Apple iPhone 11 recenzija

Datum objave 05.11.2019 - Krešimir Matanović

iPhone 11 - prvi dio

apple_iphone_11_1 apple_iphone_11_2

iPhone 11, kao nasljednik iPhonea XR donosi mnoštvo novosti koje ga čine boljim i puno zanimljivijim uređajem. Na prvom mjestu, tu je nadograđena kamera koja je sada dvostruka s dodanom ultrawide lećom, tu je novi Night mod snimanja, a znatno unaprijeđena je i prednja kamera. Povezivost je poboljšana dodavanjem WiFi 6 (AX) podrške, a i baterija je za oko 150 mAh kapacitetnija. Uz to, tu su i novosti koje donosi iOS 13.2 pa je iskustvo s ovim novim uređajem potpuno. iPhone 11 dolazi u klasičnom pakiranju kao uostalom i ostatak pametnih telefona. Kutija je dovoljno tvrda i štiti ga od mehaničkih utjecaja. Uz uređaj dolaze upute, standardne slušalice, kabel za punjač i mali punjač struje punjenja 2 A (5 W). I premda jedanaestica podržava brzo punjenje od 18 W, punjač koji je sposoban puniti tom snagom potrebno je dodatno kupiti, što je šteta, jer su za cijenu ovoga uređaja mogli dati jači punjač. No, to je Apple, i za to trebate kupiti Pro model.

apple_iphone_11_3 apple_iphone_11_4

iPhone 11 je doživio blage kozmetičke izmjene u odnosu na XR, koje su primjetne tek kada su vam oba uređaja u ruci. 11 je mrvicu zaobljeniji i bolje leži u ruci, Prednja mu je strana identična kao kod XR-a, što znači da ima vrlo uske rubove, i veće udubljenje u ekranu na vrhu u kojem su smješteni senzori i kamera. Straga je jabuka pomaknuta prema dolje i nema više iPhone naziva. U desnom gornjem kutu je sada veća izbočina s dvije kamere i većim diodama bljeskalice. Uređaj osim u ovoj crnoj boji, dolazi i u življima kao što je zelena, žuta, crvena, ljubičasta te u bijeloj boji.

apple_iphone_11_5 apple_iphone_11_6

Dimenzijama, masom i konstrukcijom nije ni malo promijenjen u odnosu na XR-a. Uređaj dobro leži u ruci, nije pretjerano klizav no doza opreza je potrebna. Omjer ekrana od 19.5:9 ostavlja dovoljno širine u uređaju i lako je upravljati svime samo s jednom šakom. Konstrukcijski je već i XR bio odličan pa je takav i ovaj. Šasija je aluminijska, a na prednjoj i stražnjoj strani je kaljeno staklo (Gorilla), koje masu uređaja podiže blizu granice od 200 grama što je poprilično. Šasija je kao što smo napisali aluminijska, gradacije 7000, a Apple se potrudio i IP rejting podigao sa 67 na 68. To znači da je sada moguće držati ga u vodi dubine dva metra u trajanju od 30 minuta.

