AMD Llano launch u Berlinu

Datum objave 19.06.2011 - Krešimir Matanović

1. dio

AMD je ovaj tjedan u Berlinu lansirao svoju novu mobilnu platfromu kodnog imena Sabine, baziranu na Llano mikroarhitekturi. Llano će arhitektura poslužiti i za desktop platformu (Lynx), no ona će službeno biti lansirana početkom srpnja. I premda smo u Berlinu vidjeli i Llano desktope u akciji o njima, njihovim karakteristikama i performansama više ćemo pisati nakon službenog launcha. Llano se arhitektura nastavlja na ranije predstavljeni Brazos, a predstavlja svojevrsnu prekretnicu u načinu na koji doživljavamo procesore, tj. sve veću integraciju ostalih elemenata uz same CPU jezgre. Llano je naravno APU (accelerated processing unit), a oni kao što znamo donose visoki nivo integracije. Llano konkretno donosi četiri Stars CPU jezgre (K10.5), integriranu Redwood grafiku, integriranu UVD jedinicu, integrirani memorijski kontroler, integrirani northbridge te PCIe i display sučelja. Ovako visoki stupanj integracije, omogućen je i prelaskom s 45nm na 32nm proizvodni proces Global Foundriesa, uz površinu jezgre ne veću od od 228 kvadratnih milimetara i potrošnju od 35 do 45W.

AMD je za službeno predstavljanje Sabine platforme odabrao Berlin i to ne slučajno. Taj grad je po njihovim riječima fascinantna lokacija gdje se na izniman način spajaju inovativnost, stil i kreativnost, te nudi jedinstveno iskustvo i predstavlja spomenik živućoj povijesti. Upravo zbog toga je na ovoj važnoj prekretnici za njih, AMD svoju povijest odlučio nastaviti pisati ovim Berlinskim događajem. Novi su tako proizvodi predstavljeni u bivšoj električnoj stanici eWerk, poznatijoj po činjenici da je devedesetih bila techno klub, u kojem je između ostalih i poznati DJ Paul Van Dyk bio stalni izvođač. Prije službenog predstavljanja novih proizvoda smo se družili na krovu eWerka s odličnim poglednom na Berlin, dok se predvečer druženje nastavilo u dvorištu.

Glavni je događaj dana, tj. predstavljanje Sabine platforme otvorio AMD-ov generalni direktor za EMEA regiju Alberto Bozo koji je u svom govoru nagovijestio ovu po AMD-u najveću prekretnicu u povijesti PC-a još od izuma x86 procesora prije četrdeset godina. Najavio je sve govornike koji će se pred okupljenim novinarima i partnerima pojaviti, a prva iza njega je bila Leslie Sobon, AMD-ova dopredsjednica World Wide Product Marketing odjela. Leslie je svoje izlaganje započela poznatom uzrečicom kako slika govori tisuću riječi, što se nadovezuje na današnje sve veće potrebe korisnika za bogatim vizualnim iskustvom, višestrukim izvorima sadržaja, i novim tipovima aplikacija. Slike i video sadržaji danas su važniji nego ikada i AMD-ovi APU-i su tu kako bi korisniku poboljšali to vizualno iskustvo. Nakon već predstavljenih, E, C, Z i G (embedded) serija APU-a, AMD danas predstavlja za njih vrlo bitnu A seriju (Llano) koja ulazi u tržišni segment mainstream prijenosnika, all-in-one uređaja te desktop računala. A serija donosi povećanje autonomije (all-day battery life ( 8+ sati @ Windows idle)), niže radne temperature, discrete-level on-die GPU, Dual graphics tehnologiju, Brilliant HD tehnologiju, USB 3.0, poboljšane memorijske preformanse te niske BOM (bill of material) troškove. Uz novu platformu dolazi i novi branding u koji ulaze E2 Vision, A4 Vision, A6 Vision i A8 Vision, a za koje naravno vrijedi - više je bolje. U nazivima su sadržana i imena modela APU-a koji će se ugrađivati u prijenosnike, a te će iste nazive nositi i desktop Llano APU-i koji će biti službeno predstavljeni nešto kasnije.

