AMD Phenom II X6 1090T & ASUS Crosshar IV Formula test

Datum objave 27.04.2010 - Krešimir Matanović

AMD Phenom II X6 1090T

AMD danas predstavlja svoju novu generaciju procesora kojima je glavna karakteristika činjenica kako imaju šest jezgri. Evolucija je to Deneb serije procesora, od koje se razlikuje po tome što ima dvije jezgre više a donosi i novost u obliku Turbo tehnologije. AMD-ov je to svojevrsni odgovor Intelu, no na ponešto drugačiji način. Kodnog imana Thuban, novi procesori, zajedno sa 890FX + SB850 čipsetima i ATI grafičkim karticama HD5xxx serije čine novu Leo platformu koja nasljeđuje poznatog Dragona, te čini osnovu AMD-ove Vision platforme.

Uz danas testirani Phenom II X6 1090T, AMD predstavlja i nešto sporiji 1055T. Brži radi na 3.2GHz, dok je sporijem radna frekvencija 2.8GHz. U slučaju Turbo načina rada, kojeg ćemo kasnije objasniti, frekvencija se bržem podiže na 3.6GHz a sporijem na 3.2GHz. Oba su procesora temeljena na Shangai arhitekturi, a to znači kako im je cache arhitektura identična Denebima. Svaka jezgra tako ima 128KB (64KB instrukcijske + 64KB podatkovne) L1 priručne memorije, te 512KB L2 priručne memorije (ukupno 3MB). L3 priručna memorija je dijeljena između šest jezgri a ukupno je, baš kao i na Denebima, ima 6MB. Procesori su napravljeni u 45-nanometarskoj SOI (silicon-on-insulator) tehnologiji te podržavaju HyperTransport 3.0. Thuban na površini jezgre od 364mm2 broji ukupno 904 milijuna tranzistora, što je povećanje od oko 20% u broju tranzistora te oko 35% u površini jezgre u odnosu na Denebe. Integrirani memorijski kontroler podržava DDR2 i DDR3 memoriju te dolazi sa podrškom za Black Edition memorijske profile koji brzinu DDR3 memorije podižu do 1600MHz (BEMP se aktivira u AOD-u). Oba danas predstavljena procesora imaju TDP od 125W.

Novost je dakle Turbo tehnologija koja je tvornički aktivirana te ju je moguće deaktivirati unutar BIOS-a. Preciznija kontrola je moguća unutar AMD Ovedrive 3.2.1 softvera, gdje je moguće podesiti i broj jezgri (od 1 do 5) koje će raditi na povišenom taktu. Tvornički je podešeno tako da ukoliko procesor ne koristi svih šest jezgri, a radi unutar TDP-a može podići brzinu tri jezgre za 400MHz u slučaju 1090T procesora odnosno 500MHz u slučaju 1055T procesora. U praksi to funkcionira i kod niže dretvenih aplikacija je vidljivo ubrzanje u radu. Ovo će naravno posebno korisno biti kod igara. Premda to u našim tablicama nećete vidjeti, na primjeru par aplikacija smo isprobali kako Turbo radi i vidljivo je oko 4 - 9% povećanje performansi sa uključenim Turbom. Ukoliko u AOD-u odredimo da Turbo radi sa više jezgara u praksi će vrlo teško dostići brzinu od 3.6GHz jer će već sa četiri jezgre raditi iznad TDP-a.

ASUS Crosshair IV Formula - 1. dio

Kao i svaka Asusova ROG ploča i ova je smještena u crveno obojanu kutiju koja sa prednje strane nema previše zamarajućih natpisa i sličica. Sasvim je drugačija situacija ukoliko odlijepite čičak kopču dvostruke prednje strane. Ispod će vas dočekati pogled na vrlo elegantnu ploču te objašnjenje nekih od Asusovih tehnologija. Ista se priča nastavlja sa stražnje strane kutije, na kojoj još možete vidjeti opise tehnologija specifičnih za Asus. Crosshair IV Formula je high-end ploča i to je definitivno vidljivo već od pakiranja.