apple_iphone_11_7

Svakodnevno se koristimo s dva uređaja OnePlusom 5T i iPhoneom 7 i u odnosu na njih je 11-ica puno teža i masivnija zbog dvostrukog kaljenog stakla i naravno većih dimenzija u odnosu na sedmicu. Stariji iPhone pri tom izgleda kao igračka u odnosu na 11 i kada jednom prigrlite veće ekrane, teško se vratiti na manji. Apple je konačno s XR-om odustao od uređaja manjih ekrana i to je svakako pozitivan pomak. Osnovne specifikacije:
  • Model: iPhone 11
  • Boja: Black (dolazi i u Green, Purple, Yellow, Red i White verzijama)
  • Dimenzije i masa: 150,9 x 75,7 x 8,3 mm; 194 grama
  • Ekran: Liquid Retina IPS LCD kapacitivni ekran osjetljiv na dodir, dijagonale 6.1 inča, rezolucije 828×1792 piksela (326 ppi), formata 19,5:9 (oko 79% površine pokriveno ekranom), zaštitno staklo sprijeda i straga otporno na grebanje i premazano oleofobskim premazom, 625 nita snaga osvjetljenja, True-tone, wide gamut, 120Hz touch sensing
  • Čipset: Apple A13 Bionic, 6-jezgreni SoC, 2x 2,65 GHz (Lightning jezgre), 4x 1,8 GHz (Thunder jezgre), Apple GPU (4-jezgre); 7nm+ proizvodni proces.
  • Memorija: 4 GB RAM; 64 GB (postoje i verzije 4/128 i 4/256GB)
  • Operativni sistem: iOS 13.2
  • Baterija: 3.110 mAh Li-Ion, Fast battery charge 18W (50% za 30 minuta)
  • Kamere:
    • Stražnje: 12 MP, f/1.8, 26mm (širokokutna), 1/2.55″, 1.4µm, Dual Pixel PDAF,  OIS; 12 MP, f/2.4, 13mm (ultra široka); Video: 2160p@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps (gyro-EIS); Značajke: Quad-LED dual-toner flash, HDR (photo/panorama), snimanje stereo zvuka
    • Prednja: 12MP, f/2.2, 23 mm (wide), SL 3D kamera, HDR, 2160p@24/30/60 fps, 1080p@30/60 fps (gyro-EIS)
  • Data: GSM / HSPA / LTE Cat16
  • Oprema: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac/ax (dual-band, hotspot), Bluetooth v5.0 (A2DP, LE), GPS (A-GPS,GLONASS, Galileo, QZSS), NFC (samo za Apple Pay), Nano SIM, USB 2.0 Lightning (proprietary reverzibilni konektor), Face ID, senzori blizine i ubrzanja, kompas, žiroskop, barometar, Siri, active noise canceling s dediciranim mikrofonom, stereo zvučnici, Dolby Atmos, Dolby Digital Plus, Qi bežično punjenje, maksimalna snaga punjenja 18 W
Hardverski je jedanaestica odlično potkovana, ima najnoviji A13 Bionic čip sa šest jezgri, ima 4 GB radne i 64 GB skladišne memorije. U XR-u je bio nešto stariji i sporiji A12 SoC te 3 GB radne memorije. I komunikacijske su mu sposobnosti poboljšane s uvođenjem podrške za WiFI 6 odnosno AX standarda, i LTE-a Cat16 - 1024/150 Mbps (up/down).

apple_iphone_11_8 apple_iphone_11_9

Rubovi uređaja su kao dio šasije aluminijski i to brušeni, pa je klizanje nešto manje nego kod primjerice čelika. Na dnu se uređaja nalaze dvije rešetke, a između njih je lightning utor za konektor punjača, slušalica ili pak za USB komunikaciju s računalom. Ispod desne se rešetke (kada je ekran prema gore) se nalazi loudspeaker, a desna je tu radi simetrije. Gornji zvučnik za razgovore također radi kao loudspeaker pa tako jedanaestica ima stereo zvučnike za multimediju ili igre koji su sasvim solidne snage i izvedbe (donji je nešto jači od gornjeg). Na lijevoj se strani uređaja (kada je ekran prema gore) nalaze dvije tipke za glasnoću, standardni Mute prekidač, i dvije plastične trake u aluminijskom tijelu za antene. Jabuka koja je sada na sredini uređaja je povećana u odnosu na onu na XR-u, da nema ni malo sumnje o kojem je brandu riječ.

