AMD R7 260X je kartica namijenjena nižem segmentu tržišta, koja uz pomoć 2GB buffera donosi 1080p igrivost i TrueAudio tehnologiju po preporučenoj cijeni od 139 USD. S obzirom na novo imenovanje, najlakše za objasniti u koji segment upada je ako kažemo kako ovaj model duhovni nasljednik HD7790 kartice s kojom dijeli mnogo toga zajedničkog. Za početak, tu je grafički procesor GCN arhitekture koji broji 896 stream procesora, tj. ima 14 Compute Unita, 56 teksturnih jedinica i 16 ROP-ova. Procesor je kao i do sada napravljen u 28 nm proizvodnom procesu, ima površinu od 160 kvadratnih milimetara i broji približno 2.08 milijardi tranzistora. Radni takt je podignut na 1.1GHz, a računalne performanse iznose 1.97 TeraFLOPS-a. Maksimalna propusnost iznosi 17.6 GPixela/s i 61.6 GTexele/s. Memorijsko sučelje je identično – 128-bitno, a na karticu je ugrađeno 2GB GDDR5 memorije efektivne brzine 6.5 Gbps (1.625 MHz) što rezultira propusnošću od 104 GB/s.

AMD-ova referentna kartica je duga oko 17.5 cm, a na crni se PCB smjestio crni aluminijski hladnjak sa plastičnim oklopom i 80 mm ventilatorom. Hladnjak je u radu vrlo tih (izmjereno oko 35 dB u Idleu i do 39 dB u Loadu), a zbog svoje visine kartica zauzima dva slota u kućištu. To je omogućilo i poprilično bogat set video izlaza koji uključuju dva DVI-I izlaza, jedan HDMI i jedan DisplayPort u punoj veličini. Eyefinity podrška je tu za maksimalnih šest monitora (tri preko jednog DP-a). Kartica ima jedan dodatan 6-pinski konektor za napajanje, a ostatak struje dobiva preko PCI-e 3.0 sučelja. Tipična potrošnja iznosi 115 W, a kartica standardno podržava i ZeroCore Power tehnologiju. Sa strane API podrške tu su DirectX 11.2, OpenGL 4.3 i podrška za novi AMD-ov low level API Mantle. Mantle će omogućiti programerima direktniji i potpuniji pristup hardveru i time omogućiti bolje iskorištenje potencijala.

TrueAudio tehnologija koju ova kartica za sada jedina podržava (do izlaska R9 290 i 290X modela) zaslužuje posebnu pažnju. Riječ je o sljedećem nivou Audio iskustva koje donosi potpuno programabilne audio cjevovode, što će omogućiti kreatorima igara sasvim nove mogućnosti kada su zvučni efekti u pitanju. Trenutni "budžet" kojim raspolažu audio inženjeri je oko 10% zauzeća procesora s čim ne mogu napraviti baš mnogo. Ono što AMD sada omogućuje je real-time audio performanse na GPU-u, bez obzira na instalirani CPU. To je omogućeno integracijom višestrukih Tensilica HiFi EP Audio DSP jezgara u čip. Sada audio inženjeri tako imaju dedicirani DSP sklop za zvučne efekte sa Streaming DNA mehanizmom (višekanalni programabilni descriptori, "Scatter gather" arhitektura), dijeljenom internom memorijom (384 KB, 8KB bankovi sa neovisnom arbitražom za pristup DMA i svakom DSP-u), i brzo sučelje niske latencije za pristup sistemskoj memoriji (do 64MB). Latencije će biti minimalne, jer će igra ili aplikacija preko audio middlewarea komunicirati sa TrueAudio tehnologijom te direktno sa onboard ili diskretnom audio karticom (3.5 mm jack, USB ili HDMI/DP). Ovo će omogućiti i korištenje specijalnih algoritama za 3D pozicioniranje u igrama, kako bi se dobio 3D efetk zvuka, zatim korištenje Reverbs-a (Echo), višestrukih audio/voice streamova i bolju kontrolu limitera. AMD nam je uz kartice i tehnologiju, prošli tjedan u Munchenu demonstrirao i zvučne efekte koji se mogu postići upotrebom ovakve tehnologije i jedino što možemo reći je da smo bili zadivljeni – višestruki izvori, bogatstvo zvuka i vrlo precizan 3D zvuk s najobičnijim slušalicama će uskoro postati stvarnost.