Od početka prošlog mjeseca je poznato kako će kartice sa novim Hawai GPU-om dolaziti u dvije izvedbe – jednom sa 44 Compute jedinica i 2.816 stream procesora, i drugom sa 40 Compute jedinica ili 2.560 stream procesora. Prvu i jaču izvedbu testirali smo prije malo manje od dva tjedna, a danas je red došao i na malo slabiju R9 290. I izgled kartica je već dobro poznat, a ova nova verzija nije ništa drugačija od 290X. Riječ je o kartici dužine malo ispod 28 cm, sa masivnim dual slot hladnjakom na kojem je plastični pokrov. Na kraju kartice nalazi se klasični turbinski ventilator, pa je manje više po pitanju rashladnog sistema sve ostalo vrlo slično kao kod starije serije. Power Tunea je doživio neke promjene, a kao što znamo iz testa kartice žrtvovane su nešto više radne temperature za smanjenu buku. I ovaj model donosi podršku za novi API Mantle i TrueAudio tehnologiju koja će donijeti pravu malu revoluciju u svijet zvuka u igrama. AMD reklamira i potpunu podrška za 4K, tj. UltraHD monitore, a novu „bridgeless“ CrossFire tehnologiju još nismo imali prilike isprobati.

Osnova za nove Hawaii XT i Pro čipove je Graphics Core Next arhitektura u verziji v1.1. Čipovi su napravljeni u poznatom 28 nm proizvodnom procesu. Ovaj Hawaii Pro GPU procesor broji istih 6.3 milijarde tranzistora, na površini od 438 kvadratnih milimetara kao i XT. Za razliku od XT-a ima četiri Compute jedinice manje i radi na nešto nižem maksimalnom taktu od 947 MHz. Compute jedinica je ukupno 40, pri čemu se u 160 SIMD-ova nalazi 2.560 stream procesora, a i dalje je u stanju odraditi četiri primitiva po jednom taktu. Compute performanse su pale sa 5.6 TFLOPs-a na 4.9 TFLOPs-a, a propusnost tekstura sa 176 GT/s, na 152 GT/s. Propusnost piksela je ostala identična zbog istog broja ROP-ova – 64. L2 priručna memorija je kapaciteta 1MB, podijeljena je na šesnaest particija po 64KB,a propusnost između L1 i L2 memorija iznosi visokih 1TB/s.

Igrom slučaja, kartica nam je pristigla s napuknutom plastikom hladnjaka, pri čemu je ventilator malo zapinjao – pretpostavljamo kako su dostavljači bili vrlo pažljivi sa kutijom :( Zbog ovoga smo ju cijelu rastavili kako bi otkrili gdje struže ventilator i otuda ove slike iznad. Vidimo kako je raspored komponenata nepromijenjen u odnosu na ranije modele. Centralno mjesto zauzima poveći GPU, oko kojega je smješteno šesnaest memorijskih čipova ukupnog kapaciteta 4GB (512 bitno sučelje, 5Gbps, 320GB/s). napojna jedinica je smještena na desnom dijelu PCB-a, i iznad nje direktno sjedi turbinski ventilator. Kao i kod 290X, tu su dva dodatna konektora za električnu energiju – jedan osam i jedan šest pinski pa je maksimalna snaga koju kartica može povući 325W. Ostatak priče je isti kao i kod 290X modela a ponoviti ćemo podršku za bridgeless CrossFire tehnologiju koja se zasniva na hardverskom DMA mehanizmu koji dozvoljava direktnu komunikaciju između GPU cjevovoda preko PCI Express sabirnice. Glavna novost kod Power Tunea je Serial VID (SVI2) VR kontroler koji dozvoljava 6.25mV granulaciju napona u 255 koraka između 0 i 1.55V, a donosi i dediciranu telemetrijsku liniju sa praćenjem napona i struje (40kHz uzorkovanje), uz 20Mbps propusnost. Kao i 290X i ova kartica ima radnu temperaturu grafičkog procesora od oko 95°C, za što AMD tvrdi kako je sigurna radna temperatura. i 290 ima dva BIOS-a koje kao i do sada odabiremo uz pomoć prekidača na vrhu kartice (Quiet i Uber modovi). Kao i kod R7 260X i R9 290X i ova kartica podržava TrueAudio tehnologiju. Toliko u opisu, krenimo na testove.