Matična je ploča unutar kutije smještena u zasebnu kartonsku kutiju sa prozirnim plastičnim poklopcem. Bogati bundle je smješten u drugoj kutiji. Uz ploču tu će te naći i vrlo opširne korisničke upute na engleskom jeziku, DVD sa upravljačkim programima i aplikacijama, zatim ROG naljepnicu te set naljepnica za označavanje HDD i ODD kabela. Tu su i USB kabel za ROG Connect funkciju, CrossFire mostić, šest SATA kabela, zaštitna pločica za stražnji I/O panel, dodatni USB i eSATA bracket, set vezica plastičnih za aranžiranje kabela te poznati Asusov Q-konektor kit.

Asusova nova perjanica za AMD procesore je na prvi pogled vrlo solidno napravljena ploča, a taj se dojam detaljnim pregledom samo poboljšava. Kombinacija crnog PCB-a te crnih i crvenih utora čine ju vrlo elegantnom i vrijednom pokazivanja iza pleksi stranice kućišta. Rashladni sistem je kombinacija jedne poniklane toplovodne cijevi koja se proteže od southbridgea, preko northbridgea pa sve do naponske kontrole ploče i na nju postavljenih crno obojanih aluminijskih hladnjaka. Onaj na PWM dijelu i onaj koji pokriva northbridge su vrlo neobičnog oblika a svoj posao odrađuju sasvim solidno. Aluminijski hladnjak na SB850 je vrlo izdašnih dimenzija. Pri overclockingu i visokom opterećenju hladnjaci se znaju jako zagrijati no to je i očekivano. Ukoliko sklonimo rashladni sistem dobijamo čišći pogled na layout ploče kojem nismo našli veće zamjerke. Ploča djeluje natrpano, no sve je na svome mjestu i ne će biti konflikata. Hladnjaci bilo koje vrste i veličine će se ugodno smjestiti u prostor oko socketa 941 (AM3) kojega ima dovoljno. Još jedna značajka ploče su LE diode raspoređene duž PCB-a, a koje su direktno povezane sa naponima koje smo dali pojedinim komponentama. Uvijek su grupirane po tri LED-ice - zelena, žuta i crvena, a njihovo značenje je da smo komponenti dali normalan napon, malo povišen ili ludo visok. Na PCB-u su ukupno tri ovakve kombinacije, a odnose se na CPU, DRAM, NB i SB napone. Sam 890FX northbridge je nasljednik prethodnog high-end 790FX northbridgea a po nekim je karakteristikama sličan 890GX northbridgeu. 890FX naravno nema grafičku jezgru, a uz to za razliku od 890GX-a koji ima 22 PCIe stazice, ovaj ih ima 42 te donosi i IOMMU 1.2, AMD-ovu I/O virtualizaciju. Za razliku od 890GX-a, 890FX je napravljen u starijem 65nm proizvodnom procesu, dimenzije su mu 29x29mm te ima TDP od 19.5W.

Specifikacije ASUS Crosshair IV Formula

Podržani procesori

AMD Socket AM3 ;Phenom II /Athlon II /Sempron 100 serije procesora do 140W TDP;

5.2 MT/s HyperTransport FSB

Čipset

AMD 890FX + SB850

Memorija

4 x DIMM, Max. 16 GB, DDR3 1866(O.C.)/1333/1066 ECC,Non-ECC,Un-buffered

Utori za proširenja

3 x PCIe 2.0 x16 slot
1 x PCIe 2.0 x4 slot
2 x PCI slota

Multi-GPU podrška

Podrška za ATI CroossfireX (dual @ x16, tripple @ x16/x8/x8)

Pohrana podataka

AMD SB850:

- 6x SATA 6Gb/s (RAID 0,1,5 i 10)

JMicron JMB363:

- 1x SATA 3Gb/s (crni)

- 1x eSATA 3Gb/s

LAN Marvel 8059 Gigabit LAN kontroler
Audio SupremeFX X-Fi 8-kanalni HD Audio
Interni konektori - 1 x 24-pin ATX main power
- 1 x 8-pin ATX 12V power
- 3x USB2.0 (5 portova)
- 6x SATA 6Gb/s konektora
- 1x SATA 3Gb/s konektor
- 8x konektora za ventilatore
- 7x točaka za mjerenje napona
- 3x konektora za termalne senzore
- 1x IEEE1394a konektor
- 1x SPDIF_Out konektor
- 1x Enable/Disable CLR_CMOS
- 1x Core unlocker prekidač
- 1x Turbo key prekidač
- 1x Power on prekidač
- 1x Reset prekidač
- 1x OC Station header
- 1x Go gumb
- 1x Sistem panel konektor
USB

