AMD vs. Intel – gaming performanse

Datum objave 04.04.2010 - Krešimir Matanović

Uvod i AMD platforma

Uvod

Bez obzira imate li kao kupac osobnog favorita među proizvođačima hardvera, vjerojatno uvijek nakon nabavke ostaje pitanje kako bi prošli da smo odabrali drugu stranu. Svjesni smo kako će vječna dilema AMD ili Intel i nakon ovoga članka ostati dobrim dijelom neriješena, no nadamo sa kako ćemo vam barem malo pomoći u odluci. U ovome smo se članku, kao što mu i ime govori, fokusirali na performanse u igrama. Zanimalo nas je mogu li AMD-ovi procesori parirati znatno skupljim Intelovim kada je u pitanju iskorištavanje grafičke kartice iz vlastitih redova? Nismo htjeli ići previše u širinu i nepotrebno opterećivati tablice, već smo odabrali nekoliko popularnih procesora i matičnih ploča te pokušali saznati kako se s njima ponaša HD5870 grafička kartica, tj. koja je platforma najbolja za izvući njen maksimum. Sav potreban hardver nam je osigurao Asbis.

 

AMD platforma

Kada je u pitanju AMD, izbor odgovarajuće matične ploče donedavno se svodio na izbor one koja je opremljena nekim od 785 ili 790 čipseta. 785 bi birali oni kupci koji uzimaju jeftinije Athlon II X2, X3 i X4 i Phenom II X2 procesore, dok bi 790 ploče uzimali oni koji kupuju skuplje četverojezgrene Phenom II modele. S obzirom da smo tijekom proteklih godinu dana testirali veliki broj AMD matičnih ploča i procesora nismo se htjeli previše zaplesti u izbor velike količine modela nego smo se odlučili za dvije platforme i dva procesora. Jeftiniju varijantu će činiti ASRockova M3A785GM-LE ploča i Athlon II X4 630 procesor, a skuplju Gigabyteova MA790X-UD3P i Phenom II X4 965 kombinacija. S obzirom da imamo diskretnu grafičku karticu kojoj želimo odrediti performanse integrirana rješenja nismo koristili.

ASRockova ploča je tipičan primjer 785G ploče koja donosi pregršt opcija za relativno malu količinu novca. Ploča je to MicroATX formata, sa podrškom za AM3 procesore. Opremljena je sa dva DDR3 DIMM memorijska slota sa podrškom za maksimalnih 8GB memorije. Za zvuk se brine ALC662 čip a za mrežne mogućnosti Realtek RTL8111DL (Gigabit Ethernet) čip. Donosi integriranu Radeon HD 4200 grafiku sa 128MB Sideport memorije koja može poslužiti i za igranje nešto starijih i manje zahtjevnih naslova. Na njoj su svoja mjesta našli jedan PCIe 2.0 x16 slot (Hybrid CrossFireX podrška), jedan PCIe 2.0 x1 slot te dva PCI slota. Tu su i 6 x SATAII konektora sa RAID podrškom (RAID 0, RAID 1, RAID 10 i JBOD). Stražnji I/O panel ima jedan PS/2 port za miša, jedan PS/2 port za tipkovnicu, jedan VGA/D-Sub port, jedan VGA/DVI-D port, šest USB 2.0 portova, jedan RJ-45 LAN port, te HD Audio izlaze. BIOS je solidno opremljen pa će i overclockeri biti zadovoljni a tu je i ASRockov OC Tuner. Layout ploče je sasvim solidan za MicroATX format i većih zamjerki nemamo. ASRock je čak pazio i SATA konektore rasporedio tako da nisu pokriveni većim grafičkim karticama. Ploča na našem tržištu košta prihvatljivih 500 kuna (sa PDV-om).

Kao idealnog životnog partnera ovoj smo ploči izabrali Athlon II X4 630 procesor koji smo testirali pred kraj ljeta prošle godine. Procesor kao što znamo radi na 2.8GHz, te za razliku od Phenom II modela nema L3 priručnu memoriju. Na domaćem se tržištu prodaje po cijeni od oko 800 kuna (sa PDV-om).

