Nastavljamo u ljetnom ritmu recenziranja vodenih hlađenja, a ovo Arcticovo nipošto nije zadnje. Pred nama je danas moćni i glomazni Liquid Freezer III Pro 420. Kao što mu ime sugerira, treći je u ovoj seriji proizvoda, te ima veliki 420-milimetarski radijator. Druga generacija ovog hladnjaka je predstavljena još tamo 2021. godine, a sad ju je Arctic konačno odlučio zamijeniti. Treća generacija donosi novi dizajn vodenog bloka, pumpe i ventilatora za VRM, uz nove cijevi i nove ventilatore.
Osim poboljšanja na samom proizvodu, i pakiranje je doživjelo redizajn, pa je sada u kutiji kakvu još nismo vidjeli za jedan AIO. U videu otpakiranja možete lijepo vidjeti i oblik kutije i način otpakiranja proizvoda. AIO je sasvim solidno zaštićen u njoj, a kao i svi moderni dolazi s već unaprijed montiranim ventilatorima. Uz hladnjak se u zasebnom ležištu nalazi i kućište ventilatora koje se postavlja na pumpu, a u manjoj se kutiji nalaze svi dodaci za montažu na jedan od podržanih socketa. Za AMD to su AM4 ili AM5, a za Intel LGA1851 i LGA1700.
Hladnjak prati dizajn cijele Liquid Freezer III serije, od koje smo krajem prošle godine testirali model 280 A-RGB White. Ova serija koristi isti princip od najmanjeg do najvećeg modela, a eto sad je pred nama najveći i to u crnoj izvedbi. Kao što smo već spomenuli, ventilatori dolaze tvornički postavljeni, a riječ je o Pro modelima, otkud i ime ovoga hladnjaka. Međusobno su povezani, a kabel napajanja je provučen paralelno s gumenom cijevi ispod najlonskog "rukava" koji se nalazi na cijevi. Stoga je ovo iznimno "čist" AIO i nećete imati posla s aranžiranjem kabela ventilatora.
Znamo da će se mnogima svidjeti ova crna "stealth" varijanta, bez ijedne LED-ice na sebi. Danas kad svaki AIO mora bliještati, bilo s ventilatora, bilo s kućišta pumpe koje dolaze opremljene čak i OLED ekranima, ovo je zapravo pravo osvježenje. Naravno, ovaj hladnjak ima potpunog smisla u kakvom zatvorenom bit tower kućištu, gdje ga se neće ni vidjeti. Svrha mu je hlađenje, a njegove velike dimenzije bi trebale upravo to i osigurati. Uz to što ima velike 140-milimetarske ventilatore, ima i maleni ventilator na pumpi koji hladi VRM jedinicu i hladnjake, pa bi trebao biti dobar i za overclocking.
U zasebnoj se kutiji nalazi sva pripadajuća oprema - okvir za montažu na Intelove sockete, nosači za AMD sockete, odstojnici, vijci, alat za pritezanje, MX-6 pasta (8 grama), te dva kabela za napajanje. Jedan kabel je s dva konektora i njega koristimo ako želimo odjednom kontrolirati i ventilatore i pumpu, a drugi je 3-u-1 kabel, gdje pumpu i ventilatore na radijatoru i VRM ventilator spajamo i kontroliramo odvojeno. Korisničke upute se kao i do sad nalaze samo online, a do njih možemo skeniranjem QR koda na kutiji. Ipak, tko god da je barem jednom montirao Arcticov hladnjak, lako će se snaći s ovim. Jamstvo na ovaj hladnjak je 6-godišnje.
Na radijatoru se nalaze tvornički montirana tri P14 Pro ventilatora koji imaju FDB ovjes. Brzina vrtnje im je promjenjiva od 400 do 2.500 okretaja u minuti (PWM, 4-pinski konektor), uz maksimalni protok zraka od 110 CFM-a (183 metra kubna u satu), te uz maksimalni statički pritisak od 5,2 mmH2O. Kao što smo rekli, ventilatori su i tvornički povezani, te je kabel napajanja proveden skroz do elektronike pumpe.
