Antec Super Lanboy i Antec HD cooler

Datum objave 30.08.2004 - Dean Narandžić

Uvod

Antec Super Lanboy s upaljenim ventilatorom na prednjoj maski

Obzirom da kućište Antec SLK3700AMB (http://www.pcekspert.com/clanak/antec-solution-slk3700amb-kuciste/) po našem mišljenju još uvijek ima najbolji omjer uloženog i dobivenog, a kako već dugo vremena nismo imali neko Antecovo kućište na testu, sa zadovoljstvom smo dočekali pošiljku iz Laba 2000. Na test smo dobili Antec Super Lanboy, a uz njega je pristigao i novi Antecov hladnjak za diskove namijenjen ugradnji u 5,25" utor. Samo kućište dolazi bez napajanja, ali zato uz dugačak popis dodatne opreme (o kojoj malo kasnije). Tvrtka Lab 2000 je zastupnik za Antec u Hrvatskoj, a njihovu ponudu možete pogledati na adresi: http://www.lab-2k.com, dok je web adresa Anteca: http://www.antec.com.

Veliki prozor na bočnoj stranici omogućuje ničim ometan pogled na sve komponente računala

Antec Super Lanboy je, kao što sam naziv sugerira, namijenjeno čestim posjetiteljima LAN party-a. Argumenti u prilog toj tvrdnji su aluminijsko kućište relativno malih dimenzija i težine čije je prenošenje dodatno olakšano priloženim remenom (case-carrying strap). Atraktivan dizajn kojim dominira veliki prozor na bočnoj stranici će privući pažnju ostalih posjetitelja, ali upotreba plastike za izradu prednje maske bilježimo kao veliki minus obzirom da uvelike poništava vizualni efekt koji daje aluminijska konstrukcija ostalih dijelova. Prednja maska je dizajnirana kao i većina ostalih Antecovih modela sa vratima koja skrivaju pristup uređajima ispod kojih ćemo pronaći uobičajeni set priključaka (po dva USB i audio konektora). Sama vrata se otvaraju na krivu, lijevu stranu, ali se mogu zakrenuti skoro do bočne stranice, tako da nam ne smetaju previše. Donji dio prednje maske je napravljen od prozirne plastike iza koje se skriva priloženi ventilator dimenzija 120x120mm (jedan od glavnih razloga zašto volimo Antecova kućišta). Ventilator je također napravljen od prozirne plastike, a osvijetljen je sa tri plave LED diode – uz prozor na bočnoj stranici ovo kućište ostavlja vrlo malo prostora za unaprjeđenja u samogradnji.

Detalji čine razliku

 

Opis

Ladica je cool, ali zbog malih dimenzija neće biti pretjerano korisna…

Samo kućište bez napajanja je iznimno lagano – samo 4kg! Osim zbog malih dimenzija (42 x 43,5 x 20,9 cm) mala težina postignuta je i zahvaljujući i vrlo tankim bočnim stranicama i unutarnjom konstrukcijom. Ovakav pristup izradi je dvosjekli mač – dok ćemo malu težinu cijeniti prilikom prenošenja, dijelove kućišta je vrlo lagano svinuti što nikako ne ostavlja dobar dojam… Bočna stranica se skida na uobičajeni način, a pričvršćena je sa vijcima koje možemo koristiti bez alata. Kako bi spriječili neautorizirani pristup unutrašnjosti, prisutna je i omča kroz koju možemo provući lokot i tako zaštiti vrijedne komponente kada se udaljimo od računala na LAN party-u. Zgodan modni detalj je i mala ladica pored utora za 3,5" uređaje u kojoj možemo čuvati vijke, plastični eksploziv i slične sitnice.

Zadnjom stranom dominiraju provrti za zrak iza ventilatora dimenzija 120x120mm

Zadnja strana nam otkriva da Antec niti na ovom kućištu nije odustao od ugradnje ventilatora dimenzija 120x120mm. I ovaj ventilator je priložen uz kućište, no iako je i on napravljen od prozirne plastike, nije opremljen LED diodama. Ova dva ventilatora postavljena na idealnim pozicijama će osigurati kvalitetno hlađenje uz prihvatljivu količinu buke (radi se o ventilatorima koji po specifikaciji uz 1200rpm i 25dBA daju protok zraka od 39cfm). Spomenimo i da se dodatne PCI i AGP kartice vijcima učvršćuju sa vanjske strane kućišta, a dodatno ih od vađenja osigurava metalna pločica L profila postavljena na klizače. U Antec Super Lanboy je moguće ugraditi po tri 5,25" i dva 3,5" uređaja kojima možemo pristupati sa vanjske strane, te četiri diska. Diskovi se montiraju pod kutom od 90° u odnosu na uobičajenu montažu, što bi trebalo pojednostaviti ugradnju i zamjenu.

