Postoji još jedan feature koji bi mogao biti zanimljiv i ljudima koji ne sanjaju/žive TCP/IP 😉 Nalazi se u "Misc Configuration". Naime, želimo si omogućiti konfiguraciju routera s bilo koje lokacije na svijetu. Ili barem onih s kojih nam ISP to dozvoljava. Dakle, "HTTP server access" označimo "All". Da bi smo odagnali ljude s previše slobodnog vremena, promjeniti ćemo port za spajanje na router, i to na neki visok port (preporuka: preko 50000 koji još nije rezerviran niti za jedan servis, te za njega ne postoji niti jedan općepoznat exploit) tako da kod uobičajenog sniffanja ne bi baš bilo "prvo pa muško". "HTTP server port" "52351". Ovdje ćemo uključiti i opcije "PPP Reconnect on WAN Access" i "Connect PPP when ADSL link is up". Možemo isključiti opciju "USB", pošto se spajamo preko ethernet sučelja, pa nam USB niti ne treba. Ovdje namjerno ne stavljamo screenshot jer sve opcije koje bi bilo lijepo vidjeti podešene baš i nisu za javnost, pa preporučamo da ih nikome niti ne pokazujete. :paranoid: Nakon standardnog "Submit" i "Save Settings / Reboot" bi sve trebalo raditi, dakle veza na Internet i surfanje bez dodatne konfiguracije.

Gušti su gušti

Ako na svome računalu, ili računalu koje je na lokalnoj mreži vrtimo nekakav server (teamspeak, web, mail, server za mrežnu igru…) i želimo da bude dostupan izvana, potrebno je propustiti portove koje taj server koristi. To radimo preko "Virtual Server" opcija. Obzirom da je ovaj router prilično loš router, moguće je podesiti postavke za samo 20 portova. Primjer konfiguracije govori dovoljno.

I za kraj

Cilj ovog članka nije bilo beskonačno predavanje o mrežama, routerima, Internetu, isl. Ovo je namjenjeno korisnicima koji su kupili komad opreme bez da ih je prodavač informirao o tome što kupuju, bez da im je dao priručnik za korištenje, dokumentaciju, ili bilo kakve adekvatne upute za opcije koje taj proizvod nudi. Nadalje, prodavač se ograđuje od davanja podrške za prodani proizvod pod izlikom da je taj router prodan u sklopu usluge, što nije istina jer je materijalna roba uredno navedena kao stavka sa svojom cijenom, pa makar ona bila 1kn. Naravno da je većini korisnika bolje naći blaženstvo u neznanju, ali je isto tako pravo svakog kupca da zna što je kupio/la. Cilje je samo pokazati kako od nestandardno napravljenog routera, konkretno Siemens C-101-I izvući ono što je u stanju odraditi. Pa eto, napokon je i ovo izašlo iz mračnih predjela newsgrupa. Nadamo se da je od pomoći.

Upozorenje: Postupkom koji je opisan u ovom tekstu gubi se pravo na besplatnu podršku od strane ISP-a, tako da ako negdje u procesu zaglavite, ili nakon nekog vremena dotični komad opreme otkaže poslušnost, biti ćete prepušteni sami sebi. Pa čak i ako problem nije u routeru, nego npr. u ADSL liniji.