 

Skuplja i opcijama bogatija MA790X-UD3P ploča iz Gigabytea kombinira 790X northbridge i SB750 southbridge. Ploče sličnih kombinacija smo imali prilike testirati prošle godine u nekoliko prilika a najveći dojam je ostavila upravo skuplja sestra danas testirane ploče - MA790FXT-UD5P. Istu smo ploču koristili u svim našim testovima AMD procesora i pokazala se kao odličan overclocker te kao vrlo stabilana i brza platfroma za svakodnevno korištenje. Ovaj model ne koristi 790FX, nego 790X čipset koji limitira upotrebu grafičkih kartica na dvije u CrossfireuX, što znači kako je smanjen broj PCIe stazica. Po tome je i ispod 790GX čipa. Kao druga bitna razlika ove ploče od 790FXT je upotreba DDR2 memorije. Sve ovo ploču čini znatno jeftinijom pa će ju birati kupci koji ne trebaju naprednije funkcije a dovolju količinu DDR2 memorije već imaju. Onima koji grade potpuno nov sistem preporučamo nabavku ploče sa DDR3 podrškom zbog činjenice kako je DDR2 ipak zastario a i cijena mu zbog male potražnje raste. Gledano na stranu performansi svi modeli su podjednaki, ukoliko koristimo brzu DDR2 memoriju dobijamo istu razinu performansi (ili tek malo nižu) kao kod korištenja DDR3 memorije. I overclocking potencijali su na sličnim razinama bilo korištenjem 785G, 790X, 790GX ili 790FX čipseta pa je zapravo stvar samo u dodatnim mogućnostima koje pojedini čipset donosi (više PCIe stazica ili integrirana grafika, itd.). Danas, pojavom 890+850 kombinacije stvrai se malo mijenjaju pa korisnici željni najviših performansi i najnovijh tehnologija zapravo više ne trebaju gledati ništa drugo.

Pred nama je dakle Gigabyteova ploča iz sredine njihove ponude koja će svojim mogućnostima i karakteristikama zadovoljiti prosječnog ali i malo naprednijeg kupca. Ploča je to ATX formata sa podrškom za sve nove Athlon i Phenom procesore (do 140W), napravljena u poznatoj Gigabyteovoj Ultra Durable 3 tehnologiji o kojoj smo više puta pisali. Ploča je opremljena sa četiri DIMM utora za DDR2 memoriju maksimalne OC brzine 1333MHz te maksimalnog kapaciteta do 16GB (4x 4GB). Za HD Audio i mrežne mogućnosti brinu se Realtekovi ALC888 i 8111C čipovi. Ploča podržava i Firewire preko Texas Instrumentsovog TSB43AB23 čipa. PCIe x16 utora su dva (u CFX-u rade na 2 x8), a tu su i tri PCIe x1 te dva PCI utora. Napojna jedinica i northbridge hlađeni su masivnim aluminijskim hladnjacima, dok se na SB75 nalazi nešto manji. U radu se ploča minimalno zagrijava, a tek pojačano pri jačem overclockingu. BIOS je kao i na svakoj GB ploči solidan, a OC potencijal ploče je vrlo dobar. Na našem se tržištu cijena ovoj ploči kreće između 750 i 800 kuna (sa PDV-om).

Za njenog kompanjona, odabrali smo Phenom II X4 965 procesor kao najjači iz ponude, a opet dovoljno jeftin da ne ulazi u visoke sfere i7-920 ili pak i5-670 procesora. 965-icu smo imali prilike testirati krajem prošle godine, kada smo zaključili kako ima solidan OC potencijal i da u dovoljnoj mjeri može parirati čak i i5-750 procesoru. Laganu smo prednost ipak dali Intelovom procesoru, no svi AMD entuzijasti će njegovom nabavkom biti i više nego zadovoljni. Na našem mu se tržištu cijea kreće između 1.400 i 1.500 kuna sa PDV-om. Kako se u gamingu ponaša i parira li i skupljim Intel procesorima jedva smo čekali provjeriti.

