Način na koji se igramo se uvelike promijenio u zadnjih par godina pa su i pred igrače i razvojne studiji stavljeni veliki izazovi. Igrači se sve češće igraju na prijenosnicima, ali i na monitorima s visokom stopom osvježavanja uz očekivanja za kvalitetnim prikazom, korištenjem tehnologija kao što je Ray Tracing i visokim rezolucijama, pa se iz hardvera sve češće izvlači maksimum. Razvojni studiji su pred izazovom kreiranja boljeg igračkog iskustva i visokih frameratea, na širokom rasponu hardvera i za široku publiku.

Kao rješenje se nameću tehnologije povećanja i rekonstrukcije slike koje povećavaju framerate uz minimalan gubitak na kvaliteti. AMD FidelityFX Super Resolution ili kraće FSR je takva jedna nova tehnologija koja je od jučer dostupna igračima i razvojnim studijima.

amd_fsr_0

Što je AMD FidelityFX Super Resolution?

Ukratko, to je tehnologija renderiranja igara na nižoj rezoluciji pa povećanja ili upscalea na višu rezoluciju, a bez gubitka performansi. Drugim riječima korisnik dobiva više performanse na visokim 1440p i 4K rezolucijama iz istog hardvera. Ono što korisnik treba napraviti je odabrati rezoluciju svog monitora, a najbolji rezultati su na 1440p i 4K te uključiti jedan od četiri FSR profila – Ultra Quality, Quality, Balanced i Performance. Očekivan porast performansi pri 4K rezoluciji i korištenjem Performance FSR profila je čak 2,4x u igri koja podržava ovu tehnologiju, a takvih je na tržištu sve više.

amd_fsr_1

FSR kao i sve tehnike povećavanja (upscaling), smanjuje renderiranu rezoluciju igre kako bi se povećale performanse, nakon čega povećava (upscalea) rezoluciju na zadanu, pri čemu koristi algoritam koji popravlja prikaz super rezolucije, na vrlo blizak onome nativne (postavljene rezolucije). FSR je tehnika ubačena u grafički cjevovod koja se nalazi između mapiranja boja i dodavanja efekata. FSR algoritam analizira  izvornu sliku na anti-aliased ulaznoj rezoluciji i onda ju ponovno stvara na ciljanoj višoj rezoluciji. Zatim se dodaje prolaz pooštravanja čime se dodatno povećava kvaliteta povećavajući detalje tekstura. Oba prolaza odvijaju se u jednom koraku u grafičkom cjevovodu, nakon što je primijenjen Anti Aliasing i prije dodavanja korisničkog sučelja igre. Ova jednostavna i jednostupanjska integracija u grafički cjevovod dio je razloga zašto je programerima tako lako dodati FSR u svoje igre.

amd_fsr_2

Rezultat je slika “super” rezolucije s visoko kvalitetnim rubovima i raspoznatljivim pikselima u usporedbi s osnovnim point ili bilinear tehnikama povećanja. Pri “Ultra Quality” modu, FSR slika se ne razlikuje previše od ciljane nativne rezolucije i s normalne udaljenosti od ekrana.

amd_fsr_3

Renije spomenuti Ultra Quality, Quality, Balanced i Performance modovi omogućavaju korisniku izbor između performansi i kvalitete slike, te pronalaženje pravog balansa za njih. Na slici iznad vidimo kako modovi utječu na povećanje performansi i koje su zapravo rezolucije renderiranja igara pri odabranoj rezoluciji i modu rada. Bitno za napomenuti je da se pri odabranom Ultra modu kvaliteta slike ne razlikuje previše od one na nativnoj rezoluciji no i porast performansi je najmanji, dok je kod Performance moda povećanje najviše, ali i degradacija kvalitete slike najveća.

amd_fsr_4

FSR tehnologija radi na širokom spektru hardvera, starom i novom. Od integriranih rješenja preko RDNA do proizvoda s RDNA 2 arhitekturom. Ujedno, s obzirom ne to da je open source rješenje i da ovisi o igri (za razliku od Nvidijinog DLSS-a), radit će i s Nvidijinim hardverom od GeForce serije 10 naovamo.

amd_fsr_5

Na dan lansiranja dostupno je sedam igara koje podržavaju FSR, a uskoro će im se pridružiti još dvanaest. S obzirom na to da je lista razvojnih studija stvarno velika, možemo očekivati mnoštvo naslova u budućnosti.

Testovi na 1440p s Radeon RX 6700 XT karticom

Testirali smo pet od sedam trenutno dostupnih naslova koji podržavaju FSR – Godfall, The Riftbeaker, Anno 1800 i Terminator: Resistance. Imamo i ključ za Kingshunt, no nažalost, nismo se mogli spojiti na njegov server pa tako ni naprvaiti testove. Testno računalo se baziralo na Gigabyteovoj B550 Aorus Master ploči, Ryzenu 9 5950X i AMD RX 6700 XT grafičkoj kartici. Tu smo karticu koristili iz razloga jer spada u srednji segment tržišta te će joj dobro doći boost u performansama u igranju na 1440p rezoluciji. Testirali smo s Adrenalin driverom 2020-21.6.1.

Nedvojbeno je da performanse drastično rastu već na Ultra Quality postavkama u svim igrama, i to je ujedno i postavka u kojoj bi se i mi sami zadržali. Sve ostalo je samo ako vam pod mus treba framerate, jer je degradacija kvalitete slike ipak preočita. Ponegdje se rezultati malo preklapaju i miješaju, no to pripisujemo beta driverima i beta verzijama igara.

Kvaliteta slike 1440p

amd_fsr_godfall_fsr_off

FSR OFF

amd_fsr_godfall_fsr_ultra_quality

FSR Ultra Quality

amd_fsr_godfall_fsr_quality

FSR Quality

amd_fsr_godfall_fsr_balanced

FSR Balanced

amd_fsr_godfall_fsr_performance

FSR Performance

Svaku sliku možete otvoriti u novom tabu za originalnu veličinu, pa ih uspoređivati tako ili kroz galeriju pratiti degradaciju. Degradacija se vidi po cijeloj slici, no možda će te najprije uočiti na maču na maču ili na kipu koji je lijevo od lika. Ujedno, kako padamo prema performance postavci tako je i lišće na granama ali i općenito slika sve zamućenija. Ultra Quality je zapravo vrlo dobar i njega bi se držali.

Zaključak 

AMD je konačno izbacio konkurenta DLSS-u u obliku FidelityFX Super Resolutiona i možemo zaključiti da su odradili odličan posao. S Ultra Quality postavkama dobitci u framerateu su solidni, a degradacija slike minimalna, gotovo neprimjetna u svim naslovima koje smo probali. Najljepše od svega je da radi na širokom spektru hardvera, a lista igara će se s vremenom povećavati. Teško je napraviti usporedbu s DLSS-om, no moramo priznati da su dvije tehnologije “tu negdje” po usporedbi performansi i kvalitete (DLSS 2.0 naravno). AMD je na odličnom putu i sada samo treba čekati još igara da čitava stvar zaživi. Odličan novi feature!