Kao što možete vidjeti, ovaj put smo imali prilike testirati maloprodajnu verziju kartice, a ne neki referentni model kao inače. Riječ je o Asusovom modelu ENGTX295 koji u odnosu na Nvidijinu referentnu karticu ne donosi ništa novog osim malo drugačijeg oklopa hladnjaka. Samim time sve što budemo rekli o ovoj kartici stoji i za sve ostale GeForceice GTX 295 koje odstupaju od referentnog dizajna.

Kartica se isporučuje u klasičnoj velikoj i atraktivnoj kutiji u kojoj nažalost nećete naći neke osobite điđe, unatoč visokoj cijeni cijelog paketa. Tu su konverteri za napajanje u slučaju da nemate moderniji model koji ima 8-pinske konektore, jedan DVI/VGA konverter, torbica za CD-ove te mediji s driverima. Na kutiji kartice je također moguće zamjetiti oznaku o nekakvom 10-postotnom popustu na pet igara. Koliko smo uspjeli skužiti, popust je dostupan ako kupujete igre preko Steama.

Uredno zapakiranu u anti-statičku vrećicu u polegnutu u spužvastu postelju nalazimo i njezino visočanstvo – GeForce GTX 295. Kao što smo već rekli, Asusov model rabi referentni hladnjak, no uz dodatak pločice s imenom tvrtke te naljepnice s konjanikom opasnog izgleda (čitaj – tipični tajvanski kič).

GPUZ jasno kaže da je GTX 295 načinjen od dva GPU čije su performanse kombinirane pomoću tehnologije SLI. Ovi GPU-ovi nisu ništa specijalno, riječ o čipovima koji kombiniraju određene karakteristike čipova sa starijih modela GTX 280 i 260, no izrađeni su 55-nanometarskim proizvodnim procesom, pa ih je zbog niže potrošnje moguće strpati na istu karticu. Svaki od ukupno dva čipa ima 240 stream procesora (isti broj je u GTX-u 280), komunicira s 896 MB GDDR3 memorije preko 448-bitne memorijske sabirnice te radi na taktu od 575 MHz. Upravo potonje dvije karakteristike čipovi dijele sa starim GTX-om 260. Što se pak takta memorije tiče, također je riječ o relativno konzervativnoj vrijednosti od 2.000 MHz DDR. Ukratko, Nvidija se poslužila AMD-ovim receptom za kreiranje kartice koja bi trebala "našamarati" Radeon HD 4870 X2. Što je pak onda GTX 285, pitate se? Riječ je o nabrijanoj verziji GTX-a 280 – jednaka arhitektura, no viši radni taktovi GPU-a (zahvaljujući 55-nanometarskom proizvodnom procesu) i memorije.

Kao što vidimo na zgodnoj shemi koju smo dobili od Nvidije, dvije polovice GTX-a 295 hladi jedan hladnjak koji je postavljen u sredini kartice. S obje strane hladnjaka postavljeni su PCB-ovi s po jednim GPU-om i pripadajućom memorijom. PCB-ovi su orijentirani obrnuto kako bi GPU-ovi bili okrenuti jedan prema drugome.

To je najvjerojatnije razlog zašto su DVI konektori na stražnjem dijelu kartice postavljeni obrnuto u odnosu na konektore na većini ostalih kartica (zakrenuti za 180 stupnjeva). Osim dva DVI konektora tu je i jedan HDMI konektor, a analognog TV izlaza nema. Također vidimo proreze kroz koje ventilator kartice tjera topli zrak van kućišta. Doduše to nisu jedini odušci za topli zrak obzirom da je gornji dio kartice također otvoren. Premda to osigurava bolje hlađenje kartice, istovremeno negativno utječe na temperaturu unutar kućišta (negativno u smislu da se temperatura povećava).

Ventilator koji hladi GTX 295 je turbinskog tipa i iskreno nije baš "sreća" po pitanju buke. Dok je bez opterećenja buka relativno niska (daleko od toga da je ventilator nečujan), osjetno se povećava kada se kartica optereti. Premda GTX 295 u osnovi nije toliko bučan kao Radeon HD 4870 X2, nije niti daleko tako da računalo s ovom karticom teško može biti tiho.

GeForce GTX 295 za rad treba energiju iz dva dodatna konektora – 8-pinskog i 6-pinskog. Treba napomenuti da su konektori inteligentnije izvedeni nego na GTX 280 i 260 karticama, pa ih kabele prilično lako priključiti, ali i odvojiti s kartice. Osim dva naponska konektora tu je također i maleni dvopinski audio-konektor koji služi za to da bi kroz HDMI konektor na kartici potekao zvuk koji generira zvučna kartica. Obzirom da je GeForce GTX 295 bazirana na jednakoj arhitekturi kao i starije kartice, ne može se pohvaliti s rješenjem za sprovođenje audio signala putem PCIe konektora kao u slučaju AMD-ovih kartica.