AMD StoreMI recenzija

Datum objave 20.06.2018 - Krešimir Matanović

AMD StoreMI

amd_store_mi_1

AMD je s pojavom X470 čipseta i druge generacije Ryzen procesora predstavio i jednu zanimljivu tehnologiju nazvanu StoreMI. Riječ je o besplatnom softveru za ubrzavanje rada klasičnih tvrdih diskova njihovom fuzijom sa SSD-ima, te s do 2 GB radne memorije. Koristiti možemo SATA SSD-e, NVMe SSD-e, HDD-a pa čak i 3D Xpoint memoriju. StoreMI će po instalaciji i aktivaciji automatski menadžirati s fajlovima u novo stvorenom virtualnom disku, a pri eventualnoj se deinstalaciji softvera ne gubi ništa od podataka. AMD-nam je za ovaj test StoreMI tehnologije poslao Western Digitalov Blue 2TB tvrdi disk i Samsungov 860 EVO M.2 SATA SSD.

amd_store_mi_2

Prije nego krenemo na sami softver par riječi o hardveru. WD20EZRZ tvrdi disk je pripadnik Western Digitalove Blue obitelji 3.5" tvrdih diskova čiji se kapaciteti kreću od 500 GB pa do 6 TB. Riječ je o klasičnom disku sa SATA 6 Gbps sučeljem, čije se ploče rotiraju brzinom od 5.400 okretaja u minuti i koji ima  64 MB priručne memorije. Proizvođač navodi održive brzine transfera od 147 MB/s i potrošnju od oko 27 W u radu. Jamstvo je dvogodišnje.

amd_store_mi_3

S druge strane, Samsungov 860 EVO je SATA M.2 SSD koji donosi tzv. V-NAND memoriju (3-bit TLC). 860 EVO serija dolazi u varijantama od 250 pa sve do 2 TB. Naša 250 GB verzija ima 512 MB LPDDR4 priručne memorije, ima Samsungov MJX kontroler, te dolazi s pet godišnjim jamstvom. Proizvođač navodi podatak o maksimalnom broju zapisa od 150 TB. Brzine sekvencijalnog transfera iznose 550 MB/s za čitanje i 520 MB/s za zapis. Nasumične performanse su 98K IOPS-a za čitanje i 90K IOPS-a za zapis (QD32).

amd_store_mi_4 amd_store_mi_5

Za aktivaciju StoreMI (Machine Intelligence) tehnologije je na postojeći tvrdi disk s Windows 10 64-bitnim operativnim sistemom potrebno instalirati softver preuzet s AMD-ovih stranica, prije čega smo jasno ugradili prazan SSD na ploču. Treba napomenuti kako tehnologija radi isključivo s četiri serijom čipseta i maksimalno koristi do 256 GB prostora na SSD-u - razlog zbog kojeg nam je AMD i poslao 250 GB SSD. Ako i imate veći SSD prostor će biti podijeljen i ostatak ostavljen korisniku na raspolaganju . Dio koji se dodijeli StoreMI-u uz cijeli HDD operativni sistem prepoznaje kao jedan disk, tj. jednu virtualnu particiju. Ako želite koristiti RAM u sustavu potrebno ga je imati minimalno 6 GB (2 GB za StoreMi i 4 GB za sistem). Ako pak želimo koristiti veći disk od 2 TB sistem mora biti konfiguriran tako da boota u UEFI modu s UEFI bootable instalacijom Windowsa. Sama je instalacija softvera vrlo jednostavna i gotovi smo u par koraka. AMD napominje kako StoreMI nije čisti sistem keširanja, nego koristi naprednu strojnu inteligenciju, virtualizaciju i automatizirano rangiranje.

amd_store_mi_6 amd_store_mi_7

Jednom kada je softver instaliran, potrebno je napraviti Bootable StoreMI ako želimo postojećem tvrdom disku s operativnim sustavom pridružiti SSD, ili Non-Bootable StoreMI ako želimo spojiti dva prazna diska u sustavu. Naknadno je moguće uz pomoć Customize opcije dodijeliti i 2 GB radne memorije StoreMi sustavu. Mi to nismo odmah napravili jer smo htjeli testirati performanse u tri slučaja - samo HDD, HDD+SSD i HDD+SSD+RAM.

amd_store_mi_8amd_store_mi_9

StoreMI je moguće i poništiti u bilo kojem trenutku tj. razdvojiti pridodane diskove, bez posljedica na integritet podataka - oni svi ostaju na HDD-u. Samo podešavanje i pridodavanje RAM-a u čitav sustav je također vrlo jednostavno, a maksimalno je moguće pridodati 2 GB. StoreMI radi tako da najčešće korištene fajlove i programe drži na SSD-u kako bi se ubrzalo njihovo izvođenje, a djelomično dok sustav radi kešira jedan dio podataka i u RAM-u. S vremenom "uči" i pamti koje aplikacije koristite i njih prioritizira. Tako smo u mjerenjima vidjeli da se svakim novim izvođenjem podizanje sustava ili aplikacija, učitavanje igara dodatno ubrzava sve dok ne dosegne limite sustava.