NEC USB3.0 kontroler:

- 2 x USB3.0 porta (plavi vanjski)

SB850:

- 12x USB2.0 portova (5 portova na ploči, 7 na stražnjem I/O panelu, 1 na stražnjem je i za ROG Connect)

Firewire 2 x 1394a (1 unutarnji i 1 vanjski port)
BIOS 16Mb AMI BIOS
Format - ATX FF: 30.5 cm x 24.5 cm
Softver

- ASUS PC Probe II
-
ASUS Update
-
ASUS AI Suite
-
AMD Overdrive
-
Sound Blaster X-Fi utility
-
Kaspersky AVP (1 godišnja licenca)

Na sjevernoj strani ploče se kao i uvijek nalaze naponska kontrola te procesorski socket smješteni iza stražnjeg I/O panela. Asus se u slučaju ove ploče odlučio za 8+2 faznu kontrolu sa pripadajućim EPU i PEM kontrolerima kakve smo vidjeli i na M4A89GTD PRO/USB3 ploči. Prostor između naponske jedinice i stražnjeg I/O panela je popunjeniji nego što smo to navikli inače, a središnjim dijelom dominira NEC-ov D720200F1 USB3.0 kontroler. Na desnoj se strani od socketa nalaze četiri DIMM utora, ITE-ov IT8721F Super I/O kontroler, TurboV čip te 24-pinski ATX konektor. Na samom rubu ploče nalaze se i mjerne točke napona (VDDNB, SB, HT, NB, DRAM, CPU_PLL, i CPU te dva GND), koje će biti vrlo korisne ekstremnim overclockerima. Mi smo primjetili kako ploča u pravilu overvolta većinu napona. Još jedna elegantno riješena stvar su i četiri LE diode stanja POST-a smještene tik ispod ATX konektora, pomoću kojih nadziremo četiri ključne komponente - CPU, DRAM, VGA i HDD.

Na lijevom južnom dijelu ploče vlada poprilična gužva. Tu su se smjestila čak četiri PCIe x16 utora od kojih prva tri rade u punoj x16 brzini dok je zadnji brzine x4. Ukoliko koristimo dvije kartice u CrossFireu tada oba prva utora rade u punoj x16 brzini, a u slučaju triple CrossFire setupa će samo prvi utor raditi u x16 modu dok će ostala dva raditi u x8. Ukoliko pak želite koristiti četverostruki CrossFire tada će svi utori raditi na 8x brzini. Između PCIe utora smjestila su se dva PCI 2.2 utora te baterija. Sami lijevi rub ploče je kao i uvijek rezerviran za kontrolere. Od vrha prema dnu tu se nalaze Marvelov 8059 Gigabitni LAN kontroler, VIA-in FireWire kontroler te SupremeFX HD Audio kontroler. Na dnu, ispod zadnjeg PCIe utora smjestila su se četiri vrlo praktična prekidača - O.C. gumb, Core Unlocker gumb, Power on gumb te Reset gumb. Do njih su USB interni konektori te konektori za prednji panel. Tik ispod SB850 čipa se nalaze i dva iROG kontrolera. Na samom desnom rubu se nalazi jedan SATA 3Gb/s konektor i JMicronov JMB363 kontroler te šest horizontalno postavljenih crvenih SATA 6Gb/s konektora. Iznad njih se nalazi GO gumb za provjeru kompatibilnosti memorije (MemOK!).