apple_iphone_11_10

S desne se strane na vrhu nalazi tipka za otključavanje i zaključavanje, a na dnu je ladica za Nano SIM karticu. I na ovoj se strani u tijelu nalaze dvije plastične trake ispod kojih su antene. Apple je u tijelo iste veličine uspio ugurati nešto veću bateriju nego kod XR-a - 3.110 vs. 2.942mAh (11,91 vs. 11.16 Wh), pa je i autonomija malo povećana što je uvijek dobrodošlo. Ono što je stvarno dobro došlo je dark tema i iOS-u 13.2 koja pomaže štednji baterije i znatno produžava autonomiju. Osim što podržava brzo punjenje od 18 W, bateriju možemo puniti i nekim od Qi bežičnih punjača snage 7,5 W. Ako se pouzdate u punjač koji dolazi u kutiji tada će te bateriju najsporije puniti s oko 5 W (2 A), što može potrajati do 4 sata.

iPhone 11 - drugi dio

apple_iphone_11_11 apple_iphone_11_12

Na prednjoj se strani nalazi i poveći "notch" u kojem je smješteno mnoštvo senzora. Kao prvo, tu je nova 12 MP selfie kamera koja je smještena iza 23 milimetra široke leće (f/2.2), koja može snimati 4K video u čak 60 FPS-a s digitalnom stabilizacijom. Autofokus još nije podržan, a Face ID koji radi preko kamere sada radi brže no ikada i hvata lice iz većeg kuta, a dobro radi i u mračnim uvjetima. Pored prednje kamere nalazimo još i 3D TOF senzor, zvučnik, True Tone senzor, te senzore osvjetljenja i blizine. Straga u lijevom gornjem kutu se nalazi izbočina povećih dimenzija koja sada sadrži dvije leće kamere, autofokus senzor i četverostruku dual-tone LED bljeskalicu. U odnosu na XR dodana je nova ultraširoka leća s 12 MP senzorom, a tu je i klasična wide leća s još jednim 12 MP senzorom. Pro modeli su dobili još i telefoto leću s trećim 12 MP senzorom. Kamere na 11-ici su vrlo impresivnih karakteristika i mogućnosti, a posebno impresivan je Night mod koji već u tri sekunde otvorenog shuttera napravi vrlo svijetlu fotografiju u mračnim uvjetima. Video mogućnosti se nisu mijenjale u odnosu na XR, pa jedanaestica može također snimati 4K video u 60 FPS-a.

apple_iphone_11_13

Ekran je prenesen s XR-a, i tu nema nikakvih novosti. S obzirom na to da XR-a nismo imali na testu, moramo reći da je riječ o tzv. liquid retina IPS LCD-u, koji je jasno osjetljiv na dodir. Ono po čemu je impresivan je tvornički podatak od 625 nita svjetline, što znači da je osvjetljenje vrlo dobro čak i u uvjetima jarkog sunca. Ekran je rezolucije 828 x 1792 piksela, i gustoće od oko 326 ppi-a, što je dovoljno da ga se prozove "retina" ekranom. Slika je odlična, odličnog kontrasta (1.400:1) i vjernih boja, a oštrina visoka. Ipak, kod ovako velikog ekrana bi vrlo rado voljeli vidjeti rezoluciju od barem 1080 horizontalnih piksela. Kvalitetu prikaza osigurava wide color gamut, za koji proizvođač ne navodi točno koliki je.

apple_iphone_11_14 apple_iphone_11_15

Kvalitetu slike podiže i True Tone značajka koja uz pomoć ambijentalnog 6-kanalnog senzora svjetla i algoritma mijenja bijele i sive boje u ovisnosti o ambijentalnom svjetlu kako bi one bile što preciznije prikazane. Još jedna značajka je i 120 Hz polling rate za touch senzor što omogućava brži osjet dodira i nižu latenciju, te sveukupno gladak odziv ekrana na dodir uz već iznimno gladak rad operativnog sustava. Sam ekran je jasno 60 Hz stope osvježenja slike. Ukupan dojam ekrana je solidan, premda jasno ne i na razini OLED-a kojeg donose skuplji PRO modeli.

