalje pokazuju standardne nedostatke – neznatna prenaglašenost srednjih i visokih tonova te izostanak dubokih. Uključenje i promjena profila putem Dolby Digital predinstalirane aplikacije poboljšava zvučnu sliku, ali istinski zaljubljenici u glazbu će svakako poželjeti koristiti slušalice.

 

Acer Aspire R13 koristi 720p kameru i dvostruke mikrofone s tehnologijom poništavanja pozadinske buke. Kako to funkcionira u praksi, pogledajte u YouTube videu.

Acer_Aspire_R13_14 Acer_Aspire_R13_15

S obzirom da se radi o kombinaciji ultrabooka i tableta kompaktnih dimenzija, količina konektora očekivano je manja. S lijeve strane imamo Kensington lock, HDMI, dva USB 3.0 konektora i kombinirani 3.5mm audio ulaz i izlaz. Svi konektori pomaknuti su prema stražnjoj strani prijenosnika i dovoljno razmaknuti tako da ih je sve moguće paralelno popuniti. S desne strane smjestio se ulaz za napajanje, USB 2.0, čitač SD kartica te tipka za paljenje. Još pokoji USB s desne strane ne bi škodio.

Acer Aspire R13 - četvrti dio

Acer i uključeni soft(bloat)ware

Acer_Aspire_R13_16

Kako smo duže vrijeme upoznati s Acerom, svjesni smo količine soft(bloat)warea koja dolazi predinstalirana na njihovim prijenosnicima. Zbog kombinacije SSD diska te jednog od najbržih i7U procesora, usporenje izazvano njima nismo primijetili. Naravno da ima stvari koje nam se ne sviđaju poput McAffee LifeSave antivirusa koji nam se nekoliko puta odlučio upaliti tokom izvršavanja testova i negativno utjecati na rezultate ili Wild Tangent Games - aplikacije koja nas vodi na stranice s flash igrama i svako malo otvara razne popup reklame, a jedini način da prekinemo takvo ponašanje bio je brisanje. S druge pak strane imamo korisne stvari poput Acer Recovery Management - male i jednostavne aplikacije za vraćanje prijenosnika na tvorničke postavke i izradu backupa te Acer Touch Tools koja osim pregršt opcija vezanih uz touch funkcionalnost sadrži i interaktivne tutoriale pomoću kojih nas upoznaje s podržanim gestama te Windows 8.1 specifičnim mogućnostima vezanim uz tablete. Dodatna stvar koja nas se dojmila je Acer Screen Grasp koja u nekoliko poteza prstom omogućuje hvatanje željenog dijela ekrana i vodi nas u rudimentarni program za obradu slika. Što se presude oko softwarea tiče - koliko lošeg, toliko i dobrog. Na svu sreću, za sve naporne programe uvijek postoji uninstall. Održavanje i nadogradnje

Acer_Aspire_R13_17

S obzirom da R13 nema servisni poklopac, a radna memorija i procesor zalemljeni su na ploču, nadogradnje tih komponenti nisu moguće. To je žrtva koja se mora prihvatiti kada se kupuje ultrabook. Ono što nas je u našem istraživanju iznenadilo jest da je Aspire R13 moguće kupiti u kombinaciji s dva 256GB SSD diska u Raid 0 polju, odnosno činjenica da R13 posjeduje dva M.2 2280 konektora unutar kućišta. Za naš konkretan model to znači da je nadogradnja u vidu dodatnog prostora za pohranu podataka moguća. Nažalost, testni primjerak nismo bili u mogućnosti otvoriti, ali ulazak u BIOS je potvrdio postojanje još jednog M.2 utora. Pune specifikacije prijenosnika:
  • Model: Acer Aspire R7-371T
  • Boja: sivo kućište, crni poklopac ekrana
  • Ekran: 13" WQHD, 2560x1440, Sharp LQ133T1JW02
  • Procesor: Intel Core i7 5500U / 2.4GHz / 3MB L3 cache / 3GHz Turbo
  • Radna memorija: 8GB LPDDR3 1600MHz, Dual-Channel, zalemljeno
  • Čipset: Integriran u procesor, Broadwell-U PCH-LP
  • Grafička kartica: Intel HD 5500 (GT2)
  • Čvrsti disk: LiteOn L8T-256L9G 256GB SSD
  • Zvuk: RealTek ALC282 HD Audio
  • WLAN: Intel Dual Band Wireless-AC 7265 802.11 b/g/n/ac
  • Lan: preko priloženog USB -RJ45 adaptera
  • Eksterni portovi: 3x USB 3.0, audio ulaz/izlaz, HDMI
  • Baterija: 48Wh, Litij Ionska
  • OS: Windows 8.1
  • Dodatna oprema: Webkamera (720p), Bluetooth 4.0, čitač SD kartica, Acer Digitizer olovka, HDMI na VGA adapter, pozadinsko osvjetljenje tipkovnice
  • Masa: 1.5kg prijenosnik + 0.3kg punjač
  • Dimenzije: 23 cm x 34.4cm x 1.8cm (dxšxv)
  • Jamstvo: 24 mjeseca
Nakon upoznavanja i dojmova krenimo na testove da vidimo kako R13 diše.

