Arctic Sound P531

Za početak, treba reći da je on deklariran kao surround headset, tj. da imitira 5.1 zvučničku konfiguraciju. Činjenica je, međutim, da se svako toliko na tržištu pojavi nekakav par slušalica s dodatnim pretvaračima i nezgrapno velikim kućištima što bi, teoretski, trebalo simulirati efekt prostornosti ― barem u horizontalnoj ravnini. Međutim, fakt je nešto sasvim drugo ― to da baš niti jednim slušalicama na tržištu to nije uspjelo, barem ne toliko da bi se moglo usporediti s onim što nude 5.1 zvučnici. Doduše, nešto sitno u tom smjeru postigao je Beyerdynamic, ali samo u luku od 180° ispred sebe a čak niti to ne uvjerljivo koliko zvučnici, i to po cijeni svemirskog broda.

Arcticov jači model još je poboljšan na nekoliko mjesta u odnosu na prethodnu dvojicu, ali njegovoj reklami za surround ne treba vjerovati…

Za nastanka ovog teksta, sredinom rujna ljeta Gospodnjeg 2010., "prave" surround slušalice i dalje su mit. Stoga, nije bilo neko iznenađenje da to nije uspio ni Arcticu kod P531. Ono što uspijeva dočarati je tek mutno pozicioniranje izvora mrvicu ispred ili iza glavnog izvora, ali te mitske prave prostornosti nema. No s obzirom da je to i dalje nedodirljiv teren, pitanje je možemo li tako nešto ovom headsetu pripisati pod realni minus ― pored naravno, neospornog minusa da reklamira nešto što zapravo ne nudi. Stoga ćemo se nadalje prema njemu odnositi kao da je tipični stereo.
Dakle, dobri konstrukcijski trikovi i izbor materijala viđeni kod ranijih modela zadržani su i ovdje. Prstenasti jastučići oko slušalica te držača čak su prekriveni nešto grubljom tkaninom kako bi bili otporniji na habanje dugim korištenjem ― a dobre ocjene opet dajemo i zglobovima, pregibima kabela, ležajevima kojima se slušalice rotiraju kako bi ispravno sjele na uši, dobro odmjerenoj sili kojom one leže, itd. Mikrofon na savitljivoj žici ovaj put nije jamesbondovski izvlačiv, ali se barem može lako okrenuti prema gore, iznad držača, gdje neće smetati. Kvaliteta zvuka? S veseljem možemo reći da je vrlo, vrlo dobra. Frekvencije koje su kod ranijih modela mrvicu izraženije ovdje su dobro upeglane. Bas je čvrst i seže duboko, nema ni neugodnog telefonskog zvuka s "grbom" na srednjim frekvencijama, a visoke također zvuče čisto. Ako bismo baš nešto morali zamjeriti, rekli bismo da nedostaju one naj-najviše koje nekim instrumentima poput činela daju preciznost, ali budimo pošteni i priznajmo da se taj nedostatak čuje tek u usporedbi sa studijskom klasom slušalica (u ovom slučaju, AKG K240), ali će u devedeset i devet slučajeva od sto biti zanemariv.
P531 spaja se na računalo kroz USB, i baš kao i P321, ne traži nikakve posebne drivere već se odmah predstavlja kao standardni Audio Device. Njegov kontroler je pak zvjerka svoje vrste ― nudi čak pet potenciometara, od kojih četiri predstavljaju grupe u 5.1 konfiguraciji, a jedan glavnu glasnoću (koju ćete vjerojatno jedino i koristiti).

Kontroler P531 donosi LED koji treperi ukoliko slušalice primaju neki zvuk ― što se pokazalo praktičnim za notifikacije!

