Alienware AW3423DW recenzija
Datum objave 03.05.2022 - Krešimir Matanović
AW3423DW - gamerski OLED
Jedan od najiščekivanijih gamerskih monitora ove godine nam je sletio u lab. AW3423DW je prvi monitor na svijetu sa Samsungovom tehnologijom Quantum Dot OLED. Donosi neograničeni kontrast što je odlika svih OLED panela, vrijeme odziva od samo 0,1 milisekundu, osvježenje slike od 175 Hz i 3.440 x 1.440 rezoluciju preko 34 inča dijagonale. Podržava i adaptivno sinkroniziranje slike, HDR True Black 400 te ima zakrivljenje panela od 1800R.
Monitor dolazi u bijeloj kartonskoj kutiji debelih stijenki koja svoj sadržaj dobro štiti. Unutar kutije se nalaze svi potrebni kabeli – DisplayPort (DP na DP), Mini-DisplayPort (mDP na DP), HDMI, USB 3.2 Gen1 (5 Gbps) upstream kabel i napojni kabel. Tu su i upute za korištenje, te izvještaj tvorničke kalibracije. Monitor je smješten u ležište od kartona i pokriven ladicom za kabele koja je ukalupljena od recikliranog kartona. Zasebno dolaze baza, ruka, plastični pokrov i VESA 100 nosač. Montaža baze i ruke je jednostavna i sve je moguće napraviti bez alata. Za VESA 100 montažu je jasno potreban odvijač.
Monitor je sa stalkom dimenzija 81,52 x 30,75 x 41,55 centimetara. Posljednja mjera je visina i ona je u najnižoj poziciji, a to se može još povisiti za oko 11 centimetara. Masa sa stalkom je popriličnih 10,37 kilograma, a bez njega je samo panel težak 6,92 kilograma. Kućište monitora je kompletno plastično, no vrlo kvalitetno napravljeno, a prednja je strana kompletno crna. Na dnu je malo širi rub s Alienware natpisom, dok su oko rubova rubovi zadovoljavajuće tanki. Proizvođač daje 3 godine jamstva na ekran, što uključuje i eventualni Burn in. No, ovaj monitor ima dvije tehnologije za borbu protiv Burn In-a, do kojih ćemo doći malo kasnije.
Panel je Quantum Dot OLED tehnologije koju je razvio Samsung te predstavio u svome Odyssey G8QNB monitoru u isto vrijeme na CES-u kada je predstavljen i ovaj AW3423DW. Samsung na ovoj tehnologiji radi već neko vrijeme, a značajka je da koriste standardni plavi sloj organskih LED-ica sa samo osvjetljenjem, te je ispred njih postavljen tanki QD sloj koji dodatno poboljšava prikaz boja. OLED paneli su kao što znamo specifični po malim vremenima odziva, prigušenju svjetla na nivou piksela, praktički neograničenom kontrastu i True Black boji, širokom gamutu, odličnim kutevima gledanja, a QD-OLED dodatno smanjuje plavo svjetlo. Ovaj panel ima i antirefleksni sloj, no određena refleksija je ipak prisutna što zna povremeno zasmetati. Ono što ovaj monitor čini gamerskim jer uz brzi odziv i činjenica da ima stopu osvježenja slike od čak 175 Hz što svakako podiže gaming iskustvo na novu razinu. Ovdje ćemo malo skočiti unaprijed, pa vam otkriti kako nema ni ghostinga ni overshoota!
Stražnja je strana u crno – bijeloj kombinaciji i izgleda bolje od prednje, pa će te svakako htjeti pokazati ovaj monitor sa stražnje strane, a ne stisnut ga uz neki zid. Ono što svi odmah spominju kao negativnu stvar je činjenica da se zbog povećanog zagrijavanja, Alienware odlučio za ugradnju ventilatora. I dok je to u televizorima uobičajeno (plasma TV-i pogotovo), u PC monitorima i nije, i ovo je prvi takav na svijetu. Moramo priznati kako nam ventilator ni u jednom trenutku nije bio bučan ili čujan (možda imamo mrvicu čujniji PC), i stvarno nam nije smetao. Jasno, čut će te ga samo u apsolutno tihoj prostoriji i tada bi nekom osjetljivijem mogao i zasmetati – nama nije.
Panel je zakrivljenosti 1800R što znači da ima poprilično izraženo zakrivljenje, a time je potrebna i manja udaljenost od monitora kako bi doživljaj bio potpun. Preporučeno je 1,8 metara, no najčešće ćemo sjediti puno bliže do njega jer rijetko tko ima stol tolike dubine – autoru ovoga teksta su u prosjeku oči udaljene od ekrana 100 do 110 milimetara. Ipak, dojam gledanja i pogotovo igranja je sasvim solidan. Pri radu će vam jasno sve ravne linije prozora biti zakrivljene i to je nešto što zahtijeva prilagodbu. U igrama je slučaj drugačiji i zakrivljenost donosi bolje uranjanje u sadržaj.
S ergonomske strane ovaj je monitor mrvicu ograničen, a podržano je mijenjanje nagiba panela od -5° do 21°, kuta oko okomite osi od -20° do 20°, te visine oko 11 centimetara.