Intel platforma

Da Intel proizvodi odlične procesore znaju svi, ipak da proizvode i solidne matične ploče ne zna jako puno kupaca. Kao što smo se u prošlosti puno puta uvjerili te su ploče vrlo solidna alternativa i mnogo razvikanijim proizvođačima. Često nemaju overclockerske pretenzije (čast izuzecima), no sasvim su solidne za svakodnevan rad i malo naprednijih korisnika. Sa Core platformom Intel je počeo izdavati puno više modela ploča nego do tada, a mi smo ih dosta i testirali. Najpoznatije su naravno bile Bad Axe 2, ali i Smackover te D5400XS model iz Skulltraila. Sada su uz nove serije procesora predstavljene i nove ploče, a za početak opisa smo odabrali onu sa X58+ICH10R čipsetom namijenjenu LGA1366 procesorima. Asbis nam je poslao model DX58SO Smackover kojeg smo, kao što smo spomenuli, već imali prilike testirati sa predstavljanjem Bloomfield procesora.

I ova nova revizija DX58SO ploče je u potpunosti "Legacy Free" (nema PS/2, serijskih ili pak paralelnih portova), pa se tako nastavlja Intelova tradicija izbacivanja zastarjelih tehnologija. Napravljena je na crnom 8-slojnom PCB-u u ATX formatu, podržava četiri DIMM memorijska slota, dual PCIe x16 konfiguracije i diskretni TPM v1.2. Procesor i regulacija njegovog napajanja nalaze se u sredini ploče, dok su memorijski utori na samome vrhu. Northbridge se pak nalazi desno na samom rubu ploce, dok je southbridge malo ispod njega. Hlađenje je pasivno a izvedeno a ploča se u radu ne zagrijava previše. Plavi aluminijski blokovi se nalaze na PWM regulatorima, northbridgeu i southbridgeu. Kondenzatori oko vitalnih dijelova (regulacija napona procesora, memorije i NB-a) su Solid State tipa, dok su za manje vitalne dijelove ploče korišteni standardni elektrolitski. Ploča podržava AMD-ovu CrossFireX tehnologiju, a dva PCIe x16 utora, jedan PCIe x4, dva PCIe x1 te jedan PCI utor. I dalje su tu šest SATA konektora (Intel Matrix Storage, podrška za RAID 0, 1, 5 10), koji su u novoj reviziji ploče postavljeni horizontalno sa pločom, te više ne gube svoju funkciju kada je instalirana dugačka grafička kartica. Na stražnjem I/O dijelu nalaze se dva eSATA konektora, osam USB2.0 konektora (ICH10R ih podržava ukupno 12), zatim jedan Firewire i jedan gigabitni LAN (Intel 82567) RJ45 konektor. Tu je i pet 3.5mm analognih audio prikljucaka i jedan optički S/PDIF (7.1 HD Audio).

Uz ovu ploču, Asbis je poslao i pripadajući Core i7-920 procesor koji smo testirali još početkom studenog 2008. godine. Ponoviti ćemo kako se proizvodi u 45nm Hi-k Metal Gate proizvodnom procesu, kako ima 731 milijun tranzistora i te podržava LGA1366 arhitekturu socketa. Pakiranje procesora je dimenzija 60 x 82 mm, a pin pitch je 0.4 mm. Procesor podržavaju Hyper-Threading i Turbo Boost tehnologije te ima 8MB L3 priručne memorije. Integrirani memorijski kontroler podržava trokanalnu DDR3 memoriju brzine 1067MHz. Radni takt je 2.67GHz a TDP je 130W. Danas, Intel ima u LGA1366 ponudi modele i7-920, i7-940, i7-950, i7-960, i7-975X te i7-980X. Core i7-920 model je najprihvatljiviji iz serije te na našem tržištu košta između 2.100 i 2.200 kuna (sa PDV-om).

