AMD Spider – teoretski dio

Datum objave 29.11.2007 - Davor Grubiša

Pauk je stigao

Sredinom tekućeg mjeseca je u varšavskom Hiltonu predstavljeno nekoliko novih AMD-ovih proizvoda. Novi procesor kodnog naziva Phenom, čipset serije 7, grafičke kartice serije Radeon 38xx i kao šlag na tortu, softver naziva Overdrive koji zajedno čine platformu nazvanu AMD Spider. Jučer je AMD-ovo izaslanstvo ove proizvode predstavilo i u Zagrebu, a kako smo i mi prisustvovali predavanjima i benchmarkfestu, imali smo priliku iz prve ruke saznati nešto više o svemu tome i isprobati ove divne điđe. Kako rade i od čega se sastoje možete pročitati u ovome članku, a koliko clockaju i kakve su performanse ćete moći saznati u drugome dijelu članka kada ih udomimo u svome labu.

Na početku moramo napomenuti da nas je AMD zaista zatrpao informacijama. Najprije su na nas bacili 3 nova potpuno različita proizvoda, čipset, procesor i grafičke kartice, što je prilično neuobičajeno za jedan "običan" launch novog proizvoda. Nakon toga su nam rekli i da su dovršili svoju aplikaciju nazvanu Overdrive kojom su omogućili svima clockanje njihovih proizvoda bez ikakvog predznanja, te da to sve nazivaju Spider. Nakon svih tih divota su nas obvezali na držanje ovih informacija u tajnosti do datuma izlaska u javnost, koji je različit za sva tri proizvoda. Tako da nam je autor ovih redaka, zajedno sa još stotinjak kolega na kraju dana ostao prezbunjen da bi išta suvislo napisao o nekom od predstavljenih proizvoda bez kršenja NDA-a za ostale, još nelansirane proizvode.


"Pauk (Arenaida) nije insekt, pripada klasi zglavkara." (Wikipedia)

Najzanimljivije na početku - naziv "spider" dolazi od engleske riječi "pauk" a odabran je kao metafora za četiri jezgre procesora i četiri grafičke kartice ujedinjene pomoću čipseta. Sjetimo se da pauk, ukoliko nije izašao iz Stalkera ima 8 nogu. U platformi nema ničega što bi neki prosječni g33k smatrao/la pretjerano posebnim. To je najpametniji način na koji je AMD mogao reći n00bovima da korištenjem svih triju AMD-ovih komponenti za izradu konfiguracije, mogu osjetiti velike prednosti pred korištenjem istih s konkurentnim proizvodima. Tako u teoriji možemo napraviti svoju konfiguraciju baziranu na nVidia čipsetu, s AMD-ovim procesorom i koristiti AMD-ove grafičke kartice, ali prema riječima AMD-ovih predstavnika nećemo imati performanse kakve bismo imali korištenjem svih triju elemenata iz AMD-a, a da ne spominjemo nešto naprednije opcije poput korištenja više grafičkih kartica. Ma koliko besmisleno ovo na prvi pogled zvučalo, stvar ima smisla jer većina današnjih prodavača računalnih komponenti nema gotovo nikakvog pojma o razlici između sabirnica HyperTransport 3 i 2, te ostalim detaljima koji znatno mogu utjecati na performanse pojedinih komponenti i u finalu na performanse cijelog računala. Stoga je uvođenjem pojma platforme, AMD odlučio olakšati život svima - krajnjim korisnicima i prodavačima. Ovo je sasvim zgodan potez, a da je netko od konkurencije prije imao slično rješenje, ovakav pristup bismo već prije vidjeli.

 
Četiri kartice su napokon postale stvarnost

 
I da, driveri su dostupni i rade - barem AMD-u.