Na dnu monitora, na samoj sredini, nalazi se maleni joystick za upravljanje on-screen menijima i to funkcionira jako dobro. Ispred njega je jedna osvijetljena traka, a lijevo od nje (gledano sprijeda), se nalaze dva USB 3.2 Gen 1 utora i jack za slušalice između njih. Tu su još i otvori za zvučnike koji proizvode zvuk prosječne kvalitete koji je samo za osnovnu upotrebu. Na krajnjoj desnoj strani (opet gledano sprijeda), nalazi se RGB osvijetljena tipka za uključivanje i isključivanje monitora.
Na stražnjoj se strani nalazi ostatak I/O panela koji s lijeve strane (gledano straga) nudi naljepnicu s informacijama i utičnicu za napojni kabel, a s desne se strane nalaze jedan upstream USB 3.2 Gen1 port, dva downstream USB 3.2 Gen1 Type A porta, dva HDMI porta, jedan DisplayPort i jedan Audio line-out port.
AC/DC ispravljač je ugrađen u monitor, a proizvođač navodi podatak o tipičnoj potrošnji od oko 42,3 W, maksimalnoj potrošnji do 200 W, Stand by potrošnji od 0,5 W i 0,3 W u Off modu.
OSD nudi različite opcije, i neke specifične samo za OLED panele. Oni uobičajeni su služe za izbor predefiniranih modova (Standard, Creator, FPS, MOBA/RTS, RPG, Sports, Game 1 i Game 2), pa Game Enhance modovi (Timer, Frame Rate, Display Alingment), Dar Stabilizer, HDR mod (HDR 400 True Black i HDR Peak 1000). Ovaj monitor ima i senzor ambijentalnog svjetla pa može po tome prilagođavati osvjetljenje, a OLED specifične detalje s Pixel i Panel Refresh opcije. Uz te dvije, monitor ima i Pixel Shift opciju koja se često automatski pokreće pa nekom to može i zasmetati, pogotovo u radu. Sjedimo vrlo blizu monitoru i taj pomak piksela je vrlo izražen kada se desi. Uz to, ovaj vas monitor pa puta u danu traži i refresh panela koji traje 5 minuta tijekom kojih jasno ne možete koristiti monitor.
Na stražnjoj se strani, kao i na dnu te tipki za uključivanje nalaze RGB LED-ice koje standardno svijetle u svijetlo plavoj boji, no to je u OSD-u moguće promijeniti u različite boje i to za sve četiri zone. Moguće je postaviti i custom rasvjetu, te uključiti različite efekte.
Napisali smo da AW3423DW ima QD-OLED panel, no nismo rekli da je od dijagonale 34,18 inča, kako je omjera stranica 21:9 te kako mu je rezolucija 3.440 x 1.440 piksela. Razmak između piksela je 0,23 milimetra i ako se monitoru približimo malo bliže pojedinačni pikseli su vidljivi (trokut struktura – plava na vrhu, crvena i zelena su ispod), a ni gustoća nije visoka – 110 piksela po kvadratnom inču. No, na oko 100+ centimetara od ekrana to nije problem. vrijeme odziva panela je 0,1 milisekundu (GtG), a kutevi gledanja su 178°. Tipična osvijetljenost je 250 kandela po metru kvadratnom, a vršna je 1000. Kontrast je 1.000.000:1, a panel podržava prikaz 1,07 milijardi boja. Preko HDMI-a je stopa osvježenja slike 100 Hz, a preko DisplayPorta gamerskih 175 Hz. Proizvođač ujedno navodi i 149% pokrivenosti sRGB spektra boja te 99,3% DCI-P3 spektra.
Kao i većina OLED-a, i ovaj impresionira kontrastom, prikazom boja i brzinom odziva. Dodajmo k tome i visoku stopu osvježenja te podršku za Nvidia G-Sync Ultimate, ali i općenito tehnologiju adaptivne sinkronizacije slike i dobivamo savršeni gamerski monitor u čiji sadržaj jednostavno uranjamo i zbog 1800R zakrivljenosti. Ako ste pomislili da vas gamerski monitori više ne mogu iznenaditi i oduševiti, razmislite ponovno. Ovaj monitor nema ni overshoota ni ghostinga, i slika je cijelo vrijeme brza, fluidna i gotovo pa savršena. U svakodnevnom radu postoje problemi poput pojavljivanja obruba boje kod tipkanja u Wordu npr., no to nije ništa što je drastično izraženo.