apple_iphone_11_16 apple_iphone_11_17

iOS 13 (testirali smo s 13.1.3 verzijom), donosi značajnije izmjene u odnosu na stariju verziju. U prvom redu tu je nova dark tema za cijeli sustav, nadograđene su neke od aplikacija s novim mogućnostima, kao što su Photos, Maps, Reminders itd. iOS i iPhone 11 podržavaju samo jednu biometrijsku sigurnosnu opciju a to je Face ID. I premda više volimo senzor otiska prsta, Face ID radi odlično. Prepoznaje lice i u mračnim uvjetima, a jedino što nam smeta je što i dalje moramo "povući" traku za izlazak iz lock ekrana i ulazak u početni (home) ekran i što to nije automatski kao kod Androida. Lock ekran donosi dvije ikonice na dnu - kameru i baterijsku lampu, u sredini je notifikacijski centar, a na vrhu je sat i datum. Na samom se vrhu nalazi ikona lokota koji se animira kao otključan kada ili upišemo pin ili otključamo uređaj licem. Haptic Touch je prenesen s XR-a i radi vrlo dobro. Navigacija uz pomoć geste je i dalje tu, dakle potrebno je brže povući donju liniju ako želimo prijeći na Home ekran ili sporije ako želimo otvoriti task manager. Control Center povlačimo iz gornjeg desnog kuta i on je klasičnog layouta. Desni ekran kao i do sada otvara Search, Siri App Suggestions i ostale funkcije koje sami poželimo koristiti. Sve su aplikacije dostupne na početnim ekranima, a uključen je uobičajeni set istih.

apple_iphone_11_18 apple_iphone_11_19

Velika novost za iOS 13 (zašto im je toliko i trebalo?), je dark tema koja zahvaća kompletan UI, i koja donosi velike uštede u potrošnji električne energije kod OLED ekrana (ne i kod ovoga LCD-a na jedanaestici), uz to što izgleda dobro. Dark temu možemo postaviti kao stalnu, ili ju pak izmjenjivati s Light u ovisnosti o dobu dana (light until sunset/dark until sunrise ili custom).

apple_iphone_11_20 apple_iphone_11_21

Uz sve standardne aplikacije kao što su Podcasts, Find My, FaceTime, Calendar, Stocks, Health, TV, Books, Notes, Reminders, Mail itd, tu je i neizostavni Safari koji u suradnji s velikim ekranom odlično prikazuje sve stranice. Operativni sustav općenito radi iznimno glatko na što nas je Apple i do sada naviknuo, a u kombinaciji hardvera i softvera u nekim stvarima radi bolje nego bilo koji Android uređaj. Ovdje prvenstveno mislimo na brzinu spajanja na mreže ili komunikaciju s određenim servisima - svatko tko je ikada plaćao parking SMS-om preko iOS-a zna o čemu pišemo (povratne poruke su trenutačne).

apple_iphone_11_22 apple_iphone_11_23

Sučelje kamere koja je sada moćnija nego kod XR-a, doživjelo je manje kozmetičke promjene i pokoju novu funkciju, no u osnovi je ostalo ono isto, brzo i glatko. Prijelaz s kamere na kameru je gladak i neometan, jer one međusobno komuniciraju pa su fokus, ekspozicija i mapiranje tona podešeni na obje istovremeno kako za fotografije tako i za video. Novi je A13 Bionic SoC donio i novi Neural Engine s 8 jezgri koji se brine o procesiranju fotografija i Deep Fusion te Nigh mode opcijama. Deep Fusion još nije dostupan, a riječ je o HDR+ funkciji, a Night mod je tu za glavnu (wide) kameru i funkcionira odlično. Novost je i širi viewfinder, ali i Photo Capture Outside the frame (ili Video), koji dozvoljava automatski prikaz onoga što je izvan kadra uže leće i sugestiju želite li koristiti ultrawide za slučaj da ste nešto izrezali iz kadra s užom.