Prije otprilike 4 mjeseca, Intel je lansirao nove dvojezgrene procesore Clarkdale, koji zamjenjuju dvojezgrene 45nm Penryn, tj. Core 2 Duo procesore. Novosti koje donose su velike. Najveća je svakako smještanje grafičke jezgre tik uz CPU. Time je nastala potreba i za novom vrstom čipseta pa je intel predstavio Ibexpeax H55, H57 i Q57 čipsete te nekoliko modela ploča baziranih na njima. Mi smo prije četiri mjeseca imali prilike testirati DH55TC "Tom Cove" model, a za ovaj test nam je Asbis poslao DH55HC (Hunter Cave) ploču ATX formata. H55 čip je u vrlo sličan P55 čipu sa razlikom da ovaj ima podršku za Intel HD Graphics (sa PAVP 1.5) koji mu omogućuje komunikaciju sa grafičkom jezgrom u procesorima koji ju imaju preko Flexible Display Interface-a (FDI). H55 ima podršku za 12 USB portova, 6 SATA portova, te Identity Protect tehnologiju (Sentry Peak). Svakako najupadljiviji dio na ploči je onaj na kojem nema apsolutno ničega, višak je to koji služi jedini zadovoljavanju ATX specifikacija. Ploča donosi jedan PCIe x16 i dva PCIe x1 utora a za razliku od svoje microATX Tom Cove ploče ima 3 PCI utora. SATA portova je šest, s tim da će dva svakako smetati ukoliko koristite dužu grafičku karticu. DIMM utora su četiri sa podrškom za maksimalno 16GB DDR3 1333MHz memorije. Za zvuk je zadužen Realtek ALC888S čip, a osim toga tu je i podrška za Gigabitni Ethernet. Baš kao i Tom Cove, i ova ploča ne nudi bogatstvo opcija u BIOS-u pa stoga neće biti prvi izbor overclockera.

S druge strane, Clarkdale procesori su namijenjeni baš svima. i3 i i5 modeli kojih ukupno ima 6 namijenjeni su korisnicima koji ne trebaju snagu 4 fizičke jezgre, te se zadovoljavaju sa 2 fizičke i 2 logičke. Takvih je korisnika još uvijek najviše pa će upravo ti modeli biti udarni za Intel. Novi 32nm proizvodni proces, donio je povećanje taktova ali i povećanje overclocking potencijala. Nije rijetkost da ovi procesori idu sa lakoćom preko magične granice od 5GHz čak i na zračnom hlađenju. Zbog toga će izuzetno zanimljivi biti i overclockerima, te igračima (danas ipak nema puno igara koje koriste 4jezgre/8 threadova). Nama je Asbis na test poslao najbrži i najskuplji model i5-670 koji radi na 3.46 GHz što se Turbo Boostom podiže na 3.73GHz. Za potrebe testa, mi smo ovaj model spustili i na 2.93GHz te ugasili turbo čime smo dobili i3-530 koji je i najjeftiniji 32nm procesor u Intelovoj ponudi. Sve koji žele znati više o Westmere/Clarkdale tehnologiji upućujemo na naš članak iz prvog mjeseca - Intel Core i5-661 ili kakav je to procesor sa integriranom grafickom jezgrom?. Testirani Core i5-670 je kao što smo rekli najskuplji primjerak iz serije te na našem tržištu košta između 2.200 i 2.300 kuna (sa PDV-om), dok najjeftiniji Core i3-530 košta između 900 i 1.000 kuna (sa PDV-om).

Sapphire HD5870 Vapor-X, Kingston KHX1600C9D3K3/6GX, testna platforma i način testiranja

Sapphire HD5870 Vapor-X

Oružje izbora za grafičke testove je bio HD5870 model koji je još uvijek najbolji za izvlačenje vrhunskih performansi uz svakodnevnu upotrebljivost. Da razjasnimo. HD5970 i GTX480 jesu brže kartice, no zbog cijene i velike količine buke neće se svidjeti širem krugu igrača. GTX480 uz to još neko vrijeme neći biti prisutna na tržištu. Ukoliko želite maksimalne performanse uz relativno povoljnu cijenu, te odličnu upotrebljivost ostaje dakle samo jedan izbor. Sapphire s druge strane još dodatno podiže upotrebljivost jer donosi odličnu Vapor-X tehnologiju koja snižava i radne temperature i buku. Mana je da to dolazi sa svojom cijenom, pa je i do 300 kuna skuplja od obične verzije. Bundle je kao i uvijek kod apphirea vrlo dobar, a za pohvaliti je DiRT2 igra kao poklon.