Radijator je aluminijski, pobojan u crno i dimenzija je 458 x 138 x 38 milimetara. Dodajmo k tome i debljinu ventilatora od 27 milimetara i odmah je jasno kako vam je potrebno poprilično veliko kućište za njegovu ugradnju. S obzirom na velike dimenzije, ovaj hladnjak je i jako težak i mase je 2370 grama. Na radijatoru, kao i na ventilatorima se nalaze Arctic natpisi, koji su također crni i neuočljivi. Cijevi su gumene, unutarnjeg promjera 6, a vanjskog 12,4 milimetara. Opletene su "rukavom" od najlonskog konca, ispod kojeg se nalazi i žica napajanja ventilatora. Cijevi su dužine 450 milimetara, i zadovoljavajuće su fleksibilne. U radijator ulaze preko fiksnih spojnica, a na strani pumpe su okretne L spojnice.
Kućište dva dijela pumpe je plastično i zadovoljavajuće je kvalitete. Osim što je dobro napravljeno i lijepo izgleda, ali mu južna orijentacija cijevi smanjuje kompatibilnost s pločama, tj. velikim M.2 hladnjacima koje one eventualno imaju. Stoga prije kupovine svakako treba baciti oko na listu kompatibilnosti.
Poklopac vodenog bloka s pumpom je ujedno i kućište ventilatora koji usisava zrak preko gornjih rebara i kanalizira ga prema VRM hladnjacima čime smanjuje njihovu temperaturu. Ventilator zna biti čujan, no nije pretjerano bučan. Na pumpu se spaja preko ugrađenih magneta koji nasjedaju na vijke koji kućište vodenog bloka drže za nosače. Na području ispred malenog ventilatora nalaze se i kontakti koji nasjedaju na odgovarajuće pinove na vodenom bloku te se tako ostvaruje kontakt i napajanje.
Vodeni blok na dnu ima bakrenu hladnu ploču koja služi kao kontaktna površina s IHS-om procesora i jasno za čim efikasniji prijenos topline na rashladnu tekućinu koja cirkulira iznad nje. Bakrena ploča s unutarnje strane ima i micro-finove koji efikasnije prenose toplinu. Na kućištu bloka se nalazi i elektronika za napajanje i kontrolu pumpe, tri ventilatora na hladnjaku te malog VRM ventilatora. Tu su i spomenuti vijci kojima blok pričvršćujemo za nosače.
Kod AMD-a je instalacija nešto lakša nego kod Intela jer podrazumijeva postavljanje odstojnika, poprečnih nosača i vijaka koji ih drže. Jako bitno je ne zamijeniti nosače, a oni su i označeni R i L. S tim da se podrazumijeva desna i lijeva strana kada ploču gledamo odozdo prema gore. Zašto je ovo bitno!? AMD procesori hotspot imaju pri dnu IHS-a pa na prvoj slici vidimo kako hladna ploča čak ni ne pokriva cijeli IHS s gornje strane. Kod Intela je hotspot malo iznad sredine i tako je i orijentiran kontaktni okvir. Kod Intel socketa je ugradnja malo komplicirana jer je potrebno skloniti mehanizam koji dolazi uz ploču, postaviti aluminijski okvir i pričvrstiti ga za donje nosače. Tada opet postavljamo vodeni blok i pričvršćujemo ga vijcima.
Mi smo testirali samo na AMD platformi, koju sada i češće koristimo za test hladnjaka. Za potrebe ovog testa, kao i ranijih koristili smo dva procesora, stariji Ryzen 7 7700X i noviji Ryzen 9 9950X. Ovaj će se hladnjak vizualno najbolje uklopiti uz crnu ploču, no to je ionako samo bitno ako imate kućište s prozirnom bočnom stranicom. No, ni ova crno bijela kombinacija nije ni malo loša.
Način testiranja i rezultati
Način testiranja
Kao što smo već napisali, i ovaj smo hladnjak testirali na AMD-ovom Ryzenu 7 7700X, ali i na moćnijem bratu Ryzenu 9 9950X koji drugačije radi, ali svejedno ima viši TDP pa više i opterećuje hladnjak. Matična ploča je bila Asusova ROG Strix X870-A Gaming WiFi.
Za mjerenje temperature, procesor smo opteretili Cinebenchovim R23 nT testom u trajanju od 30 minuta, a temperature smo pratili uz pomoć HWinfo64 aplikacije. Također, kao i do sad, testirali smo i performanse u nekoliko aplikacija, te buku.