Joe Macri, AMD-ov korporativni pordpredsjednik i CTO Client divizije, okupljenima je predstavio arhitekturu A serije APU-a. Kao što smo spomenuli Llano APU-i napravljeni su u novom 32nm HKMG (High-k/Metal-Gate) proizvodnom procesu od strane Global Foundriesa, a broje približno jednu milijardu tranzistora na jezgri površine 228 kvadratnih milimetara. Integriraju diskretnu grafičku karticu (DX11), dual ili quad core CPU i northbridge, unutar 35-45W TDP-a. Tri ključna elementa, tj. benefita koje donosi A serija su Brilliant HD tehnologija, Personal Supercomputing i AllDay Power. Brilliant HD podrazumjeva integriranu discrete-class grafiku s podrškom za DX11 API (riječ je o Redwood klasi grafičkih kartica), AMD Steady Video i Perfect Picture HD tehnologije, te Radeon Dual Graphics tehnologiju. Personal SuperComputing se naslanja na integrirani quad-core CPU te GPU s do 400 stream procesora, turbo CORE tehnologiju i mogućnost bežičnog streamanja PC sadržaja na HDTV i mobilne uređaje. AllDay Power podrazumijeva preko 11 sati autonomije na baterijama pri čemu je moguće pogledati dva Blu-ray filma uz zadržavanje niske radne temperature (Cool to the touch). Macri se osvrnuo i na budućnost pa smo tako saznali kako će sljedeći korak, tj. sljedeća mobilna platforma nositi kodno ime Comal i biti predstavljena 2012. godine. Comal će se bazirati na Bulldozer tehnologiji (desktop Bulldozeri kodnog imena Zambezi bi trebali biti predstavljeni početkom četvrtog kvartala ove godine), a uz to će biti predstavljena i Deccan platforma za ultra prijenosnike i netbookove te Hondo platforma za tablete.

A serija APU-a, kao što smo napisali donosi do četiri x86 Stars (K10.5) jezgre od koji svaka ima po 1MB L2 priručne memorije, a tu je i podrška za Turbo Core tehnologiju predstavljenu sa šest-jezgrenim Dened procesorima. A serija mobilnih procesora donosi brzine rada od 1.4 do 2.1GHz, a uz Turbo taktove do 2.6GHz. A4 APU-i imaju dvije CPU jezgre i 240 stream procesora (HD6480G - 444MHz, 3 SIMD-a, 8 teksturnih jedinica, 1 Render Back End, 2x64-bitno memorijsko sučelje, 142 GFLOPS-a). A6 APU-i imaju četiri CPU jezgre i grafiku sa 320 stream procesora (HD6520G - 400MHz, 4 SIMD-a, 16 teksturnih jedinica, 2 Render Back Enda, 2x64-bitno memorijsko sučelje, 256 GFLOPS-a), dok najjači A8 APU-i imaju četiri CPU jezgre i grafiku s 400 stream procesora (HD6620G - 444MHz, 5 SIMD-a, 20 teksturnih jedinica, 2 Render Back Enda, 2x64-bitno memorijsko sučelje, 355 GFLOPS-a). Uz GPU integriran u jezgru procesora, prijenosnici bazirani na Sabine arhitekturi moći će biti opremljeni i diskretnom grafičkom karticom koja će u Crossfireu raditi s integriranom - ta se tehnologija naziva Dual Graphics. Upravo ovakvim pristupom AMD dolazi do vrlo moćne kombinacije kartica koje laptopima omogućuju sasvim pristojne gaming mogućnosti u što smo se i sami uvjerili. U Llano jezgri je integrirana i UVD (Unified Video Decoder) jedinica treće generacije (H.264,VC-1, MPEG-2 i MPEG-4 ASP/DivX), poboljšani memorijski kontroler s podrškom za DDR3 (dual-channel), Blu-ray 3D stereoscopic video izlaz, dva dedicirana digitalna video izlaza i PCIe gen2 sučelje. Sabine platforma uz APU sadržava i Fusion Controller HUB koji u A70M izvedbi donosi podršku za četiri USB3.0, deset USB2.0 i dva USB1.1 uređaja, SATA 6Gbit podršku, PCI i PCIe gen2 portove, VGA DAC i integrirani generator takta. Uz Power gating tehnologiju i mogućnost potpunog gašenja dijelova jezgre ovi bi 32nm procesori trebali donijeti značajne uštede u potrošnji električne energije.

Nakon službenog predstavljanja uslijedio je mali show podizanjem zastora i otkrivanjem štandova na kojima su bili proizvodi bazirani na Sabine platformi, uz neke do sada ne viđene proizvode bazirane na A i C seriji APU-a. Velik broj izloženiih prijenosnika svih formi i oblika nagovijestio je kako su AMD i partneri ovaj puta spremni za tržišni uspjeh. Uz navedene kvalitete platforme, to uopće ne bi trebalo biti upitno i AMD bi konačno mogao ostvartiti malo respektabilniji uspjeh sa svojom mobilnom platformom. Ukupno bi tako u trenutku službenog izlaska na tržište partneri trebali predstaviti čak 165 različitih što notebook što desktop proizvoda. Okupljeni novinari u Berlinu su se brzo okupili oko izloženih prijenosnika i uslijedilo je beskonačno fotografiranje, isprobavanje i komentiranje viđenog.

2. dio

Među prvima koji su nam upali u oči bili su Asusovi prijenosnici serije K, formata 14", 15.6" i 17". Izloženi su modeli bili opremljeni A6 procesorima i 6720G2 Dual Graphics rješenjima. Grafičke performanse ovih prijenosnika su vrlo impresivne u što smo se uvjerili demo programima ali i nekim modelima na kojima je bio instaliran Dirt3. Svi su prijenosnici radili duže vremena a na dodir nisu bili topli što će reći kako je AMD i na tom polju odradio dobar posao, nagoviješten "Cool to the touch" sloganom. Ipak naravno, sve dok ne testiramo prve Sabine prijenosnike u našem labu i u našim uvjetima nećemo znati koliko su zapravo "hladni na dodir".