I/O stražnji panel:

  • 7x USB 2.0
  • 2x USB3.0 (ujedno i USB 2.0)
  • 1x PS/2 za tipkovnicu
  • 1x BIOS Reset gumb
  • 1x optički SPDIF izlaz
  • 1x eSATA
  • 1x IEEE1394a FireWire port
  • 1x ROG Connect gumb
  • 1x RJ45 port
  • 6x audio izlaza 7.1 zvučne kartice

ASUS Crosshair IV Formula - 2. dio

U zadnjem članku o Asusovoj 890GX ploči ostali smo vama ali i sebi dužni isprobati kako radi otključaanje dodatnih jezgri na Phenom II X2 procesorima. Sada smo uspjeli posuditi nazad ranije testiranog Phenoma II X2 555 BE. Operacija otključavanja je krajnje jednostavna, umetnuli smo ga u socket, postavili hladnjak te prije paljenja pritisnuli Unlock gumb na ploči. Nakon podizanja u Windowse mogli smo vidjeti kako su sve četiri jezgre prepoznate normalno, a procesor se u radu ponaša kao skuplji Phenom II X4 955 BE. Prošao je normalno sve testove stabilnosti, a čak smo ga i overclockirali do stabilne granice od 3,852GHz - nije loše za procesor koji košta između 750 i 800 kuna (sa PDV-om). Da stvar ne stane samo na tome ubacili smo i našega Athlona II X3 440 te i njemu uspjeli otključati četvrtu jezgru. Za one koji eventualno ne znaju treba napomenuti kako su Athloni II X2 pravi dvojezgreni procesori te se tu nema što otključavati.

AMI BIOS već u svojoj prvoj stavci nudi Extreme Tweaker opciju u kojoj se overclockeri i entuzijasti mogu poigrati sa mnoštvom opcija kako bi izvukli maksimum iz hardvera. Mogućnost kontrole raznih napona je impresivna, a točne vrijednosti i specifikacije potražite u tablici ispod. DRAM opcije su također vrlo bogate i zadovoljni će biti i najzahtjevniji korisnici.

Preko BIOS-a smo u stanju nadzirati gotovo sve što se dešava sa hardverom, a za pohvalu je i O.C. Profile opcija u koju možemo spremiti osam različitih profila BIOS-a. Ranije spominjani O.C. gumb na PCB-u ploče može raditi bez podešenja sa preddefiniranim postavkama, ali ga također u BIOS-u možemo programirati da radi prema našim željama. Na taj način odabirete omiljeni O.C. profil koje je dostupan i bez ulaženja u BIOS - pohvalno.

Crosshair IV Formula (dostupni naponi)
CPU napon

0.625 - 2.025V (u intervalima po 0.003125 V)

VDD NB 0.45 - 1.85V (u intervalima po 0.003125 V)
VDDA 2.5 napon 2.2 - 3.1875V (u intervalima po 0.00125 V)
NB 1.1 napon 0.8 - 2.0V (u intervalima po 0.00125 V)
NB 1.8 napon 1.802 - 3.00775V (u intervalima po 0.01325 V)
VDDPCIE 1.1V 1.113 - 2.00075V (u intervalima po 0.01325 V)
SB 1.1 napon 1.113 - 1.802V (u intervalima po 0.01325 V)
SB HT 1.2 napon 0.8 - 2.0V (u intervalima po 0.00125 V)
DRAM napon

1.2 - 2.9V (u intervalima po 0.00125 V)

VDDR 1.2 napon

1.20575 - 1.802V (u intervalima po 0.01325 V)

DRAM CTLR REF napon

0.395 - 0.630x (u inkrementima po 0.005x)

DRAM DATA REF napon

0.395 - 0.630x (u inkrementima po 0.005x)

Kao što smo rekli, opcija za promjenu napona je pregršt, a i rasponi pojedinih vrijednosti su vrlo dobri. Unutar BIOS-a, kod promjene pojedinog napona dočekati će vas i dio u kojem če te vidjeti jeste li u zelenoj, žutoj ili crvenoj zoni. Ovo je direktno povezano sa ranije spomenutim LE diodama na PCB-u koje također objašnjavaju u kojoj ste zoni ukoliko overclockirate uz pomoć nekog od softverskih rješenja - Asusovog TurboV ili AMD-ovog Overdrivea. Toliko o ovoj impresivnoj ploči i prijeđimo na konkretne testove.