Sa Vapor-X tehnologijom smo se imali prilike susretati više puta i uvijek je na nas ostavila pozitivan dojam. Naime, temperatura i buka su uvijek išle znatno niže od vrijednosti na referentnim modelima. Kasnije u testovima vidjeti ćemo koliku prednost donosi na ovome modelu. Sapphire ima dva Vapor-X modela ove kartice - onu sa standardnim taktovima te overclockiranu. Standardno, kako znamo GPU radi na 850MHz a memorija na 1200MHz (4.8GHz efektivno). Na našo je verziji čip radio na 875MHz a memorija na 1250MHz (5.0GHz). Ovako tvornički povišeni taktovi osigurati će dodatne performanse u igrama te iskorištenje punog potencijala sa boljim/bržim procesorima i platformama. Kartica je kao i ostale HD5870 opremljena sa 1GB video memorije, a AMD u planu ima i izdavanje 2GB modela koji bi trebao parirati GTX480 karticama. Sapphireov HD5870 Vapor-X model na našem tržiptu košta oko 3.200 kn (sa PDV-om) dok je referentni i do 300 kn jeftiniji.

 

Kingston KHX1600C9D3K3/6GX

Podsustav radne memorije je kao što znamo također vrlo važan u ostvarivanju dobrih performansi cjelokupne platforme. Sve danas testirane platforme koriste DDR3 memoriju i stoga nam je Asbis poslao Kingstonovu HyperX DDR3 memoriju brzine 1600Mhz u tripple-channel konfiguraciji. Kod H55 i AMD ploča koje koriste dual-channel konfiguraciju koristili smo samo dva od tri modula, a Kingston naravno u ponudi ima i dual-channel verziju iste memorije. HyperX memoriju karakterizira plavo-srebrni heatsink te veća brzina rada uz niže latencije, od standardnih verzija. Na test je stigao kit ukupnog kapaciteta 6GB, a u punudi se nalaze i tripple-channel kitovi kapaciteta 3GB te oni od 12GB. Dual-channel kitovi su pak kapaciteta 2, 4 i 8GB.

Ovi moduli su deklarirani za rad na 1.65V pri brzini od 1600MHz te latencijama CL9-9-9-27, te podrškom za XMP profile. Uz njih Kingston u ponudi ima i memorijske module deklarirane za rad na latencijama CL8-8-8-24 koje uz više performanse donose i višu cijenu. Za one željne najvećih performansi tu je KHX2000C8D3T1K3/6GX kit sa poviđenim heatsinkovima kapaciteta 6GB, brzine 2000MHz i latencija CL8-8-8. U dual-channel konfiguraciji se otišlo i dalje pa kit naziva KHX2133C8D3T1K2/4GX dolazi u kapacitetu od 4GB, radi na brzini od 2133MHz te latencijama od CL8-8-8. Za potrebe današnjeg testa isporučeni kitovi će biti sasvim dovoljni jer se ne planiramo baviti overclockingom. Njihova cijena na našem tržištu je oko 1.700 kn (sa PDV-om). Cijena dual-channel kita je oko 1.000 kn (sa PDV-om). Ovako velika razlika u cijeni će u konačnici igrati bitnu ulogu pri odabiru najoptimalnije konfiguracije.