Chipseti - serija AMD 7xx

Spajanje AMD-a i ATI-a je već donijelo nekoliko noviteta na svim poljima, ali se najviše očekuje od suradnje teamova na području chipseta. Naime, velike korporacije su tradicionalno odbijale bazirati svoja desktop računala na AMD-ovim procesorima upravo zbog nepostojanja dovoljno stabilne platforme. Kada kažemo "stabilne", ne mislimo samo na stabilnost kod overclocka i rada u kućnim i gamerskim računalima, koju nVidia, ATI i VIA u većini proizvoda imaju, nego i na ažurno održavanje drivera, biosa, postojanje dovoljno različitih modela s integriranom grafikom, različitim form factorom ploča, te najvažnije stabilnim channelom za nabavu, servis i dogoročnu podršku. Ovo je vjerojatno i bila najveća kočnica pri ulasku AMD-a u taj sektor tržišta, jer konkurencija tradicionalno najviše pazi upravo na te odlike. No, sada bi se to moglo polako ali sigurno početi mijenjati. Naime, uz chipsete za kućne korisnike - novoizdani 790FX, 790X i 770, AMD bi u budućnosti trebao izdati i chipsete s integriranom grafikom, te za koju godinu s grafikom integriranom u procesor (Fusion), što bi im trebalo širom otvoriti vrata u najprofitabilniji sektor tržišta.

Sami čipseti 770, 790X i 790FX donose dvije velike novosti; podršku za Hyper Transport 3 i PCI Express 2.0. AMD si je ovim potezom otvorio podosta mjesta za disanje, jer Hyper Transport 3 radi na 3.6GHz i time uvelike povećava propusnost između procesora i northbridge-a, dok PCI Express 2.0 u odnosu na standardni PCI Express 1.1 donosi čak dvostruko veću propusnost, dakle brzine prijenosa od 5Gb/s po svakom od 16 vodova, što zbrojeno omogućava prijenos čak 8GiB/s u svakome smjeru. Ovo ne znači da ćemo pri korištenju više grafičkih kartica imati punu propusnost na svakoj kartici, nego da se ukupna propusnost od 8GiB/s dijeli na onoliko uređaja koliko imamo spojenih. Prema AMD-ovim riječima, ovo je jedan od razloga uvođenja pojma platforme u svoj marketinški nastup, jer Spider platforma podrazumijeva PCIe 2.0 koji je izuzetno bitan ako namjeravamo koristiti CrossFireX i imati dovoljnu propusnost za sve kartice. Sami RD790 čipovi su napravljeni preciznošću procesa od 65nm, pa bi se trebali grijati upola manje nego konkurentni proizvodi. Drugi dio čipseta je pomalo zastarjeli southbridge AMD SB600, koji bi trebao biti zamijenjen novim SB700 početkom 2008. godine.

 

Procesori - AMD Phenom

 

Arhitektura neočekivano inovativnog naziva K10 je najveća novost iz AMD-a za novu sezonu. Prva stvar koju donosi je novi socket, što autora ovih redaka tradicionalno beskrajno iritira. Tek što se konkurencija kroz protekle 2-3 godine primirila sa socketima i time produljila vijek trajanja matičnih ploča, AMD počinje brijati kako ne bi trebalo. Ali, kada se situacija malo bolje pogleda, stvari ne izgledaju tako loše. Naime, AMD trenutno ima aktualne Socket939, AM2, AM2+ i sigurne planove za izdavanje AM3 i obvezuje se na podržavanje starih ploča s novim procesorima. Eh sad, trenutno aktualni procesori namijenjeni korištenju u AM2 pločama će se moći koristiti i u AM2+ pločama, ali ne u AM3. Phenom procesori će se također moći koristiti samo u AM2 i AM2+ pločama, ali u AM2 neće moći ispuniti svoj puni potencijal. AM3 procesori će se moći koristiti u svim AM2, AM2+ i AM3 pločama, ali performanse naravno neće biti iste. Dakle, iako moraju uvoditi nove sockete, AMD-ovi razvojni inženjeri ipak paze na rok trajanja matičnih ploča.