Test sistem, način testiranja i overclocking (zrak i LN2)

Test sistem:

Test sistem :: Hardware
Platforme

ASUS Crosshair IV Formula,

BIOS: 0405;

DFI UT- X58-T3eH8

Procesor(i)

AMD Phenom II X6 1090T;

AMD Phenom II X4 965;

Intel Core i7-920

Memorija

G.Skill 2 x 2GB PC3-10600;

Kingmax 3 x 2GB PC3-10600

Grafičke kartice

Sapphire Radeon HD4870X2

Driveri: Catalyst 10.3;

Zvučna kartica

On Board

Hard disk(ovi)

Hitachi Deskstar 500GB SATA II

Napajanje Thermaltake ToughPower 1200W
DVD-RW HP GSA-H60L

Testni sistem :: Software
OS Windows 7 Ultimate 64-bit
Chipset datoteke

AMD Chipset Driver for WinVista-64Bit

DirectX verzija 10.1
3D Mark Vantage Performance
PC Mark Vantage

Default

wPrime

v2.00

7-Zip

v. 4.65

Cinebench

Release 11.5

Lavalys Everest

Ultimate Edition v.5.30.1900

MS Excel 2007
x264 Benchmark v.2.0 - 0.59.819
S.T.A.L.K.E.R. Call of Pripyat

Benchmark demo

- High, DX10.1, 4xMSAA

Far Cry 2

v 1.02

- Ultra High details, SM4.0

 

Način testiranja i overclocking (zrak & LN2)

Testiranje na zraku je obavljeno na klasičan način. Testna platforma se sastojala od opisane matične ploče te Thuban procesora kojeg smo imali na testu. Usporedili smo ga sa dosadašnjom AMD-ovom prejanicom - Phenom II X4 965 procesorom. Testovi su bili klasični, mješavina sintetike i real-life situacija sa dvije igre. Grafička karica je bila moćna HD4870X2 iz prethodne ATI generacije, a za potrebe testova igara smo iskoristili i drugu za CrossFire X konfiguraciju. Zanimalo nas je koliko mogu potegnuti ovakve dvije grafičke kartice sa overclockiranim Thuban procesorom. Što se tiče usporedbe sa Intelovim procesorima, vremena je bilo jedino za izvrtiti sve testove sa našim Core i7-920, pa će te i te rezultate moći vidjeti u tablicama.

Overclocking na zraku je prošao vrlo glatko i sa sasvim zadovoljavajućim rezultatima. Najprije smo isprobali Asusovu TurboV aplikaciju, no ona nas nije daleko odvela - svega do oko 3.8GHz. Nakon igranja sa ručnim postavkama u prebogatom BIOS-u uspjeli smo doći do 250x16 što je rezultiralo apsolutno stabilnim taktom od tek mrvicu iznad 4GHz. Bootali smo procesor i na 4.13GHz no jednostavno nije bio stabilan, benchmark bi pucao nakon pola sata pa smo okruglih 4GHz proglasili 24/7 OC taktom. Što se ploče tiče i maksimalnog FSB-a tu smo se zaustavili na 325MHz sa Thuban procesorom, odnosno 335MHz sa Phenomom II X4 965, što je malo bolji rezultat od M4A89GTD PRO/USB3 ploče.

Za sve ljubitelje ekstremnog overclockinga potrudili smo se ovaj setup istestirati i pod LN2 hlađenjem. Za pomoć smo se obratili našem LN2 ekspertu Danijelu Pavloviću koji je naravno odmah pristao "baciti" Thubana pod tekući dušik. Na prvim slikama možete vidjeti kako je izolacija izgledala prije torture i nakon. Primjetiti možemo kako se izolacija koja se nalazila oko pota nakon višesatne torture jednostavno smrznula - kako i ne bi kad nam je cilj bio na oko - 190°C.

Nakon instalacije sistema, postavljanja sonde i pota krenulo je spuštanje temperature najprije na oko - 150°C a zatim i na - 190°C. S obzirom da ni ploča ni procesor nisu naši te moraju i u druge redakcije na testiranje, postavili smo si psihološku granicu od oko 1.8V za procesor, preko koje nismo htjeli ići. Nakon nekoliko pokušaja i portošenih 10 litara tekućeg dušika rezultat je bio sasvim zadovoljavajući no ipak ne i rekordan zbog već navedene psihološke granice od 1.8V.

