Antec Dark Avenger DA601 recenzija

Datum objave 15.06.2019 - Krešimir Matanović

Dark Avenger DA601 - prvi dio

antec_da601_1 antec_da601_2

Antec nam je na test poslao ove godine predstavljeno gamersko kućište Dark Avenger. Riječ je o mid tower kućištu, srednjeg tržišnog razreda koje donosi zanimljiv dizajn prednje stranice s ARGB osvjetljenjem, bočnu stranicu od kaljenog stakla i dovoljno prostora za velike komponente, vodena hlađenja i ostalo. Mi smo u kućište ugradili Mercury 240 AIO hladnjak i komponente korištene u njegovom testu. Kućište dolazi u običnoj kartonskoj kutiji i zaštićeno je stiroporom i debljom vrećom. Na kutiji se nalaze sve bitne informacije o proizvodu.

antec_da601_3

Dark Avenger ili DA601, mid tower je kućište dimenzija 480 x 220 x 500 milimetara i mase 7.8 kilograma. Napravljeno je od čelika, plastike i kaljenog stakla. Prednja je karakteristična s plastičnim elementima koji se kao dva zuba zatvaraju nad metalnom mrežom s unutarnje strane koja služi za usis zraka. Na "zubima" se nalaze četiri ARGB LED trake koje naglašavaju rubove, a na gornjem dijelu je i Antecov logo. Bočno, u unutarnjoj strani su još dva plastična elementa, a u sredini je metalna mreža. Pogled s lijevog boka otkriva stranicu od kaljenog stakla, zatamnjenu na rubovima, i pričvršćenu thumb vijcima. Stranica dolazi i s vanjske i s unutarnje strane oblijepljena najlonom za zaštitu.

antec_da601_4 antec_da601_5

Kućište je pretežno crno, tj. sav je čelik crn, dok je plastika s prednje strane siva. Desna strana je puna čelična stranica pričvršćena thumb vijcima, a materijal je nešto tanji nego kod premium modela kućišta. Stražnja strana otkriva klasičan raspored elemenata - na dnu je prorez za napajanje, iznad su sedam otvora za dodatne kartice, svaki sa zasebnim limom, a na vrhu je standardni I/O prorez te ispušna rešetka na koju je montiran 120-milimetarski ventilator.

antec_da601_6

Prednji je panel na gornjoj poziciji, a tipke s lijeva na desno su - LED (odabir profila osvijetljenja), dva USB 3.0 porta, osvijetljna trokutasta Power tipka, dva audio utora (mikrofon i slušalice), te reset tipka. Prednji je panel u zasebnom plastičnom modulu, koji se ne skida s prednjom plastičnom stranicom nego ostaje fiksan.

antec_da601_7

Gornja je stranica u potpunosti perforirana,  a na njoj se nalazi mrežica, tj. filtar za prašinu kojeg trže magnetne trake. Na perforirani je dio moguće ugraditi do 360 milimetara duge radijatore vodenog hlađenja, dva 140-milimetarska ili pak tri 120-milimetarska ventilatora.

antec_da601_8

Donja je strana kućišta konstruirana tako da prednja stranica u potpunosti zatvara donji dio, tj. spušta se do podloge. Kućište stoji na četiri plastične nožice s gumenim podloškama. Na sve četiri nožice je utisnut Antec logo. Na perforaciji iznad koje dolazi usisni ventilator napajanja se nalazi plastični filtar za prašinu koji se lako uklanja radi čišćenja, a ispred toga su četiri vijka s križnim glavama koji drže kavez za diskove s unutarnje strane kućišta.

antec_da601_9

Prednja se plastična strana otvara odlučnijim potezanjem s donje strane i tada nam se otvara pogled na njenu unutarnju mrežastu strukturu, na još jedan metalni filtar za prašinu s magnetnim trakama i na usisni prizm ARGB 120-milimetarski ventilator. Malo je neobična odluka Anteca da stavi jedan ARGB i jedan običan ventilator u kućište, no očito je štednja bila prioritet. Efekti bi bolje došli do izražaja da je i ispušni ventilator ARGB tipa. Na prednju stranicu kao što vidimo stanu tri usisna ventilatora promjera 120 milimetara ili pak radijator vodenog hlađenja do 360 milimetara.

antec_da601_10

Staklena je stranica prozirna većim dijelom, a samo su joj rubovi zatamnjeni. Na kućište nasjeda na gumene nosače, a i thumb vijci kojima ju pričvršćujemo imaju gumene podloge kako se staklo ne bi oštetilo. Kućište ima pokrov za napajanje i kavez za diskove, a on je na dijelu kod napajanja izrezan kako bi se kroz staklenu stranicu vidjelo o kojem je napajanju riječ - da donji dio stakla ne bude baš beskoristan.

antec_da601_11 antec_da601_12

Glavni, veći dio unutrašnjosti prima matične ploče do E-ATX veličine (30,48 x 27,94 milimetara), CPU hladnjake visine do 160 milimetara i grafičke kartice dužine do 400 milimetara (u uvjetima kada nema radijatora vodenog hlađenja). Oko matičnih ploča je dovoljno rupa za provlačenje kabela sa svih strana, a ni na jednom nema gumenih umetaka - štednja! Antec štedi i na alatu za ugradnju odstojnika. Tvornički su postavljeni samo oni za Micro ATX ploče, pa je potrebno ugraditi još tri, za što će vam biti potrebna kliješta.

