Antec P110 Luce recenzija

Datum objave 14.03.2018 - Krešimir Matanović

Antec P110 Luce - prvi dio

antec_p110l_1 antec_p110l_2

Antec nam je na test poslao P110 Luce kućište, koje kombinira monolitni dizajn s RGB LED osvjetljenjem, bočnom stranicom od zatamnjenog kaljenog stakla i visoku kvalitetu izrade. Riječ je o mid toweru koji prima i veće komponente, a dolazi i s dobrom podrškom za rashladne sustave što uključuje i radijatore dužine do 360 milimetara. Prima i vrlo dugačke grafičke kartice, a ima ugrađen i nosač za iste, kako ne bi visile i opterećivale PCIe slot. Kućište dolazi u klasično dizajniranoj smeđoj kutiji, na kojoj kupac može naći većinu informacija vezanih za proizvod. Unutar debele kartonske kutije, kućište je smješteno u stiropor smješten u karton i u crnu platnenu vreću. Ovako se dobro pakiranje rijetko viđa u ovoj cjenovnoj klasi i očito je kako se Antec trudi oko svojih kupaca. Naravno, treba dobro zaštititi i veliku staklenu bočnu stranicu.

antec_p110l_4 antec_p110l_5

Odmah po vađenju iz zaštite prstima dolazimo u kontakt s kvalitetnim materijalima i metalom bojanim u hrapaviju, izdržljivu boju. Kvaliteta se očituje i u masi od gotovo 12 kilograma. Prednja je stranica pokrivena brušenim aluminijem koji izgleda vrlo dobro, a obje su bočne stranice pričvršćene thumb vijcima smještenim na boku. To ostavlja Antecu mogućnost predstavljanja modela i s dvije stranice od kaljenog stakla. Kućište je dimenzija 518 x 230 x 489 milimetara, čime spada u mid towere. Na stražnjoj strani vidimo klasičan raspored s prostorom za napajanje na dnu, iznad kojeg je sedam proreza za proširenja, te ispušni 120-milimetarski ventilator i prorez za stražnji I/O matične ploče.

antec_p110l_6 antec_p110l_7

Kućište izgleda vrlo elegantno sa svih strana, premda ne možemo govoriti o naročitim dizajnerskim uspjesima. Poprilično je monolitno, čemu doprinosi i potpuno crna boja, a detalji koji razbijaju monotoniju su mrežica na vrhu, prednji (gornji) panel i osvijetljeni Antec logo pri vrhu prednje stranice. Kućište stoji na plastičnim nožicama s gumenim podlogama, i vrlo je stabilno na svim podlogama. S donje se strane nalazi veliki plastični filtar za prašinu, koji se lako uklanja s bočne strane i lako čisti.

antec_p110l_8 antec_p110l_9

Prednji, ili u ovom slučaju gornji se panel smjestio u plastičnom dijelu, odvojenom od prednje stranice, a sastoji se od osvijetljene Power tipke, tipke za promjenu RGB LED profila, dva 3.5 mm utora ua slušalice i mikrofon, dva USB 3.0 utora i HDMI utora koji ovom kućištu osigurava VR-Ready epitet. Na vrhu je plastični filtar s magnetskim kopčama ispod kojeg je nosač za dva 120/140-milimetarska ventilatora. Svi su filtri na ovom kućištu dosta sitni i zaustavit će većinu čestica prašine od ulaska u unutrašnjost.

antec_p110l_11 antec_p110l_12

Prednja se stranica lako skida povlačenjem odozdo, a to je bitno kako bi mogli pristupiti plastičnom filtru koji se proteže čitavom visinom kućišta, odnosno nosača za usisne ventilatore koji mogu biti u kombinaciji 3x 120 ili 2x 140 milimetara. Osim samih ventilatora, na prednju stranicu možemo instalirati i 360-milimetarski radijator vodenog hlađenja. Antec logo na vrhu je zapravo sklop RGB LED-ica iza bijele prozirne plastike, koji stvara različite efekte a uz pomoć kontrolera na kojeg je spojen.

antec_p110l_13 antec_p110l_14

Skidanjem bočnih stranica, otvara nam se prostrana unutrašnjost koja je podijeljena u tri dijela. Lijevi (gledano sprijeda), je dublji i prima matične ploče, grafičke kartice i hladnjake, a i on je podijeljen na dva dijela, tj. ima pokrov za napajanje. Ovdje vidimo i zgodnu konstrukciju koja ima dvostruku ulogu - aranžiranje kabela i nosač za grafički karticu. I treća je zona desno, koja služi za smještaj kabela, te ima nosač za dva SSD-a ili bilo koja dva 2.5-inčna diska.

antec_p110l_15 antec_p110l_16

Na pokrovu napajanja se nalaze dva nosača/ladice za 3.5-inčne diskove, koji naravno primaju i 2.5-inčne, i time se ukupan broj mjesta za diskove penje na odličnih šest. Nosač za grafičke kartice je pomičan, a nalazi se na metalnom ispupčenom dijelu, koji sa svoje stražnje strane ima dvije plastične kopče koje stišću kabele. Antec uz kućište isporučuje i dva 120-milimetarska ventilatora koji nisu prebučni u radu.