Validacija

I ispod granice od 1.8V, na oko - 188°C procesor smo podigli na 301x19.5 za solidnih 5870MHz. Pri tome smo uspjeli izvrtiti CPU test 3DMarka 2006 i tu će te tablicu vidjeti u rezultatima testova. Sve iznad ove granice od 5.87GHz a ispod ili na 1.8V se pokazalo nestabilno čak i za validaciju. Zaključili smo kako za bolje rezultate i frekvencije preko 6GHz, ovaj procesor treba između 1.9V i 2.0V što ipak nismo htjeli forsirati. Ukoliko nam se ukaže prilika i nakon što prođe sve redakcije spremni smo pokušati opet sa većim naponima. Do tada i ovo smatramo odličnim rezulatom.

Rezultati testova - 1.dio

3DMark Vantage

CPU Score
Phenom II X6 1090T @ 4.0GHz
19533
  
Phenom II X6 1090T
16322
  
Phenom II X4 965
11828
  
 
050001000015000200
00
 

U ovome sintetičkom testu koji zna prepoznati višak jezgri je vidljivo kako je šest jezgreni Phenom brži za oko 38% od četverojezgrenog. Overclocking donosi poboljšanje u odnosu na tvorničku brzinu oko 20%.

3DMark06

CPU Score
Phenom II X6 1090T @ 5.87GHz
9306
  
Phenom II X6 1090T @ 4.0GHz
6920
  
Phenom II X6 1090T
5774
  
 
0250050007500100
00
 

Jedini test u kojem smo izvrtili i procesor hlađen pod LN2 na brzini od 5.87GHz. Dobitak u odnosu na tvorničku brzinu je preko 60%, nešto malo veći od porasta takta.

PCMark Vantage

Score
Phenom II X6 1090T @ 4.0GHz
7313
  
Phenom II X6 1090T
6845
  
Phenom II X4 965
5189
  
 
02500500075
00
 

Napredak u odnosu na ukupni rezultat je vrlo solidan između X4 i X6 procesora. Ovo bi se lijepo trebalo osjetiti u svakodnevnom radu a aplikacijama koje koriste više jezgri.

7-Zip

Score (MIPS)
Phenom II X6 1090T @ 5.87GHz
30198
  
Phenom II X6 1090T @ 4.0GHz
22159
  
Phenom II X6 1090T
17839
  
Intel Core i7-920
15390
  
Phenom II X4 965
11417
  
 
075501510022650302
00
 

Kao i obično, testirali smo dobri stari 7-Zip koji zna baratati sa više jezgri. Ubrzanje pod LN2 je odličnih 70%. Ubrzanje X6 procesora u odnosu na X4 je oko 56% što je također odličan rezultat, a vidimo i kako je ovdje i Core i7-920 sporiji od nove AMD-ove perjanice.

Cinebench R11.5

CPU (pts)
Phenom II X6 1090T @ 4.0GHz
7,07
  
Phenom II X6 1090T
5,72
  
Intel Core i7-920
4,51
  
Phenom II X4 965
4,03
  
 
02,5 57,
5
 

Cinebench također priča istu priču kao i 7-Zip, te e poredak procesora isti. Dobitak overclockingom je ovdje malo veći od 23%.

Everest MEM

Read (MB/s)
Phenom II X4 965
8633
  
Phenom II X6 1090T
7685
  
 
02900580087
00
 
Write (MB/s)
Phenom II X6 1090T
7012
  
Phenom II X4 965
6841
  
 
02340468070
20
 
Copy (MB/s)
Phenom II X6 1090T
10456
  
Phenom II X4 965
10412
  
 
035007000105
00
 
 

Memorijski kontroler je identičan kao i kod Deneba pa ne čude vrlo slične performanse. Jedini odmak vidimo u brzini čitanja iz memorije gdje je X6 znatno sporiji. Bitno za napomenuti je kako su testovi vršeni na brzini od 1333MHz.

Rezultati testova - 2.dio

 

MS Excel

Big Number Crunch (s)
Phenom II X6 1090T @ 4.0GHz
4,976
  
Intel Core i7-920
5,066
  
Phenom II X6 1090T
6,037
  
Phenom II X4 965
10,654
  
 
0 4 81
2
 
Monte Carlo (s)
Phenom II X6 1090T @ 4.0GHz
15,272
  
Intel Core i7-920
16,911
  
Phenom II X6 1090T
18,58
  
Phenom II X4 965
29,842
  
 
010203
0
 

Drugi dio testova otvaramo sa Microsoftovim Excelom i Big Number Crunch te Monte Carlo testovima. Ovaj test bolje leži Intelovim procesorima i tek na 4GHz X6 uspjeva biti brži od i7-920 procesora. Dobitak overclockingom uu ovome testu je prosječnih 21.5%.