 

Phenom procesori su izrađeni 65nm procesom i imaju po četiri nativne jezgre. Naglašavamo riječ native, jer je to osnovna razlika između AMD-ovih i Intelovih četverojezgrenih procesora. Arhitektura K10 se temelji na četiri jezgre, od kojih svaka ima vlastiti L2 cache, trenutno veličine 512KB, a sve jezgre dijele L3 cache, trenutno 2MB. Baš kao kod K8, u ovim procesorima je integiran memorijski kontroler, ali je pristup memoriji optimiziran tako da bi jezgre trebale pristupati memoriji nešto brže nego što je to bio slučaj kod K8. Veliki novitet predstavljen sa arhitekturom K10 je uvođenje nove jedinice za floating point instrukcije. Dotična je nazvana Wide Floating Point Accelerator i sposobna je obrađivati 128-bitne floating point instrukcije bez da ih, kao što je to bio slučaj s prethodnom arhitekturom, razbija na 64-bitne. Dakle, bilo kakve aritmetričke operacije bi se trebale izvršavati daleko brže nego na prethodnim procesorima.
Za razliku od Intela, AMD svojim jezgrama nije odlučio dodati hrpetinu L2 cache memorije, nego je uveo zajednički L3 cache. Teško je reći hoće li jedan ili drugi način imati niže latencije, jer veća količina L2 cache memorije znači veće latencije, no isto tako hvatanje podataka iz L3 umjesto L2 znači veće latencije. Kako god bilo, jedno je sigurno - povećanje količine cache memorije drastično povećava cijenu izrade procesora. Intel trenutno može samo povećavati L2 cache, dok AMD može povećavati L2 i L3 cache. Obzirom da autor ovih redaka uvijek više voli inovaciju nego forsiranje stare tehnologije, mišljenja je da AMD na ovaj način za istu cijenu može ponuditi bolje ukupne performanse cache memorije nego Intel. Naravno, ukoliko Intel odluči imati nešto nižu zaradu i raspištoljiti se s količinom L2 cache-a u svojim procesorima, AMD si može pomoći paralelnim povećanjem L2 i L3 memorije, što će im u finalu značiti manje financijske gubitke nego Intelu. No, ovo su već sfere marketinških strategija i financijskih kalkulacija, a u to baš i nema smisla da ovdje ulazimo.

Izdana su dva nova procesora; Phenom X4 sa radnim taktom na 2.2GHz i 2.4GHz, te Phenom FX sa radnim taktom na 2.6GHz. Važno je napomenuti da Phenom FX trenutno nije dostupan zbog omanje greške koja uzrokuje nestabilnost sustava u određenim uvjetima. Iako razni izvori navode kako je riječ o nestabilnostima pri velikom opterećenju, AMD to ne potvrđuje i neobično oprezno koristi riječi omanje i određeni, tako da se autoru ovih redaka čini da bi čak i nakon ispravljanja ove greške moglo biti određenih problema s procesorom, bilo da se radi o isključivanju nekih funkcija, ili nižim performansama u određenim uvjetima. No više ćemo moći saznati tek kada se procesori s ispravljenom greškom pojave na tržištu.

Grafičke kartice - Radeon HD38xx

Nije nikakva tajna da AMD-u, a prije spajanja ni ATI-u ne ide u borbi protiv nVidie. Najprije je serija 6 rasturala, nakon toga i serija 7, a sada i serija 8 nVidia-inih kartica razvaljuje Radeone u gotovo svakom segmentu. Ok, nije sve toliko crno-bijelo, ima i AMD svojih aduta, pogotovo sada u mainstream seriji kada se otkrilo da 8800GT svoju brzinu duguje namjernom odbacivanju detalja na slici. Ovo je segment u kojem će AMD profitirati. Naime, AMD-ova politika niskih cijena je najviše vidljiva kod novih grafičkih kartica; Radeon HD3870 i Radeon HD3850. Tako u domaćim trgovinama možemo pronaći HD3870 kartice za kakvih 1650kn, što je čak 500kn manje od cijene konkurentne 8800GT. Slabiju verziju, dakle HD3850 je moguće naći za svega 1350kn, što je neviđeno mala svota novca za mid-range karticu nove generacije. AMD je ovdje odradio zaista odličan posao i nVidia bi se, ukoliko želi konkurirati u mid-range segmentu, trebala odreći velikog dijela zarade.