Test sistem i način testiranja

Test sistem
Test sistem :: Hardware
Platforme Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 WiFi
Procesor(i) AMD Ryzen 7 2700X
Memorija 2x 8GB G.Skill RGB 3.200 MHz CL15
Grafičke kartice Sapphire Radeon Vega 56 Nitro
Zvučna kartica On Board
Napajanje SuperFlower Leadex Platinum 1200W
Hard disk(ovi) WD Blue 2TB; Samsung 860 EVO 250 GB
Monitor Dell UltraSharp U2713HM
 
Testni sistem :: Software
OS Windows 10
Chipset datoteke AMD
DirectX verzija 12
AIDA 64 Engineer Edition, v.5.92.4600
PCMark 10 Latest version
ASSSD 2.0.6694
Crystal Disk 6.0.0 x64
ATTO 2..46
  Način testiranja

amd_store_mi_3

Testiranje smo naravno odradili na AMD-ovoj X470 platformi, tj. Gigabyteovoj X470 Aorus Gaming 7 WiFi ploči i Ryzen 7 2700X procesoru. Testirali smo povećanje performansi u sintetičkim testovima, te u nekoliko svakodnevnih situacija - Windows boot vrijeme, učitavanje igara i softvera. Najprije smo izmjerili performanse na HDD-u, nakon čega smo kreirali StoreMi disk bez RAM-a te ponovili testiranja nekoliko puta, kako bi softver naučio koje aplikacije koristimo najčešće te kako bi svaki put vidjeli kolika su ubrzanja u radu. Za kraj smo dodali u cijelu priču i RAM te ponovili testiranja.

Rezultati testova

Sintetika

PCMARK 10 [ichart headers="ID,Score" htitle="Score"  labels="HDD+SSD+RAM,HDD+SSD,HDD" values="5915,5710,5188" colors="red,orange,blue" height="300" min="0"] Za početak otvaramo s PCMarkom koji mjeri općenite performanse sustava i daje nam dobar uvid u performanse cjelokupnog računala. S početnih je 5.188 bodova samo s HDD-om u sustavu, rezultat skočio na 5.710 kada smo kreirali StoreMI particiju sa Samsungovim SSD-om, te na još viših 5.915 bodova kada smo u cijelu priču dodali DRAM. Inicijalni porast samo sa SSD-om je impresivan, a ako imamo viška RAM-a u sustavu ne škodi i njega dodati u sustav jer je više no očito kako ćemo time lijepo profitirati na ukupnim performansama. AIDA64

amd_store_mi_16 amd_store_mi_17

amd_store_mi_18

Sintetiku nastavljamo s AIDA 64 softverom i Read testom. Ovdje vidimo kako su performanse tvrdog diska sasvim prosječne i ujednačene. Dodavanjem SSD-a u sustav (slika 2), rastu samo performanse čitanja početnog dijela diska, što je i logično jer je brza particija velika samo 250 GB. Dodavanjem i DRAMA u sustav performanse početnog dijela rastu drastično, no zanimljivo je kako se i preko cijelog diska performanse solidno podižu. Vrijeme pristupa koje je raslo dodavanjem samo SSD-a se ponovo spušta uvođenjem DRAM-a.

AS SSD [ichart headers="ID,MB/s" htitle="Sekvencijalno čitanje"  labels="HDD+SSD+RAM,HDD+SSD,HDD" values="397.83,389.53,144.75" colors="red,orange,blue" height="300" min="0"] [ichart headers="ID,MB/s" htitle="Sekvencijalni zapis"  labels="HDD+SSD+RAM,HDD+SSD,HDD" values="299.60,274.95,140.91" colors="red,orange,blue" height="300" min="0"] Kako ne bi sve bilo samo u screenshotima tu ćemo pokazati performanse sekvencijalnog čitanja i zapisa ponovno u grafu. Vidimo kako performanse dodavanjem SSD-a lijepo rastu, ali ne nadmašuju one prosječnog SATA SSD-a ili u ovom slučaju SATA M2. SSD-a. Ni dodavanje DRAM-a nije dramatično promijenilo perofimanse u načinu kako ih AS SSD mjeri.

