AOpen AK77-333 – KT333 ploča

Datum objave 19.09.2002 - Denis Arunović

Uvod

Uvod

Unatoč tome što je novi VIA KT400 chipset predstavljen na zadnjem Quakecon-u u Texasu (SAD), nama je u ruke uletila još jedna "stara" KT333 matična ploča. Ovaj put je riječ o AOpen AK77-333 ploči koja nam je stigla u paketu zajedno s pržilicom istog proizvođača (recenziju pržilice ste mogli pročitati iz pera naše dalmatinske veze, kolege Borozana). Treba naglasiti da su i matična ploča i pržilica stigli izravno od proizvođača, dakle tvrtke AOpen. S tim u mislima, krenimo u nove radne pobjede.

Ploča dolazi u zgodno dizajniranoj kutiji zelene boje s neizostavnim prozorom (da znate da ne kupujete mačka u vreći). Moj prvi susret s ovom kutijom i matičnom pločom rezultirao je divljenjem - naime, cijela ploča je sjajno crna i to joj na prvi pogled daje osobito 'opak' izgled. AOpen zbog toga naziva ovu ploču (ili seriju sličnih ploča) "Black beauty", tj. "Crnom ljepoticom". Dojam upotpunjuju srebrni aktivni hladnjak na Northbridgeu i žuti IDE portovi. Nažalost, sadržaj kutije ne oduševljava jer osim ploče u kutiji se nalaze jedan blijedo žuti floppy kabel, dva crna IDE kabla, upute i CD-i s driverima i bonus programima (Norton Anti-Virus 2002). Priručnik za upotrebu se zadržava na osnovnim i općenitim informacijama, a posebno je loše opisano korištenje BIOS-a. Pohvaljujemo pak dosta velik indeks pojmova s kratkim objašnjenjem na kraju priručnika - zgodno za početnike.

Oku ugodna kutija "crne ljepotice"

Slijede specifikacije:

  • Podržani procesori:
    • AMD Athlon, AthlonXP i Duron Socket-A, 600MHz-1.67+ GHz
  • Chipset:
    • VIA KT333 North Bridge
    • VIA VT8233A South Bridge
  • Memorija:
    • 3x 184-pinski DIMM utor za PC1600/2100/2700 DDR memoriju
    • Maksimalno do 3 GB
  • Utori:
    • 1x AGP (4x)
    • 5x PCI 32 bit
    • CNR
  • IDE portovi:
    • 2x ATA-133 (maksimalno 4 uređaja)
  • I/O i drugi portovi:
    • 2xPS/2 port (tipkovnica, miš)
    • 1x Paralelni port (EPP, ECP), 2x Serijski port
    • Audio I/O + game port
    • 1x Floppy
    • IrDA header
    • 2x USB 1.1
  • Standardi:
    • ATX PCI 2.2, USB 1.1, USB 2.0
  • Overclocking:
    • FSB
    • VCORE
    • multiplier (via DIP)
  • Ostalo:
    • Wake-on-LAN, Wake ON Modem
    • PC Health monitoring (ambientna i CPU temperatura, napon)
    • ACPI
    • dodatni USB 1.1, 2.0 header
    • AOpen Dr. Led header
    • AOpen Watch Dog Timer
    • EZrestore (novi BIOS)
    • Open Juke-Box player (novi BIOS)
    • Vivid BIOS (novi BIOS)
    • AOpen Die-Hard BIOS
    • S/PDIF out header

 

Mjere, proporcije i atributi...

Mjere, proporcije i atributi...

Nakon što smo ploču izvadili iz kutije prva stvar koju smo primijetili je poprilično nelogičan smještaj ATX konektora. Slično kao i kod Epox 8K3A+, on se nalazi malo iznad AGP utora i predstavlja potencijalnu prijetnju dobrom protoku zraka u kućištu. Pri testiranju je naš ATX kabal prolazio točno iznad hladnjaka na procesoru što nikako ne možemo zanemariti. Floppy i IDE portovi smješteni su na uobičajen način, pokraj memorijskih utora, što je sasvim zadovoljavajuća pozicija. U oči "upada" i nepotrebni CNR utor umjesto kojeg bi korisniji bio šesti PCI utor.