Acer i Lenovo su također bili prisutni s nekim od svojih modela, a modeli koji su nas najviše zainteresirali bili su opremljeni najjačim A8 procesorima i Dual graphics rješenjima. Acer je svoj 15.6" model opremio HD6740G2 grafičkim rješenjem koje ovaj prijenosnik pretvara u pravu igraću mašinu. Lenovo je je A8 procesor kombinirao s tek nešto slabijim HD6720G2 rješenjem sa 1.5GB kombinirane memorije i demonstrirao gladak rad ipak dosta zahtjevnog Shoguna 2.

HP je pokazao prijenosnike iz svojih ProBook i Pavilion serija, a za oko su nam je zapeli maleni 11.6" dm1 baziran na Brazos platformi i ProBook prijenosnik orijentiran poslovnom tržištu. ProBook 6460b donosi A4-3300M procesor i 6480G grafiku sa 512MB dedicirane memorije u 14" formatu. Pokazali su i consumer orijentirane Pavilione opremljene jačim A8 procesorima i moćnim HD6755G2 Dual Graphics rješenjima.

MSI je predstavio nakoliko modela, a nama se najzanimljivijim učinio 15.6" model s A8 procesorom i najačom discrete-class integriranom HD6620G grafikom. Prijenosnik ima standardan MSI-ev dizajn, a kvaliteta izrade je solidna. Uz MSI-ev model, primjetili smo i u Hrvatskoj malo egzotičniji Packard Bell, koji kupce privlači crveno-crnom kombinacijom boja i naravno moćnim hardverom. U ovaj Easynote Red ugrađen je A8 procesor i HD6740G2 Dual Graphics rješenje, a format je popularni - 15.6".

Toshiba je također predstavila velik broj modela među kojima su bili oni bazirani na E i C modelima, te naravno oni najnoviji s A modelima APU-a. Zanimljiv nam se učinio NB550B green model u formatu 10.6" opremljen C-50 procesorom i HD6250 grafikom. U prilog mu idu kvaliteta izrade, klasična tipkovnica ali i multimedijalne mogućnosti zbog ugrađenih moćnih zvučnika za ovako maleni prijenosnik. Osim njega tu je bio i Satellite L750D model opremljen A4 procesorom i HD6480G grafikom i to u tri različite boje -bijeloj, crvenoj i crnoj.

Uz štandove s prijenosnicima postavljeni su bili i prijenosnici koji su demonstrirali svu grafičku moć nove Sabine platforme s Dual graphics tehnologijom. Dovoljno je reći kako smo se naigrali Dirt-a 3 u visokim detaljima i na eksternim monitorima u 1080p rezoluciji bez ikakvog trzanja ili usporavanja igre. Tek kada bi sa 2x mazohistički podigli razinu antialisinga na 8x je igra usporila i postala neigriva. Nakon isprobavanja raznih postavki zaključili smo kako je nova Sabine platforma više no ikada orijentirana igračima te kako su performanse najjačih prijenosnika dovoljno dobre za igranje i najnovijih DX11 naslova.

U zasebnom dijelu, AMD je demonstrirao i rad desktop Llano procesora, o kojima ćemo više pisati idući mjesec. Dovoljno je reći kako će i korisnici mainstream desktop računala dobiti vrlo dobru platformu čija bi cijena trebala biti odlučujući faktor prilikom nabavke - uz naravno sve pozitivno što Llano donosi mobilnoj platformi. Službeno je predstavljanje najavljeno za početak idućeg mjeseca, a paleta proizvoda (APU-a) bi trebala biti vrlo široka. Impresivna je bila demonstracija rada HD3D tehnologije na tri velika 1080p 3D ekrana. Na njima je Llano bazirana mašina sa HD6790 grafikom s lakoćom vrtila Dragon Age II igru. Svi koji pak čekaju najjače AMD-ove desktop proizvode kodnog imena Zambezi (FX) iz Bulldozer porodice morati će se strpiti još malo - njihovo bi predstavljanje trebalo biti početkom četvrtog kvartala ove godine. Za sada, iz ovoga što smo u Berlinu vidjeli Sabine platforma je veliki korak naprijed za AMD i vjerujemo kako ju čeka dobra tržišna budućnost. Partneri su se potrudili, proizvoda je dovoljno a nadamo se da će i dobavljivost biti dobra. Za sada nemamo najave kada bi prvi prijenosnici trebali pristići na naše tržište no, nadamo se da za prve testove nećemo morati dugo čekati. AMD konja, i to dobrog, za utrku ima, a veliku prednost predstavljaju impresivne grafičke (vizualne) mogućnosti i ono što je za prijenosnike najbitnije - vrijeme autonomije.