apple_iphone_11_1_wide_b apple_iphone_11_ultrawide_b

Razlika između glavne wide i sekundarne ultrawide kamere je jasno vidljiva na gornje dvije fotografije, a vidljive su i razlike u bojama, poglavito oblaka. Prva je (wide) fotografija realnijeg prikaza boja. Fotografije su smanjene, a originale možete pogledati ovdje - wide, ultrawide. Obje kamere rade fotografije koje su pune detalja, niskog šuma (čak i u noćnim uvjetima), uz lijep dinamički raspon. Jasno, raspon je nešto bolji na wide kameri, kao što je i vidljivo po fotografijama iznad.

apple_iphone_11_nightmod_off_b apple_iphone_11_nightmod_on_b

Noćni mod se pojavljuje automatski u uvjetima slabije osvijetljenosti i nudi ekspoziciju od 3 sekunde što se ručno može dići i do 30 sekundi, no neke veće razlike nema - obično je dovoljno 3 sekunde. Naravno, potrebna je vrlo mirna ruka prilikom duže ekspozicije, no rezultati su odlični, kao što se vidi na gornjim fotografijama. Originale pogledajte ovdje - Off i On.

Rezultati testova

[ichart headers="ID,Score" title="3DMark Sling Shot Extreme" htitle="Score"  labels="Sony Xperia 1,Apple iPhone 11,Honor View20,Sony Xperia XZ1 Compact,OnePlus 5T,Samsung S8+,Sony Xperia XZ Premium,Xiaomi  Mi Mix  Prime,Sony Xperia XZ,Sony Xperia X Performance,Sony Xperia Z5 Compact,Elephone S8,Honor 8X,Nokia 6.1 Plus,Honor 8,Honor 10 Lite,Sony Xperia X Compact,Sony Xperia XA1 Ultra,Xiaomi Mi 5X,Honor 7c,Sony Xperia XA,CAT S60,Samsung Galaxy A3 (2017),Nokia 5,Sony Xperia E5,Wiko U Feel Lite,Nokia 3" values="5389,5113,3920,3714,3557,3187,3046,2510,2472,2376,1662,969,953,949,887,865,854,639,464,443,429,396,309,297,198,117,109" colors="blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="1200" min="0"] Grafičke performanse novog A13 Bionic SoC-a su izvrsne i tek malo zaostaju za onima Snapdragona 855. [ichart headers="ID,Score" title="Geekbench 4 (single-core score)" htitle="Score"  labels="Apple iPhone 11,Apple iPhone X,Sony Xperia 1,Honor View20,Samsung S8+,OnePlus 5T,Hauwei Mate 9,Sony Xperia XZ Premium,Sony Xperia XZ1 Compact,Xiaomi  Mi Mix  Prime,Xiaomi Mi5s,Huawei P9,Honor 8,Honor 8X,Sony Xperia X Performance,Sony Xperia XZ,Honor 10 Lite,Sony Xperia X Compact,Sony Xperia Z5 Compact,Nokia 6.1 Plus,Dell Venue 8 7840,Elephone S8,Xiaomi Mi 5X,Sony Xperia XA1 Ultra,Honor 7c,Samsung Galaxy A3 (2017),CAT S60,Nokia 5,Huawei T2 8 Pro,Sony Xperia E5,Wiko U Feel Lite,Nokia 3" values="5471,4250,3470,3315,1995,1963,1942,1909,1841,1825,1801,1726,1693,1608,1585,1581,1522,1394,1361,1345,1079,1009,875,841,774,712,705,668,623,571,563,552" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="1200" min="0"] [ichart headers="ID,Score" title="Geekbench 4 (multi-core score)" htitle="Score"  labels="Apple iPhone 11,Sony Xperia 1,Apple iPhone X,Honor View20,Samsung S8+,OnePlus 5T,Sony Xperia XZ1 Compact,Sony Xperia XZ Premium,Huawei Mate 9,Honor 8X,Honor 10 Lite,Honor 8,Nokia 6.1 Plus,Huawei P9,Xiaomi Mi 5X,Xiaomi Mi5s,Sony Xperia XZ,Elephone S8,Honor 7c,Xiaomi  Mi Mix  Prime,Sony Xperia X Performance,Sony Xperia XA1 Ultra,Sony Xperia X Compact,Samsung Galaxy A3 (2017),Dell Venue 8 7840,Nokia 5,Sony Xperia Z5 Compact,CAT S60,Huawei T2 8 Pro,Wiko U Feel Lite,Sony Xperia E5,Nokia 3" values="13855,11095,10199,9759,6683,6571,6542,6451,5864,5644,5398,5324,4908,4695,4316,4262,4217,3974,3937,3842,3762,3575,3562,3410,3074,2879,2257,2198,1928,1591,1512,1487" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="1200" min="0"] Performanse u oba slučaja u ovom benchmarku su izvrsne i nadmašuju one koje je ostvario Snapdragon 855.