Zagrijavanje
AMD Ryzen 7 7700X @ Stock Cinebench R23 nT loop
Maksimalna temperatura
[ichart headers="ID,Load (°C)" title="Maximum temperature (Tdie)" htitle="Load (°C, manje je bolje)" labels="Asus ROG Ryujin III 360 ARGB,Asus ROG Ryujin III 360 ARGB Extreme,Endorfy Navis F360,Tryx Panorama SE 360 ARGB,Alphacool Core 1,Asus PRIME LC 360 ARGB,Alphacool Eisblock XPX Aurora Edge,Alphacool Core 1 LT,Valkyrie A360,Valkyrie V360 Lite,Raijintek Cyclops 360 @ thermal paste,ID-Cooling Frostflow 240 X,Valkyrie Dragonfang 240,ASUS PRIME LC 360 ARGB LCD,Alphacool Eisbaer Aurora LT360 HPE,Raijintek Cyclops 360 @ liquid metal,Noctua NH-L9a-AM5,Arctic Liquid Freezer III 280 A-RGB White,Alphacool Eisblock XPX Aurora Pro,DeepCool AK500,ID-Cooling SE-224-XTS ARGB,ID-Cooling SE-225-XT Basic,ASUS ROG Ryuo IV SLC 360 ARGB,Arctic Freezer 36 A-RGB White,Arctic Liquid Freezer III Pro 420, CoolerMaster ML240L Core ARGB,DeepCool AS500 Plus,ASUS TUF Gaming LC III 360 ARGB LCD" values="92.5,93.4,94.9,95,95.3,95.5,95.8,95.9,96.1,96.1,96.2,96.3,96.4,96.4,96.6,96.6,96.8,97,97.1,97.1,97.5,97.6,97.8,98,98,98.5,98.5,98.6" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue" height="900" min="0"]
Vršna temperatura ove serije procesora ne znači previše jer se postiže u prvih par sekundi opterećenja. Stoga je puno zanimljivija prosječna, kao i performanse koje procesor postiže ispod određenog hladnjaka.
Prosječna temperatura
[ichart headers="ID,Load (°C)" title="Average temperature (Tdie)" htitle="Load (°C, manje je bolje)" labels="Valkyrie V360 Lite,Asus PRIME LC 360 ARGB,Valkyrie A360,Tryx Panorama SE 360 ARGB,ASUS PRIME LC 360 ARGB LCD,Valkyrie Dragonfang 240,ASUS ROG Ryuo IV SLC 360 ARGB,Arctic Liquid Freezer III 280 A-RGB White,ASUS TUF Gaming LC III 360 ARGB LCD,Arctic Liquid Freezer III Pro 420,Raijintek Cyclops 360 @ liquid metal,Raijintek Cyclops 360 @ thermal paste" values="89.2,91.3,91.3,92,92.6,92.6,94,94.1,94.3,94.4,94.5,95.1" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue" height="600" min="0"]
Prosječna temperatura procesora tijekom polusatnog testa i nije obećavajuća za jedan ovakav veliki hladnjak. Ipak, ovo i nije procesor koji može iskoristiti njegov veliki kapacitet.
Performanse AMD Ryzen 7 7700X
[ichart headers="ID, Score" title="3DMark CPU profile" htitle="score (max threads)" labels="Asus ROG Ryujin III 360 ARGB Extreme,Arctic Liquid Freezer III 280 A-RGB White,Alphacool Eisblock XPX Aurora Edge,Tryx Panorama SE 360 ARGB,Valkyrie Dragonfang 240,Alphacool Core 1,Alphacool Eisblock XPX Aurora Pro,Asus PRIME LC 360 ARGB,Valkyrie V360 Lite,Valkyrie A360,Alphacool Core 1 LT,CoolerMaster ML240L Core ARGB,ID-Cooling SE-224-XTS ARGB,ID-Cooling SE-225-XT Basic,Endorfy Navis F360,Alphacool Eisbaer Aurora LT360 HPE,ASUS PRIME LC 360 ARGB LCD,Arctic Freezer 36 A-RGB White,ID-Cooling Frostflow 240 XT,Raijintek Cyclops 360 @ liquid metal,DeepCool AK500,ASUS ROG Ryuo IV SLC 360 ARGB,Arctic Liquid Freezer III Pro 420,ASUS TUF Gaming LC III 360 ARGB LCD,Raijintek Cyclops 360 @ thermal paste,Noctua NH-L9a-AM5,DeepCool AS500 Plus" values="9206,9160,9157,9149,9140,9118,9100,9099,9095,9094,9091,9090,9070,9065,9061,9058,9032,9018,9011,9009,8970,8967,8938,8912,8905,8818,8698" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue" height="800"]