 

Test sistem:

Test sistem :: Hardware
Platforme

ASRock M3A785GM-LE/128M;

Gigabyte MA790X-UD3P;

Intel DX58SO (Smackover);

Intel DH55HC (Hunter Cave)

Procesor(i)

AMD Athlon II X4 630;

AMD Phenom II X4 965 BE;

Intel Core i7-920;

Intel Core i5-670;

Intel Core i3-530

Memorija

3x 2GB DDR3 Kingston HyperX 1600MHz;

2x 2GB DDR3 Kingston HyperX 1600MHz

Grafička kartica

Sapphire Radeon HD5870 1GB Vapor-X,

Driveri: Catalyst 10.2

Muzička kartica

On Board

Hard disk(ovi)

Hitachi 500GB SATA II

DVD-RW HP GSA-H60L

Testni sistem :: Software
OS Windows 7 Ultimate 64-bit
Chipset datoteke

AMD Catalyst 10.2;

Intel 9.1.0.1007

DirectX verzija 11
Batman Arkham Assylum

Very High, Physix OFF

BattleForge Lost Souls

Max. details, DX10
DiRT 2

v1.1, Maximum details

Far Cry 2

v.1.2, Ultra High, DX10

Heaven Benchmark

Unigine engine, v1.0, DX11

Resident Evil 5 v.1.0, Demo, Max. details, DX10
S.T.A.L.K.E.R. Call of Pripyat Demo, DX10

 

Način testiranja

Svi testovi su odrađeni na starijem setu naslova, a za par mjeseci se nadamo kako ćemo ponoviti sve skupa na DX11 testovima kada se situacija na tom polju stabilizira. Imali smo namjeru testirati i i5-750 model no pokazalo se kako mu perfromanse nisu toliko različite od i5-670 modela pa nije bilo potrebe ubacivati ga u tablice i stavrati nepotrebnu gužvu. Kao što smo već spomenuli i5-670 smo spuštanjem množitelja spustili na takt i3-530 procesora te mu isključili Turbo Boost. Ukoliko se pitate zašto nismo na taj način simulirali i ostatak Clarkdale game iz tablica će se vidjeti kako to zapravo i nije bilo potrebno. Sa AMD strane smo mogli koristiti i poneki X3 te X2 model no ponovno nismo htjeli pretrpavati tablice nepotrebnim podacima. Sve procesore su hladili Noctuini hladnjaci, a overclockingom se također nismo bavili.

Rezultati testiranja i zaključak

Rezultati testiranja

Batman Arkham Asylum

1680x1050 (FPS)
HD5870 @ Phenom II X4 965
197
  
HD5870 @ Core i7-920
184
  
HD5870 @ Core i5-670
183
  
HD5870 @ Core i3-530
169
  
HD5870 @ Athlon II X4 630
167
  
 
05010015020
0
 
1920x1200 (FPS)
HD5870 @ Phenom II X4 965
170
  
HD5870 @ Core i7-920
163
  
HD5870 @ Core i5-670
163
  
HD5870 @ Core i3-530
156
  
HD5870 @ Athlon II X4 630
154
  
 
08517
0
 

U prvome testiranom naslovu AMD ov Black Edition odnosi pobjedu sa vrlo solidnom prednošću. Intelovi su se i7-920 i i5-670 smjestili tik jedan iza drugoga, a tek malo veći pad Clarkdale procesora osjeti se spuštanjem takta, odnosno korištenjem najjeftinijeg i3-530. Na posljednjem mjestu se našao Athlon koji osim što radi na nižem taktu "pati" i od manjka L3 priručne memorije.

BattleForge Lost Souls

1680x1050 @ 4xAA, 16xAF (FPS)
HD5870 @ Phenom II X4 965
71,9
  
HD5870 @ Core i5-670
71,2
  
HD5870 @ Core i3-530
71
  
HD5870 @ Core i7-920
68,1
  
HD5870 @ Athlon II X4 630
66,9
  
 
025507
5
 
1920x1200 @ 4xAA, 16xAF (FPS)
HD5870 @ Phenom II X4 965
63,1
  
HD5870 @ Core i5-670
62,8
  
HD5870 @ Core i3-530
61,9
  
HD5870 @ Athlon II X4 630
60,8
  
HD5870 @ Core i7-920
60
  
 
01632486
4
 

Još jedan naslov u kojem 965-ica pobjeđuje, no se sa tako velikom prednošću. Zapravo su svi procesori ovdje vrlo gusto stisnuti i čudi jedino slabiji rezultat i7-920 procesora.

