Antec Solution SLK3700AMB kućište

Datum objave 28.01.2003 - Dean Narandžić

Uvod i Opis 1/4

Antec Solution SLK3700AMB

Napokon je i kod nas moguće nabaviti u svijetu vrlo cijenjena kućišta proizvođača Antec (www.antec-europe.com). Svi koji prate zbivanja na tržištu kućišta za računala će znati o čemu pričamo, a za ostale slijedi mali uvod. Antec je među prvima na tržištu ponudio kućišta vrhunske kvalitete izrade u raznim bojama. Kvalitetu su među prvima prepoznali modderi širom svijeta, te je njihov big tower postao vrlo čestom metom modificiranja kućišta. Karakteristično za njihova kućišta su vrata koja skrivaju 5,25" otvore čime uklanjaju potrebu za farbanjem prednjih maski uređaja. Također ih je lako prepoznati po mehanizmu za otvaranje bočne stranice. Takav dizajn su počeli kopirati i drugi proizvođači kućišta (u prvom redu Chieftec), što je u konačnici rezultiralo i pojavom bočnih stranica sa ugrađenim prozorom od drugih proizvođača koje je moguće koristiti sa svim kućištima koja su se ugledala na Antecov dizajn. Na kraju ne smijemo zaboraviti ni vrhunska napajanja po kojima je Antec također poznat i koja često po kvaliteti nadmašuju i legendarni Enermax. Napajanja su, naravno, dual fan s temperaturnom kontrolom broja okretaja ventilatora. Sve to dolazi po vrlo pristupačnoj cijeni od 694kn + PDV za Super Midi Tower opisan u ovom članku.

Kućište s prednje strane

Kućište dolazi u kartonskoj kutiji, pakirano na standardni način (najlonska vrećica i dva zaštitna profila od stiropora) sa uočljivim natpisom Antec na kutiji. Dimenzije samog kućišta su 46,5 (visina) x 21,5 (širina) x 48cm (dubina). Od dodatne opreme naći ćemo uobičajeni set vijaka, naponski kabel, upute i šine za ugradnju 5,25" uređaja. Također ćete dobiti i case badge sa logotipom Antec-a napravljen od reljefne plastike.

Opis 2/4

Vrata

Kao što možete vidjeti na slici, kućište koje smo dobili na testiranje obojeno je metalic sivo-smeđom bojom visokoga sjaja. Boja je prvo iznenađenje koje će Antec priuštiti nepripremljenima; naime kvaliteta samog bojanja je izuzetna, uz bok automobilskoj industriji. Kućište je obojano i sa donje strane, što je i nas iznenadilo. Prednja maska je napravljena od plastike, kao i kod većine kućišta, također u sivo smeđoj boji. Ovdje treba naglasiti da je prednja maska obojana sa svih strana, što se odnosi i na poklopce od mjesta za ugradnju 5,25" uređaja. Sva mjesta za ugradnju 5,25” uređaja osim gornjega su dodatno zatvorena metalnim pločicama čime se postiže bolja električna oklopljenost kućišta. Pločice je potrebno odlomiti prije ugradnje uređaja, a uz kućište dolaze zamjenske pločice kojima možemo zatvoriti otvore koje ne koristimo. Prednju masku je lagano skinuti bez upotrebe alata pritiskom na označena mjesta na boku i povlačenjem prema sebi - ovo je operacija koju ćete morati napraviti da bi ugradili 5,25" uređaje ili pročistili filter postavljen ispred mjesta za ugradnju prednjeg ventilatora. Ovdje nepripremljenog kupca čeka i drugo iznenađenje: mjesto za ugradnju prednjeg ventilatora je samo jedno, ali predviđeno za 12cm ventilator. Na žalost prednji ventilator ne dolazi standardno sa kućištem, tako da ćete isti morati nabaviti sami, što preporučamo. Izbor 12cm ventilatora hvalimo jer time dobivamo efikasno hlađenje uz manju buku zahvaljujući velikom protoku zraka koji je 12cm ventilator u stanju osigurati pri malom broju okretaja. Ventilator se ugrađuje tako da ga utisnemo u ležište dok ne zapne za plastične kukice koje ga drže, a ležište je moguće i izvaditi – tada ćemo ventilator jednostavno pričvrstiti uobičajenim vijcima. Proreza za usisavanje zraka ima dovoljno, čime je kvalitetno hlađenje osigurano. Danas već uobičajene USB konektori na prednjoj masci nalazimo i na ovom kućištu. Ono što nije tako uobičajeno, osima na serverskim kućištima, su čak 3 led diode za signalizaciju rada diska ili neku drugu svrhu.

Bez maske


LED-ice i prednji USB portovi

Prije nego otvorimo kućište pogledajmo i zadnju stranicu: tamo nas čeka standardni set ATX proreza za konektore i kartice, napajanje sa prekidačem i žičanom zaštitnom mrežicom na ventilatoru koja osigurava nesmetan protok zraka za razliku od perforiranog lima uobičajenog na nekvalitetnim napajanjima. Stražnjom stranom dominira mjesto za ugradnju 12cm ventilatora koji dolazi sa kućištem. Moguće ozljede pri slučajnom dodiru sa perajama 12cm morskog psa u pogonu sprečava perforirani lim, što nije najbolje rješenje; srećom otvora ima dovoljno, te ovo nećemo bilježiti kao veći minus u konačnoj ocijeni.