 

Od poboljšanja koja dolaze s novom serijom Radeon kartica, AMD ponajviše naglašava podršku za DirectX 10.1 koja će omogućiti tzv. realtime global illumination. Naime, globalno osvjetljenje je do sada bilo nemoguće odrađivati u realnom vremenu, tako da su programeri bili prisiljeni posezati za raznim trikovima ne bi li postigli efekte osvjetljenja i sjene. Ove mogućnosti bi uskoro trebale biti dostupne korisnicima Viste koji instaliraju SP1 i to isključivo u igrama čiji razvojni inženjeri odluče podržati DX10.1. Inače, global illumination je metoda relativno realističnog projiciranja svjetlosti i odbijanja iste od objekata, što za korisnika znači mogućnost realističnijeg vizualiziranja objekata u prostoru. AMD, odnosno njihov ATI odjel je omogućio realtime global illumination implementacijom nekoliko novih funkcija u čije dubioze nećemo ulaziti, nego samo reći da Microsoft bez njih ne bi mogao razvojnim inženjerima ponuditi API pomoću kojega mogu raditi efekte osvjetljenja daleko jednostavnije nego do sada. Da ne bi bilo zabune, ovo ne znači da će developeri u neku scenu moći dodati npr. mjesec, svjetla automobila i još nekoliko izvora svjetlosti i očekivati da će kartica odraditi posao u realnom vremenu. Takav pristup je trenutno nemoguć čak i sa četiri HD3870 kartice jer je za kalkulacije potrebno daleko više procesorskog vremena nego što to trenutni grafički čipovi mogu ponuditi. Ali, u nekim omanjim zatvorenim prostorima sa nešto manjim brojem objekata je izvedivo, što je AMD pokazao svojim "ping-pong" demo-om. I sami smo se mogli uvjeriti u kvalitetu slike i osvjetljenja objekata u prostoru i možemo potvrditi da stvar radi zaista impresivno.

 
Radeon 3850...

 
... i Radeon 3870

Sve u svemu, kartice su ovdje i performansama neće pojesti najmoćnije konkurentne kartice, ali u srednjem cjenovnom segmentu, gdje više performanse nisu jedina bitna stvar, nego se gleda i cijena, smatramo da će konkurenciji zadati mnogo problema.

Softver - AMD Overdrive i razglednica iz Varšave

Na jednom od predavanja u Varšavi je rečeno da se AMD vraća svojoj staroj politici. Odali su priznanje gamerima rekavši da svoj tržišni uspjeh duguju upravo toj skupini korisnika i da će nastaviti raditi upravo s gamerima na umu. A ova skupina korisnika, baš kao i velik broj naših redovnih čitatelja, su ujedno i overclockeri. Iako je autor ovih redaka davno shvatio da mu je omjer uloženog i dobivenog od overclockanja neisplativ, svejedno uspijevamo shvatiti zašto bi netko čak i danas želio izvlačiti više iz svojih komponenti. Pa i mi smo nekada bili bijesni overclockeri i gameri.
No, kako je overclockanje danas postalo prilično kompliciran sport, AMD je odlučio svojim vjernim korisnicima olakšati život. Naime, njihov novi softver AMD Overdrive, je aplikacija koja se vrti pod Microsoftovim operacijskim sustavima Windows XP i Vista, a omogućava banalno jednostavno, a svejedno vrlo napredno podešavanje performansi AMD-ovog hardvera. Najviše blagodati koje dolaze s Overdrive-om je moguće vidjeti ukoliko se korisnik odluči za kupovinu Spider platforme, dakle konfiguracije bazirane na AMD-ovom chipsetu, procesoru i grafičkoj kartici. U tom slučaju Overdrive dozvoljava podešavanje cijelog niza opcija, od pregledavanja temperature i radne frekvencije procesora, do podešavanja radnog napona memorije. AMD navodno ima velike planove za ovu aplikaciju, tako da već sada možemo vidjeti funkcije poput automatskog podešavanja sustava, što znači da Overdrive pregleda trenutno opterećenje sustava i još neke parametre, te sam određuje kako optimalno podesiti sustav. Ovo ne znači da će korisnikov sustav biti podešen na tvorničke postavke, niti da će prilikom igranja 3D igara biti podešen za trošenje minimalne količine električne energije, nego upravo suprotno - da će automatski podesiti sve komponente kako bi korisnik iz njih izvukao maksimum.

