Antec Accessories

Datum objave 23.05.2003 - Dean Narandžić

Uvod

Ovaj put smo Vam pripremili kraći pregled nekoliko Antec proizvoda vezanih uz čvrste diskove, točnije njihovo hlađenje i povezivanje. Radi se o sljedećim proizvodima:

  • UV Cobra IDE kablovi (tj. UV rounded kablovi po "naški")
  • Hard Drive Cooling System (tj. HDD cooler)
  • Hard Drive Rack (tj. HDD ladica).

Antec UV Cobra IDE Cables A26UV

Antec Hard Drive Cooling System

Antec Hard Disk Rack

 

Antec UV Cobra IDE Cables A26UV

U prilično širokoj paleti svojih proizvoda Antec nudi i kablove za povezivanje IDE i FDD uređaja s kontrolerom na matičnoj ploči pod zajedničkim nazivom Cobra. U Cobra porodici proizvoda naći ćemo dvije vrste kablova - za spajanje IDE uređaja i floppy diskova. Radi se o okruglim kablovima, a svaki od njih možete kupiti umotane u uobičajenu mrežicu ili u prozirno gumeno crijevo koje je osjetljivo na UV svijetlo. IDE kablove je također moguće nabaviti u dvije dužine: 65 i 90 cm. Slijedi opis karakteristika UV kabla.

Kabel obasjan UV svjetlošću

Kabel koji smo imali na testu je bio dužine 65 cm, s konektorom za slave disk na 40 cm. Proizvođač ponosno navodi kompatibilnost sa ATA133 standardom što, iako ne donosi praktične koristi u stvarnosti, ipak hvalimo jer će pri radu na sporijim brzinama pridonijeti stabilnosti pri prijenosu podataka.

Pri izradi kabla pažnja se obratila na sve detalje koji bi mogli pridonijeti kvaliteti konačnog proizvoda: konektori su color-coded radi što jednostavnije ugradnje, sam kabel je oklopljen, a parice su upletene. Na konektoru za master disk ćete lagano primijetiti i žicu koju je potrebno mehanički pričvrstiti na kućište računala kako biste osigurali kvalitetnu zaštitu signala na kablu od utjecaja vanjskih izvora elektro-magnetnog zračenja. Takva zaštita u uobičajenom računalu nije potrebna, međutim ukoliko imate otvoreno kućište (ili veliki prozor na bočnoj stranici, izvor smetnji u obliku neonske lampe na 220V ili u krajnjem slučaju prozirno kućište od pleksiglasa koje ne nudi nikakvu zaštitu od elektro-magnetnih smetnji), ovu zaštitu ćete znati cijeniti.

Od svih detalja najviše hvalimo pravilno upletene žice (signal+masa kao jedna parica) na 80 žilnom kablu koji se mora koristiti da biste ostvarili prijenos podataka po ATA66 ili bržem standardu. To je ujedno i najveći razlog zašto bi se oprostili od 130kn koliko je potrebno izbrojati da biste došli u posjed ovoga kabla. Rounded kablovi iz kućne radinosti ili jeftiniji kablovi koji nemaju pravilno upletene žice pri velikim brzinama prijenosa podataka su često izvor smetnji u vezi između kontrolera i diska. Takve smetnje će u boljem slučaju biti ispravljene CRC korekcijom greške u prijenosu te kao jedinu posljedicu imati usporenje prijenosa podataka zbog čestih ponavljanja prijenosa radi greške, a u gorem mogu rezultirati krivo zapisanim ili pročitanim podatkom na disku i time uzrokovati od neobjašnjivih rušenja računala do nesagledivih problema vezanih uz oštećene korisničke podatke.

UV efekti

Kao zaključak recimo da nas je kabel za vrijeme testa služio odlično, a jedinu zamjerku možemo uputiti relativno velikom promjeru samog kabla koji može biti prepreka postavljanju u skučenim uvjetima. Spomenimo još da ostali kablovi porodice Cobra koji nisu osjetljivi na UV svjetlo ne pate od tog problema. Od dodatnih detalja bismo još poželjeli vidjeti trakicu koju povlačimo pri iskapčanju kablova, a koja sprečava oštećenja koja može pretrpiti konektor u slučaju da ga ne iskopčamo pod pravim kutem. Cijena kabla je cca. 130kn (PDV uračunat), ovisno o tečaju dolara.

 

Antec Hard Drive Cooling System

Pogledajmo sad kako je Antec odlučio riješiti problem pregrijavanja današnjih brzih diskova. Na test smo dobili aluminijski hladnjak za hard disk aktivno hlađen s temperaturnom regulacijom; već iz ovoga opisa je vidljivo da se radi o kompletnom rješenju kakvo smo do sada imali prilike vidjeti i kod drugih proizvođača (Thermaltake, itd.). Zašto bismo dali prednost Antecu u odnosu na modele od konkurencije bit će nam jasno čim otvorimo pakiranje u kojem se nalazi.

Pogled sprijeda

Prvo što ćemo primijetiti je veličina pasivnog hladnjaka – daje dojam kao da bi i bez pomoći ventilatora uspijevao držati disk na razumnoj temperaturi! Vlasnike IBM diskova predzadnje generacije koje nismo uspjeli uvjeriti u moć pasivnog hlađenja će umiriti dva Y.S. Tech ventilatora veličine 4cm, ali zato pune debljine koji će zasigurno odraditi svoj posao kako treba. Kako ventilatori ne bi stvarali buku kada ne treba, pobrinut će se temperaturna regulacija putem termo otpornika kao senzora. Tako će se ventilatori upaliti kada temperatura na senzoru pređe 30C, a povećati brzinu vrtnje u slučaju da temperatura pređe 35C, odnosno 40C da bi na temperaturama iznad 45C dosegli punu brzinu vrtnje, a time i najveću buku. U slučaju da temperatura pređe 45C dobit ćemo i dodatnu indikaciju u vidu paljenja i gašenja LED ekrana koji prikazuje temperaturu. Da, dobro ste pročitali. Radi se o LED segmentnom ekranu, za razliku od LCD ekrana koji ćemo pronaći kod konkurentnih rješenja! Prednost LED ekrana nad LCD-om je puno veća čitljivost (ne ovisi o kutu gledanja), a time i vizualni dojam.