ATTO Disk Benchmark

amd_store_mi_13 amd_store_mi_14 amd_store_mi_15

ATTO već radi znatno drugačije od AS SSD-a i kod njega vidimo veliki porast performansi u čitanju, dok je zapis rastao nešto manje.

Crystal Disk Mark

amd_store_mi_10 amd_store_mi_11 amd_store_mi_12

Crystal Disk nije naročito impresioniran dodavanjem SSD-a u sustav, i tek malo "živne" kada uključimo DRAM u sustav (kod čitanja), a zanimljivo je kako malo narastu i 4 Gb performanse.

Svakodnevne operacije

[ichart headers="ID,Time" htitle="Vrijeme podizanja Windows 10 sustava (sekunde (manje je bolje))"  labels="HDD+SSD+RAM,HDD+SSD,HDD" values="31.33,31.41,64.95" colors="red,orange,blue" height="300" min="0"]

[ichart headers="ID,Time" htitle="Vrijeme podizanja Steama (sekunde (manje je bolje))"  labels="HDD+SSD+RAM,HDD+SSD,HDD" values="16.55,16.73,33.1" colors="red,orange,blue" height="300" min="0"]

[ichart headers="ID,Time" htitle="Vrijeme učitavanja benchmarka u Total War Warhammer igri (sekunde (manje je bolje))"  labels="HDD+SSD+RAM,HDD+SSD,HDD" values="20.03,21.30,70.52" colors="red,orange,blue" height="300" min="0"]

[ichart headers="ID,Time" htitle="Vrijeme učitavanja nivoa u Wolfenstein II: The New Colossus igri (sekunde (manje je bolje))"  labels="HDD+SSD+RAM,HDD+SSD,HDD" values="5.95,6,6.1" colors="red,orange,blue" height="300" min="0"]

Na kraju dolazimo do zanimljivog dijela svakodnevnih operacija s računalom. Za početak uključivanje operativnos sustava koje se prepolovilo s dodavanjem SSD-a (RAM ovdje nema i ne može imati značaja). Vrijeme podizanja Steam-a je također skraćeno upola, dok je učitavanje Warhammer benchmarka više no upola skraćeno. Za kraj, učitavanje nivoa u The New Colossosu nije značajnije promijenjeno, a dovoljno je brzo bilo i samo sa HDD-om. RAM nije imao značajniju ulogu ovdje jer su sve aplikacije pokretane prvi put. Kada se pokrenu drugi put, tj. kada je dio podataka već u memoriji tada sve ide još malo brže. Najviše se to osjeti primjerice kod browsera s puno otvorenih tabova.

Zaključak

amd_store_mi_2

Nema sumnje kako je StoreMI vrlo koristan softver i sustav za ubrzanje rada klasičnog tvrdog diska. Veliki broj korisnika i dalje će u svoj sistem ugraditi tvrdi disk jer su oni i dalje nenadmašni s cijenom po gigabajtu prostora. Sada uz StoreMI više ne moraju biti ograničeni njihovim niskom performansama, pogotovo kada je riječ o 5.400 rpm diskovima. Već s dodavanjem jeftinog 120 ili 240 GB SSD-a će se osjetiti razlika u svakodnevnim operacijama. Slično smo ubrzanje doživjeli prije 5 - 6 godina kod prijelaza s HDD-a na SSHD na prijenosniku, gdje se sustav slično ponaša i u bržu memoriju stavlja najčešće korištene aplikacije. Ovdje su benefiti i veći jer je memorija veća i može biti i do 250 GB, što znači kako na brži disk stane mnoštvo aplikacija. Dodavanjem DRAMA u sustav sve je moguće još malo dodatno ubrzati. Kao i uvijek postoje određena ograničenja sustava (nema nikakve zaštite u slučaju da se jedan disk pokvari), no benefiti su ti koji donose prevagu. Uz to, vrlo je jednostavno naknadno izdvojiti SSD iz sustava bez gubitka podataka, ako nas performanse iz bilo kojeg razloga ne zadovolje. AMD je tako kupcima X470 platforme ponudio koristan, zanimljiv i besplatan softver koji nesumnjivo ubrzava rad i svakodnevno korištenje računala. Ako poželite ovu tehnologiju koristiti na starijim čipsetima ili s primjerice Threadripper procesorima tada je moguće kupiti komercijalnu verziju StoreMI-a - Enmotus FuzeDrive Basic ili Plus.