16-way unificirana L2 priručna je memorija dijeljena od strane modula/jezgri. U 8 jezgrenom procesoru je ukupno ima 8MB, dok će ih u manje jezgrenim procesorima biti manje. TLB i page walker (8-way) podržavaju 1024 unosa, te odrađuju i instrukcijske i podatkovne zahtjeve. Višestruki su podatkovni prefetcheri, a L2 memorija je sposobna odraditi 23 izvanredna promašaja čitanja ili zapisa podataka za smanjenje latencije sistemske memorije.

Northbridge je kao što smo rekli integriran on-die, a sastoji se od System Request Queuea, Crossbara i memorijskog kontrolera. SRQ i Crossbar formiraju prometno središte dizajna, i rade kao usmjerivači zahtjeva iz bilo kojeg izvora prema određenoj destinaciji. Svaki memorijski kontroler provodi koherentnost priručne memorije i brine o pravilnom redoslijedu operacija za memorijski prostor koji posjeduje, raspoređujući tu odgovornost preko više jezgrenih ili više procesorskih sustava. Ovo tim sustavima omogućuje pravilno skaliranje, a ne gušenje na jednoj coherency/ordering točci u sistemu. Uz to naravno, kontroler šalje i read/write zahtjeve DRAM kontrolerima. DRAM kontrolera su dva po jezgri, podržavaju Unbuffered (UDIMM), Registered (RDIMM) i/ili Load-Reduced (LRDIMM) DDR3 memoriju, napona 1.50V, 1.35V i 1.25V (u ovisnosti o procesoru) maksimalne frekvencije rada do 1866MHz. Dodane su naravno i nove tehnike uštede električne energije (Low-voltage DDR3, fast self-refresh entry with internal clocks gated, aggressive precharge power down, tristate addr/cmd/bank w/chip-select deassertion, throttle activity for thermal or power reduction, put RX circuits in standby when no reads active, itd). Northbridge je zadužen i za L3 priručnu memoriju koje u dizajnu može maksimalno biti 8MB, koja se može particionirati, ECC je zaštićena (single-bit correct, double-bit detect), i ima funkciju Probe Filter (northbridge filtrira promet kako bi se poboljšala propusnost sistema). Četiri su HyperThransport linka, s brzom jednosmjernom signalizacijom (16-bits receive/16-bits transmit). Jedan 16-bitni link može biti podijeljen na dva 8-bitna linka, a maksimalna propusnost iznosi 6.4 Gigatransfera po sekundi po bitu. Broj linkova ovisi o čipsetu, pa tako AM3+ ima jedan link prema čipsetu, a serverski C32 i G34 imaju po tri, odnosno četiri linka.

Bulldozer arhitektura je dizajnirana tako da ima efikasnu potrošnju, što je između ostalog postignuto i minimiziranjem površine jezgre dijeljenjem funkcionalnosti između dvaju jezgri. Uz to, svi su blokovi i strujni krugovi optimizirani za manju potrošnju korištenjem clock-gatinga i dinamičkog power-gatinga. Korišteni su i brojne značajke u firmwareu za uštedu energije – Core C6 State (CC6), Core P-states/AMD Turbo CORE, Application Power Management (APM), DRAM power management i Message Triggered C1E.

Sa strane baratanja potrošnjom energije još su dvije značajke vrlo važne – P-states i Turbo CORE. P-stanja definiraju višestruke točke frekvencije i napona za povećanje performansi, dok Turbo CORE djeluje na način da kada procesor radi ispod TDP-a, podiže napon i frekvenciju svih ili određenih jezgara na veći nivo, ali se naravno zadržava unutar TDP-a. Turbo CORE sada ima dva stanja – All Core Boost i Max Turbo Boost. I dok je All Core Boost preuzet sa starijeg dizajna, novost je Max Turbo Boost. On djeluje u slučaju manje nitnih aplikacija, tako da podiže frekvenciju određenih jezgri iznad All Core Boost vrijednosti. Kako to radi u praksi saznati će te kada nam bude dopušteno objaviti frekvencije procesora, a za sada toliko o ovoj tehnologiji.

Dijagram iznad prikazuje desktop varijantu Bulldozera kodnog imena Zambezi. Zambezi je kao što znamo namijenjen AM3+ platformi (990FX, 990X, 970 i SB950 čipseti), podržava low-voltage DDR3 memoriju, povećanu ILDT struju za više HyperTransport frekvencije (2 Ampera po Gen3 linku), te povećan IDDR napon (maksimalno 4 Ampera). Radna je memorija kao i do sada dvokanalna, a brzina je podignuta na 1866MHz. Kao što smo već rekli za desktop je procesore određen jedan komunikacijski HT link brzine 5.2 GT/s.

Valencia procesor je namijenjen postojećoj serverskoj C32 platformi, koja je 1-2 socket sistem (do 32 jezgre u sistemu). Procesori će biti podržani na trenutnim pločama putem nadogradnje BIOS-a, a podržavaju dvokanalnu UDIMM, RDIMM ili LRDIMM DDR3 memoriju maksimalne brzine 1600MHz. Maksimalno su podržana tri HyperTransport linka (do 6.4GT/s), dok će većina dizajna koristiti samo dva linka kako bi se ostalo unutr TDP-a. Tu je i Advanced Platform Management Link (APML) podrška, a podržani čipseti su SR5690 (42 PCI Express stazice), SR5670 (30 PCI Express stazica), SR5650 (22 PCI Express stazice) i SP5100 (southbridge).

Interlagos procesori su namijenjeni G34 platformi, tj. 1-4 socket sistemima (do 64 jezgre u sistemu). Procesori su kompatibilni s G34 pločama putem BIOS nadogranje. Podržavaju četiri kanalnu UDIMM, RDIMM ili LRDIMM DDR3 memoriju maksimalne brzine 1600MHz. Četiri su eksterna HyperTransport linka ( 6.4 GT/s), plus interni die-to-die linkovi, a tu je i Advanced Platform Management Link (APML) podrška. Podržana kombinacija čipseta je SR56x0 + SP5100.

Za sada toliko o Bulldozeru, a nakon službenog predstavljanja idući tjedan će te moći detaljnije čitati i o konkretnim modelima, na kojim brzinama rade, cijenama i nadamo se vidjeti preformanse istih (ukoliko nam naš primjerak na vrijeme pristigne u lab).