AK77-333 u punom sjaju

Područje oko CPU socketa je dobro riješeno - izrađene su rupe za montiranje većih hladnjaka i kondenzatori su razmaknuti. Izgleda da se AOpen više fokusirao na nove generacije velikih hladnjaka čiji se dizajn bazira na naopakoj krnjoj piramidi (npr. ThermalTake 7 Cu+) jer našu referentnu Alphu 8045 nismo uspjeli montirati na ploču. Malih problema bilo je i kod instaliranja procesora jer je ručkica na socketu koja inače služi za fiksiranje procesora postavljena preblizu jednog od kondenzatora čineći instaliranje CPU-a pipljivijim poslom nego što zapravo jest.

DIP prekidač i "zločesta" ručkica na socketu

Unatoč tome što se AOpen busa u prsa sa svojim jumper-less dizajnom, podešavanje ploče nije izvedeno potpuno iz BIOS-a. Kontrola množitelja procesora izvedena je preko DIP prekidača koji je smješten iznad CPU socketa (po nama vrlo loša pozicija). Potencijalni overclocker, vlasnik "otključanog" CPU-a, je na ovaj način primoran često gurati glavu u kućište tražeći pravu kombinaciju prekidača na DIP-u. Uz DIP prekidač na ploči su prisutna i tri kratkospojnika (jumpera), a služe redom za odabir između 100 i 133 MHz-ne sabirnice, pražnjenje CMOS-a (jedini crveni kratkospojnik) i odabir između BIOS ROM-ova. Potonji kratkospojnik koji služi za odabir BIOS ROM-a ima svoju funkciju u sklopu AOpen Die-Hard BIOS-a. Die-Hard BIOS nije ništa drugo nego dodatni utor za BIOS čip - funkcija se svodi na to da ako korisnik na neki način uništi podatke na tvorničkom BIOS čipu može od AOpena nabaviti zamjenski čip koji se instalira u dodatni utor. Jumper služi za odabir sa kojeg će se čipa ploča bootati. Zgodna opcija, ali sumnjamo da će je itko koristiti. Da ploča tvornički dolazi s dva BIOS čipa cijela stvar bi imala smisla. Ovako...

Die-Hard BIOS

Kako je danas gotovo kod svakog proizvođača matičnih ploča overclocking jedan od primarnih mamaca za kupce tako i je AOpen svoju ploču nakitio featureima kao što su dizanje FSB-a u BIOS-u po 1 MHz, ručno namiještanje vcore voltaže i Watch Dog Timer. Ako se pitate što je Watch Dog Timer, slijedi kratak opis. Watch Dog Timer je funkcija ugrađena u BIOS koja služi za resetiranje frekvencije FSB nakon neuspjelog overclockinga. Watch Dog pri uključivanju računala detektira da li je sistem uspio napraviti POST pri zadnjem uključivanju. Ako je POST uspio, Watch Dog Timer se uključuje (dakle memorizira stanje trenutnog POST-a), i takt procesora se generira po vrijednosti FSB-a koju je korisnik postavio u BIOS-u. Ako zadnji POST nije uspio, Watch Dog Timer resetira računalo, detektira default takt procesora i tako ga sprema u BIOS. U biti se eliminira potreba za pražnjenjem CMOS-a u većini slučajeva. Vrlo korisna opcija.

Tri "velika" kondenzatora od 2200 µF

Nažalost, BIOS ove ploče je poprilično skroman, posebno što se tiče memorijskih postavki. Tek smo sa zadnjim BIOS-om (verzija 1.10), koji je kolega Goran uspio pronaći na Internetu, uspjeli dobiti nešto više opcija. Zanimljivo je da BIOS pod memorijskim postavkama nudi vrijednosti Active to Precharge-a (TRAS) od 6 i 7, dok ostale ploče nude 5 i 6. Naravno, niže je brže, ali i nestabilnije. Signalizacija grešaka kod bootanja se svodi na standardne zvukove iz PC speakera. Na ploči postoji header za AOpen-ov Dr. Led dodatak koji pruža signalizaciju grešaka preko LED dioda, ali on se kupuje zasebno.

