AOpen CRW4048 40x12x48x

Datum objave 21.08.2002 - Frane Borozan

Uvod

AOpen przolica_test

Na test smo dobili od AOpena njihovu najnoviju pržilicu. Kao što vidite iz naslova pržilica je u stanju zapisivati brzinom od čak 40x što znači da bi CeDe od 700MB u idealnim uvjetima spržila za oko 2min dok u realnim uvjetima to iznosi malo više. Prženje možda i traje 2min ali vrijeme oduzima cachiranje, priprema i sl.

Kutija AOpen 40x pržolice

 

Osnovne specifikacije:

  • Sučelje: E-IDE/ATAPI (SFF8080 Rev 1.2&8020I Rev 2.6), ATA-33 (33MB/sec), DMA (16.7MB/sec), PIO Mode 4 (16.7MB/sec)
  • Memorijski Međuspremnik spremnik: 2MB
  • Brzina Prijenosa:
    CD-R Write: (CLV) 4X, 8X, 12X
                       (ZCLV) 16X, 20X, 24X, 32X, 40X  =6MB/sec (CD-R);
    CD-RW Write: (CLV) 4X, 8X, 10X, 12X =1.8MB/sec (CD-RW)
    CD Read: Up to 48X (1X=150KB/s)
  • Vrijeme Pristupa: 120ms
  • Način ugrađivanja: Horizontalno ili vertikalno(eject mora biti prema gore)
  • Podržani Formati: CD-Audio,CD-ROM (mode 1 and 2), CD-ROM XA (mode2, from 1 and from 2), CD-I, Photo-CD (single and multiple sessions), Video CD, CD Extra, I-Trax CD, CD Text, and High Density (80-min) CD.
    *CD-I, Photo-CD requires special reader/player.
    *Photo-CD writing requires Kodak's license.
    *CD Text and High Density requires Nero.
  • Potreban napon: DC5V±5%, DC12V±10%
  • Format snimanja: UDF and ISO9660
  • Težina: ispod 1kg
  • Dimenzije: 149x42x197.5mm (DxVxŠ)
  • Potrošnja snage:
    16W ili manje(normalan rad)
    1.2W ili manje (stand by)
  • Okolina rada:
    Temperatura (bez hlađenja)
    U radu: 5°C ~ 40°C
    Stand by: -20°C ~ 55°C

 

Drive glavom i bradom

 

 

Sadržaj kutije:

- Upute za upotrebu i montiranje
- Audio kabel
- Vijci
- 1 prazni 40X CD-R disc
- 1 prazni 12X CD-RW disc
- Nero piroman
- Nero InCD Packet Writing

 


Ponašanje u radu

Ponašanje u radu:

S obzirom u obzir da uzmemo u obzir da je ljeto onda nisam bio u mogućnosti nabaviti više vrsta CD medija pa ih istestirati.Mediji koje sam upotrebljavao su ProStore (HGSpot) i Traxdata Blank (Chipoteka i masa drugih prodavaonica).

Jedini problem na koji sam naišao u radu, što baš i nije problem pržilice, je taj da je spržila samo jedan CD na 40x i to onaj koji se dobio u paketu s njom. Sve ostale medije je pržila na max brzini od 24x i kad sam držao isključen JustSpeed, nije htjela pržiti na brzini višoj od 24x. Na početku sam mislio da je možda do firmwarea ali detaljnim provjeravanjem uvjerio sam se u suprotno, da prženje na max brzini neće biti moguće još neko vrijeme, bar dok kemičari ne poboljšaju slojeve CD-R.

Što se tiče JustLinka njega je preporučljivo držati stalno uključeno jer, čini se pržilica je osjetljiva na najmanje probleme (čitaj mala trešnja, ili ako neki drugi program radi u pozadini nešto zahtjevnije). Tri puta sam isključio JustLink i sva tri puta došlo je do buffer-underuna. Prvi i drugi underun su bili "namjerno" izazvani (100% opterećenja procesora dodatnim programom i fizički udar po driveu). Prvo sam mislio da je do underuna došlo možda zbog overclockanog procesora ( kojemu je povećavan i FSB), što dovodi do overclockanog rada IDE sabirnice. Vraćanjem procesora i sabirnice na default takt, buffer underun nije nestao, štoviše desio se i treći put i to iz čista mira na negdje polovini prženja.

 

Perfomanse:

Testni sistem:

Epox 8KTA2
AMD Duron 700@988 (104x9.5)
256PC133 CAS3 2-2-6, 4Bank
Win 2k Pro SP0 DirectX8.1b
Piroman(tm) 5.5.9.0

 

 

Jedino prženje na max brzini

 

 

CD-R

Prženje je u prosjeku trajalo oko 5:20 min, nekad sekund više nekad manje (24x).

CD-RW

Prosjek je oko 6:20 na max brzini (12x).

CD-ROM

Čitanje je bilo vrlo blizu deklariranoj brzini od 48x, sada čitanje naravno kao i pisanje ovisi o položaju lasera na disku tako da je na unutrašnjim trakama nešto manje dok je na vanjskim maximalno, sto obično navodi proizvođač kao deklariranu brzinu čitanja.

 

 

Perfomanse u Piromanovom CDSpeedu(tm)

 

 

Zaključak:AOpen nam je dao na test odličnu pržilicu koja će punu vrijednost dostići tek izbacivanjem novojih medija koji podržavaju prženje na 40x. Možda će se i naći neki 32x koji se može pržiti na 40, ali tada se riskira čitljivost CDa u raznim uređajima. Što se tiče čitanja CD-ROMa i pisanja na CDRW tu je ispunila sva očekivanja. Ni ripanje glazbe joj nije strano tako da će i to obavljati na visini. Pržilica je dostigla stupanj autonomnosti, kad ne trebamo stalno provjeravati proces prženja i nadati se da neće nešto poći po zlu. Nažalost pržilica još nije dobavljiva u Hrvatskoj ( u vrijeme pisanja članka), a nadamo se da će biti u dogledno vrijeme, se jer odrađuje odlično svoj posao i kao šećer na kraju je vrlo mala cijena. Što se tiče trajnosti to u stanju nismo isprovati, ali se nadam da naš irac Ivan nakon godinu neće požaliti što je ovaj komad hardwera našao mjesto u njegovom stroju.