Razglednica - hladni pozdrav iz Varšave

Za naše stalne čitatelje koji su već navikli na kratke razglednice s raznih presica i konferencija, evo nekoliko utisaka sa globalnog launcha Spider platforme. Ostali mogu slobodno preskočiti na sljedeću stranicu jer ovdje nema ničega o računalima.

Dakle, 14.11. su nas utrpali u omanji zrakoplov i preko Beča odvezli do Varšave. Austrijanke su se ovdje pokazale boljim domaćicama od Poljakinja :) Nakon kratkog zujanja po aerodromu i čekanja određenih domaćih novinara koji žive u Kaliforniji i pišu za žuti site sa zaštitnim crvenim bojama da dočekaju svoju prtljagu, sjeli smo u taxi i za 15-ak minuta bili u Varšavskom Hiltonu. Da, AMD se čak ni u ovim teškim trenucima ne odriče svojeg običaja da pogosti stotinjak novinara i partnera i u nekom sasvim desetom dijelu svijeta im u miru i opuštenoj atmosferi predstavi nove proizvode.

 
Na prvu loptu rekli bismo Amerika, a ne Poljska

Tako smo već potkraj prvoga dana u konferencijskim dvoranama Hiltona, koji po skromnom mišljenju autora ovih redaka nije nešto posebno, ali je ispunio očekivanja, prisustvovali uvodnim predavanjima na kojima su nam pokušali objasniti nekoliko različitih NDA-a (non disclosure agreement) pod kojima su informacije sa predavanja na kojima smo prisustvovali sljedeća dva dana. Nakon toga smo brutalno utrpani u autobuse i odveženi na tešku rabotu - degustaciju nekoliko vrsti votke, od onih standardnih napravljenih od krumpira, preko onih baziranih na voću i namijenjenih promiskuitetnim 16-godišnjakinjama, do onih destiliranih od grančica nekog drveta, namijenjenih pravim igračima. Ova naizgled teška rabota je imala još dva otežavajuća faktora. Među nešto više od stotinjak nazočnih osoba, prisutno je bilo svega nekoliko osoba ženskog spola. Nekim nazočnima to nije bio nikakav problem jer votka čini čuda, no autoru ovih redaka se nekako činilo da u cijeloj priči nedostaje mrvica da bi doživljaj bio potpun. Sljedeći otežavajući faktor je bila činjenica da osim malo dehidrirane hrane u zrakoplovu, većina ljudi nije jela ništa cijeli dan. No, uskoro se pokazalo da je potonji otežavajući faktor bio jedna velika varka - napokon su nas pustili s terase u restoran na večeru. I to zadivljujuće dobru večeru. Doduše, bilo je malo previše kupusa, raznih bobica, šećera i jagoda u svakakvim triper-kombinacijama sa dugo priželjkivanim mesom, no što je - tu je - nestalo je.