Uz Watch Dog Timer, AOpen s najnovijim BIOS-om dodao je ploči još opcija, a to su: Ezrestore, Open Juke-Box i Vivid BIOS. EZrestore koristi pre-OS program pod imenom Pro Magic koji sprema image HDD na sam HDD u kompresiranom obliku (samo cca 100 MB?!?) istovremeno skrivajući taj image od svih ostalih aplikacija, uključujući viruse. Ako se na računalu dogodi kakva havarija, dovoljno je vratiti se na stari image. Open Juke-Box je ništa drugo nego software smješten u BIOS-u koji svira muzičke CD-e, dakle možete slušati svoje omiljene muzičke CD-e bez 'dizanja' OS-a. Moguće mu je čak i mijenjati skinove. Zgodno, ali po nama beskorisno. Treći "feature", Vivid BIOS, daje nam mogućnost postavljanja slike na POST ekran umjesto uobičajenog AOpen logoa. Važno je spomenuti da mijenjanje skinova na Open Juke-Box-u i slika u Vivid BIOS-u zahtijeva flashanje BIOS-a što je relativno rizičan posao, a ako vam to nije dovoljno AOpen se ograđuje od bilo kakve štete na računalu, softwareu i podacima prouzročenim prije spomenutim flashanjem. Kad smo već kod flashanja BIOS-a, AOpen mu pristupa na alternativan način. Flash se vrši iz Windows okruženja s malim utilityem koji dolazi u paketu sa svakim flash ROM-om skinutim s njihovog Internet sitea.

Overclocking i test sistem

Overclocking i test sistem

Testni sistem :: Hardware
Platforma
AOpen AK77-333, BIOS v1.10
Procesor(i)
AMD Athlon Thunderbird 1.4 GHz, FSB 133 MHz
Memorija
1 x 256 MB Infineon PC2700 DDR, CAS 2-2-2-6-4-1
Grafička kartica
Visiontek GeForce 2 GTS, 200/333 MHz, Detonator XP v30.82 (Win 98SE, Win XP)
Muzička kartica
CL Sound Blaster Live! X-Gamer, default driver, XP update
Kontroler
Ugrađeni VIA VT8233A kontroler, ATA-133
Hard disk(ovi)
Maxtor 6L040J2 ATA-133, 7200 rpm, FAT32
CD-ROM
Hitachi DVD-ROM GD-7000, ATA-33

 

Testni sistem :: Software
OS
Windows XP Professional, Windows 98SE
Service Pack
VIA 4-in-1 v4.42v(a)p2
DirectX verzija
8.1
CPU Mark 99
v1.00
SiSoft Sandra
v2002, SP1
3DMark 2000
v1.10, sve default
3DMark 2001SE
sve default
Quake 3 Arena
v1.30, sve default, demo four.dm_66
Serious Sam
v1.05, Beyond3D bench skripte, Memphis suburbs

 

Pri korištenju AK77-333 imali smo velikih problema s cold bootom - sistem jednostavno nije htio POST-ati pri uključivanju. Najnormalnije bi POST-ao nakon što bi ga se resetiralo preko reset tipke na kućištu. Problem nismo uspjeli riješiti s flashanjem BIOS-a i izmjenom procesora i napajanja. Jedino na što smo sumnjali su memorija, grafička kartica ili defektna ploča. Na kraju je kolega Premec uspio otkriti u čemu je problem - cold boot se generalno događa kad se u AGP utoru nalazi neka od novijih grafičkih kartica koja "troši" više struje (nVidia GF2 nadalje). Ovaj problem je najvjerojatnije povezan s našom revizijom ploče, a pretpostavljamo da će biti riješen u budućim verzijama BIOS-a. Zamijetili smo i još jedan problem koji je vjerojatno povezan s cold boot problemom. Pri prvom resetu nakon neuspjelog cold boota, kad bi analizirali postavke memorije (kod default frekvencije) pomoću SiSoft Sandra-e, vidjeli bi da je omjer frekvencija FSB-a i memorije 266/333. Kod svakog sljedećeg resetiranja računala omjer FSB/memorija bi bio 266/266 bez ikakvih promjena postavki u BIOS-u. Omjer 266/333 bi ponovo dobili tek nakon novog neuspjelog cold boota prvog reseta.