[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 23 nT" labels="Valkyrie Dragonfang 240,Tryx Panorama SE 360 ARGB,Arctic Liquid Freezer III 280 A-RGB White,Asus ROG Ryujin III 360 ARGB Extreme,Valkyrie V360 Lite,Raijintek Cyclops 360 @ liquid metal,Valkyrie A360,Asus PRIME LC 360 ARGB,Raijintek Cyclops 360 @ thermal paste,Alphacool Core 1,Alphacool Eisblock XPX Aurora Edge,Asus ROG Ryujin III 360 ARGB,Arctic Freezer 36 A-RGB White,Alphacool Core 1 LT,ASUS ROG Ryuo IV SLC 360 ARGB,Endorfy Navis F360,Alphacool Eisblock XPX Aurora Pro,Alphacool Eisbaer Aurora LT360 HPE,ID-Cooling SE-225-XT Basic,ID-Cooling SE-224-XTS ARGB,Arctic Liquid Freezer III Pro 420,ID-Cooling Frostflow 240 XT,CoolerMaster ML240L Core ARGB,ASUS PRIME LC 360 ARGB LCD,ASUS TUF Gaming LC III 360 ARGB LCD,DeepCool AK500,Noctua NH-L9a-AM5,DeepCool AS500 Plus" values="20123,20062,20049,20008,19800,19785,19760,19700,19634,19626,19612,19598,19595,19577,19517,19501,19472,19459,19437,19342,19331,19325,19275,19049,18944,18755,18678,18649" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="900"]
[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 23 1T" labels="Raijintek Cyclops 360 @ thermal paste,Raijintek Cyclops 360 @ liquid metal,Valkyrie V360 Lite,Valkyrie Dragonfang 240,Endorfy Navis F360,ID-Cooling Frostflow 240 XT,Alphacool Core 1,Alphacool Core 1 LT,Asus PRIME LC 360 ARGB,ID-Cooling SE-225-XT Basic,Arctic Liquid Freezer III 280 A-RGB White,Valkyrie A360,Alphacool Eisblock XPX Aurora Edge,DeepCool AK500,Arctic Liquid Freezer III Pro 420,Asus ROG Ryujin III 360 ARGB,ID-Cooling SE-224-XTS ARGB,DeepCool AS500 Plus,Alphacool Eisbaer Aurora LT360 HPE,Alphacool Eisblock XPX Aurora Pro,Asus ROG Ryujin III 360 ARGB Extreme,ASUS ROG Ryuo IV SLC 360 ARGB,ASUS PRIME LC 360 ARGB LCD,CoolerMaster ML240L Core ARGB,ASUS TUF Gaming LC III 360 ARGB LCD,Tryx Panorama SE 360 ARGB,Arctic Freezer 36 A-RGB White,Noctua NH-L9a-AM5" values="1998,1994,1989,1987,1979,1979,1977,1975,1970,1968,1967,1966,1966,1965,1963,1963,1958,1957,1951,1945,1941,1916,1909,1902,1897,1897,1827,1808" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="900"]
[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 24 nT" labels="Tryx Panorama SE 360 ARGB,Valkyrie V360 Lite,Arctic Liquid Freezer III 280 A-RGB White,Valkyrie A360,Valkyrie Dragonfang 240,Raijintek Cyclops 360 @ liquid metal,Raijintek Cyclops 360 @ thermal paste,Asus PRIME LC 360 ARGB,ASUS PRIME LC 360 ARGB LCD,ASUS ROG Ryuo IV SLC 360 ARGB,Arctic Liquid Freezer III Pro 420,ASUS TUF Gaming LC III 360 ARGB LCD" values="1173,1170,1169,1163,1161,1154,1145,1144,1126,1122,1109,1094" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue" height="600"]
[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 24 1T" labels="Raijintek Cyclops 360 @ thermal paste,Valkyrie V360 Lite,Arctic Liquid Freezer III 280 A-RGB White,Raijintek Cyclops 360 @ liquid metal,Valkyrie A360,Arctic Liquid Freezer III Pro 420,Asus PRIME LC 360 ARGB,Tryx Panorama SE 360 ARGB,ASUS PRIME LC 360 ARGB LCD,ASUS ROG Ryuo IV SLC 360 ARGB,ASUS TUF Gaming LC III 360 ARGB LCD,Valkyrie Dragonfang 240" values="122,122,121,121,121,120,119,119,117,116,115,115" colors="blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue" height="500"]
Postignute performanse nisu sjajne i mahom su u donjem razredu. Svakako 7700X ne izvlači maksimum s ovim hladnjakom.