Dark Avenger DA601 - drugi dio

antec_da601_13 antec_da601_14

Stražnja strana je rezervirana za kabele prednjeg panela, LED kontroler i hub za ventilatore, diskove i napajanje. Za napajanje u osnovnoj konfiguraciji ima oko 200 milimetara prostora, što znači da će ona od 180 milimetara stati bez većih problema s kabelima i konektorima. Za veća je napajanja potrebno ukloniti jednu stranu kaveza za diskove. Na gornjem se dijelu nalaze i dvije ladice za 2,5-inčne diskove, tik ispod proreza za stražnji nosač CPU hladnjaka. Još je dva 2,5-inčna diska moguće ugraditi priručno na desni zid, a ispod su dvije tool-less plastične ladice za 2.,5/3,5-inčne diskove. Led kontroler ima četiri konektora za ARGB signal i četiri za PWM signal za ventilatore. U osnovnoj konfiguraciji kontrolira četiri LED trake s prednje strane i Prizm ARGB ventilator, a spojiti je moguće i dodatna tri ARGB ventilatora. Osim što sam nudi nekoliko različitih efekata, kontroler je kompatibilan i s matičnim pločama, tj. Aura, Mystic Light, RGB Fusion i Polychrome Sync programima.

antec_da601_15

U kućište smo ugradili komponente iz testa Antec Mercury 240 AIO hladnjaka. Matična ploča je bila Gigabyteova X470 Aorus Gaming 7 WiFi, procesor dobro poznati Ryzen 7 2700X, tu je i 16 GB 3.200 MHz DDR4 memorije, zatim Sapphireova Radeon RX Vega 56 Nitro+, dva 2,5-inčna SSD-a i Seasonicovo prime Titanium 850 W napajanje.

antec_da601_16

Za ugradnju smo matične ploče morali ukloniti ispušni ventilator kojem je smetao integrirani pokrov stražnjih I/O portova na ploči. Nakon što je ploča sjela, ventilator smo bez problema vratili na mjesto. Mercury 240 smo odlučili smjestiti naprijed da povećamo usisni kapacitet kućišta, a Prizm ARGB ventilator smo spustili na dno. Šteta što Mercury 240 nije u RGB izvedbi jer bi onda efekti bili izraženiji, ovako, njegovi ventilatori stalno svijetle plavo.

antec_da601_17

Straga smo smjestili dva SSD-a i svu silu kabela. Nismo se naročito trudili urednije složiti kabele, jer je računalo nakon testa išlo na rastavljanje. Opcija za aranžiranje kabela je dovoljno, s dovoljno proreza i ušica za njihovo povezivanje. Antec u pakiranju donosi i nekoliko korisnih plastičnih vezica. Straga je dovoljno prostora i za svu silu kabela, te se stranica postavlja i zatvara normalno.

antec_da601_18

I u slučaju ugradnje dosta dugačke Vege 56 te radijatora vodenog hlađenja, ostaje dovoljno prostora između njih. Ovaj se dio kućišta može uredno složiti da nema većih opstrukcija protoku zraka, osim jasno cijevi vodenog hlađenja. Ipak, zrak lijepo struji i preko memorijskih modula i preko VRM elemenata i hladnjaka. Ovako posloženo računalo moćan je gamerski stroj, a Antecovo kućište je doraslo tom zadatku.

antec_da601_18a antec_da601_18b antec_da601_18c

Računalo smo kao i obično opteretili OCCT-om i nakon pedesetak minuta pregledali temperature. Ono što je vidljivo je da se procesor više zagrijava u kućištu nego na stolu, što je i bilo za očekivati pogotovo u ove vruće dane (prostorija nije bila klimatizirana). No, desetak stupnjeva više na procesoru nije se odrazilo na ostale komponente i VRM, system i čipset temperature su čak nešto niže nego kod mjerenja na stolu, zbog boljeg protoka zraka. Čak i kada smo provukli nekoliko grafičkih benchmarka i igara ni Vega 56 se nije previše zagrijavala (65°C za GPU). Sve u svemu, hlađenje je solidno balansirano. Buka se kretala od ambijentalnih 37.1 dBA u stanju mirovanja, preko čujnih 41.4 dBA kada je procesor bio opterećen na maksimumu, pa do 42.3 dBA kada je i grafika bila opterećena.

antec_da601_19

Kućište i njegovi ARGB elementi (četiri trake i Prizm ventilator) stvaraju zanimljive efekte i šteta ga je držati pod stolom. Putem gornje tipke mijenjamo efekte, a zbog plavog Mercury 240 osvjetljenja, nekako nam je i ostatak u plavom bio najugodniji. Osim ručnih promjena, tj. onih koje podržava integrirani kontroler, mogu se koristiti i efekti iz podržanog softvera različitih proizvođača matičnih ploča.

antec_da601_20

Antec Dark Avenger DA601 nepretenciozno je (osim imenom), gamersko kućište iz srednje klase s cijenom od oko 80 € u njemačkim webshopovima. Malo tanji čelik, i tu i tamo jeftiniji materijali ne narušavaju ukupan vrlo dobar dojam koji ostavlja mnoštvo prostora, lakoća ugradnje komponenata ARGB LED osvjetljenje, potpuna filtriranost od prašine, tool-less sistem ladica, dovoljno prostora za diskove i bočna stranica od kaljenog stakla. Zapravo, za 80 € se dobiva puno toga i Dark Avengera stoga zaslužuje našu preporuku.