Acer Aspire R13 - testovi

PCMark 8 [ichart headers="ID, Score" title="PCMark 8 " htitle="Score" labels="Dell Precision M6800,Asus X550JK,Dell Inspiron 3543, Acer Aspire R13,Dell Latitude E5250,Dell Latitude E3450,Dell Inspiron 3542" values="4293,3026,2987,2708,2679,2634,2270" colors="blue,blue,blue,purple,blue,blue,blue" height="300"] Gledajući ukupne performanse sustava, R13 se smjestio ispod prijenosnika s dediciranim grafičkim karticama, a iznad ostalih sa sličnim procesorima i količinom radne memorije – SSD je ono što čini razliku. Cinebench 15 [ichart headers="ID, Score" title="Cinebench 15 - cpu" htitle="Score" labels="Dell Precision M6800,Asus X550JK,Dell Inspiron 3543,Acer Aspire R13,Dell Inspiron 7737,Dell Latitude E5250, Dell Inpsiron 3542,Dell Latitude E3450" values="487,325,282,278,272,260,259,258" colors="red,red,red,green,red,red,red,red" height="300"] Gotovo identičan rezultat onome što je Inspiron 3543 postigao - očekivano s obzirom da se radi o istom procesoru. x.264 5.0 - Pass 1 [ichart headers="ID, Score" title="x264 - Pass 1" htitle="Score" labels="Dell Precision M6800,Asus X550JK,Acer Aspire R13,Dell Inspiron 3543,Dell Latitude E5250,Dell Latitude E3450" values="57.05,30.58,29.14,28.49,26.41,25.26" colors="blue,blue, purple blue,,blue,blue" height="300"] Ovdje je pak R13 ispao brži od Inspirona unatoč istom procesoru. S obzirom da sve testove radimo s uključenom Turbo Boost tehnologijom, plesanje radnog takta vjerojatno je uzrok ovakvom rezultatu. 7-Zip [ichart headers="ID, Score" title="7zip - MIPS" htitle="Score" labels=" Asus X5510JK, Acer Aspire R13,Dell Inspiron 7737,Dell Inspiron 3543,Dell Latitude E5250,Dell Inspiron 3542,Dell Latitude E3450" values="8120, 8089,8085,8060,8039,7781,7705" colors=" red, green,red,red,red,red,red" height="300"] Tik uz rame i7 Haswell-U procesoru koji se nalazi u Inspironu 7737. Kao što smo prije spomenuli, Broadwell-U nije donio veliki napredak u clock for clock performansama. ATTO Disk Benchmark [ichart headers="ID, Score" title="Atto - Read" htitle="Score" labels="Acer Aspire R13,Dell Latitude E5250,Dell Precision M6800,Dell Latitude E3450,Dell Inspiron 3542,Asus X550JK,Dell Inspiron 3543,Dell inspiron 7737" values="514.984,128.284,114.227,113.025,108.773,107.481,101.655,98.891" colors="purple,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="300"] [ichart headers="ID, Score" title="Atto - Write" htitle="Score" labels="Acer Aspire R13,Dell Latitude E5250,Dell Precision M6800,Dell Latitude E3450,Dell Inspiron 3542,Asus X550JK,Dell Inspiron 3543,Dell Inspiron 7737" values="410.608,110.467,110.025,109.913,108.076,103.563,82.228" colors="purple,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="300"] Svi donedavno testirani prijenosnici koristili su mehaničke diskove i bilo kakva usporedba s SSDom