LED ekran izbliza

Kako taj LED ekran ne bi Bogu krao dane prikazujući samo temperaturu sa senzora koji ćemo zalijepiti na disk, hladnjak raspolaže s još jednim senzorom, na malo dužem kablu (70cm naspram 15cm), a koji možemo postaviti po želji u kućištu (npr. na GPU, ili da mjeri temperaturu tekućine za hlađenje u vašem sustavu za vodeno hlađenje). Temperature s oba senzora će se prikazivati na ekranu naizmjenično, uz promjenu svakih 5 sekundi, a da bismo znali koji senzor trenutno očitavamo pobrinut će se dvije LED diode koje će se također naizmjenično paliti. Ovdje bilježimo i jedan minus. Naime, nije moguće ugasiti prikaz s jednog od senzora i tako spriječiti promjenu. Također očitavanje temperature nije baš najtočnije (mi smo izmjerili razliku od 3-5C u odnosu na živin termometar), što svakako moramo imati na umu pri interpretaciji mjerenja. Nama manje bitna informacija je da senzor osim u Celsiusima, temperature može prikazivati i u Fahrenheitima.

Termalni otpornik kao temperaturni senzor

Senzor temperature tvrdog diska je pravilno zalijepiti priloženom naljepnicom na elektroniku jer se najviše grije, a točnu lokaciju možemo pronaći metodom dodirivanja različitih elemenata dok ne nađemo najtopliju (najbolje nakon nekog većeg kopiranja koje će opteretiti disk). Još jedna od velikih prednosti nad konkurencijom je napajanje ekrana koje je izvedeno u obliku splittera napajanja (kradljivca) kojeg po želji priključujemo između napajanja i tvrdog diska ili na vlastiti konektor ukoliko raspolažemo s dovoljno konektora na napajanju. Beskonačno bolje od baterije koja obično hrani LCD ekran.

Bez prednje maske

Ne smijemo zaboraviti ni na mogućnost skidanja prednje maske koja se odvaja jednostavnim pritiskom na desni rub, nakon čega će mehanizam otpustiti masku u obliku vratašca. Ovo je vrlo bitno radi čišćenja ventilatora, a moderi će znati cijeniti ovu opciju ukoliko se odluče na bojanje prednjih maski uređaja.

Kao zaključak recimo i jednu lošu stranu ovog uređaja. Radi se o buci koju rade ventilatori pri paljenju ili promjeni brzine vrtnje koja je na žalost zamjetna. Više bismo voljeli da se ventilatori pale na višoj ili nižoj temperaturi jer ovako nisu rijetke situacije da temperatura varira između 29C i 30C što uzrokuje paljenje i gašenje ventilatora svakih par sekundi. Bez obzira na ovaj nedostatak, ovaj hladnjak jako hvalimo, posebno u usporedbi s konkurentnim rješenjima - radi se o višoj klasi uređaja uz vrlo povoljnu cijenu od cca. 280kn (PDV uračunat), ovisno o tečaju dolara.

Antec Hard Disk Rack

Na test smo dobili i Antec hard disk ladicu na prvi pogled odličnih specifikacija. Radi se o aluminijskoj ladici s podrškom za ATA133 nemale cijene od 390kn. Obzirom na loša iskustva s uobičajenim ladicama napravljenim pretežno od plastike, a koje su sklone otkazivanju nakon svega nekoliko mjeseci upotrebe, očekivali smo kvalitetan proizvod u skladu s ostalima iz Antecove proizvodne linije. Na žalost praksa je pokazala da ova ladica nije na tom nivou te da čak predstavlja opasnost za vaše računalo.

Neuobičajeni konektori

Ova ladica je proizvod neke dalekoistočne tvornice te se prodaje pod raznim brand imenima, između ostaloga i kao Antec (kao i ostale metalne ladice). Ne koristi Centronics priključak za diskove na koji smo navikli kod jeftinijih plastičnih ladica, već konektor s pinovima koji osigurava bolji električni spoj. Problem s ovim konektorom je da se pinovi mogu svinuti te ukoliko zbog toga ne uđu u rupu na drugom konektoru, u konačnici to može rezultirati kratkim spojem na konektoru. Upravo to se i desilo autoru ovih redaka s potpuno istom ladicom, ali drugog proizvođača (srećom bez štetnih posljedica po disk i podatke na njemu). Kako bi se to izbjeglo potrebno je precizno vođenje same ladice pri priključivanju, a to se postiže tako da gnijezdo za ladicu ima poprečna ojačanja koja sprječavaju da samu ladicu gurnete pod kutom. Ova ladica nažalost nema takvih ojačanja. Dobar primjer ladica s ojačanjem su Promise HotSwap ladice.

Bez poprečnog ojačanja lako se može desiti da ladicu probate ubaciti pod kutom

Hvalimo kompletnu izradu od metala (većina konkurentnih rješenja ima plastičnu prednju masku), međutim ne možemo vam preporučiti ovu ladicu zbog loših iskustava i prilično visoke cijene. Cijena ladice je cca. 390kn (PDV uračunat), ovisno o tečaju dolara.

 

 

Sve testirane komponente je ustupio Hanna Računala (hanna-racunala@hi.hinet.hr).