wPrime

1024M Time (s)
Phenom II X6 1090T @ 4.0GHz
203,567
  
Phenom II X6 1090T
254,36
  
Intel Core i7-920
290,38
  
Phenom II X4 965
339,956
  
 
05010015020025030035
0
 

wPrime je prije testa potrebno podesiti, tj. odrediti broj threadova sa kojim će raditi. Za X6 smo naravno podesili broj na 6, a za i7-920 na 8. I tako je X6 bio brži, a dobitak overclockingom je bio solidnih 25%.

x.264 Benchmark

Score (fps)
Phenom II X6 1090T @ 4.0GHz
100,26
  
Phenom II X6 1090T
83,5
  
Phenom II X4 965
77,55
  
Intel Core i7-920
71,49
  
 
05110
2
 

Kada je riječ o obradi video materijala visoke kvalitete, AMD-ovi procesori su se pokazali odličnima. Dobitak overclockingom je točno 20%.

Far Cry 2

Minimum - 1920x1200 (4xAA, 16xAF)
Phenom II X6 1090T @ 4.0GHz w. CFX
38,6
  
Phenom II X6 1090T
27,09
  
Phenom II X4 965
26,93
  
Phenom II X6 1090T @ 4.0GHz
24,86
  
 
025507510012
5
 
Average - 1920x1200 (4xAA, 16xAF)
Phenom II X6 1090T @ 4.0GHz w. CFX
124,97
  
Phenom II X6 1090T @ 4.0GHz
78,72
  
Phenom II X4 965
76,5
  
Phenom II X6 1090T
74,35
  
 
025507510012
5
 

U igrama smo si dali malo oduška pa smo uz ovu overclockiranu X6 mrcinu upogonili i dvije najbrže kartice iz prethodne Radeon generacije. Dobiveni rezultati su vrlo solidni, a CFX ubrzanje je tek malo niže od 60%. Generalno, 1090T je od 965-ice brži na minimalnom broju FPS-a što je zapravo bitnije od ionako visokog prosjeka.

S.T.A.L.K.E.R. Call of Pripyat

Minimum - 1920x1200 (4xAA, 16xAF)
Phenom II X6 1090T @ 4.0GHz w. CFX
33,25
  
Phenom II X6 1090T @ 4.0GHz
30,175
  
Phenom II X6 1090T
29,725
  
Phenom II X4 965
22
  
 
030609
0
 
Average - 1920x1200 (4xAA, 16xAF)
Phenom II X6 1090T @ 4.0GHz w. CFX
85,475
  
Phenom II X4 965
58
  
Phenom II X6 1090T @ 4.0GHz
51,3
  
Phenom II X6 1090T
51,075
  
 
030609
0
 

Ova igra još bolje skalira sa CFX-om, pa je ubrzanje oko 67%. I tu vidimo značajan porast u minimalnog broja FPS-a kod X6 procesora u odnosu na X4.

Potrošnja

Idle (W)
Phenom II X4 965
158
  
Phenom II X6 1090T
161
  
Phenom II X6 1090T @ 4.0GHz
196
  
Intel Core i7-920
199
  
 
05010015020025030035
0
 
Load (W)
Intel Core i7-920
274
  
Phenom II X6 1090T
277
  
Phenom II X4 965
285
  
Phenom II X6 1090T @ 4.0GHz
349
  
 
05010015020025030035
0
 

Potrošnja X6 procesora je pri vršnom opterećenju niža nego kod X4 procesora. AMD je čini se odlično savladao 45nm proizvodni proces. prilikom overclockinga i potrošnja raste u nebo. Intelov procesor je pak s druge strane najštedljiviji.

Zagrijavanje

Idle (°C)
Phenom II X6 1090T
18
  
Phenom II X6 1090T @ 4.0GHz
21
  
 
0102030405
0
 
Load (°C)
Phenom II X6 1090T
33
  
Phenom II X6 1090T @ 4.0GHz
46
  
 
0102030405
0
 

Svjesni smo kako su ovi očitani brojevi vrlo nerealni, no ipak su korisni zbog usporedbe razlike koja je vidljiva u odnosu overclockiranog i neoverclockiranog procesora.

