Asus je vrlo aktivan s predstavljanjem uređaja iz ExpertWiFi serije proizvoda, pa tako donosimo dvije povezane recenzije žičanog usmjerivača i preklopnika. Najprije ćemo se koncentrirati na ExpertWiFi EBG15 gigabitni VPN žičani usmjerivač (router) koji malim i srednjim tvrtkama osigurava brzu, sigurnu i proširivu mrežu. Asus smatra da još uvijek postoji potreba za routerima koji nemaju bežičnu opciju, i kako postoje tvrtke koje će svoju mrežu ili dio mreže držati na žičanim routerima. EGB15 je namijenjen upravo tome.

U videu otpakiranja ste mogli vidjeti kako je Asus unificirao pakiranje za cijelu ExpertWiFi seriju uređaja i kako oni dolaze u smeđim kutijama s bijelim kartonskom omotom na kojem se nalaze sve bitne informacije o uređaju. Unutar kutije je uređaj smješten u kartonsko ležište, ispod kojeg se nalazi sva oprema koja dolazi uz njega. Tu je uključeno napajanje s UK i EU promjenjivim nastavcima, RJ45 kabel, zatim upute za brzo postavljanje i puštanje u rad, QR kod za instalaciju mobilne aplikacije, te informacije o jamstvu i ostale izjave.

asus_ebg15_1

EBG15 je smješten u malenu metalnu kutijicu dimenzija 121 x 75 x 26 milimetara i mase je 250 grama. Idealan je za manje prostore, a proizvođač navodi kako su mu je primarna upotreba u maloprodaji, ugostiteljstvu, klinikama, te naravno ona kućna. Uz ovakav router i EBP15 preklopnik s PoE+ opcijom (koji će te vidjeti u zasebnoj recenziji) možete mrežu proširiti s Access pointovima, na njih spojiti PoE kamere i slično. Oba ta uređaja se zbog malenih dimenzija mogu smjestiti u niskonaponske zidne kutije, jer podržavaju i horizontalnu montažu. Zanimljivo je da router iz ExpertWiFi serije ne podržava WiFi, no EBG15 je upravo tako i zamišljen, da se bežična mreža nadograđuje pristupnim točkama, a ako ju ne trebate ostajete na žičanoj vezi.

asus_ebg15_2

EBG15 sučelja ima s prednje strane, kao i indikacijske LED-ice za napajanje i USB funkciju. Do LED-ica je malena Reset tipka, iza koje je USB 3.0 Type-A port koja može poslužiti za WAN backup. RJ45 utičnice kreću s gigabitnim WAN portom, na kojeg se nadovezuju dva gigabitna kombinirana WAN/LAN porta, te dva gigabitna LAN porta. Sve RJ45 utičnice imaju svoje indikacijske LED-ice, i sve su lijepo označene.

asus_ebg15_3

Uređaj pokreće 1,8 GHz dvojezgreni SoC baziran na ARMv8 arhitekturi, a od pomoći su mu 256 MB flash memorije na kojoj je operativni sustav, kao i 512 MB radne memorije. Podržani su IEEE 802.1p, IEEE 802.1q, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u i IEEE 802.3x mrežni standardi kao i IPv4 te IPv6. Uređaj može raditi kao router (usmjerivač), ali i AiMesh node. Podržava Bluetooth pa ima i jednu internu antenu.

asus_ebg15_4

Router se napaja uz pomoć AC/DC ispravljača izlaznog napona 12 V i struje 1,5 A. U radu se ne zagrijava previše, no kada je EBP15 switch bio na njemu, s nekoliko uređaja koje je napajao preko PoE-a onda se sve skupa dosta zagrijalo. Na dnu su routera četiri gumene nožice, ali i rupe za vertikalnu montažu na zid ili u komunikacijski ormarić. Router ima i USB port koji mu omogućava funkcije kao što su 4G / 5G Auto Mobile Tethering, Safely Remove Disk, Media Server, Samba Server, FTP Server i Shared Folder Privileges. Mobile tethering omogućava backup vezu na internet ako WAN veza zakaže.

