Arhitektura jezgre – AMD Bulldozer
Datum objave 05.10.2011 - Krešimir Matanović
Bulldozer arhitektura - 2.dio
16-way unificirana L2 priručna je memorija dijeljena od strane modula/jezgri. U 8 jezgrenom procesoru je ukupno ima 8MB, dok će ih u manje jezgrenim procesorima biti manje. TLB i page walker (8-way) podržavaju 1024 unosa, te odrađuju i instrukcijske i podatkovne zahtjeve. Višestruki su podatkovni prefetcheri, a L2 memorija je sposobna odraditi 23 izvanredna promašaja čitanja ili zapisa podataka za smanjenje latencije sistemske memorije.
Northbridge je kao što smo rekli integriran on-die, a sastoji se od System Request Queuea, Crossbara i memorijskog kontrolera. SRQ i Crossbar formiraju prometno središte dizajna, i rade kao usmjerivači zahtjeva iz bilo kojeg izvora prema određenoj destinaciji. Svaki memorijski kontroler provodi koherentnost priručne memorije i brine o pravilnom redoslijedu operacija za memorijski prostor koji posjeduje, raspoređujući tu odgovornost preko više jezgrenih ili više procesorskih sustava. Ovo tim sustavima omogućuje pravilno skaliranje, a ne gušenje na jednoj coherency/ordering točci u sistemu. Uz to naravno, kontroler šalje i read/write zahtjeve DRAM kontrolerima. DRAM kontrolera su dva po jezgri, podržavaju Unbuffered (UDIMM), Registered (RDIMM) i/ili Load-Reduced (LRDIMM) DDR3 memoriju, napona 1.50V, 1.35V i 1.25V (u ovisnosti o procesoru) maksimalne frekvencije rada do 1866MHz. Dodane su naravno i nove tehnike uštede električne energije (Low-voltage DDR3, fast self-refresh entry with internal clocks gated, aggressive precharge power down, tristate addr/cmd/bank w/chip-select deassertion, throttle activity for thermal or power reduction, put RX circuits in standby when no reads active, itd). Northbridge je zadužen i za L3 priručnu memoriju koje u dizajnu može maksimalno biti 8MB, koja se može particionirati, ECC je zaštićena (single-bit correct, double-bit detect), i ima funkciju Probe Filter (northbridge filtrira promet kako bi se poboljšala propusnost sistema). Četiri su HyperThransport linka, s brzom jednosmjernom signalizacijom (16-bits receive/16-bits transmit). Jedan 16-bitni link može biti podijeljen na dva 8-bitna linka, a maksimalna propusnost iznosi 6.4 Gigatransfera po sekundi po bitu. Broj linkova ovisi o čipsetu, pa tako AM3+ ima jedan link prema čipsetu, a serverski C32 i G34 imaju po tri, odnosno četiri linka.
Bulldozer arhitektura je dizajnirana tako da ima efikasnu potrošnju, što je između ostalog postignuto i minimiziranjem površine jezgre dijeljenjem funkcionalnosti između dvaju jezgri. Uz to, svi su blokovi i strujni krugovi optimizirani za manju potrošnju korištenjem clock-gatinga i dinamičkog power-gatinga. Korišteni su i brojne značajke u firmwareu za uštedu energije – Core C6 State (CC6), Core P-states/AMD Turbo CORE, Application Power Management (APM), DRAM power management i Message Triggered C1E.
Sa strane baratanja potrošnjom energije još su dvije značajke vrlo važne – P-states i Turbo CORE. P-stanja definiraju višestruke točke frekvencije i napona za povećanje performansi, dok Turbo CORE djeluje na način da kada procesor radi ispod TDP-a, podiže napon i frekvenciju svih ili određenih jezgara na veći nivo, ali se naravno zadržava unutar TDP-a. Turbo CORE sada ima dva stanja – All Core Boost i Max Turbo Boost. I dok je All Core Boost preuzet sa starijeg dizajna, novost je Max Turbo Boost. On djeluje u slučaju manje nitnih aplikacija, tako da podiže frekvenciju određenih jezgri iznad All Core Boost vrijednosti. Kako to radi u praksi saznati će te kada nam bude dopušteno objaviti frekvencije procesora, a za sada toliko o ovoj tehnologiji.
