PCMark 8

Rezultat u PCMarku pomalo nas je iznenadio s obzirom da je Aspire V13 prestigao R13. Ponavljanjem testa i promatranjem temperatura i radnih taktova procesora i integrirane grafičke kartice, naš zaključak je da je zbog boljeg hlađenja V13 u stanju češće koristiti maksimalne turbo taktove.

Cinebench 15

Zbog nešto nižih radnih temperatura, ponavlja se priča s višim taktovima te porastom performansi.

x.264 5.0 – Pass 1

Prilikom kontinuiranog opterećenja smanjuje se prednost koju V13 ima nad R13.

7-Zip

Intel Core i7 5500U smjestio je Aspire V13 na sam vrh.

ATTO Disk Benchmark

Rezultati u ATTO benchmarku u skladu su s činjenicom da se radi o mehaničkom čvrstom disku s 5400 okretaja.

AIDA64 Memory

Korištenje dva 8GB modula brzine 1600MHz smjestila su Aspire V13 na sam vrh tablice.

3DMark

Kao što smo već spomenuli, zbog nešto boljeg hlađenja Aspire V13 koristi više turbo taktove u odnosu na R13 što se u konačnici odražava i na rezultate Fire Strike testa.

Tomb Raider

Razlike u Tomb Raider rezultatima su minimalne i HD5500 se ponovno pokazala sposobnom po pitanju igranja na niskoj razini detalja.

Isti slučaj kao i sa svim procesorima koji koriste integriranu grafičku – HD5500 je i više nego dovoljna za odigrati World of Tanks i League of Legends na niskoj, odnosno srednjoj razini detalja uz respektabilan broj sličica u sekundi, čak i na 1080p rezoluciji.

Autonomija

Broadwell-U arhitektura ponovno pokazuje svoje zube i donosi nam vrlo dobro vrijeme autonomije od gotovo šest sati. Uz dodatno igranje s power postavkama te gašenjem WiFi adaptera i smanjivanjem svjetlosti ekrana – brojka od sedam sati ne bi smjela biti nedostižna.

 

WiFi prijem

Aspire V13

S obzirom da su WiFi sposobnosti vrlo važna stavka svakog prijenosnog računala, odlučili smo u ovu, a i sve buduće recenzije, ubaciti test kvalitete signala u nekoliko različitih prostorija objekta u kojem se nalazimo. Ruter koji ćemo koristimo je Belkin N750 DB, a spajat ćemo se na 2.4GHz mrežu koja pokriva 802.11b/g/n standarde prilikom korištenja kanala širine 20MHz. Iako ruter odašilje i 5GHz mrežu, domet na kojem je signal iskoristiv u najmanju je ruku smiješan, a snaga signala drastično pada s povećanjem udaljenosti i prepreka, što je potpuna suprotnost 2.4GHz mreži koju isti ruter odašilje.

Prvo mjerenje izvodit ćemo na Lokaciji A i izvršavat će se na udaljenosti 3m od rutera bez ikakvih prepreka. Drugi test izvršavat će se na udaljenosti od 5m i nazvat ćemo ga Lokacija B, gdje se između prijenosnika i rutera nalaze 2 zida od minimalno 45cm širine te drveni namještaj. Treći test izvršavat ćemo na udaljenosti od oko 5m i kasnije u tekstu koristiti ćemo naziv Lokacija C. Radi se o dosta zahtjevnom testu, jer se na putu između rutera i prijenosnika nalaze 4 zida debljine 45cm, armirani zid debljine 60cm kao i poveće (starije) ogledalo. Treći test možemo shvatiti kao test snage ugrađene mrežne kartice i antena više nego test rutera. Svaki uređaj koji smo do sada koristili na Lokaciji C bio je u stanju pronaći mrežu koju koristimo za testiranje. Iz osobnog iskustva, više od dvije trećine mobilnih uređaja nije bilo u mogućnosti završiti proces autentifikacije, ako bi povezivanje bilo pokrenuto na Lokaciji C. Gotovo polovica korištenih uređaja do sad nije bila u mogućnosti zadržati stabilnu konekciju prilikom preseljenja s Lokacije B na Lokaciju C. Naravno, prijenosnici koriste mnogo više snage za odašiljanje bežičnog signala te bi s njima situacija trebala biti mnogo bolja.

S obzirom da ćemo testove raditi na bateriji, svakom prijenosniku ćemo WiFi adapter prebaciti na “Maximum performance” način rada – iz iskustva, nijedan prijenosnik s WiFi adapterom postavljenim u “Maximum power savings” načinu rada ne bi bio u mogućnost izvršiti testove na Lokaciji C s obzirom da uopće ne bi bio u mogućnosti spojiti se na željenu mrežu.

Kako tablica u svojoj prvoj iteraciji ne bi bila prazna, uz Aspire V13 istim testovima podvrgnut ćemo i Dell Precision M6800 s ugrađenom Intel Centrino Ultimate-N 6300 bežičnom mrežnom karticom.

Snagu WiFi signala mjerit ćemo inSSIDer programom, a brzinu transfera kopiranjem datoteke veličine 50MB, odnosno 10MB na Lokaciji C. Računalo na kojem se nalazi testna datoteka spojeno je na ruter brzinom 1Gbps, a sama datoteka nalazi se na SSDu.

WiFi – snaga signala (manje je bolje)

WiFi – brzina kopiranja

Problema s pucanjem veze nismo imali čak ni na Lokaciji C, ali ako obratimo pozornost na Transfer Rate tablice, brzina kopiranja na Lokaciji C drastično opada u odnosu na ostale. Još jednom naglašavamo, količina prepreka stvarno je velika. Zanimljivo je da su Windowsi na Lokaciji C prijavljivali brzinu konekcije od 144 Mbps i kvalitetu signala s četiri crtice. Kao što smo prethodno spomenuli, snaga i kvaliteta signala na Lokaciji C nije sporna; sporna je mogućnost prijenosnika da signal pošalje natrag prema ruteru. Nakon gašenja i paljenja bežične mrežne kartice kako bi testirali mogućnost ponovnog povezivanja na Lokaciji C, Aspireu V13 trebalo je oko pola minute da nas obavijesti da je uspješno povezan.