DiRT 2

1920x1200 @ 4xAA, 16xAF (FPS)
HD5870 @ Core i7-920
69,2
  
HD5870 @ Core i5-670
68,4
  
HD5870 @ Core i3-530
65,1
  
HD5870 @ Phenom II X4 965
60,8
  
HD5870 @ Athlon II X4 630
59,8
  
 
0357
0
 

Razlika između najbržeg i najsporijeg procesora je u ovome naslovu oko 10 sličica u sekundi. Pobjednik je i7-920, a u stopu ga prati dvojezgreni i5-670. Čini se kako visoki takt u igrama još uvijek vrijedi više nego broj jezgri u procesoru. Oba AMD procesora u ovome testu pomalo gube dah.

Far Cry 2

1680x1050 @ 4xAA, 16xAF (FPS)
HD5870 @ Phenom II X4 965
89,55
  
HD5870 @ Core i5-670
88,77
  
HD5870 @ Core i3-530
85,74
  
HD5870 @ Core i7-920
84,66
  
HD5870 @ Athlon II X4 630
82,09
  
 
030609
0
 
1920x1200 @ 4xAA, 16xAF (FPS)
HD5870 @ Core i5-670
79,69
  
HD5870 @ Phenom II X4 965
79,55
  
HD5870 @ Core i3-530
78,21
  
HD5870 @ Athlon II X4 630
75,43
  
HD5870 @ Core i7-920
74,58
  
 
02040608
0
 

Ponovno su i7-670 i X4 956 procesori u samome vrhu. Ipak, razlika kod svih procesora u ovome naslovu i nije tako drastična te varira od 5 do 7 FPS-a. Ponovno su najsporiji oni sa najnžim taktom - X4 630 i i7-920.

Heaven Benchmark

1680x1050 @ DX11, 0xAA, 0xAF (FPS)
HD5870 @ Core i5-670
41,9
  
HD5870 @ Core i3-530
41,7
  
HD5870 @ Phenom II X4 965
41,5
  
HD5870 @ Athlon II X4 630
41,1
  
HD5870 @ Core i7-920
40,4
  
 
0214
2
 

Kod ovoga benchmarka smo htjeli vidjeti kakva je razlika u DX11, no čini se kako je kartica ta koja ovdje daje svoj maksimum pa procesori ne igraju bitniju ulogu.

Resident Evil 5

1680x1050 @ 4xAA, 16xAF (FPS)
HD5870 @ Core i5-670
114,1
  
HD5870 @ Core i3-530
112
  
HD5870 @ Phenom II X4 965
111,5
  
HD5870 @ Core i7-920
106,2
  
HD5870 @ Athlon II X4 630
102,7
  
 
030609012
0
 
1920x1200 @ 4xAA, 16xAF (FPS)
HD5870 @ Core i5-670
98,5
  
HD5870 @ Core i3-530
97,8
  
HD5870 @ Phenom II X4 965
97
  
HD5870 @ Athlon II X4 630
94,3
  
HD5870 @ Core i7-920
90,5
  
 
025507510
0
 

Ponovno naslov u kojem je razlika između najsporijeg i najbržeg malo veća, a čini se kako je za veće performanse potreban veći takt. Clarkdale-i su na vrhu dok je očito niži takt zaslužan za lošiji rezultat i7-920 procesora.

S.T.A.L.K.E.R. Call of Pripyat

1680x1050 @ 4xAA (FPS)
HD5870 @ Phenom II X4 965
60,75
  
HD5870 @ Athlon II X4 630
60,175
  
HD5870 @ Core i5-670
60
  
HD5870 @ Core i3-530
60
  
HD5870 @ Core i7-920
58,5
  
 
0316
2
 
1920x1200 @ 4xAA(FPS)
HD5870 @ Phenom II X4 965
49,325
  
HD5870 @ Athlon II X4 630
48,975
  
HD5870 @ Core i5-670
48,75
  
HD5870 @ Core i3-530
48,25
  
HD5870 @ Core i7-920
47
  
 
0255
0
 

U ovome demou smo koristili DX10 postavke a kao što vidimo procesori nisu odigrali značajniju ulogu pa je razlika između najbržeg i najsporijeg svega 2 do 3 FPS-a.

