antec_ax90_11

U nosaču za diskove se nalazi kartonska kutijica u kojoj je sve što korisniku treba za instalaciju. Knjižice s uputstvima, plastične vezice za aranžiranje kabela, jedan 3-u-1 adapter za ventilatore (4-pinski), vijci, te gumeni odstojnici za diskove. Jamstvo koje proizvođač daje na kućište je jednogodišnje.

antec_ax90_12 antec_ax90_13

Unutrašnjost je dovoljno prostrana za ITX, Micro ITX i ATX ploče, procesorske hladnjake visine do 160 milimetara i grafičke kartice dužine do 385 milimetara. Prostor oko matične ploče ima dovoljno proreza za provlačenje kabela, no ne i gumene zaštite. Zanimljivo, no ovdje je na desnoj strani moguće ugraditi dva 120-milimetarska ventilatora (postoji i mrežica na bočnoj strani), ili pak 240-milimetarski ventilator. Uz još dva ventilatora koje je moguće smjestiti na stražnju stranu nosača matične ploče, tri na prednju, tri na gornju i jedan na stražnju stranu, dolazimo do ukupnog broja od 11 ventilatora. Ventilatori su standardni Antceovi, a nije navedeno kakav ovjes imaju niti druge karakteristike. U radu su zadovoljavajuće tihi, jer smo izmjerili buku od samo 37,5 dB pod punim opterećenjem.

antec_ax90_14 antec_ax90_15

Na vrhu se sa stražnje strane nosača matične ploče nalazi ARGB kontroler koji može kontrolirati do šest ventilatora. Napaja se uz pomoć SATA Power porta, a možemo ga spojiti i na matičnu ploču. Ispod njega se nalazi prostor za ugradnju dva 2,5-inčna diska (ili već spomenuta dva 120-milimetarska ventilatora – premda ne znamo zašto bi to itko napravio). Prostora za kabele, diskove i ventilatore ima do 23 milimetra.

Na dnu je jedan plastični kavez za diskove s mjestom za dva 5,25-inčna diska ili jedan 5,25-inčni i jedan 2,5-inčni SSD. Tako je u kućište moguće ugraditi četiri diska što je dovoljno. Napajanje smještamo prema kraju kućišta a može biti dugo do 220 milimetara kada je i nosač za diskove tu, ili pak do 410 milimetara kada nosač izvadimo.

antec_ax90_16

U AX90 smo slagali moćan gaming rig koji se sastojao od Asusove Crosshair X670E Hero matične ploče, AMD Ryzen 9 7950X procesora kojeg je hladio Alphacool Eisbaer LT HPE 360 hladnjaka i AMD Radeon RX 7900 XT grafičke kartice. Za napajanje smo koristili Fractalovo ION+ 860P. Ugradnja komponenata u kućište je jednostavna, kao i spajanje svih potrebnih kabela. Odstojnici za matičnu ploču dolaze tvornički ugrađeni. Voljeli bi vidjeti i gumene organizatore na prorezima, ali s obzirom na cijenu kućišta to očito nije bilo moguće.

antec_ax90_17 antec_ax90_18

I s ovako moćnim komponentama prostora je još bilo mnoštvo u kućištu, a s uređenjem kabela se nismo trudili previše. Nakon testa ionako smo sve rastavljali. Bitno je bilo samo da je čim manje kabela u prostoru matične ploče kako bi protok zraka bio dobar. Općenito, kabela je čitava šuma i njihovo pedantno aranžiranje zahtijeva dosta strpljenja.

ARGB LED osvjetljenje i efekti su standardni, ventilatori nisu najbolji koje smo imali prilike vidjeti no zadovoljavajući su. Najbitnije je da nisu pretjerano bučni. Efekata nema puno, no svatko si može odabrati nešto za sebe.

antec_ax90_18a antec_ax90_18b

antec_ax90_18c antec_ax90_18d

Zagrijavanje komponenata unutar kućišta je jako bitno, a zanimljivo je pogledati pojedine komponente s obzirom na to da je ipak riječ o vrlo moćnom računalu. Procesor je jasno bio najtoplija komponenta, no već smo naviknuli da se novi Ryzeni 9 zagrijavaju do 96°C, pa onda menadžiraju taktove. U ovom slučaju je prosječna potrošnja procesora iznosila 178,5 W, maksimalna i do 227,1 W, a takt se kretao između 4,7 GHz za jedan CCD i 4,9 GHz za drugi CCD. VRM se zagrijavao do 84°C, memorija i do 64°C, SSD do 67°C, a grafički procesor do 74°C (96°C hot spot). Čipset se zagrijavao do 73,7°C. Sve su ovo relativno visoke temperature, no na kraju i normalne za potpuno opterećene moćne komponente – potrošnja iz utičnice je u trenutku opterećenja bila 625 W. Buka je iz stanja mirovanja na 35 dB, narasla na 37,5 dB što je čujno na oko 50 centimetara na koliko smo mjerili no ne i pretjerano bučno. Kućište nudi dobar balans između protoka zraka i buke.

antec_ax90_19

Antec je napravio solidan posao s AX90 kućištem koje u Europi prodaje za oko 90 €. Riječ je o kućištu koje ima sve što jedno mid tower kućište i treba imati, s određenim uštedama kako bi cjenovno ostalo ispod granice od sto eura. Nudi puno prostora za velike komponente, dobre rashladne mogućnosti s četiri tvornički ugrađena ventilatora, ne buči previše, a i dobro je zaštićeno od prašine. Ima određenih nedostataka, lim je malo pretanak i stražnji limići za kartice nisu najbolje riješeni no što je tu je. Kućište ipak ima više pluseva i kao takvo zaslužuje našu preporuku.