asus_ebg15_5

Router smo paralelno testirali s EBP15 PoE+ switchom (preklopnikom) i kao što smo napomenuli kada su jedan na drugom dosta se zagrijavaju. Nije nam se svidjelo što nemaju unificirani dizajn, tj. jedan ima napajanje straga, dok je drugome sprijeda. EGP15 će te zasebno vidjeti u drugoj recenziji, a sve što možemo reći je da zajedno rade jako dobro. Takav PoE+ preklopnik omogućava nadogradnju mreže s PoE access pointom kao što je EBA63 kojeg smo nedavno testirali ili pak kakvim PoE kamerama, a sve uz visoku razinu sigurnosti i VPN pristup mreži. Izbor VPN servisa je šarolik – Client L2PT, Client Open VPN, Client PPTP, Client WireGuard, Server IPSec, Server Open VPN, Server PPTP. Server WireGuard, Fusion i Support Surfshark.

asus_ebg15_7 asus_ebg15_8

asus_ebg15_9 asus_ebg15_10

Web sučelje routera (ASUSWRT) je kao što smo do sada naviknuli kod ExpertWiFi serije svjetlije boje, a osim njega naravno možemo koristiti i poznatu mobilnu aplikaciju (ASUS ExpertWiFi APP). Sučelje koje nam se prvo pokreće je ono osnovno, za kreiranje nove mreže. Modove rada možemo birati između AiMesh noda, ali i “Wireless” router moda koji je i defaultni. Zanimljivo je da Asus nije prilagodio sučelje modelu koji nije bežični pa će te imati sve opcije kao da jest. Glavni izbornik se nalazi s desne strane u advanced prikazu, a nudi Quick Internet Setup, Dashboard, AiMesh, Self-defined Network, VPN Server, VPN Fusion, Traffic Analyzer, AiProtection, Traffic Monitor i Settings.

asus_ebg15_11 asus_ebg15_12

asus_ebg15_13 asus_ebg15_14

Sučelje je jednostavno za korištenje i lako se u njemu snaći. Od kontrole prometa nudi se Adaptive QoS, Bandwidth Monitor, Bandwidth Limiter (Traditional QoS, Traffic Monitor), Real-time Traffic Monitor, Wired Traffic Monitor, Traffic Analyzer i Website History. Router podržava PPPoE, PPTP, L2TP, Automatic IP, Static IP i IPSec veze na internet, kao i Dual WAN, Multi WAN group i WAN agregaciju. Tu je su i Port Forwarding te Port Triggering opcije, kao i DMZ, DDNS i NAT passthrough.

asus_ebg15_15 asus_ebg15_16

asus_ebg15_17

Kao i drugi Asusovi routeri i ovaj ima AiProtection Pro opciju koja nudi Router Security Assessment, Malicious Site Blocking, Two-Way IPS i Infected Device Prevention and Blocking funkcije. Administracijski dio sučelja je također vrlo bogat pa se nude opcije kao što su Configuration Backup and Restore, Diagnosis Tools, Feedback System, System Log, New Device Connect Notification, Login Captcha, Connection Diagnosis i Auto Firmware Update.

asus_ebg15_6

EBG15 žičani router je zgodan uređaj za male tvrtke i kućna rješenja koji ili ne žele bežičnu mrežu, ili ne žele centralizirani bežični router, nego bežičnu mrežu žele proširiti po više prostorija ili etaža s uređajima poput EBA63 koji su pristupne točke ili access pointovi. Jasno, tada ostajete malo ograničeni samo s WiFi 6 standardom, no takvi su i ostali routeri iz ExpertWiFi serije kao EBM68 te EBR63. EBP15 je okrenut jednostavnosti korištenja, te stabilnosti i sigurnosti mreže i kao takav ispunjava sva očekivanja. S cijenom od oko 110 € u EU, ovaj router će se lako uklopiti u budžet većine manjih tvrtki, a to što se kasnije mreža može dodatno proširiti je samo plus.