Alienware 17 R3 test
Datum objave 17.05.2016 - Krešimir Matanović
Alienware 17 R3 - drugi dio
Tipkovnica je jednom riječju odlična. Sve su tipke dobro odmjerene što se tiče veličine i sve imaju dobro odmjerenu silu akutacije pa nema slučajnog stiskanja. Odlična je za dugotrajno pisanje ili igranje, a do uvijanja ne dolazi ni prilikom jačeg stiskanja. Tek kad pretjeramo i namjerno stisnemo lagano se uvije.Tipkovnica je standardne veličine, s pridodanim numeričkim dijelom, a ima i devet tipaka koje je moguće programirati po vlastitim željama u softveru. Te su tipke grupirane u dva područja – lijevo od tipkovnice, te gore desno iznad numeričkog dijela. Gornji red funkcijskih tipaka ima dvostruku ulogu, a njima pozivamo Graphics Amplifier (F1), palimo i gasimo WiFi (F2), upravljamo zvukom (F3, F4 i F5), vršimo prebacivanje slike na drugi monitor (F8), podešavamo osvjetljenje (F9 i F10), aktiviramo ili deaktiviramo Touch pad (F11), te podižemo AlienFX aplikaciju (F12). Touch pad je velik, također je osvijetljen, zadovoljavajuće je brz u odzivu, a dvije tipke ispod njega su gumirane i ugodne za rad. Površina ispred tipkovnice je vrlo duboka i nema zamaranja zglobova.
17.3″ ekran je Samsungov anti-glare PLS (Plane to Line switching) koji je nešto brži u odzivu od IPS monitora, a zadržava sve njihove kvalitete. Ovaj ekran je rezolucije 1920 x 1080, odnosno FullHD. Prikaz slike na ekranu je vrlo dobar, boje su precizne, kutevi gledanja vrlo dobri a osvjetljenje dovoljno jako i ravnomjerno raspoređeno. Tek u mračnoj sobi i pri crnom ekranu vidimo lagani izboj pozadinske svjetlosti. Sve u svemu, ekran je vrlo dobar i za rad i za igru i multimediju, a za one kojima je FullHD premalo, prijenosnik mogu naručiti i s 4K ekranom.
Osvjetljenje prijenosnika je posebna priča. Obuhvaća Alenware logo na ekranu, Power tipku, tipkovnicu, touchpad, trake na prednjoj stranici, te glavu i trake na stražnjoj stranici. Sve je u potpunosti moguće podrediti vlastitim željama uz pomoć softvera, a varijacije su skoro beskonačne s tim da je osvjetljenje podijeljeno u deset različitih zona o čemu ćemo nešto kasnije.
I upravo je to osvjetljenje veliki dio šarma Alienware prijenosnika jer nije previše napadno i kičasto. Uz to, te mogućnosti personalizacije i biranja iz mnoštva boja su ono što poboljšava ukupan dojam. Audio strana priče s Creative CODEC-om i SoundBlaster softverom te 2.1 Klipsch zvučnicima je posebna strana priče. Zvuk je jasan i glasan, a unatoč ugrađenom subwoofer(čiću) s donje strane malo nam je falilo niskih tonova. No, sve u svemu jedan od najboljih zvučnih sistema koje smo čuli na prijenosnicima. Webkamera je sasvim solidna, a pored nje se nalaze dva mikrofona koji love stereo zvuk pa je i video conferencing dobro iskustvo.
Pod haubom ovoga prijenosnika se nalazi vrlo moćan hardver kojeg je potrebno dobro hladiti. Najveći izazov svakako predstavljaju i7 6700HQ četverojezgreni procesor te dedicirana GTX980M grafika s 4 GB vlastite GDDR5 memorije. Stoga je u stražnji dio ugrađen veliki rashladni sustav koji se bazira na bakrenim toplovodnim cijevima, aluminijskih hladnjacima i dvama ventilatorima. U stanju mirovanja je sve skupa zadovoljavajuće tiho i hladno (oko 38 dB), no čim krenemo s igranjem (ovo je ipak igraći prijenosnik), ventilatori počnu bučiti pa je potrebno dobro pojačati zvučnike kako buka ne bi bila nesnosna ili još bolje, staviti dobre slušalice na uši. Izmjerili smo maksimalnih 48 dB, a kako to zvuči možete čuti i na našem videu na sljedećim stranicama testa. Uz činjenicu kako su ventilatori dosta bučni ide i zagrijavanje prijenosnika koje je vrlo veliko na gornjem dijelu tipkovnice, tj. točno iznad dijela gdje se nalazi rashladni sustav procesora i grafičke kartice.