ugrađenim u R13 je nerealna. AIDA64 Memory [ichart headers="ID, Score" title="Aida Memory - read" htitle="Score" labels="Dell Precision M6800,Dell Inspiron 7737,Acer Aspire R13,Dell Latitude E3450,Dell Inspiron 3543,Asus X550JK,Dell Inspiron 3542" values="23120,21253,20849,20657,12157,11877,11975,11869" colors="yellow,yellow,yellow, lightblue,yellow,yellow,yellow,yellow" height="300"] [ichart headers="ID, Score" title="Aida Memory - write" htitle="Score" labels="Acer Aspire R13,Dell Inspiron 7737,Dell Precision M6800,Dell Latitude E3450,Dell Latitude E5250,Asus X550JK,Dell Inspiron 3543,Dell Inspiron 3542" values="24770,24606,23573,23813,12599,11978,11991,11176" colors=" lightblue,yellow,yellow,yellow,yellow,yellow,yellow,yellow" height="300"] [ichart headers="ID, Score" title="Aida Memory - copy" htitle="Score" labels="Dell Inspiron 7737,Acer Aspire R13,Dell Precision M6800,Dell Latitude E3450,Dell Latitude E5250,Dell Inspiron 3542,Dell Inspiron 3543,Asus X550JK," values="24606,21873,21193,21168,12328,11896,11550,11462" colors="yellow,lightblue,yellow,yellow,yellow, yellow,yellow,yellow" height="300"] Iako je memorija zalemljena, zalemljena je u dvokanalnom režimu i to se jasno odražava na rezultatima memorijskih testova. 3DMark [ichart headers="ID, Score" title="3DMark Fire Strike" htitle="Score" labels="HP Elitebook 2570p eGPU,Dell Precision M6800,Asus X550JK,Dell Inspiron 7737,Dell Inspiron 3543,Dell Inspiron 3542,Acer Aspire R13,Dell Latitude E3450,Dell Latitude E5250" values="5772,3332,2944,1817,1612,843,756,712,584" colors="blue,blue,blue,blue,blue, blue, orange,blue,blue " height="300"] Očekivani rezultat integrirane grafičke kartice. Malo slabiji rezultat od GeForce 820M koja se nalazi u Inspironu 3542 te nešto snažnija od HD 5500 koja se nalazi u Dell Latitudeu E3450. Iako i5 5200U i i7 5500U koriste isti grafički čip, HD 5500 u i7 procesoru može koristiti viši maksimalni turbo. Tomb Raider [ichart headers="ID, Score" title="Tomb Raider - High preset" htitle="Score" labels="Asus X550JK 850M @ HD High,Dell Inspiron 3543 840M @ HD High,Acer Aspire R13 HD5500 @ HD High,Dell Latitude E5250 HD4400 @ HD Low" values="55.4,32.4,29.7,11.4" colors=" blue,blue,purple,blue" height="300"] Bez obzira što se radi o ultrabooku, ako se smanji razina detalja i rezolucija, moguće je odigrati i pokoju noviju igru. Ako bi se poigrali s ograničavanjem maksimalne brzine procesora te na taj način grafičkoj kartici ostavili malo više TDP prostora možda bismo dobili i pokoji frame više. Kako gameplay izgleda u League of Legends i World of Tanks možete pogledati u sljedećem YouTube videu. Prilikom snimanja koristili smo nativnu rezoluciju ekrana od 2560x1440. League of Legends pokrenuli smo sa svim postavkama na Medium, dok smo za World of Tanks koristili sve Low postavke.

