asrock_x570_phantom_gaming_x_10 asrock_x570_phantom_gaming_x_11

Donji je dio ploče kao i obično poprilično nakrcan. Audio jedinica je klasična za višu klasu ploča s Realtekovim ALC1220 CODEC-om (7.1 kanalni audio), kojem su pridruženi NE5532 pojačalo za slušalice (front panel, 600 ohma), te Nichiconovi Gold Series kondenzatori. Audio jedinica je na posebnom dijelu PCB-a, izoliranom od ostatka ploče, lijevi i desni kanali su na zasebnim slojevima PCB-a, audio konektori su pozlaćeni s 15 mikrograma zlata, a softverska podrška je za Sound Blaster Cinema 5.

Tri su PCIe 4.0 x16 slota s tim da prvi samo radi s x16 propusnošću, a ako su popunjena prva dva propusnost se dijeli na dva x8. Treći je propusnosti x4. Podržani su 3-way CrossFireX i 2-way SLI. Uz veće, tu su i dva manja PCIe 4.0 x1 slota.

Skidanjem velikog i jedinstvenog aluminijskog hladnjaka dolazimo i do tri M.2 slota od kojih sva tri podržavaju Gen4 x4 propusnost (64 Gbps), s tim da je u gornjeg moguće ugraditi i SATA 3 modul. Gornja dva podržavaju uređaje dužine do 80, a donji do 110 milimetara.

Veliki jedinstveni hladnjak istovremeno naliježe na tri M.2 slota i na čipset, a drže ga tri vijka s gornje strane. Ako s njim želimo ukloniti i hladnjak čipseta koji je odvojen potrebno je ukloniti još dva vijka s donje strane. Gornji pokrov ima tri termalne podloške za SSD-e, i jednu manju uz pomoć koje ostvaruje kontakt s hladnjakom čipseta. Kod dodavanja novog SSD-a u sustav,potrebno je samo skinuti gornji pokrov i malo jače potegnuti da se oslobodi spomenuta termalna podloška.

asrock_x570_phantom_gaming_x_14 asrock_x570_phantom_gaming_x_12

S donje se strane ploče nalazi metalni pokrov koji služi za učvršćivanje čitave konstrukcije, ali i kao nosač za RGB LED osvjetljenje koje se nalazi iza dva komada mliječne plastike debljine nekoliko milimetara. S donje se strane također nalazi i nosač kojim je pričvršćen pokrov stražnjeg I/O-a, tj. lim, za kojeg proizvođač tvrdi da je dovoljno fleksibilan i da će bez problema sjesti u svako kućište. Ujedno se s donje strane uz ostalu elektroniku nalazi i Nuvotonov Super I/O kontroler.

asrock_x570_phantom_gaming_x_13

Donji je dio ploče kao i do sada rezerviran za različite headere, a tu su svoje mjesto našli i LED dijagnostika, i Reset, Power te CLR CMOS tipke koje su karakteristične za ploče okrenute overclockerima i entuzijastima. Ispod se rešetke na hladnjaku čipseta nalazi maleni 37-milimetarski ventilator s EBR (enhanced bearing by rolling element), ovjesom koji ima životni vijek od 50.000 sati, te stvara zračnu struju od 4.92 CFM-a. I dok je ventilator možda izdržljiv, uz to je i poprilično bučan. Po defaultu dolazi u performance načinu rada u kojem smo izmjerili buku od 37 dB što nije pretjerano no visoke je frekvencije pa ponešto smeta. Uz to, pri svakom se uključivanju računala zavrti do maksimuma (Full Speed), pri čemu je buka 40.7 dB ali još više frekvencije. Srećom u UEFI-u možemo odabrati i Standard (36.4 dB) i Silent (36 dB) pa ga malo utišati za svakodnevni rad. Do sada smo isprobali Asusove i MSI-eve ploče i ventilator je uvjerljivo najbučniji na ovoj ASRockici.

asrock_x570_phantom_gaming_x_15 asrock_x570_phantom_gaming_x_16

Stražnji je I/O panel bogato opremljen, te nudi dva porta za antene Intelove WiFi AX200 mrežne kartice (podržava i Bluetooth), zatim PS/2 combo port, HDMI port, audio portove i SPDIF, po jedan USB 3.2 Gen2 Type A i Type C port, šest USB 3.2 Gen1 portova, dva RJ45 LAN porta, te po jednu Clear CMOS i BIOS Flashback tipku. SATA portova je osam, svi su horizontalni, a podržavaju RAID 0, 1 i 10 polja diskova).

Mrežna povezivost na ovoj ploči je izvrsna jer je jedan 2.5 Gigabitni Dragon RTL8125AG kontroler, i jedan Intelov I211AT kontroler, a softverska podrška dolazi u obliku Phantom Gaming aplikacije. Uz to, tu je i Intelov AX200 802.11ax WiFi modul koji je dual-band, podržava propusnost od 2.4 Gbps na AX standardu, te ima 2×2 konfiguraciju antena. Praktična propusnost kao i domet ovisi o položaju antene, a priložena ima dovoljno dug kabel za dobro pozicioniranje, te postolje s ljepljivom trakom.

asrock_x570_phantom_gaming_x_17

Ploča dolazi s ASRock Polychrome SYNC podrškom, te ima tri osvijetljene zone. Prva je na pokrovu stražnjeg I/O-a, druga je na pokrovu hladnjaka čipseta, a treća je uz desni rub ploče. Kontrola je moguća iz UEFI-a, te naravno softvera, a efekti su razni i možete ih vidjeti u videu. Putem dodatna tri RGB LED headera moguće je spojiti i sinkronizirati i RGB LED trake te ostali kompatibilni hardver.

asrock_x570_phantom_gaming_x_17a asrock_x570_phantom_gaming_x_17b

asrock_x570_phantom_gaming_x_17c asrock_x570_phantom_gaming_x_17d

UEFI sučelje je klasično za ASRock i tu se ništa bitno nije mijenjalo. Brzinom i preglednošću nije na razini Asusa, no nije ni jako daleko. UEFI nudi mnoštvo opcija za tweakanje i overclocking, a mi smo koristili njegovu posljednju verzije 1.80 s AGESA 1.0.0.3 ABB. Ploča je radila stabilno i bez ikakvih problema, a i tijekom overclockinga se pokazala dobrom.

Softver koji ASRock isporučuje s ovom pločom uključuje Phantom Gaming Tuning koji donosi tri automatska načina rada – Performance, Standard i Power Saving, te odvojene funkcije OC Tweaker, System Info, FAN-Tastic Tuning i Settings. Za skidanje različitog softvera i drivera se i dalje koristi APP Shop te Live Update, a tu je i spomenuti Polychrome RGB softver za kontrolu osvjetljenja, te trial verzija Norton Security-a. Za zvuk je zadužen Creative Sound Blaster Cinema 5 softver,