Antec P110 Luce - drugi dio

antec_p110l_17

Kabeli prednjeg panela uključuju i dva za RGB LED kontrolu koje možemo priključiti na matičnu ploču ili neki drugi kontroler, zatim je tu USB 3.0 interni konektor, Power On konektor, Front Audio konektor i jedan Molex konektor za napajanje osvjetljenja. Svi su kabeli dovoljno dugački i mogu dosegnuti odgovarajuće utore na matičnoj ploči. Na stražnjoj se strani nalazi i dovoljan broj ušica kroz koje provlačimo ili čičak trake ili plastične vezice za organizaciju kabela.

antec_p110l_18 antec_p110l_19

Ladica za dva 2.5" SSD-a je jednostruka, pričvršćena s jednim thumb vijkom, a SSD-e možemo montirati ili s vanjske ili s unutarnje strane. Na donjem se dijelu nalazi jedan fiksni kavez s dvije ladice za 2.5/3.5-inčne diskove, te mjesto za napajanja koja mogu biti dužine do 200-milimetara. S tako dugačkim napajanjima dolazi do problema s konektorima i kabelima, jer je već i naš 180-milimetarsko napajanje ušlo "na knap". Prostor za napajanje ima i gumene podloške kako ne bi došlo do prijenosa vibracija. U manjoj se kutijici nalaze i svi vijci koji su potrebni za instalaciju, četiri velcro vezice i upute za instalaciju.

antec_p110l_20

Kućište je prostrano i podržava Mini ITX, Micro ATX te standardne ATX ploče, grafičke kartice dužine do 390 milimetara te CPU hladnjake visine do 165 milimetara. Prostora oko matične ploče je dovoljno, a svi se kabeli mogu provlačiti kroz dugački otvor i uredno slagati sa stražnje strane. Ista je situacija i s gornje strane za EPS konektor, te s donje za npr. Audio i Front Panel konektore. Mrežice na utorima za proširenja su pričvršćene vijcima, što znači kako se mogu jednostavno vratiti na svoje mjesto.

antec_p110l_21 antec_p110l_22

Računalo koje smo slagali u P110 Luce se sastojalo od Gigabyteove Z370 Aorus Ultra Gaming ploče Intelovog i7 8700K procesora, Noctuinog D15 hladnjaka, MSI-eve RX570 Gaming X grafičke kartice i Seasonicovog Prime Fanless 600W Titanium napajanja. Zbog kvalitetne izrade kućišta i njegovi elemenata, te predinstaliranih odstojnika, instalacija je protekla bez ikakvih problema, a i kabeli se mogu vrlo lako uredno složiti. Mi naravno nismo kabele slagali najurednije jer se nakon testa konfiguracija ionako rastavlja. Dva smo SSD-a smjestili straga ba vertikalni nosač jer je tako najpraktičnije. Sve u svemu, i nakon ugradnje razumno velikih komponenata, prostora je za protok zraka ostalo dovoljno. Nakon provedenih bi testova ipak preporučili ugradnju još dva usisna ventilatora.

antec_p110l_23

Cilj kućišta s prozirnom bočnom stranicom je pokazati svu raskoš RGB LED osvjetljenja vaših komponenata, pa su tako naše zasjale u punom sjaju i stvarale zanimljive efekte. Kućište tome doprinosi s dva osvijetljena elementa, jednim na vrhu i drugim na boku pokrova napajanja, a sve se može uskladiti ako kabele spojimo i na matičnu ploču.

antec_p110l_temp_1 antec_p110l_temp_2 antec_p110l_temp_3

Procesor smo postavili u Core Enhancement mod, pokrenuli 7-Zip benchmark, te uz njega pokrenuli OCCT-ov GPU test. Nakon pola sata torture se sve pošteno zagrijalo, a usporednu ćemo donijeti s još dva kućišta čije će te recenzije čitati uskoro. P110 Luce je relativno zatvoreno kućište, čija je svrha više prigušiti buku, nego osigurati visoku protočnost zraka, kao primjerice Fractalov Meshify C, pa se sve skupa i više zagrijava. Stoga svakako preporučujemo ugradnju još dva ventilatora na usis kako bi se povećala protočnost. Dobro je znati, da ako slažete računalo s vodenim hlađenjem u P110 stanu čak tri radijatora - jedan 360-milimetarski na prednju stranicu, jedan 240-milimetarski na vrh i jedan 120-milimetarski na stražnju.

antec_p110l_24

Antecovo nas je P110 Luce kućište ugodno iznenadilo visokom kvalitetom materijala i izrade, te u konačnici povoljnom cijenom. Za traženi se novac (oko 800 kuna), dobiva kućište s puno dobro promišljenih detalja, debelog lima, aluminijske prednje stranice i elegantne bočne stranice od kaljenog stakla. Prostora u unutrašnjosti je sasvim dovoljno, menadžment kabela je vrlo dobro izveden, a komponente neće biti zatrpane u prašini za par mjeseci jer je sve vrlo dobro filtrirano. Sitnice kao što su nosač za matičnu ploču i RGB LED rasvjeta možda na prvi pogled djeluju kao nevažne, no svakako doprinose premium doživljaju koje P110 Luce ostavlja. Svakako je jedno od boljih kućišta u ovom tržišnom segmentu koje smo imali prilike testirati i zaslužuje visoku ocjenu koju mu dajemo.