AMD Ryzen 9 9950X @ Stock Cinebench R23 nT loop
Maksimalna temperatura
[ichart headers="ID,Load (°C)" title="Maximum temperature (Tdie)" htitle="Load (°C, manje je bolje)" labels="ASUS ROG Ryuo IV SLC 360 ARGB,ASUS TUF Gaming LC III 360 ARGB LCD,Arctic Liquid Freezer III Pro 420" values="84.2,85.8,88.8" colors="blue,blue,red" height="200" min="0"]
Najviša maksimalna temperatura je viša od oba uspoređena hladnjaka, no nas ionako više zanima prosjek tijekom polusatnog testa.
Prosječna temperatura
[ichart headers="ID,Load (°C)" title="Average temperature (Tdie)" htitle="Load (°C, manje je bolje)" labels="ASUS ROG Ryuo IV SLC 360 ARGB,Arctic Liquid Freezer III Pro 420,ASUS TUF Gaming LC III 360 ARGB LCD" values="80.1,82.1,83.2" colors="blue,red,blue" height="200" min="0"]
A taj prosjek je sasvim solidan. Istina, Ryuo IV to odrađuje bolje, no on je ipak višestruko skuplji od Liquid Freezera III.
Uz ovo, Liquid Freezer III aktivno hladi i VRM koji je tako bio dosta hladniji nego kod dva Asusova hladnjaka što povećava OC kapacitet ali i dugovječnost. Vanjska temperatura hladnjaka je bila 20°C niža nego kod originalnog testa ploče s Alphacoolovim hladnjakom.
Performanse AMD Ryzen 9 9950X
[ichart headers="ID, CPU (seconds)" title="Blender Gooseberry" labels="ASUS ROG Ryuo IV SLC 360 ARGB,Arctic Liquid Freezer III Pro 420,ASUS TUF Gaming LC III 360 ARGB LCD" values="252.85,254.65,254.83" colors="blue,red,blue" height="200"]
[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 24 nT" labels="ASUS ROG Ryuo IV SLC 360 ARGB,ASUS TUF Gaming LC III 360 ARGB LCD" values="2223,2196,2179" colors="blue,red,blue" height="200"]
[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 24 1T" labels="ASUS ROG Ryuo IV SLC 360 ARGB,Arctic Liquid Freezer III Pro 420,ASUS TUF Gaming LC III 360 ARGB LCD" values="137,136,136" colors="blue,red,blue" height="200"]
Performanse su odraz prosječne temperature. Ryuo je na vrhu, Liquid Freezer III u sredini i onda dolazi TUF Gaming LC III. Ipak, razlike i nisu tako velike.
Buka
Ventilatori su na maksimumu čujni, no s izmjerenih s 49,1 dB(A) ipak nešto tiši nego kod oba uspoređena Asusova hladnjaka. Kao i ranije, mjerili smo uz pomoć Meterk MK09 uređaja, na otvorenom radnom stolu s udaljenosti od oko pola metra. Buka je relativno visoka, no uz kvalitetan protok zraka u kućištu, možemo ograničiti brzinu vrtnje ventilatorima i zadržati sličnu razinu performansi, uz nižu buku.
Zaključak
S cijenom od oko 100 € u njemačkim i 120 € u hrvatskim trgovinama računalnom opremom Arcticov Liquid Freezer III Pro 420 pravi je best buy. Velik je, dobro napravljen, izvrsno riješenog menadžmenta kabela i jednostavne ugradnje. Njegov najveći problem je veličina, koja će mu ograničiti upotrebu u manjim kućištima. Ujedno, i spojnice te cijevi koje ulaze u vodeni blok će smetati pojedinim hladnjacima M.2 slotova. Ako pazite na te dvije stvari ovo bi mogao biti jako dobar izbor.
Osim što ima veliki radijator i moćne ventilatore, Liquid Freezer III Pro 420 ima i aktivno hlađenje VRM-a što svakako cijenimo. To je dio koji je često zapostavljen kod AIO hladnjaka, a vrlo je bitan. Sve u svemu, ovo je moćan hladnjak kojeg svakako treba uzeti u obzir. Ako vam je prevelik, dolazi i u manjim 360, 280 i 240 izvedbama. Ako vam je pak previše dosadan, Arctic nudi i osvijetljene A-RGB verzije koje su malo skuplje.