Mjerenja

Prilikom rada, ovaj monitor povuče i do 33 W snage, ako je na najvišoj postavci svjetline, te s uključenim HDR-om. S isključenim HDR-om troši marginalno manje – od oko 0,5 W do 1, ovisno o postavci svjetline. Tako bez HDR-a pri 100% troši 32,5 W, pri 75% 24 W, pri 50% 19,3 A, a pri 25% 15,6 W.

AOC_U27B3AF_18

Zbog toga što je priložen kalibracijski list za korištenje u sRGB gamutu, ovaj smo monitor testirali kalibratorom Spyder X2 Elite više puta, s različitim postavkama – da vidimo i kako se ponaša kad se u postavkama odabere sRGB, a kako kad se odabere Panel Native.

Gamut boja je solidan – posve je pokriven sRGB, monitor može prikazati 76% boja iz AdobeRGB kolornog prostora kad je postavljen na sRGB, odnosno 86% kad je postavljen na Native uz Warm postavku temperature boje. Prema ovim mjerenjima, ispada da bi ovaj monitor zapravo bilo bolje koristiti u običnom, Native načinu rada, nego u sRGB-u.

Neobično je kod ovog monitora što je defaultna temperatura boje za uobičajeni način rada (znači, kad je odabran Panel Native) zapravo Warm, a ne Normal. Još neobičnije je to što je i ta Warm (topla) temperatura zapravo prehladna! Standardna temperatura bijele za monitore je 6.500 K, a kod ovog monitora Warm je 6.900, Normal 7.900, a Cool 9.800. Kod sRGB postavke nije moguće birati temperaturu boje, a kod tog profila naš kalibrator izmjerio je 6.800 K, što je najbliže od navedenih temperatura, ali i dalje malo prehladno.

S obzirom na to da monitor podržava ručno određivanje R, G i B komponenti, temperatura boje može se spustiti, kako bi bila na standardom definiranih 6.500 K, no bez kalibratora (ili barem boljeg fotoaparata, s prikazom temperature kod ručnog određivanja balansa bijele), to ćete raditi napamet.

Unatoč zavrzlamama s temperaturom boje, točnost boja (DeltaE) bila je na dobroj razini – dobrih 1,19 u sRGB načinu prikaza i još boljih 0,82 kod Native prikaza s Warm postavkom temperature boje.

AOC_U27B3AF_22

Spomenuli smo da vrijednosti game nisu navedene. Kalibratorom, kad je monitor postavljen na Warm temperaturu boje, izmjerili smo da Gamma 1 iznosi standardnih 2,2, praktički bez ikakvog odstupanja, no tonalitet bi trebao biti nešto bolji – tamniji tonovi su hladniji nego svjetliji, i to za tristotinjak Kelvina. Gamma 2 je 2,0 (uz odstupanje od 0,01), a Gamma 3 je 2,4 bez odstupanja. I kod ove druge dvije game bilo je odstupanja u temperaturi boje pri različitim tonovima sive.

AOC_U27B3AF_23

Uniformnost boje po ekranu je dobra, no uniformnost svjetline trebala je biti bolja.

Zaključak

AOC_U27B3AF_1

UHD 4K razlučivost na 27 inča osigurava visoku oštrinu prikaza, a kad se tome pridodaju tvornički relativno točno podešene boje, koje su ujedno dosta zasićene, te to uz cijenu koja će biti prihvatljiva za mnoge džepove (oko 260 €), ovaj monitor bit će privlačna opcija onima koji ne žele potrošiti mnogo novca za 4K prikaz. Poslužit će i za gledanje videa i druge multimedijalne stvari, uključujući igre, pod uvjetom da vam visok FPS, 60 Hz stopa osvježenja i vrijeme odziva nisu presudni. S obzirom na to da je najjeftiniji 4K 27-inčni monitor na tržištu, ima i našu preporuku!