 
Kada nije bilo predavanja, bilo je benchanja

Drugi dan konferencije smo napokon radili nešto konkretno. Dio dana je bio posvećen deep dive predavanjima u tehnologiju koja dolazi s novim AMD-ovim proizvodima, dok je drugi dio bio posvećen benchmarkfestu. Benchmarkfest je generalno bio koncipiran kao 30-ak konfiguracija Spider, kojima su novinari mogli cijediti mast pomoću već instaliranog kompleta aplikacija za testiranje. Iako se većini prisutnih takav koncept testiranja nije svidio, shvaćamo da je to bio jedini trenutno izvediv način na koji smo svi mogli okusiti malo paukove masti, pa smo nevoljko prionuli poslu. Nakon ovog 8-satnog rada trebalo se malo opustiti, pa su na AMD-ovci još jednom potrpali u autobuse i odvezli u neki totalno spaljen klub gdje su neki čak i zaplesali... ili barem činili neke kretnje za koje oni smatraju da su ples. Žao nam je što se ovdje nije našao naš Denis Arunović a.k.a. Beren da im malo pokaže posao. Dotični je, naime totalna faca na plesnom podiju... čak i kada je jedini na plesnom podiju. Restekpa Metro!

 
Balkanska osovina

 
Vrhunski overclockeri u vrhunskom društvu

 
Moglo se tu vidjeti svakakvih NPC-ova - a i bossova u čudnim pozama


Iznenađujuće dobra svirka

Posljednjeg dana konferencije je bilo nešto manje prisutnih, pogađate zbog poveće količine mamurluka, ali svejedno radno. Benchmarkfest se nastavio, a nakon toga konferencija je privedena kraju zaključnim predavanjima, među kojima i vrlo poučnim "Dating tips for geeks" kroz koje je g. Huddy prenio nešto svojih iskustava na mlađe sudionike iz publike.

Nakon nekoliko otkazanih letova, napokon smo se uspjeli progurati do nekakvog zrakoplova i preko Frankfurta doći do zagreba. Hostese iz Lijepe Naše su ovdje, kao i uvijek, briljirale i bile nekoliko stepenica iznad svih Poljakinja, Austrijanki i Njemica koje smo putem uspjeli vidjeti.

Naposljetku - što je ovdje i što očekivati

Dakle, kako sumarizirati sve na što smo se osvrnuli, ali i ono čega se nismo dotaknuli u ovome članku?

  • Novi procesori:
    • AMD Phenom X4 2,2GHz
    • AMD Phenom X4 2,4GHz
    • AMD Phenom FX 2,6GHz - trenutno nedostupan
  • Novi chipseti:
    • AMD 770 - jedna grafička kartica
    • AMD 790X - CrossFire
    • AMD 790FX - CrossFireX
  • Nove grafičke kartice:
    • Radeon HD3850 - cca 1300kn
    • Radeon HD3870 - cca 1600kn
    • Radeon HD3870X2 - 2GPU, trenutno nedostupna
  • Ostalo:
    • AMD Overdrive
    • AMD Live - platforma o kojoj nećemo puno pričati na PC Ekspertu

Zaključka za ovaj članak nema. Ovo je tek prvi dio našeg članka o Spider platformi i ne želimo donositi ikakve zaključke dok ju i sami ne isprobamo. Ovako prema viđenom u Varšavi i pisanjima drugih site-ova možemo zaključiti da će novi procesori Phenom ponuditi usporedive performanse konkurentnim proizvodima, ali za osjetno nižu cijenu. Da će nove grafičke kartice iz serije Radeon 38xx ponuditi usporedive performanse konkurentnim proizvodima u srednjem segmentu tržišta i postići velik tržišni uspjeh. Možemo pretpostaviti i da će serija čipseta AMD 7xx nakon izlaska novog southbridge čipa postati odličan temelj za računala bazirana na AMD-ovim procesorima i ostati još dugo vremena na tržištu, te da će svaki klinac biti overclocker nakon instalacije aplikacije Overdrive.

Toliko za sada, čitajte nas kada istestiramo cijelu konfiguraciju.