Dijagram iznad prikazuje desktop varijantu Bulldozera kodnog imena Zambezi. Zambezi je kao što znamo namijenjen AM3+ platformi (990FX, 990X, 970 i SB950 čipseti), podržava low-voltage DDR3 memoriju, povećanu ILDT struju za više HyperTransport frekvencije (2 Ampera po Gen3 linku), te povećan IDDR napon (maksimalno 4 Ampera). Radna je memorija kao i do sada dvokanalna, a brzina je podignuta na 1866MHz. Kao što smo već rekli za desktop je procesore određen jedan komunikacijski HT link brzine 5.2 GT/s.
Valencia procesor je namijenjen postojećoj serverskoj C32 platformi, koja je 1-2 socket sistem (do 32 jezgre u sistemu). Procesori će biti podržani na trenutnim pločama putem nadogradnje BIOS-a, a podržavaju dvokanalnu UDIMM, RDIMM ili LRDIMM DDR3 memoriju maksimalne brzine 1600MHz. Maksimalno su podržana tri HyperTransport linka (do 6.4GT/s), dok će većina dizajna koristiti samo dva linka kako bi se ostalo unutr TDP-a. Tu je i Advanced Platform Management Link (APML) podrška, a podržani čipseti su SR5690 (42 PCI Express stazice), SR5670 (30 PCI Express stazica), SR5650 (22 PCI Express stazice) i SP5100 (southbridge).
Interlagos procesori su namijenjeni G34 platformi, tj. 1-4 socket sistemima (do 64 jezgre u sistemu). Procesori su kompatibilni s G34 pločama putem BIOS nadogranje. Podržavaju četiri kanalnu UDIMM, RDIMM ili LRDIMM DDR3 memoriju maksimalne brzine 1600MHz. Četiri su eksterna HyperTransport linka ( 6.4 GT/s), plus interni die-to-die linkovi, a tu je i Advanced Platform Management Link (APML) podrška. Podržana kombinacija čipseta je SR56x0 + SP5100.
Za sada toliko o Bulldozeru, a nakon službenog predstavljanja idući tjedan će te moći detaljnije čitati i o konkretnim modelima, na kojim brzinama rade, cijenama i nadamo se vidjeti preformanse istih (ukoliko nam naš primjerak na vrijeme pristigne u lab).
Forum
Objavljeno prije 17 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 30 minuta
P: Napajanje LC 600-12 V2.31Objavljeno prije 35 minuta
NAS - Network Attached Storage ili mrezni diskObjavljeno prije 41 minuta
Aplikacije za prijavljivanje prometnih kameraObjavljeno prije 43 minute
VW popravak modula u autuNovosti
Hoće li fotografije s mobitela izgubiti boju nakon prijenosa na računalo? Osim kompresije i pretvorbe formata, i AI igra veliku ulogu!
Danas, u eri kad svi fotkamo mobitelima, ti uređaji postali su pravi "artefakti" za hvatanje trenutaka života. Kad pogledamo fotku na ekranu mobitela, sve izgleda spektakularno – boje pršte, detalji su toliko oštri da se čini kao da možemo... Pročitaj više
LG lansira 31,5" 4K Swing Smart Monitor, s postoljem na kotačima, s Microsoft Officeom
LG je upravo lansirao Smart Monitor Swing zaslon s postoljem na kotačima, visokom prenosivošću, integriranim s mnogim pametnim značajkama. Ovaj zaslon ima točnu veličinu od 31,5", 4K UHD rezolucija podržava multi-touch za vizualnu interakci... Pročitaj više
USB 2.0: Od "kralja brzine" 2000. godine do trajne ikone nakon 25 godina
Iako je USB 2.0 prvi put predstavljen 2000. godine, trebalo je nekoliko godina da postane stvarno popularan na osobnim računalima. Danas, 25 godina kasnije, još uvijek ostavlja svoj trag kao jedan od najvažnijih tehnoloških standarda za pri... Pročitaj više
Zašto se Samsung odrekao svega kako bi premjestio svoje telefonsko carstvo u Vijetnam?
Samsung je nekoć bio veliki igrač u Kini, ali nakon nekoliko ključnih događaja, tvrtka je odlučila premjestiti proizvodnju pametnih telefona u Vijetnam i druge zemlje. Što se dogodilo? Zašto su se Koreanci odlučili odreći Kine, unatoč tome... Pročitaj više
Digital Realty u Hrvatskoj dobitnik priznanja Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za unapređivanje zaštite na radu
Digital Realty (NYSE: DLR), najveći globalni pružatelj rješenja za data centre, kolokacije i međusobno povezivanje neovisnih o oblaku i operatoru, dobitnik je još jednog priznanja za unapređivanje zaštite na radu. Riječ je o godišnjem prizn... Pročitaj više
Sve novosti