Zaključak - Conclusion

Zaključak

AMD je čini se usavršio 45nm proizvodni proces i sa predstavljanjem ovih šestjezgrenih procesora, novih čipseta i otprije poznatih odličnih grafičkih kartica predstavio vrlo zrelu i dobru platformu. Generalno, performanse su jako dobre, a količina značajki koja dolazi sa platformom je više nego bogata. Porast u odnosu na X4 procesore je očekivano jako dobar u aplikacijama koje znaju iskoristiti svih šest jezgri, a Turbo tehnologija je svakako dobro došla kod onih koje ne znaju. Thubani su procesori koji po odnosu performansi i cijena (1090T ima preporučenu maloprodajnu cijenu od 285 USD, dok je kod 1055T ona 199 USD) mogu parirati i u nekim slučajevima nadmašiti Intelove procesore i platforme. S druge strane, trenutna europska cijena od oko 300 € je ipak malo previsoka. Overclocking mogućnosti su kao što smo vidjeli vrlo dobre, kako na zraku tako i kod ekstremnog hlađenja. Sa LN2 smo odredili psihološku granicu napona koju nismo htjeli prijeći, a vjerujemo kako taj procesor potencijala za još veće brzine svakako ima. U svakom slučaju vjerujemo kako će Thubani biti veliki tržišni hit, pogotovo jer su poduprti odličnim ostatkom platforme.

Asusova ploča je definitivno odličan proizvod koji je nadmašio naša očekivanja u svakom pogledu. Sitnijih zamjerki imamo, no sve pozitovne stvari ih daleko premašuju. 890FX donosi entuzijastima višak PCIe stazica te nazivno bolje overclocking performanse, dok je ranije opisani SB850 AMD-ov najbolji southbridge do sada. Crosshair IV Formula je odlično opremljena ploča, kako sa gledišta značajki za proširenja, overclocking i dodatnih vrijednosti poput ROG Connecta, MemOK!, iROG-a te vrlo dobre softverske podrške, tako i sa gledišta vrlo bogatog bundlea. Ploča je kvalitetno napravljena, radi vrlo dobro a i prilikom ekstremnog overclockinga se ponašala uzorno. Definitivno je primjerak kojeg AMD entuzijasti koji ne pitaju za cijenu moraju imati i koji odlično paše uz novog Thubana. Jedini minus vrijedan spomena je cijena oko 200 € po koliko se prodaje u Njemačkoj. No, ukoliko pogledamo cijene high-en ploča za Intel procesore niti taj iznos se više ne čini prevelik.

 

Conclusion

AMD seems to have perfected 45nm manufacturing process and with the launch of these hexa core processors, new chipsets and great graphics cards from HD5xxx series finally presented a very good and mature platform. In general the performance is very good, and the amount of features that comes with the platform is very rich. The increase in performance, compared to the X4 processors is very good in applications that know how to use all of its six cores. Turbo technology is a nice addition, and very useful for light threaded applications. Thuban CPU have great price/performance ratio (1090T has a recommended retail price of 285 USD, while the 1055T has 199 USD), and can in some cases surpass Intel`s processors and platforms. On the other hand, the current European price of 300 € is a little bit too high. Overclocking options are as we have seen very well, both in air and at the extreme LN2 cooling. In any case, we believe Thuban will be a big market hit, especially because AMD finally have the rest of the platform that is great.

Asus board is definitely an excellent product that exceeded our expectations in every way. We have minor complaints, but all positive things surpasses hem by far. 890FX brings extra PCIe lanes and better overclocking performance, while the SB850 is the best AMD`s southbridge so far. Crosshair Formula IV is equipped with lots of features, both from the standpoint of extension capabilities, overclocking and additional values such as ROG Connect, MemOK!, IROG a very good software and support, as well as from the viewpoint of a very rich bundle. The board is very well made, and works great even under the extreme overclocking. For the AMD enthusiasts who won’t look at the price, this board is a must have and the new Tuban is a great addition to it. The only downside worth mentioning is the price, which currently is around 200 € in Germany. But, if you look at the price of a high-end Intel boards that amount suddenly doesn`t seem that big.