Veliki ventilator rules! Respect :)

Uredna unutrašnjost

Bočna strana

Kućište bez bočne stranice otkriva prostranu unutrašnjost, prvenstveno zahvaljujući nešto većoj širini od uobičajene. Diskovi se montiraju na "ladice", a za montažu koristimo nešto duže vijke koje provlačimo kroz gumene podloške namijenjene smanjenju vibracija i utišavanju diskova. Ostali uređaji se učvršćuju uobičajenim vijcima, a isto vrijedi i za matičnu ploču. Najdonji uređaj dimenzija 5,25" će se nakon ugradnje naći iznad matične ploče, ali to ne bi trebao biti preveliki problem zahvaljujući nadprosječnoj širini kućišta. Ukoliko vaša matična ploča na tom mjestu ipak ima natprosječno visoke komponente, smatrajte se upozorenim.

Kavez za diskove

Ukoliko se pitate zašto do sada nema niti jedne slike hladnjaka za disk koji smo dobili u kompletu sa ovim kućištem, odgovor je vrlo jednostavan, iako iznenađujući - iako se radi o proizvodima istog proizvođača, nije ga moguće ugraditi jer zbog prevelike širine ne stane u utor za ugradnju 5,25" uređaja!!! Razlika u dimenzijama nije velika, a obzirom da je samo kućište dosta fleksibilno (pogotovo pred argumentima sile i mase), tvrdoglaviji korisnici bi mogli silom upariti ove komponente, no ostalima ne preporučamo njihovo kombiniranje (osim ako im ne smeta da hladnjak za disk izviruje iz prednje maske).

Iako se matična ploča i najdonji optički pogon preklapaju, zbog velike širine kućišta to ne bi trebao predstavljati problem

Antec HD cooler i zaključak

Novi Antec HD cooler

Kao i prethodni model koji smo svojedobno pozitivno ocijenili (http://www.pcekspert.com/clanak/antec-accessories/), i ovaj hladnjaka za disk je na nas ostavio dobar dojam. Razlike u odnosu na prethodni model su minimalne – osim očiglednih promjena u dizajnu, popravljena je preciznost ugrađenih temperaturnih sondi, te ponešto smanjena površina rebra za hlađenje. LED segmentni display koji naizmjenično prikazuje temperature koju očitava s dvije termalne sonde je promijenio mjesto (pri čemu nije izgubio na atraktivnosti), te se sada nalazi na sredini. Obzirom na manju površinu rebara za hlađenje, taj posao sada prvenstveno obavljaju dva termalno upravljana ventilatora dimenzija 40x40mm. U radu su efikasni, ali pri tome i dalje proizvode pomalo iritirajući zvuk (pogotovo prilikom promijene brzine vrtnje). Na sreću, ove ventilatore možete odspojiti ukoliko mislite da vam je pasivno hlađenje dovoljno. Usprkos nedostacima radi se o natprosječnom proizvodu, te ukoliko imate potrebe za kvalitetnim hladnjakom za disk svakako razmotrite i Antec HD cooler.

Antec Super Lanboy spreman za odlazak na LAN party

 

Zaključak

Antec Super Lanboy nas je ostavio s vrlo podijeljenim dojmovima – uz nekoliko očiglednih prednosti kao što su mala težina, upotreba ventilatora dimenzija 120x120mm (koji su priloženi), prozor na bočnoj stranici i remen za prenošenje, bilježimo i par velikih nedostataka kao što su slaba konstrukcija zbog primjene tankog aluminija i plastična prednja maska. Dok bi oslabljenu konstrukciju i pretrpili (nemamo običaj skakati po računalu) na račun olakšanog prenošenja, plastična prednja maska efikasno kvari inače dobar vizualni dojam koji ostavlja aluminij. Također imajte na umu da ovo kućište u radu generira prilično veliku količinu svijetla, što može odbiti neke korisnike. Ladica za vijke je zgodan detalj kojim se iskorištava inače neupotrebljiv prostor u kućištu, ali u konačnom zbroju ne donosi puno bodova. Na kraju, ali vrlo bitno: cijena od oko 900kn (PDV uračunat) bez napajanja nije zanemariva… Antec HD cooler je samo solidan stari proizvod koji je doživio face-lifting: iako nije bez mana predstavlja za kategoriju bolji proizvod od dobrog dijela konkurencije (netko je rekao ThermalTake?). Cijena od 240kn (PDV uračunat) nije pretjerana za toliku količinu aluminija i prateće elektronike, te vam ga možemo preporučiti.