Mjerenja smo kao i uvijek napravili sa Spyder 5 kolorimetrom. On je izmjerio 100% pokrivenosti sRGB spektra boja i 95% AdobeRGB spektra. Krivulja gamme je bila solidna s vrijednošću od 2,3, a Gray Ramp se kreće od 6660 do 6.835 kelvina. Maksimalna izmjerena svjetlina je obećanih 251.1 kandela po metru kvadratnom (nita). Izmjereni kontrast je visokih 251060 : 1. Bijela točka je bila između 6.600 i 6.700K. Izmjerili smo izvrsnu uniformiranost boja s najvećim odstupanjem od 1.0 DeltaE, te uzornu uniformiranost pozadinskog osvjetljenja s maksimalnim odstupanjem 3% pri 83% osvjetljenja – savršeno. Preciznost boja je bila odlična s maksimalnim odstupanjem od 4,37 DeltaE na crnoj, te prosječnim odstupanjem od samo 1,33 DeltaE. Nešto nepreciznija crna je posljedica činjenice da se u ponešto osvjetljenijem prostoru crna čini sivom zbog činjenice da antirefleksni premaz ekrana nema polarizator koji reflektira svjetlost no, čim malo prigušimo ambijentalno svjetlo crna je savršeno crna.
Uz nekoliko nabrojanih manjih mana, ovaj monitor ipak oduševljava u svim segmentima, a poglavito u gamingu. Najbolji je to monitor koji smo do sada imali prilike probati i to u svim segmentima. Isprobali smo nekoliko igara u tjedan dana koliko smo ga imali na stolu i uvijek bili oduševljeni brzinom, odzivom, prikazom boja i kontrastom. Uz to, podržana je i adaptivna sinkronizacija slike, a ghosting i overshoot su nepostojeći. S tim da treba napomenuti da je za PC primjereniji nego za konzole, jer nema HDMI 2.1 i ne podržava veće osvježavanje od 100 Hz na HDMI portu. Uz to, 21:9 omjer stranica je neobičan za konzole.
Ako možete izdvojiti oko 12.000 kuna svakako vam ga preporučujemo jer po našem mišljenju trenutno nema boljeg ekrana za igranje. Za svakodnevni je rad također vrlo solidan, no kao i kod svakog zakrivljenog panela morate se priviknuti da vam linije u softveru više nisu ravne. Ugoda gledanja u zakrivljeni ekran je vrlo dobra, jer vam je oko uvijek jednako udaljeno od piksela na ekranu, a glavu ne morate previše okretati. Ako želite ultimativno gaming iskustvo i spremni ste to platiti, nemate što razmišljati AW3423DW je upravo za vas.
Alienware AW3423DW | |||
Pozitivno + | Dizajn, kvaliteta slike (odlične boje, kontrast), 175 Hz, brzina odziva, adapivno sinkroniziranje slike (G-Sync, FreeSync), solidna ergonomija, tehnologije protiv burn in-a slike, zakrivljenost za bolje uranjanje u sadržaj, LED osvjetljenje, bogati OSD. | ||
Negativno - | U jako osvijetljenoj prostoriji crna djeluje sivo, vidljiv obrub boja oko slova kod tipaknja, pixel shift zna povremeno zasmetati, čujan ventilator u vrlo tihim prostorima (za neke). | ||
Ocjena |
|
||
Ustupili | ComTel Corp. |
Forum
Objavljeno prije 1 minute
The Witcher 4Objavljeno prije 8 minuta
Dizalice toplineObjavljeno prije 20 minuta
Kako moderne igre varaju na kvaliteti i bespotrebno troe hardverske resurseObjavljeno prije 20 minuta
Mafia: The Old CountryObjavljeno prije 35 minuta
K: mali UPS (bez baterije)Novosti
Ažuriranje za Windows 11 za prosinac sada je dostupno
Svježa zakrpa ne samo da dodaje nove značajke, već je i posljednje sigurnosno ažuriranje u 2024. Microsoft je objavio novo ažuriranje za operativni sustav Windows 11. Za verziju 23H2 ovo je ažuriranje s brojem KB5048685, a za 24H2 je KB5048... Pročitaj više
Dragon Ball: Sparking Zero dobiva ogroman update
Dragon Ball: Sparking Zero update, koj stiže kasnije ovog mjeseca, riješit će mnoštvo manjih problema u igri, uključujući dodavanje podijeljenog ekrana na sve mape i uređivanje kaotičnog izbornika likova. Kad je dugo očekivani naslov, Drago... Pročitaj više
Podrška za Suicide Squad: Kill the Justice League se gasi u siječnju
Suicide Squad: Kill the Justice League dobit će još jedno veliko ažuriranje u siječnju, što će također označiti kraj podrške za ovaj live-service looter shooter studija Rocksteady. U sklopu objave detalja o 4. sezoni, Rocksteady je otkrio d... Pročitaj više
Zadnjih 5 nominiranih igara za The Game Awards
The Game Awards objavio je svojih posljednjih pet nominiranih za nagradu Player's Voice. Ukupno 30 igara svedeno je na samo pet, jer su popularni favoriti među igračima, poput Stellar Blade, Final Fantasy 7 Rebirth, Silent Hill 2, Palworld... Pročitaj više
Što bi Intel sada trebao učiniti?
Neočekivana ostavka izvršnog direktora Intela, Pata Gelsingera, otvara niz pitanja o budućnosti tvrtke u industriji koja je izuzetno konkurentna i brzo se razvija. Evo ključnih aspekata trenutne situacije: Trenutačna strategija i smjer tvrt... Pročitaj više
Sve novosti