Iz kineskog Geekbuying shopa nam je na test stigao Aoostar R1 MiniPC koji može služiti i kao NAS te kao Router ako tako poželite. Naime, ovo maleno računalo u obliku krnjeg stošca skriva dvije ladice za 3,5-inčne tvrde diskove između kojih je smještena tiskana pločica i hlađenje. Na pločici se nalazi Intelov N150 procesor, 16 GB DDR 4 radne memorije, SSD od 512 GB, a tu je i sijaset I/O portova. Na SSD je instaliran Windows 11 Pro.

U videu otpakiranja ste mogli vidjeti kako R1 dolazi u bijeloj kartonskoj kutiji unutar koje se nalazi jedna manja s vanjskim AC/DC adapterom, kabelima i vijcima. Sam R1 je smješten u najlonsku vrećicu i između dva komada prozirne plastike. Tako je vrlo dobro zaštićen od mehaničkih oštećenja koja bi eventualno zadobio u transportu.

aoostar_r1_1

Uz računalo kao što smo napomenuli stiže i AC/DC adapter kineskog proizvođača Keerida snage 100 W (20 V/ 5 A). Uz napajanje dolazi i kabel za zidnu utičnicu, HDMI kabel za spajanje na monitor, te dodatni vijci. Za one koji ne znaju, Aoostar je kineska kompanija koja ima svoj razvoj i svoju proizvodnju MiniPC-a, NAS-eva, eGPU-a i ostalih srodnih proizvoda.

aoostar_r1_2

R1 MiniPC je novi Aoostarov proizvod koji se temelji na Intelovoj novoj N150 platformi kodnog imena Twin Lake. Riječ je o seriji procesora predstavljenoj početkom godine, a namijenjenom mobilnom tržištu. Procesori su to niske potrošnje (TDP je samo 6 W) i relativno niskih performansi. Ipak, za ovakve MiniPC-e koji će služiti za osnovne zadaće, ili pak kao NAS su sasvim adekvatni. No, R1 ima još jedan skriveni adut u rukavu, a to je da dolazi s predinstaliranim Windows 11 Pro operativnim sustavom, pa može odmah u upotrebu bez prethodne instalacije.

aoostar_r1_3

R1 je dolazi u približnom obliku krnjeg stošca i napravljen je od plastike solidne kvalitete. Kompaktnih je dimenzija s visinom od oko 20 centimetara, te širinom i dubinom od oko 16 centimetara. Masa mu je jedan kilogram. Na vrhu se nalazi plastični poklopac s platnenom ručkom za potezanje, čime dobivamo pristup unutrašnjosti. Na prednjoj se strani računala nalazi tipka za uključivanje s plavim pozadinskim svjetlom, a straga su I/O portovi posloženi u vertikalu.

aoostar_r1_4

Na stražnjoj se strani nalazi sijaset I/O portova. Od dna prema vrhu tu su ulaz za napajanje, dva RJ45 (2,5 Gbps) LAN porta, jedan USB-C port, port za MicroSD kartice, HDMI 2.1 port, Display Port 1.4 (4K@144Hz), dvba USB 3.0 porta (plavi), dva USB 2.0 porta i 3,5-milimetarski audio jack. Kao što vidimo, I/O opcije su moderne i bogate i stvarno ništa ne nedostaje kada je ovakvo jedno maleno računalo u pitanju.

aoostar_r1_5

Na dnu se računala nalazi plastična perforirana baza s četiri gumene nožice. Perforacija je tu zbog usisnog ventilatora koji je postavljen tik iznad i ovo se računalo hladi tako što ventilator usisava hladni zrak i tjera ga preko komponenata u vis i izvan računala kroz perforiranu gornju stranicu. Još je jedan ventilator smješten na hladnjaku procesora ali on je znatno manji. Rashladni sustav nije naročito bučan i računalo je iznimno tiho i pri najvećim opterećenjnima. Izmjerili smo maksimalnih 36,1 dB(A) Meterk MK09 uređajem u Balanced načinu rada procesora (12 W). Kod Performance načina rada (15 W) buka nije značajnije rasla, a ove modove rada ćemo detaljnije objasniti niže u tekstu.

aoostar_r1_6 aoostar_r1_7

Ono po čemu je Aoostar R1 poseban je što ima dvije ladice za 3,5-inčne diskove kojima se pristupa s gornje strane. Ovo ga de-facto kvalificira za jedan maleni NAS uređaj. Okej, s Windowsima nije najidelaniji NAS, ali svakako možete na njega instalirati nešto poput TrueNAS-a ili sličnih proizvoda. Vrlo bitno za napomenuti je da uređaj nema hot swap opciju i za zamjenu diskova je potrebno ga isključiti. Ladice su tooless tipa i sve što je potrebno je postaviti disk i gurnuti ga u prostor pri čemu će se on spojiti na konektor na dnu.

aoostar_r1_8

Kao što smo spomenuli, R1 je baziran na novoj Intelovoj platformi s N150 procesorom koji ima četiri E jezgre, 6 MB Smart Cache memorije i maksimalni takt od 3,6 GHz. Procesor nazivno ima 6 W TDP, no u BIOS-u računala je tvornički postavljen Balanced način rada koji TDP podiže na 12 W. Korisnik sam može podesiti snagu na 6 W, ali i na 15 W (Performance). Proizvođač matične ploče je TianBei, a model je WTR N1. Procesor ima i integriranu grafiku, a na ploči se nalazi i Reraltekov ALC269 Audio CODEC. R1 je moguće kupiti kao barebone, tj. bez radne memorije, SSD-a ili operativnog sustava, a naš je primjerak stigao sa 16 GB DDR 4 memorije i SSD-om od 512 GB. Osim ove konfiguracije, moguće je naručiti i 32 GB/ 1 TB verziju.

aoostar_r1_9

Na tiskanoj se pločici još nalazi i WiFi modul s Realtekovim 8852BE WiFi 6 kontrolerom koji podržava dva pojasa – 2,4 i 5 GHz. WiFi modul radi odlično i nama se na etaži iznad routera preko 5 GHz pojasa spajao na 1201/648 Mbps teoretske propusnosti. Antene su interne i očito su dovoljo jake. Dva 2,5-gigabitna LAN porta su zadužena za komunikaciju na lokalnoj mreži, a kontrolirani su od strane provjerenih Intelovih I226-V kontrolera.

aoostar_r1_10

Ventilator na dnu je primarno zadužen za hlađenje dva 3,5-inčna diska koje je moguće ugraditi ako nam treba MiniPC s puno prostora ili pak od R1 želimo napraviti NAS. R1 dolazi s predisntaliranim Windowsima 11 Pro (24H2) i nikakav dodatan softver nije tvornički instaliran. Korisnik tako može birati za što će koristiti ovo računalo. Ako ga želi koristiti kao NAS može u osnovi i s Windowsima, no oni kao što znamo ne nude nikakve napredne funkcije kao primjerice samostalni TrueNAS.