Kao što se iz snimke vidi, League of Legends bio je limitiran na 30 sličica u sekundi (iako smo Frame rate cap stavili na 60) i svega nekoliko puta je pao do 25. World of Tanks je glatko klizio sve dok nismo ušli u Sniper mode prilikom čega bi broj sličica u sekundi pao ispod 20 i bilo kakvo ciljanje postaje gotovo nemoguće. Promjena rezolucije na 1280x720 digla je broj sličica u sekundi gotovo tri puta i WoT je bio savršeno igriv. Autonomija [ichart headers="ID, Score" title="Trajanje baterije - 1080p h264" htitle="Score" labels="Dell Latitude E3450,Acer Aspire R13,Dell Inspiron 3543,Dell Precision M6800Dell Latitude E5250,Asus X550JK" values="520,396,349,323,315,248" colors="red,blue,red,red,red,red" height="300"] [ichart headers="ID, Score" title="YouTube 720p" htitle="Score" labels="Dell Latitude E3450,Acer Aspire R13,Dell Inspiron 3543,Dell Precision M6800,Dell Latitude E5250,Asus X550JK" values="610,417,382,370,271,238" colors="red,blue,red,red,red,red" height="300"] Sasvim očekivano vrlo dobra autonomija, u našem testu ipak nešto kraća od marketinških 7:30h, koji iskreno nisu nedostižni ako bi se okrenuli uredskom radu, ugasili pozadinsko osvjetljenje, touch funkcionalnost i malo smanjili osvjetljenje ekrana. Gotovo 7 sati je svakako odličan rezultat i bez dodatnih podešavanja.

Acer Aspire R13 - komentari i zaključak

Komentar testova i temperature

Acer_Aspire_R13_18

Kad gore navedene rezultate povežemo s činjenicom da se radi o kombinaciji ultrabooka i malo debljeg tableta, moramo reći da smo izuzetno zadovoljni. i7 5500U većinu je vremena koristio maksimalne Turbo taktove, a sam prijenosnik je bio nečujan sve do trenutka pokretanja igre ili ozbiljnijeg testa poput x264 benchmarka prilikom čijeg smo izvršavanja ventilator mogli jasno čuti, ali svejedno buka nije bila zabrinjavajuća. Temperature prilikom surfanja i rada u Office paketu kretale su se između 40°C i 50°C, a ono što smo primijetili jest da se ventilator poprilično kasno pali - unatoč tome, laptop prilikom takvog relativno nezahtjevnog rada u nijednom trenu nije bio vruć ili neugodan za korištenje. Kućište bi postalo tek lagano toplo prilikom maksimalnog i kontinuiranog opterećenja, ali daleko od bilo kakvog razloga za brigu. Maksimalna zabilježena temperatura postignuta je prilikom snimanja World of Tanks gameplaya gdje je prilikom korištenja Short Turbo Boost moda procesor s 15W TDPa skočio na 19W TDPa, gdje je maksimalna izmjerena temperatura iznosila 95°C za CPU i 94°C za GPU. Nakon što se CPU vratio unutar 15W TDP okvira, temperature su se kretale između 85°C i 90°C. Možda na prvu ovakve temperature izgledaju zabrinjavajuće, ali s obzirom da se radi o ultrabooku koji nije namijenjen za kombinirano maksimalno CPU i GPU opterećenje, razloga za brigu nema. Zaključak Možda najveći razlog našeg oduševljenja leži u iznadprosječnoj kvaliteti izrade što je pohvalno u odnosu na dosadašnje Acerove prijenosnike s kojima smo upoznati. Ne možemo se oteti dojmu koliko je odličan posao Acer odradio s Aspire R13 modelom. Uz znatan napredak u robusnosti, brzinu rada čitavog prijenosnika, već dobro poznatu praktičnost i intuitivnost touch funkcionalnosti u obliku IGZO ekrana visoke rezolucije s odličnom slikom, šećer na kraju – fleksibilna, dinamična transformacija prijenosnika. Naravno, kako sve ne može biti idealno – zamjerka ide tek prosječnoj tipkovnici s pomalo frustrirajućim osjećajem korištenja zbog nedostatka jednog reda tipki. Ovako konfiguriran model kod nas još uvijek nije dostupan te stoga ne možemo komentirati točnu cijenu, ali možemo dati okvirnu procjenu. Cijena za prošlogodišnji model s Haswell-U procesorom, FHD IPS ekranom i dva 256GB SSDa u Raid 0 polju iznosi oko 12500kn. Model poput našeg, ali s dva SSDa u Raid 0 polju u susjednoj Njemačkoj kreće od 1450€ dok se osnovni model s FHD IPS ekranom, i5 5200U procesorom i samo jednim SSDom može pronaći ispod 1000€. Sve u svemu, radi se o visokoj cijeni, ali niti konkurencija sa svojim hibridnim modelima nije daleko.