Temperature

Idle (°C)
Sapphire HD5870 VaporX
34
  
Sapphire HD5870 Reference
41
  
 
030609
0
 
Load (°C)
Sapphire HD5870 VaporX
70
  
Sapphire HD5870 Reference
85
  
 
030609
0
 

Tablicu temperature grafičkih kartica donosimo kako bi vidjeli isplati li se uložiti dodatan novac te nabaviti Vapor-X model. Razlika u vršnoj temperaturi od 15°C je vrlo dobar rezultat pa akotome pribrojimo nešto viši radni takt i nešto nižu razinu buke rezultat postaje odličan. Isplati li se? S obzirom da se razni aftermarket hladnjaci prodaju po ne znatno nižim cijenama od navedenih 300 kn, odgovor je da, isplati se kupiti Vapor-X.

 

Zaključak

Nakon svih provedenih testova jednostavan zaključak nije lako donijeti. Vidjeli smo kako se u većini testova na prvome mjestu izmjenjuju Phenom II X4 956 BE i Core i7-670. Kada te procesore i pripadajuće im matične ploče ubacimo u novčanu jednadžbu jasno je kako AMD izlazi kao pobjednik. Premda se to direktno ne vidi, jasno je kako to vrijedi za cijelu i5-6xx seriju. Ti su procesori jednostavno preskupi. No, ukoliko bolje pogledamo vidjet ćemo kako se zapravo i Core i3-530 jako dobro drži a cijena mu je dosta niža od Phenoma II. Ukoliko u računicu ubacimo sasvim solidne H55 ili H57 ploče vidimo je to platforma povoljnija od najskuplje AMD-ove. Čak i ako uzimamo jeftinije AMD procesore jasno je kako će oni bitku izgubiti jer imaju niži takt. Sve ovo naravno treba shavtiti kroz prizmu igara. Jedno je pak jasno, Athlon II X4 (kao i X3 i X2 verzije) i nije najbolji procesor za korištenje u kombinaciji sa HD5870 karticama jer u većini slučajeva ne može izvući njen potencijal do kraja. Uz njega bi primjerenija bila HD5770 ili HD5830 kartica. Isto tako, ukoliko računalo primarno koristite za igru LGA1366 platforma nije pametna kupovina. Prvenstveno je to tako zbog visoke cijene, što procesora, što ploče ali i skuplje triple-channel memorije. Ta je platforma rezervirana za najzahtjevnije korisnike. Odabir idealne i ne preskupe platforme za igru na kraju ipak ostaje na kupcu i njegovim osobnim afinitetima. Najbolje od svega je da razlike i nisu prevelike, pa zapravo ne možete fulati što god da kupite. Naš stav je da ukoliko kupujete računalo isključivo radi igara tada je jedan od jeftinijih Clarkdalea, H55 ploča i neka od kartica iz HD58xx serije zapravo najbolji izbor.

Intelove ploče su se pokazale kao vrlo solidan izbor, a ukoliko imate overclockerskih pretenzija svakako savjetujemo da potražite nešto drugo. ASRock i Gigabyte ni sa čime nisu inenadili ali ni razočarali. Obje ploče su solidne i ASRockova predstavlja odličan izbor uz neki od jeftinijih Athlon II procesora. Ukoliko želite vrhunsko iz AMD-a, tada preporučamo neku od novijih ploča sa 890GX + SB850 kombinacijom čipseta. Kingstonova HyperX memorija predstavlja vrlo dobar izbor zbog odnosa cijene i performansi i tu svakako nećete fulati. Sapphire je pak još jednom dokazao kako njihova Vapor-X tehnologija vrijedi uloženog novca jer kartica radi tiše, brže i hladnije. Kao što smo spomenuli za par mjeseci ćemo probati napraviti test sastavljen od isključivo novih i modernih DX11 naslova koji će procesore nadamo se znatnije opteretiti.