Arctic Cooling Freezer 7 Pro & Alpine 7 Pro – Intelaši

Datum objave 30.04.2008 - Krešimir Matanović

Uvod i AC Frezer 7 Pro

Freezer 7 Pro dolazi u kartonskoj kutiji na kojoj možemo vidjeti kako izgleda i pročitati osnovne informacije o njemu. Pakiranje nije ništa posebno, a u njemu se osim hladnjaka nalaze i kratke upute o načinu montaže te AC naljepnica. Najveća zanimljivost koju možemo pročitati na kutiji je ona o 6 godišnjoj garanciji na proizvod.

Samo tijelo hladnjaka je napravljeno od kombinacije aluminijskih listova, tri bakrene toplovodne cijevi i bakrene jezgre. Kvaliteta izrade nije loša, no par zamjerki ima. Neki spojevi i završna obrada su mogli biti i bolji. Zgodan detalj u povinuta donja tri aluminijska lista koja zrak usmjeravanju prema pretvaračima napona na matičnoj ploči. Dimenzije tijela hladnjaka su 104 (D) x 58 (Š) x 126.5 (V) mm, a kao što na slikama možemo vidjeti ima tower konfiguraciju sa ventilatorom na boku. Kao što smo već napisali ovaj hladnjak je namijenjen isključivo montaži na LGA 775 sockete, dakle samo za Intelove procesore i to TDP-a do 130W. Montaža je identična Intelovom BOX hladnjaku, dakle vrlo je jednostavna. Mane ovakvom mehanizmu za montažu možemo tražiti jedino u slučajevima čestog skidanja hladnjaka kada se plastične kopče vole rasklimati. Ukoliko ne skidate hladnjak često, problema ne bi smjelo biti.

Ventilator na hladnjaku je promjera 92mm, a na matičnu ploču ga spajamo preko 4 pinskog konektora. To omogućuje brzinu kontrole vrtnje na razini BIOS-a, pri čemu brzina ventilatora varira između 900 i 2500RPM (izmjereno 2721RPM). Protok zraka pri maksimalnoj brzini je 45 CFM, odnosno 77 m3/h. Ležajevi ventilatora su keramički, a u radu i pri maksimalnim okretajima ostaje tih. Tišini, odnosno smanjenju vibracija pridonosi i ovješenje ventilatora na gumenim nožicama koje je tipično za AC. Proizvođač buku ventilatora ne navodi u decibelima nego u Sone-ima. Pri punoj brzini ona iznosi 0.9 Sone-a što bi bilo nešto ispod 40dB.

Baza hladnjaka u kojoj se spajaju tri toplovodne cijevi je daleko od uzorne. Brazde od industrijske obrade su vidljive i jedan lapping bi dobro došao. Na ovoj slici se dobro vidi jedan od primjera nesavršenosti završne obrade ovog hladnjaka - heatpipeovi su neuredno polemljeni za bazu. Ukupna težina hladnjaka je 520g, što je dokaz masivnosti i dobrih termičkih svojstava.

AC Alpine 7 Pro

Znatno jeftiniji Alpine 7 Pro dolazi i u jeftinijem pakiranju. Kutija je plastična i prozirna, a hladnjak je obložen kartonom na kojem se nalaze osnovne informacije. Poklopac je riješen tako da cijelo pakiranje može visiti na štangicama polica trgovina. U kutiji se osim hladanjaka, kao i kod Freezera, nalaze kratke upute za montažu i malena AC naljepnica. Sam hladnjak, tj. nogice leže na plastičnom postolju kako ne bi došlo do pomicanja tijekom transporta. Kao i prethodnik, i ovaj hladnjak ima 6 godišnju garanciju.

Hladnjak je po konstrukciji vrlo sličan Intelovom Box hladnjaku. Tijelo je napravljeno od aluminijskog bloka na kojeg je nasađen ventilator promjera 92mm. Ventilator je po dimenzijama i izgledu isti kao i na prethodnom modelu, ali nešto je drugačijih tehničkih karakteristika. Tijelo je veličine 92(D) x 92(Š) x 32(V) mm, a kvaliteta završne obrade je solidna. Montira se na LGA 775 sockete, odnosno na Intelove procesore TDP-a do 90W. Način montaže je identičan prethodnom modelu, pa i Intelovom Box hladnjaku te i za njega vrijede iste vrline i mane. Ventilator, kao što smo spomenuli ima promjer 92mm, a ležajevi su Fluid Dynamic za razliku od keramičkih na Frezeerovom ventilatoru. I ovaj ventilator ima 4 pinski konektor a BIOS mu određuje brzinu između 500 i 2000RPM (izmjereno 2057RPM). Na maksimalnom broju okretaja uvlači 36.7 CFM odnosno 62.2 m3/h zraka, a pri tom proizvodi buku od 0.4 Sone-a (30 dB).

Iako se na ovoj slici ne vidi najbolje ni ova baza nije najuzornije uglancana, tj. vidljive su brazde od industrijske obrade, no ipak znatno manje nego na Freezeru. Težina cijelog hladnjaka kao i u prethodnom slučaju nije malena i iznosi 480g. Da li će mu to pomoći u boljem prihvatu i odvođenju topline ostaje za vidjeti.

