AMDRYZEN6000_01

AMD je i službeno prošli tjedan predstavio Ryzen 6000 mobilnu seriju procesora koji su bazirani na poboljšanoj Zen3+ arhitekturi. AMD se koncentrirao na povećanje efikasnosti, što donosi više performanse u malom pakiranju, te povećanu autonomiju na bateriji za x86 prijenosnike. Osim optimizacije arhitekture, tu je i novi 6-nanometarski proizvodni proces, nova SoC arhitektura, novi framework za menadžment snage, te optimizacije na cjelokupnoj mobilnoj platformi uz neizbježnu AMD Advantage tehnologiju.

ryzen_6000_1

AMD novu mobilnu arhitekturu zove Rembrant, a pred nama je kompletna topologija SoC-a. Vidimo da se puni procesor sastoji od osam x86 jezgri, RDNA2 grafičke jezgre s 12 računskih jedinica (AMD Radeon 600M), DDR5 memorijskog kontrolera, sistemskih veza (PCIe 4.0, USB, NVMe, SATA), multimedijskog mehanizma, integriranog Sensor Fusion huba, Microsoft Pluton procesora (sigurnost), AMD Platform Security procesora i display kontrolera četvrte generacije. Sve naravno povezuje Infinity Fabric sabirnica.

ryzen_6000_2

Zen3+ arhitektura, tj. x86 jezgre bazirane na njoj su doživjele brojne optimizacije koje uključuju smanjenje “curenja” struje, novo PC6 Restore stanje za brže buđenje iz “sna”, CPPC komunikacija s OS-om koja je sada per-thread, a ne više samo per-core, CCX C-stanje za data fabric sleep mod i DRAM self-refresh, odgođena inicijalizacija L3 memorije (poboljšanje latencije), te tzv. Cache Dirtiness brojač koji onemogućuje isključivanje DRAM-a kogi visokih grešaka u priručnoj memoriji. Novost je i selektivno SCFCTP spremanje pri ulasku u PC6 koje pregledava prethodno iskorištenje jezgara i sprječava nepotrebno “buđenje” istih. Za kraj, tu je i poboljšano CC1 stanje koje ima novi način slanja jezgre u “san” ako se ista ne koristi. AMD je ukupno napravio 50 izmjena kako bi imali “dublju” kontrolu naponskog stanja i takta svake pojedine procesne niti (threada).

ryzen_6000_3

Na razni SoC-a (System on a Chip), su napravljena dublja particioniranja upravljanja potrošnjom i naponskim stanjima, pri čemu su dodane zasebne particije za grafiku, display, Infinity Fabric, wireless management kontroler, southbridge, USB i Z-state dio. Dodano je hardversko ubrzanje za brze tranzicije između “sleep” i “wake” stanja, poboljšano je clock gating i power gating, nove su kontrole isključivanja RAM-a (granuliranja kontrola za lane, rank i bank memorije). Novi je EDC kontroler za veću granularnost kontroler SoC-a, nova su Z9 i Z10 low power stanja koja zahvaćaju veći dio SoC-a (isključivanje prilikom video reprodukcije primjerice), a i data fabric je dobio light C-stanje za nižu potrošnju. Optimizirana je alokacija memorijske propusnosti, a i sada se Peak stanja bolje kontroliraju (inteligentnije povećanje snage).

ryzen_6000_4

Novi power management framework (PMF) donosi softverski model koji uči i poboljšava korisničko iskustvo. Algoritam je implementiran i u driver i u firmware za menadžment potrošnje, a prilagodba se vrši automatski u odnosu na svaki novi workload koji koristimo.

ryzen_6000_5

Osim toga, i kompletna je platforma doživjela optimizacije pa koristi nova Z-stanja za display kontroler, dodani su brzi SVI3 regulatori za bolju granularnost kontrole napajanja, sustav podržava panele snage ispod 1 W, display buffering je poboljšan za duža idle stanja, Freesync PSR-SU (Panel Self Refresh – Selective Update) omogućava da se ne mijenjaju statički dijelovi slike, nove tehnologije smanjuju broj potrebnih eDP stazica, a dodan je i Varibright za OLED panele (ušteda energije).

ryzen_6000_6

I grafička je arhitektura nova, a AMD je u seriji 6000 koristio RDNA2 poznatu iz desktop grafičkih kartica. RDNA2 donosi 50% veći izvršni mehanizam (12 CU), dva puta veći render backend (4x RB+), dva puta veću L2 memoriju (2 MB), te mnoštvo drugih unaprjeđenja u odnosu na prošlu seriju. Frekvencija GPU-a je povećana na 2,5 GHz, FP32 performanse su 3,4 TFLOPS-a, a FP16 su 6,8 TFLOPS-a, povećana je propusnost za 1,5 puta zbog korištenja LPDDR5/DDR5 memorije, a povećana je efikasnost.

Ostale novosti uključuju i aktivno prigušenje buke što je prvi puta na jednoj x86 jezgri, zatim korištenje WiFi 6E tehnologije s DBS-om, Bluetootha 5.2 (LE audio), PCIe Gen 4, DDR5, USB4 (40 Gbps) itd.

ryzen_6000_7

Procesori Ryzen 6000 mobilne serije podijeljeni su u tri grupe – U serija (thin and light), HS serija (thin enthusiast) i H serija (ultra enthusiast). Razlikuju se jasno po TDP-u – U serija je od 15 do 28 W, HS serija je 35 W, a H serija 45+W. Najjača dva procesora su Ryzen 9 6980HX i 6900HX koji donose 8C/16T x8 arhitekturu. Za najjači procesor boost takt iznosi čak 5,0 GHz, dok je osnovni takt 3,3 GHz. On je opremljen s 20 MB L2 + L3 priručne memorije, te najjačom Radeon 680M grafikom.

ryzen_6000_8

AMD i partneri su najavili mnoštvo novih proizvoda baziranih na ovoj novoj mobilnoj platformi. Za sada je potvrđeno preko 200 novih modela prijenosnika koji će na police stizati od ožujka pa do kraja 2022. godine. Svi naravno obećavaju visoke performanse u radu i igrama, te produženu autonomiju. Proizvođači će se s namjenom prijenosnika okrenuti profesionalcima, igračima i stvaraocima sadržaja. Vjerujemo da ćemo i mi ubrzo imati prilike isprobati neki prijenosnik nove generacije, te potvrditi AMD-ove navode o potrošnji i visokim performansama.