apple_iphone_11_25

iPhone 11 je bez problema vrtio sve igre koje smo pred njega stavili, a posebno smo se zabavili s Call of Duty Mobile naslovom. Kombinacija moćnog hardvera i niže rezolucije ekrana rezultira time da svaka igra bez problema radi u 60 fps-a.

apple_iphone_11_24

U uvjetima normalnog korištenja, pa čak i dugotrajnog igranja, stražnja se strana telefona ne zagrijava pretjerano i temperatura joj varira između 30 i 35°C, no kada krenemo s ozbiljnim opterećenjem (dugotrajni benchmark), poleđina se zagrije i do 44°C što je već osjetno i uređaj nije preporučljivo držati u šaci.

Autonomiju nismo posebno mjerili no uz cjelodnevno aktivno korištenje uređaja za razgovore, igre, surfanje, fotografiju i sve ono što s njim možemo raditi na kraju dana nam je uvijek ostalo barem 30% baterije. Čak i uz korištenje uređaja kao hotspota baterija ne "curi" brzo kako bi očekivali. Uz normalno korištenje baterija bez problema izdrži i dva puna dana.

Zaključak

apple_iphone_11_13

iPhone 11 je upravo uređaj koji će biti dovoljan za 90% onih koji kupuju Apple uređaje. 11 Pro i 11 Pro Max donose bolje ekrane i treću telefoto kameru, no treba li nam to zapravo? Ok, OLED bi bio izvrstan dodatak, no i ovaj IPS na jedanaestici je više no dobar ekran s dobrim prikazom boja, velikom svjetlinom i oštrom slikom. Zamjeramo mu jedino nešto nižu rezoluciju. S hardverske je strane jedanaestica iznimno moćan uređaj. Hvalimo brzi A13 SoC, podršku za WiFi AX, dobre zvučnike, brz i precizan Face ID i naravno vrlo gladak rad operativnog sustava. Autonomija je poboljšana, i dva dana uz normalno korištenje mora biti dovoljno za svakoga. Kamere su vrlo dobre, s impresivnim Night Modom koji je sasvim u rangu s onim na kamerama na flagship Android uređajima. Uz odličnu kvalitetu izrade, dobru ergonomiju i IP68 certifikat, ne treba nam zapravo ništa više, čak i kao power userima. Stoji ravnopravno uz bok s najjačim Android telefonima slične cijene i odlična im je konkurencija (ako malo zažmirimo na ekran), a u nekim stvarima sinergija Apple hardvera i softvera debelo nadmašuje bilo koji Android. S cijenom koja se u iStyleu kreće od 6.719 kuna za ovaj 64 GB model, iPhone 11 je skup uređaj, no ni Android konkurencija nije ništa jeftinija. 64 GB bi trebalo biti dovoljno za većinu korisnika, no ako snimate više video materijala, 128 GB modeli počinju od 7.139 kuna a 256 GB od 8.149 kuna.