Nakon dugo vremena i brojnih odgoda, ATI je, kao divizija u sklopu proizvođača procesora AMD-a, lansirao na tržište HD seriju grafičkih kartica čiji je najistaknutiji predstavnik model HD 2900 XT, do sada poznat pod kodnim imenom R600. Premda su svi, uključujući i konkurenciju, očekivali "ubojicu" GeForcea 8800 GTX, najsnažniji model HD porodice pozicioniran je kao kartica čiji je glavni takmac GeForce 8800 GTS 640 MB. Da li je Radeon HD 2900 XT ispunio svoju misiju? Prema rezultatima našeg testa, perjanica AMD-ove ponude teško se nosi s GeForce 8800 GTS 640 MB dok od snažnijeg GTX gubi u gotovo svim testovima. Posebno velik problem su performanse pri korištenju 8xMSAA algoritama što je prilično loše s obzirom da kartica ima 512-bitno memorijsko sučelje.

To nas dovodi do drugog problema, a to je kvaliteta slike. Anizotropni filter koji se koristi na HD seriji preuzet je sa starije X1k serije što znači da je dobar, ali ipak inferioran implementaciji filtera na GeForce 8 seriji kartica. Slična je situacija s novim anti-aliasing modovima. Coverage Sample Anti-Aliasing odnosno CFAA trenutno ne nudi bolju kvalitetu slike u odnosu na nVidijine CSAA algoritme budući da CFAA algoritmi rezultiraju zamućivanjem tekstura. Performanse pri korištenju CFAA algoritama u odnosu na CSAA algoritme su također vrlo loše tako da CFAA modovi u ovom trenutku nisu iskoristivi. Posljednji problem koji ima veze s izvedbom anti-aliasinga je osvjetljenje. Naime, za uspoređivanje kvalitete anti-aliasinga na Radeonu HD 2900 XT i GeForceou 8800 koristili smo Half Life 2: Lost Coast, a na screenshotovima se jasno vidi kako je cijela pozadina scene na AMD-ovoj kartici prekrivena "maglom". Valja napomenuti da smo isti problem primjetili kod GeForce 8800 kartica u vrijeme njihovog službenog predstavljanja.

Što se tiče podrške za Windowse Vista, AMD je trenutno u nešto boljoj situaciji nego nVidia. Premda obje kartice u većini slučajeva bilježe pad performansi, performanse na Radeonima su konzistentnije. Što se tiče testiranja s DirectX 10 naslovima, na raspolaganju smo imali demoe igara Call of Juarez i Lost Planet. Call of Juarez je izvorno razvijan u sklopu nVidijinog The Way Its Meant To Be Played programa, pa nas je poprilično začudilo kada je DX10 demo ove igre predstavljen u sklopu službenog lansiranja AMD-ove HD serije kartica. Konamijev Lost Planet je pak ubrzo nakon lansiranja R600 kartica na svijetlo dana izgurala nVidija kako bi odgovorila na AMD-ov potez s igrom Call of Juarez. Nažalost, Lost Planet u kombinaciji s Radeonom HD 2900 XT nije moguće iskoristiti kao valjani test budući da kartica ne renderira engine igre kako treba što je opet prilično čudno ako znamo da je Lost Planet inicijalno napravljen za Xbox 360 u kojem se nalazi ATI-jev Xenos GPU koji s novom HD serijom dijeli arhitekuralne značajke. S obzirom na ovakvo stanje benchmarkova za DirectX 10, nerealno je očekivati objektivne konstatacije na račun performansi AMD-ovih i nVidijinih kartica u kombinaciji s DirectX API-jem.

Na kraju dolazimo do potrošnje, ali i uporedo s tim i overclockerskih potencijala novih kartica. Radeon HD 2900 XT pod opterećenjem troši 20-ak vata više nego GeForce 8800 GTX i 80-ak vata više nego njegov direktni takmac GeForce 8800 GTS 640 MB. Ove brojke nisu previše lijepe za AMD, pogotovo ako znamo da je hlađenje kartice pod opterećenjem dosta bučno. Visoka potrošnja negativno je utjecala i na mogućnosti overclockanja. Najviše što smo uspjeli izvući iz našeg primjerka kartice je 775/970 MHz (GPU/MEM, default – 742/828 MHz), a ključnu ulogu u identifikaciji ovih frekvencija odigrao je demo igre Call of Juarez. Naime, premda je u starim naslovima GPU kartice bez problema radio na 835 MHz, u Call of Juarezu bi se pojavljivali mnogi artefakti dok takt nismo spustili na mnogo konzervativniju vrijednost od 775 MHz. Pretpostavljamo da će produkcijske verzije kartice proizvedene kasnije vjerovatno imati bolji overclockerski potencijal, ali ono što AMD-u po našem mišljenju treba je migracija na 65-nanometarski proizvodni proces koji se već rabi na Radeonima HD 2600 i HD 2400.

Sve u svemu, ostalo smo razočarani mogućnostima najsnažnijeg Radeona iz HD serije, no ne isključujemo mogućnost da bi se situacija mogla popraviti boljim driverima. Premda je AMD u teoriji imao dovoljno vremena za poliranje drivera, nelogični rezultati mnogih testova, problemi s AA algoritmima i sitniji bugovi na koje smo naišli, govore u prilog tome da mjesta za poboljšanje itekako ima i da sam hardver u sebi skriva veće mogućnosti nego što bi se to moglo naslutiti iz testova izvedenih na ranim driverima.