asrock_killer_990fx_1 asrock_killer_990fx_2

S obzirom da nije bilo nekih novosti, duže se vremena nismo družili s pločama namijenjenim AMD-ovim FX procesorima. Ipak, jesenas kada su se na tržištu pojavili procesori koje smo opisali na prethodnoj stranici, proizvođači su malo osvježili i ponudu matičnih ploča. U suštini su to one iste, dobro poznate 990FX ploče koje su sada dobile dodatke u obliku M.2 Gen2 utora, te još nekih sitnica kako bi održale korak s vremenom. Najjače ASRockove ploče nose ime poznatog gamera Fatal1ty-a, pa ih nalazimo i u AMD i u Intel segmentu. 990FX je „najjači“ AMD-ov čipset za FX procesore i logičan je odabir za sve naprednije korisnike i entuzijaste.

asrock_killer_990fx_3

Killer ploča dolazi u crno, crvenoj kombinaciji boja koja podsjeća na Asusovu ROG seriju, a vjerujemo kako je to i bio cilj – asocirati kupce na najpoznatiju svjetsku overclockersku liniju ploča. Izgled i layout ploče tako ocjenjujemo vrlo visokom ocjenom, i vjerujemo kako će biti popularna među kupcima. Killer-ica donosi i neke zanimljivosti poput Hi-density napojnog konektora za procesor, 15 mikrona pozlatu na kontaktima za grafičke kartice, dodatni SLI/CFX konektor za napajanje, popularni Killer LAN, Purity zvuk i Fatal1ty port za miša.

Napojna je jedinica dizajnirana za overclocking, sa 8 + 2 faznim dizajnom, digitalnom napojnom kontrolom, Premium Gold kondenzatorima i kvalitetnim Glass Fabric PCB-om visoke gustoće. Ploča podržava maksimalno 64GB radne memorije brzine do 2450MHz. Sa strane proširivosti tu su tri PCIe 2.0 x16 slota od kojih dva rade u x16 brzini a jedan u x4 s podrškom za Quad CFX i Quad SLI, te dva PCIe 2.0 x1 slota. Tu je i pet SATA 6Gbps portova, jedan M.2 gen 2 Socket 3, te sedam USB 3.0 i deset USB 2.0 portova.

asrock_killer_990fx_4

Za mrežu se brine Qualcomm Atheros Killer E2200 gigabitni kontroler sa softverskom podrškom za prioritiziranje mrežnog prometa. Zvučne efekte osigurava Realtek ALC1150 čip, sa EMI zaštitnom maskom, izoliranim dijelom na PCB-u, diferencijalnim pojačalom i pojačalom za slušalice te DTS podrškom. Zvučne performanse su tako na vrlo visokoj razini za jedno integrirano rješenje i gameri će biti zadovoljni. S ovom smo pločom paralelno testirali dva procesora – FX-8370e i FX-8320e, pri čemu se Killerica pokazala kao pouzdana i stabilna, s tek jednim problemom vezanim za BIOS (ploča bi se smrznula prilikom resetiranja iz Windowsa), što se lako može ispraviti novom revizijom. U svemu ostalom, pa i u overclockingu je bila vrlo stabilna. UEFI sučelje, baš kao i softver su u zaostatku za konkurencijom i na tome ASRock još mora raditi. No, ukoliko tražite solidnu ploču, s dobrom opremom, visokim mogućnostima, dobrim OC potencijalom i po povoljnoj cijeni Killerica se nameće kao dobar izbor.