Servisni poklopac nam daje mogućnost pristupa Hitachijevom Tvrdom disku kapaciteta 1TB, prokušano dobrom Samsungovom PM951 NVMe SSD-u, memorijskim slotovima (SODIMM DDR4), te WiFi i Bluetooth modulu. Sasvim dovoljno za korisnika, dok će serviseri također lako pristupati unutrašnjosti zbog lako dostupnih vijaka na donjoj strani prijenosnika.
Za kraj hardverskog dijela imamo veliki i teški Deltin GA240PE1-00 AC/DC adapter nazivne snage 240 W. Ulazni napon može varirati od 100 do 240 V (3.5 A, 50 – 60 Hz), dok je izlazni napon 19.5 V a izlazna struja 12.3 A. U radu se adapter dosta zagrijava što nije ni čudno s obzirom na moćan hardver koji mora pogoniti.
Sa softverske strane imamo predinstalirane Windowse 10 Home koji nisu opterećeni s previše bloatwarea. Od Alienwareovog softvera tu nalazimo Digital Delivery, AW Command Center, te Support Assist, a tu su i Killer Newtwork Manager softver te SoundBlaster Recon3Di kontrolni panel za zvuk. Alienwareov softver je podijeljen na četiri dijela – AlienFX, AlienFusion, Alienware TactX i AlienAdrenaline. AlienFX nam omogućuje promjenu osvjetljenja u čak deset zona i spremanje postavki u nekoliko profila, ali i odabir nekoliko pretpodešenih profila. AlienFusion nam nudi brze i napredne postavke toga kako će se prijenosnik ponašati po pitanju utroška energije, a mogućnosti za podešavanje su stvarno šarolike. TactX omogućuje snimanje Macro naredbi u lijevi set, te u gornji set dodatnih tipaka. Za kraj, AlienAdrenaline nudi mogućnost podešavanja tzv. game moda odnosno kako će se računalo ponašati prilikom pokretanja igre, a tu je i praćenje parametara rada računala te upravljanje dodatnim Graphics Amplifier-om. Sve u svemu softver je lak za korištenje, radi zadovoljavajuće brzo i ne troši previše resursa.
Moramo napomenut kako smo tijekom testiranja i rada imali problema s nestabilnošću sustava (random rušenje, smrzavanje, BlueScreen itd.) sve dok nismo nadogradili sve drivere na najnovije verzije. Problemi tada nisu u potpunosti nestali no velike većine smo ih se ipak riješili i 17 R3 je bio ugodniji za upotrebu. Krenimo sada na testove!
Forum
Objavljeno prije 4 minute
Stari hardware za kojim se sliniloObjavljeno prije 16 minuta
A1 i ekstremna potronja baterijeObjavljeno prije 25 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 45 minuta
Kupnja kuhinjskog posuđa (informacije i savjeti)Objavljeno prije 54 minute
Serije - dojmovi, komentari i preporukeNovosti
Hoće li fotografije s mobitela izgubiti boju nakon prijenosa na računalo? Osim kompresije i pretvorbe formata, i AI igra veliku ulogu!
Danas, u eri kad svi fotkamo mobitelima, ti uređaji postali su pravi "artefakti" za hvatanje trenutaka života. Kad pogledamo fotku na ekranu mobitela, sve izgleda spektakularno – boje pršte, detalji su toliko oštri da se čini kao da možemo... Pročitaj više
LG lansira 31,5" 4K Swing Smart Monitor, s postoljem na kotačima, s Microsoft Officeom
LG je upravo lansirao Smart Monitor Swing zaslon s postoljem na kotačima, visokom prenosivošću, integriranim s mnogim pametnim značajkama. Ovaj zaslon ima točnu veličinu od 31,5", 4K UHD rezolucija podržava multi-touch za vizualnu interakci... Pročitaj više
USB 2.0: Od "kralja brzine" 2000. godine do trajne ikone nakon 25 godina
Iako je USB 2.0 prvi put predstavljen 2000. godine, trebalo je nekoliko godina da postane stvarno popularan na osobnim računalima. Danas, 25 godina kasnije, još uvijek ostavlja svoj trag kao jedan od najvažnijih tehnoloških standarda za pri... Pročitaj više
Zašto se Samsung odrekao svega kako bi premjestio svoje telefonsko carstvo u Vijetnam?
Samsung je nekoć bio veliki igrač u Kini, ali nakon nekoliko ključnih događaja, tvrtka je odlučila premjestiti proizvodnju pametnih telefona u Vijetnam i druge zemlje. Što se dogodilo? Zašto su se Koreanci odlučili odreći Kine, unatoč tome... Pročitaj više
Digital Realty u Hrvatskoj dobitnik priznanja Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za unapređivanje zaštite na radu
Digital Realty (NYSE: DLR), najveći globalni pružatelj rješenja za data centre, kolokacije i međusobno povezivanje neovisnih o oblaku i operatoru, dobitnik je još jednog priznanja za unapređivanje zaštite na radu. Riječ je o godišnjem prizn... Pročitaj više
Sve novosti