IMG_0474

Napojna jedinica je kao i kod starije ploče dvanaest fazna, a ista je i 5-way optimizacija koja uključuje TPU, EPU, DIGI+ VRM, Fan Expert 4 i Turbo App. Ploča osim novih Pinnacle Ridge procesora, podržava i starije Summit Ridge, Bristol Ridge i Raven Ridge procesore. Dodatno napajanje za procesore se sastoji od jednog 4-pinskog i jednog 8-pinskog EPS konektora, kao i ranije. Oko socketa ima jednako prostora i jednaki su problemi za hladnjake koji imaju velike vanjske ventilatore kao npr. Noctua D15. Ono što nam fali i što ćemo pisati kao minus je dva seta rupa za montažu s VI Hero-ice, ova nova ima nažalost samo jedan set i to naravno samo za AM4.

IMG_0475

Novi Ryzen 2 procesori podržavaju bržu memoriju, tj. veće overclock taktove pa tako specifikacija govori o maksimumu od 3.600 MHz, a kao i do sada tu su četiri utora za dual chanell konfiguracije do 64 GB. Desno od memorijskih slotova se nalazi 24-pinski ATX konektor ispred kojega su mjerne točke SB, 1.0_PLL, VDDP, DRAM, NB_SOC, VCORE i GND napona. Ispod njega je interni USB 3.1 konektor, Start tipka, dva konektora za LED trake, LED dijagnostika (Q-Code), a u okolici su i čak četiri 4-pinska konektora za ventilatore, pumpe i slično. Ukupno se na ploči nalazi osam 4-pinskih konektora, što je sasvim dovoljno za sve potrebe. Za pomoć kontroli brzine vrtnje ventilatora, tu su i četiri temperaturna senzora na ploči – jedan u socketu, jedan u VRM zoni, jedan kod čipseta i jedan na dnu ploče.

IMG_0476

Donji lijevi dio ploče je kao i uvijek rezerviran za audio jedinicu koja nije doživjela promjene u odnosu na prošlogodišnji model ove ploče. I dalje nosi marketinški naziv SupremeFX, s Realtekovim S1220 CODEC-om u glavnoj ulozi koji omogućuje 120 dB SNR kod reprodukcije i 113 dB SNR kod snimanja zvuka. Tu je ESS-ovo ES9023P pojačalo za slušalice i japanski audio kondenzatori za čišću struju, a Standardni su i Sonic Radar II te Sonic Studio III softver. LAN kontroler je intel I211-AT, a potpomognut je s GameFirst IV softverom. Dva PCIe x16 utora imaju metalnu zaštitu, ako kad ih oba popunimo radit će u x8 modu, s podrškom za 2-way SLI i CFX. Dva se PCIe 2.0 x1 nalaze ispod svakog od većih slotova, a na dnu je jedan PCIe x16 utor no x4 propusnosti.

IMG_0477

Na samom dnu ploče se nalazi uobičajeni set konektora i prekidača, a jedino je Start tipka premještena. Osim uobičajenih konektora tu nalazimo Safe_Boot i Retry tipke, pored koje je LN2 mod prekidač, LPC_Debug konektor, ROG_EXT konektor, interni USB 3.0 konektor, još dva headera za RGB LED trake konektor prednjeg panela i četiri konektora za ventilatore (jedan je za vodene pumpe i jedan je High Amp konektor). Tu se nalazi i drugi M.2 socket koji podržava uređaje dužine do 110 milimetara i u SATA te PCIe 3.0 x4 modovima rada. Gornji M.2 socket podržava uređaje dužine do 80 milimetara i radi isključivo u PCIe 3.0 x4 modu rada.

IMG_0478 IMG_0479

Stražnji je I/O panel vrlo bogat i sastoji se od:

  • 1 x PS/2 keyboard/mouse combo port
  • 1 x LAN (RJ45) port
  • 2 x USB 2.0 (one port can be switched to USB BIOS Flashback)
  • 1 x Optical S/PDIF out
  • 1 x Clear CMOS button
  • 1 x USB BIOS Flashback Button
  • 1 x ASUS Wi-Fi GO! module (Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac and Bluetooth v4.1)
  • 5 x Gold-plated audio jacks
  • 8 x USB 3.1 Gen 1 (blue)
  • 1 x USB 3.1 Gen 2 (red) Type-A
  • 1 x USB 3.1 (black) USB Type-C

Osim svih USB, LAN i audio konektora u stražnji je panel integrirana i WiFi kartica. Kartica podržava 802.11ac standard MU-MIMO (2×2) i Bluetooth 4.1. Radi vrlo dobro, i za dva zida hvata signal s routera (ASUS Blue Cave) za normalan i brz rad. Na drugoj slici vidimo i šest vertikalno postavljenih SATA 6 Gbps konektora s podrškom ta RAID polja diskova.

asus_cVIIh_13 asus_cVIIh_14

asus_cVIIh_15 asus_cVIIh_16

UEFI sučelje nije doživjelo znatnije promjene, i dalje je tu pregršt opcija za tweakanje i overclocking, a naponi su dovoljno izdašni i za ekstremne oblike hlađenja. Tome u prilog ide i podatak kako je na ovoj ploči postignut trenutno najbolji rezultat za Ryzen 7 2700X – okruglih 6 GHz. Sučelje je jednostavno, pregledno i ono bitno – brzo. Zanimljivo je kako je Asus koristio 256 megabitni BIOS čip, a mi smo koristili posljednju reviziju firmwarea – 0509. S njom, kao i s dvije ranije smo imali probleme kod učitavanja D.O.C.P postavaka iz rade memorije. Ploča nije htjela POST-ati s tri različite verzije memorijskih kitova, uključujući i Sniper X koji je radio normalno na Gigabyte i MSI X470 pločama. Zaključak je da firmware još uvijek nije dovoljno ispeglan i da će se ovo riješiti nekom sljedećom revizijom. Do tada, postavke memorije moramo ručno podešavati.

asus_cVIIh_17 asus_cVIIh_18

Sa softverske strane imamo jednu novost. Asus GRID je softver koji se automatski ponudi za instalaciju kod prvog boota u operativni sistem (što baš i nije pohvalno). Još je u beta fazi, a nudi pregled događaja koje Asus organizira, i ono bitnije nudi instalaciju upravljačkih programa i aplikacija za ploču. Ostali softver je klasika – AI Suite 3, Ai Charger, AURA, RamCache II itd.