I/O stražnji panel:

  • 2 x eSATA
  • 1 x S/PDIF Out (optički)
  • 1 x IEEE 1394a
  • 1 x LAN(RJ45) port
  • 8 -kanalni audio I/O
  • 1 x Clr CMOS tipka
  • 1 x PS/2 za tipkovnicu
  • 2 x USB 3.0/2.0 porta
  • 7 x USB 2.0/1.1 portova (1 port je i za ROG Connect)
  • 1 x ROG Connect On/Off tipka
  • 1 x RC Bluetooth tipka

Kao što je vidljivo sa slike, RC Bluetooth pločicu spajamo na konektor koji se nalazi između Audio i LAN/USB priključaka na stražnjem I/O panelu. RC Bluetooth kartica služi nam za udaljenu kontrolu računala/matične ploče preko pametnog telefona opremljenog Windows Mobile (6.0, 6.1 i 6.5), Symbian (S60 3rd Edition) ili Android (2.0 na više) operativnim sistemom. S obzirom da nam u trenutku testiranja nije bio dostupan niti jedan telefon sa ovim operativnim sistemima (a Blackberry OS nije podržan) funkciju nismo mogli isprobati u praksi. Overclocking s on-the-fly mogućnosti izmjene frekvencija i voltaža je podržan, a jedna od mogućnosti je i korištenje BIOS FlashBack funkcije dok je računalo u Standby-u, š to je moguće i korištenjem ROG Connect funkcije. ROG Connect pak dozvoljava spajanje prijenosnika na ploču i podešavanje parametara računala/ploče na hardverskom nivou. Sve su ove funkcije možda većini korisnika i nepotrebne, ali su svakako demonstracija inžinjerske moći koju Asus u ovom trenutku ima.

BIOS prepun opcija za izmjenu i igranje vrlo je jaka strana Asusovih ploča. BIOS na ovoj ploči nije iznimka. Uz uobičajene postavke, sve potrebno za overclocking je tu. Bilo da ste početnik ili napredni korisnik lako je se snaći u svim opcijama, a najbitnija za overclocking je Extreme Tweaker sekcija. U njoj se možete poigrati sa svim naponima i mnoštvom opcija kako bi overclockirali svoj procesor, ploču i memoriju. Uz standardne vrijednosti napona, moguće je odabrati i Extreme OV opciju koja dozvoljava vrlo visoke napone. To je pak korisno jedino kod ekstremnih oblika hlađenja. Ukoliko imate zračni hladnjak, ma koliko dobar i skup on bio savjetujemo da Extreme OV napone ne koristite. Programiranje spomenute Go tipke na ploči vrši se u zasebnom dijelu BIOS-a, a na slici je vidljivo je koliko različitih opcija možete promijeniti i kao takve ih spremiti. Tipku Go možete koristiti unutar OS-a što ju čini iznimno korisnim dodatkom. Kada performanse nisu potrebne, koristite standardne postavke koje štede struju, a ukoliko performanse zatrebaju Go tipkom dižete overclocking profil. U BIOS je uz to moguće spremiti do osam različitih profila koje onda učitavamo ulaskom u BIOS.

style='mso-fareast-font-family:"Times New Roman"'> Crosshair IV Extreme
style='mso-fareast-font-family:"Times New Roman"'>(dostupni naponi)

CPU napon od 0.4V do 2.4V
CPU-NB
napon (offset)

od 0.003125V do 0.4V u intervalima po 0.003125V

CPU PWR frekvencija Auto, 200kHz, 300kHz, 400kHz i 500kHz
CPU VDDA napon od 2.2V do 3.1875V u intervalima 0.0125V
DRAM napon od 1.2V do 2.9V u intervalima od 0.0125V
HT Napon od 0.8V do 2.0V u intervalima od 0.0125V
NB Napon od 0.8V do 2.0V u intervalima od 0.0125V
NB 1.8V napon 1.1802V do 3.00775V u intervalima od 0.01325V
SB napon od 1.113V do 1.802V u intervalima od po 0.01325V
VDDR napon

od 1.20575V do 1.802V u intervalima od po 0.01325V

VDDPCIE


od 1.113V do 2.00075V u intervalima od po 0.01325V

DRAM CTLR REF napon na A/B kanalima i na CPU 0.395x do 0.630x u intervalima od po 0.005x (utječe na OC mogućnosti radne memorije)

Veliki izbor i raspon voltaža omogućuje korisniku precizno podešavanje prilikom overclockinga. Za "casual" overclocking nije se potrebno zamarati svim opcijama, no ako poželite izvući maksimum iz svog hardvera tada korekcija će svake pa i naizgled najmanje značajne opcije činiti razliku. Kada tražimo maksimalnu FSB frekvenciju koncentriramo se na nekoliko vrijednosti napona, a najbitniji su CPU/NB, HT, NB i SB naponi. Memorijske postavke se mogu korigirati do najsitnijeg detalja, baš kao i nekoliko opcija napona te odnosa referentnih napona po kanalima i u odnosu na CPU.

Sa softverske strane izdvojiti ćemo koristan i pregledan TurboV Evo porgram koji nam dozvoljava overclocking unutar operativnog sistema. Opcija je dovoljno i za naprednije korisnike, no ipak mislimo kako će takvi radije koristiti BIOS. Jedna od svakako najbitnijih mogućnosti je nadzor napona i temperatura. Sensor opcija se može izvući i sama za sebe te kao takva može stalno stajati na desktopu. Korisna je i opcija nadzora parametara u vremenu (Sensor recorder), što se prikazuje na grafu. Uz to moguća je i napredna kontrola ventilatora putem FanXpert opcije (ukoliko ventilatori podržavaju PWM kontrolu). Čitava aplikacija je pregledna i u današnje vrijeme velike količine radne memorije nema veliki memorijski footprint. Toliko o samoj ploči, krenimo na testove.