FSB kratkospojnik

Glede toga da ni u jednoj verziji BIOS-a nismo našli opciju za ručno mijenjanje vDDR i VIO pretpostavili smo da ova ploča neće briljirati u overclockingu. Ovu pretpostavku dodatno potkrepljuje činjenica da je maksimalni djelitelj FSB-a na ovoj ploči, a određuje se preko prije spomenutog kratkospojnika za FSB (133=4, 100=3), mizernih 4. Najviši sinhroni takt FSB-a koji smo uspjeli postići na ovoj ploči je 155 MHz, s tim da smo morali smanjiti brzinu AGP sabirnice na 2x. Stabilni overclock s AGP-om 4x moguć je na 154 MHz-a. Razlog ovakvih loših rezultata nalazimo primarno u niskom FSB djelitelju. Zbog nefunkcionalnog 333/333 omjera FSB-a i memorije ploču smo testirali u ostala dva moda rada, 266/266 i 266/333.

Bench 1: CPU Mark, SiSoft Sandra, 3DMark

Bench 1: CPU Mark, SiSoft Sandra, 3DMark

CPU mark 99 je test sirove snage procesora u kombinaciji s propusnošću memorijske sabirnice. Iako je poznato da prelazak s 266 MHz-ne memorije na 333 MHz-nu ne donosi velike dobitke u performansama, razlika je ipak vidljiva. "Mističnu" stagnaciju rezultata na Win XP kod povećanja brzine memorije možemo pripisati VIA driverima i nekompatibilnosti prilično starog CPU Mark-a s novim Win XP.

AK77-333 se u Sandri snalazi jako dobro. Kako smo nedavno testirali ABIT AT7 MAX koja je bazirana na istom chipsetu, možemo reći da je ova ploča dobrano 'tuče' u Sandra memorijskom testu. Iako u komparaciji s ABIT-ovom perjanicom AOpen-ica briljira, ne može se mjeriti s performansama Epox 8K3A+. Win XP sa svojom NT jezgrom u ovom testu pokazuju potpunu nadmoć nad starim Win 98SE.

3DMark 2000 je sintetički DirectX 7 test baziran na prvoj verziji Max Payne enginea. Koristili smo samo 800x600 rezoluciju u 16 bitnoj boji kako bi eliminirali 'usko grlo' sistema, u ovom slučaju staru GF2 GTS. I u ovom testu AOpen "šije" ABIT-a, kako u Win 98SE tako i u Win XP. Kod XP-a je primjetan velik pad u performansama u odnosu na Win 98SE koji se puno bolje nose s DirectX 7 aplikacijama.

Kod 3DMark-a 2001 SE situacija se okreće u korist Win XP zbog njihove nativne podrške za DirectX 8. Mada je razlika u performansama prisutna nije ni izdaleka tolika kao u 3DMark-u 2000. I u ovom testu je korištena 800x600x16 rezolucija zbog gore navedenih razloga. Ponovo se pojavljuje dominacija nad ABIT-om.

Bench 2 i Zaključak

Bench 2: Quake III, Serious Sam i zaključak

Opet smo u niskim rezolucijama radi profiliranja rezultata. Quake III je kao test jako 'gladan' za resursima sistema tako da dobro pokazuje razlike u rezultatima. Win XP ponovo daju bolje rezultate nego Win 98SE. I u ovom testu AK77-333 'dere' AT7.

U Serious Samu imamo naizgled čudnu situaciju. Iako su u Quake-u III Win XP pokazali da se bolje slažu s OpenGL-om,Win 98SE rezultati Serious Sam bencha (koji je također OpenGL baziran) pričaju drugačiju priču. Ako se malo prisjetimo zadnje testirane matične ploče, ABIT AT7 MAX, i kod nje se dogodila slična stvar. Win 98SE su briljirali u niskoj rezoluciji, a Win XP u visokoj. AOpen ploča i ovom testu ima odlične performanse.

Zaključak

Čini se da je AOpen, barem s AK77-333, malo zastranio pri praćenju trendova. Možda je danas nepisano pravilo da gotovo svaka ploča mora biti spremna za overclocking, ali da bi se proizvela takva ploča potrebno je malo više od hrpe featurea upitne iskoristivosti sa zvučnim marketinškim imenima. AOpen je definitvno na dobrom putu, ali uz konkurenciju kao što su EPoX i ABIT taj put je dosta težak. Ako ploču pogledamo iz drugog kuta, tj. "kroz oči" neoverclockera, njene kvalitete izlaze na vidjelo. AK77-333 je poprilično brza ploča koja se u radu ponaša stabilno i radi "bez greške". Cool crna boja i dodatni featurei su definitivni plus, no nažalost, tu su problemi s cold bootom i sličnim stvarima. Sve skupa nije loše, ali bi moglo i puno bolje.