Tu je još i uobičajeni prekidač za mikrofon, te plavi LED koji signalizira da su slušalice spremne za rad.
Dodajmo jedan trik koji ovaj LED omogućava. On, naime, počne treperiti kad slušalice primaju signal što samo po sebi zvuči kao samo dekorativna sitnica, ali u praksi se pokazao praktičnim. Naime, kad headset ne držite na glavi, blinkanje će vas upozoriti npr. da vam je u nekom od pozadinskih prozora stigla neka IM poruka, tako da se kontroler čak može povremeno koristiti kao svojevrsni notifikator. Ne znamo je li to samo slučajni pogodak ili je netko u Arcticu doista to namjerno tako zamislio, ali ako je posrijedi ova potonja varijanta, nadamo se da je za tu ideju dobio barem dan-dva nagradnog godišnjeg odmora.

 

 

 

Zaključak

Ukupan dojam za ova tri modela? Pozitivan, pozitivan i pozitivan. P301 i P321 su modeli koji nude sve ono što od jednog tipičnog headseta čovjek treba, ako se može pomiriti sa sitnim neravninama u frekvencijama. Udobni su, djeluju trajno i dobro osmišljeno, čak su i pristojno praktični. Mada i o P531 imamo dobro mišljenje, on je ipak dobrih nekoliko koraka ispred svojih kolega. Nakon što probijemo lažnu ljusku o 5.1 zvuku, ispod toga se nalazi headset jednako dobar za igranje, generalno slušanje glazbe, VoIP i štošta ostalo. Nije najbolja oprema za slušanje koju smo ikad vidjeli, ali u svojoj klasi, ozbiljnih nedostataka nema.
Koliko to sve košta? Nažalost je na to teško odgovoriti u našim prilikama jer ova tri modela još nisu dostupna na hrvatskom tržištu. No ono što se najavljuje u inozemstvu djeluje adekvatno ― cca 20 Eura za P301, 32 Eura za P321, te 50 Eura za P531. Možda ne turbo-jeftino, osobito ne najjači model koji bi s hrvatskim kompenzacijama cijena i poreza lako mogao nabujati do pet ili šest stotina kuna, ali s druge strane ― to je razumna cijena za opremu koja ovo nudi. Niti može niti pretendira konkurirati profesionalnoj studijskoj klasi, ali isto tako, daleko bolja od prosječnih telefonski zvučećih plastičnih strahota koje se serijski prodaju za stotinjak kuna.
Za kraj, time možemo odgovoriti na pitanje koje smo postavili još na početku: da, Arctic je ipak bolje napravio svoj upad na akustičko tržište nego brojni drugi proizvođači hardvera. Neka nastavi ovakvim tempom, i u dogledno vrijeme više neće biti poznat samo po sistemima za hlađenje.

Conclusion

So, what is our impression of these three models? Positive, positive, positive. P301 and P321 models offer everything what you would expect from a typical headset. If you reconcile with the small frequency irregularities, that is. They are comfortable, durable, well designed and even practical. Although, we also have a good opinion of P531, it is still a good few steps ahead of P301 and P321. Once you break the shell of a fake 5.1 sound, this is just as good headset for gaming, listening to music in general, VoIP and much more. Not the best headphones for listening we’ve ever seen, but for that class, there are no serious drawbacks. How much does it all cost? Unfortunately it is difficult to answer in our conditions since these three models are not yet available on the Croatian market. But suggested retail prices are very fair- about 20 Euros for the P301, P321 for 32 Euros and 50 Euros for the P531. Maybe it is not turbo-cheap, especially P531 which with Croatian compensation costs and taxes could easily sprout up 500 – 600 kunas (70-80 €), but on the other hand – this is a reasonable price for what it offers. Nor it can, neither has it aspired to compete with professional studio class headsets, but it is also far better than the average phone sounding plastic horrors that sell for hundreds of kunas. At the end, we can answer the question we have asked at the beginning: that Arctic has done a better incursion in the acoustic market than many other hardware manufacturers have. If they continue with this pace, in some time they will no longer be known for the cooling systems only.