Zadnja strana

Opis 3/4

Na red dolazi i bočna stranica koja je za kućište pričvršćena vijcima koje je moguće odviti bez upotrebe alata. Vijci su fiksno pričvršćeni za bočnu stranicu, pa ih nećete moći izgubiti pri čestom otvaranju kućišta. Nakon što odvijete vijke, bočna stranica ima još dva mehanizma koji ju drže pričvršćenom; radi se o malim "kvakama" koje je potrebno otvoriti prije nego ćete konačno moći otvoriti kućište. Ti mehanizmi nisu stvarno potrebni, pa im pripisujemo prvenstveno dekorativnu ulogu, a srećom lagano se koriste, tj. nisu smetnja. Ovdje bi istakli promišljenu lokaciju za iste, što će svi modderi znati cijeniti jer neće smetati pri izradi prozora na bočnoj stranici :).

Bočna strana


"Kvaka"

Napokon smo došli do unutrašnjosti kućišta. Unutrašnjost nije obojana, što nas je iznenadilo obzirom na temeljitost koju je Antec pokazao prilikom bojanja kućišta :). Iznutra je sve podređeno praktičnosti tako da ćemo pronaći mjesta za čak 11 uređaja: 4 x 5,25” dostupnih sa prednje strane iza vratašca, 2 x 3,5” također dostupnih sa prednje strane i 5 x 3,5” predviđenih za ugradnju diskova. 5,25” uređaje ćemo ugraditi pomoću šina koje učvrstimo vijcima na same uređaje, te ih potom ubacimo sa prednje strane kućišta. Vidljive 3,5” uređaje ćemo učvrstiti vijcima za nosač koji pomoću mehanizma sa oprugom lagano vadimo iz ležišta nakon što smo skinuli bočnu stranicu kućišta. Skrivene 3,5” uređaje također ugrađujemo u nosač koji se pomoću mehanizma lagano vadi iz otvorenog kućišta. Nosač skrivenih 3,5” uređaja nam donosi dvije zanimljive inovacije koja do sada nismo imali prilike vidjeti na kućištima drugih proizvođača. Prva je na vijku koji sprječava pomicanje ugrađenog nosača, a radi se o opruzi koja sprečava odvijeni vijak da zapinje prilikom vađenja nosača. Sam vijak je moguće zatezati bez upotrebe alata, a fiksno je učvršćen za nosač te ga nije moguće izgubiti. Drugu inovaciju posebno hvalimo, radi se o gumenim podlošcima koji služe sprečavanju prenošenja vibracija diskova na kućište i time umanjuju buku koja se čuje za vrijeme rada računala. Zbog te gume za pričvršćivanje diskova je potrebno koristiti duže vijke koji su priloženi uz kućište. Pozicija nosača je idealna u odnosu na mjesto za ugradnju prednjeg ventilatora koji obavezno nabavite planirate li ugraditi više diskova. Spomenimo i pločice koje skrivaju mjesta za ugradnju kartica, a montiraju se bez upotrebe vijaka tako da ih utisnemo u za to predviđeno mjesto.


Untra to izgleda ovako


Mjesta za hardove i sl. stoku

Vijci

Opis 4/4 i Zaključak

Na kraju recimo par riječi i o napajanju: radi se o odličnom 350W ATX 2,03 napajanju sa dva ventilatora (uobičajeni 8cm ventilator koji ispuhuje zrak iz kućišta i nešto većem ventilatoru postavljenom iznad procesora u unutrašnjosti kućišta). Ventilatori su temperaturno regulirani, a posjeduju i senzor broja okretaja koji možemo priključiti na matičnu ploču. Napajanje će pouzdano opsluživati vaše računalo bilo da se radi o sistemu osnovanom na P4 ili AMD procesoru. Vaše uređaje ćete spojiti na 7 Molex konektora za diskove i optičke pogone i dva konektora za floppy disk. Konektori su grupirani na tri kabla u kombinaciji 2+1, 2+1 i 3 Molex konektora. Kablovi su više nego dovoljno dugački (cca 50cm) i s lakoćom ćete priključiti sve uređaje. Naravno prisutna su i oba AUX konektora na posebnim kablovima za novije matične ploče. Napajanje po specifikaciji može dati 35A na 5V, 16A na 12V, 28A na 3,3V, 0,5A na –5V, 0,8A na –12V i 2A na 5V SB izlazu. Najveća snaga potrošača na zbrojenim 3,3V, 5V i 12V izlazima smije biti 330W, a na zbrojenim 3,3V i 5V izlazima 230W.

Napajanje

Kućišta najčešće nisu u centru pažnje pri kupovini novog računala, međutim to je pogrešno razmišljanje ako ni zbog ćega drugoga onda zbog kvalitete napajanja. Razmislite želite li vaše više tisuća kuna vrijedno računalo i neprocjenjive podatke koje niste stigli arhivirati povjeriti napajanju nepoznatog proizvođača maloprodajne cijene od stotinjak kuna. Također nije svejedno kako je kućište dizajnirano u smislu protoka zraka i osiguravanja kvalitetnog hlađenja vaših komponenti. i sve važnija stavka – estetika, koja u ovom slučaju teško da može ostaviti ikoga hladnim pri pogledu uživo! Drugim riječima naše najtoplije preporuke... Kućište možete nabaviti u Helicom d.o.o. (edo@helicom.hr ili tel. 01/6520-013) po cijeni od 694kn + PDV.

Više i veće slike možete pogledati na www.3dnet.hr.

Toliko za sada!