Spomenuli smo da VapoChill Micro Asetek isporučuje u više "okusa". Tvrtka nudi ukupno 9 modela hladnjaka koji se dijele u tri grupe zavisno o priloženom ventilatoru pa potom u tri grupe zavisno o priloženom kitu za fiksiranje na procesor. Prema ventilatoru hladnjaci se dijele na High-End, Extreme Performance i Ultra Low Noise modele. Zadnja dva modela isporučuju se s kontrolerima brzine okretaja dok model s High-End ventilatorom radi na fiksnoj brzini (ili varijabilno, ako ploča podržava). Cijene, tj. cijene bez PDV-a preporučene od strane Aseteka su 28 eura za model High-End, 34,25 eura za model Extreme Performance i 43 eura za model Ultra Low Noise.

Instalacija hladnjaka na LGA775 procesore je vrlo jednostavna

Asetek nam je izašao u susret i poslao nam kit za LGA775 procesore i Extreme Performance ventilator. Za razliku od kita za Athlon 64, kit za LGA775 procesore, kao i kit za Socket 478 procesore, je moguće ugraditi bez uporabe alata. Samim time, hladnjak je mnogo lakše fiksirati na Intelove nego na AMD-ove procesore.

Slijeva na desno – Ultra Low Noise i Extreme Performance ventilatori

Pogledajmo sada Extreme Performance ventilator. Osim manjih razlika u konstrukciji, glavna razlika između Ultra Low Noise i Extreme Performance ventilatora je u brzini. Najmanja brzina tišeg ventilatora je 1100 okretaja u minuti, a glasnijeg, 850 okretaja u minuti. Iz brojki je jasno da Extreme Performance ventilator može biti tih poput Ultra Low Noise ventilator, no…to nije njegova svrha. Pravu svrhu ovog ventilatora otkriva nam njegova maksimalna brzina koja iznosi 3750 okretaja u minuti, što je 1550rpm više od maksimalne brzine tišeg ventilatora (koja iznosi 2200rpm).

Tihi rad uz 0,2 ampera i visoke uz 0,5 ampera

Da bi radio na toliko visokoj brzini, EP ventilator "vuče" struju od 0,5 ampera. Ovaj nam podatak omogućava da izračunamo njegovu maksimalnu potrošnju koja iznosi 6 watta. Tiši ventilator pak treba samo 0,2 ampera, dok iz napajanja na maksimalnoj snazi može "ukrasti" 2,4 watta.

Brži ventilator je zbog dizajna teže fiskirati na hladnjak

O buci i performansama oba hladnjaka govorit ćemo malo kasnije. Sada smo još uvijek na njihovom izgledu i teoretskim mogućnostima. Kao što vidimo na gornjoj fotki, ULN ventilator je mnogo lakše pričvrstiti na hladnjak nego EP ventilator. Razlog tome je rub s rupama za vijke (u ovom slučaju klinove). Dok ULN ventilator ima rub samo na jednoj strani, EP ventilator rub ima na obje strane, kao bilo koji drugi standardni ventilator.