Test sistem, način testiranja i rezultati testa

Test sistem:

Test sistem :: Hardware
Platforme

Abit IP35

Procesor(i)

Intel Core 2 Extreme @ 3.47GHz

Memorija

2x 1GB, 1066 MHz CAS 5-5-5-15 2T

Grafičke kartice

PEAK Radeon HD3870,

Driveri: Catalyst 8.3

Muzička kartica

On Board

Hard disk(ovi)

Maxtor 250GB SATA II

DVD-RW HP GSA-H60L

Testni sistem :: Software
OS Windows Vista Ultimate 32-bit
Chipset datoteke

Intel 8.3.1.1009

DirectX verzija 10.0
Prime 95 v.2.38
 

Način testiranja

Hladnjaci su imali zadatak ohladiti naš C2E X6800 procesor. Temperature smo mjerili na dvije brzine rada procesora, tvorničkoj 2.93GHz (1.325V) i na overclockanoj 3.47GHz (1.505V). S obzirom da oba hladnjaka nisu mogla držati procesor stabilnim na 3.6GHz, nismo ih mogli direktno usporediti sa izvrsnim Noctuinim NH-U12P hladnjakom. Za potrebe Load testa smo koristili dobar stari Prime 95 kojeg smo pokrenuli dva puta, odnosno sa različitim afinitetima tako da obje jezgre procesora budu maksimalno opterećene. Load temperatura je bila mjerena nakon 3 sata opterećenja, a Idle temperatura pola sata nakon završetka Load testa. Pasta koji smo koristili je bila Noctuina NT-H1. Ventilatori na oba hladnjaka su se na Loadu vrtili na maksimalnom broju okretaja i pri tome nisu stvarali veliku buku.

 

Rezultati testa

Intel C2E @ 2.93GHz

Idle (°C)
Spire VertiCool IV @ Max.
41
  
Spire VertiCool IV @ Min.
43
  
AC Freezer 7 Pro
46
  
AC Alpine 7 Pro
46
  
Intel Box cooler
50
  
 
01020304050607
0
 
Load (°C)
Spire VertiCool IV @ Max.
56
  
AC Freezer 7 Pro
56
  
Spire VertiCool IV @ Min.
58
  
AC Alpine 7 Pro
62
  
Intel Box cooler
66
  
 
01020304050607
0
 

Pri defaultnom taktu Alpine ispunjava svoju zadaću. I na Idle i na Load testu je bolji od Intelovox Box hladnjaka. Freezer je na Loadu skida dodatnih 6°C od Alpinea i opravdava višu cijenu. Hladi jednako kao i bučniji i skuplji Spireov VertiCool.

Intel C2E @ 3.47GHz

Idle (°C)
Spire VertiCool IV @ Max.
54
  
Spire VertiCool IV @ Min.
57
  
AC Freezer 7 Pro
57
  
AC Alpine 7 Pro
62
  
Intel Box cooler
67
  
 
010203040506070809
0
 
Load (°C)
Spire VertiCool IV @ Max.
73
  
Spire VertiCool IV @ Min.
77
  
AC Freezer 7 Pro
77
  
AC Alpine 7 Pro
81
  
Intel Box cooler
82
  
 
010203040506070809
0
 

 Overclockani procesor stavlja oba hladnjaka na veliku kušnju. Alpine je na Loadu samo za 1°C bolji od Intel Box hladnjaka, a Freezer za dodatnih 4°C. VertiCool je kao što smo napisali na visokim okretajima bučniji no i znatno efikasniji.

Zaključak - Conclusion

Zaključak

S obzirom na cjenovni rang u koji spada Alpine 7 Pro hladnjak možemo reći da je sasvim ispunio naša očekivanja. Performanse su mu bolje od Intelovog Box hladnjaka i tiši je. Za cca. 90 kn dobije se kvalitetan proizvod sa 6 godina garancije koji će zadovoljiti sve koji žele efikasniju zamjenu za Box hladnjak pod uvjetom da nisu overclockeri.

Freezer 7 Pro puca na nešto zahtjevniju publiku jer koristi napredniju tehnologiju a u konačnici i košta više. Rezulati su pak podvojeni. Na defaultnim brzinama performanse su odlične, no kada se krene sa ozbiljnijim overclockingom hladnjak podbacuje. Očekivali smo kako će uspjeti držati naš procesor na 3.6GHz no to je za njega bilo previše. Na 3.47GHz samo je 4°C bolji od Alpinea 7 Pro što po našem mišljenju ne vrijedi dodatnih 80-tak kuna (Freezer 7 Pro košta između 160 i 170kn). Kada tome dodamo i faktor nešto lošije završne obrade računica je jasna. Ne možemo reći da je hladnjak loš, no svakako nije za preporuku ako ste overclocker. Ukoliko vam cijena koja se traži za Freezera ne predstavlja problem i niste overclocker onih 10°C kojih skida sa Box hladnjaka nije za odbaciti.

Conclusion

Alpine 7 Pro has fulfilled our expectations when we take its price range in consideration. Cooler`s performances are better than Intel`s Box cooler and it is more quiet. For 12 € you get a quality product with 6 year warranty, which will satisfy everyone who is looking for a Intel`s Box cooler replacement. All this applies under one condition, that you are not an overclocker.

Freezer 7 Pro uses a bit of advanced technology, such as copper base, copper heatpipes, thinner aluminium fins and because of this it aims a bit higher. Obviously, price is higher also. But unfortunately performances vary. On default speed of our test processor its performances are great, as soon as we overclock performance drops significantly. We couldn`t boot at 3.6GHz, and at 3.47GHz it was only 4°C better than Alpine 7 Pro which, in our opinion is not worth the extra money (it costs about 23 €), especially if we add a bit lousy finish. However, if the Freezer`s a bit higher price is not a problem and you are not an overclocker it can be somewhat attractive. It does take the 10°C of the Intel`s Box cooler on a non-overclocked processor.