Asus G1 – sjaj u tami

Datum objave 20.04.2007 - Denis Arunović

Uvod, specifikacija i oprema

Svi mi volimo ići na LAN partye, na njima solo ili timski žariti i paliti virtualnim bespućima, uzgajati podočnjake te konzumirati hrpe junk fooda i hektolitre gaziranih pića s previše šećera ili alkohola (može i kombinacija). No u cijeloj se priči često pojavljuje i jedan problem, na početku neprimjetan, a kasnije sve veći i veći - na LAN party se ne ide bez računala, zar ne? Ako ste imali slični autoru ovih redaka, vaše računalo ima 15 ili više kilograma ne računajući monitor, miša, tipkovnicu i pripadajuću šumu kabela začinjenih prašinom. Ipak, rješenje ovog problema postoji, a zove se Asus G1.

Asusove prijenosnike iz serije G prvi put smo vidjeli na ovogodišnjem CeBIT-u, a nešto kasnije imali smo prilike prisustvovati press konferenciji gdje su i službeno predstavljeni hrvatskom tržištu. Riječ je o prijenosnicima koji su dizajnirani specifično za igrače koji trebaju relativno lagano, robusno i atraktivno računalo koje se istovremeno može pohvaliti izvrsnim performansama, pogotovo kad je riječ o igrama. U seriji G trenutno postoje dva modela - G1 i G2. G1 je baziran na nVidijinoj grafičkoj kartici, a nešto opremljeniji i skuplji G2 koristi ATI-jevo grafičko rješenje.

Pogledajmo specifikacije modela koji nam je dostupio u ruke:

  • Intel Core 2 Duo T7200 @ 2 GHz
  • Intel i945PM + ICH7M
  • 2 x 1024 MB DDR2 667 MHz
  • GeForce Go 7700 512 MB
  • Intel PRO/Wireless 3945ABG WLAN
  • Bluetooth V2.0+EDR
  • Realtek RTL8111 1 Gb/s LAN
  • Realtek ALC660 Audio
  • Firewire
  • 15.4" WSXGA+ 1680x1050 display
  • Seagate Momentus 5400.3 160 GB (5400 rpm, 8 MB cache)
  • HL-DL-ST DVDRAM GMA4084N (DVD±RW, Lightscribe compatible)
  • Webcam 1,3 Megapixel
  • Čitač memorijskih kartica (MMC, SD, MS, MS-Pro)

Kao što vidite, model koji smo dobili na testiranje je poprilična zvjerka, jača od mnogih stolnih konfiguracija. Ipak, na račun specifikacija mogli bi uputitit dvije zamjerke. Prvi potencijalni problem je grafička kartica koja nije najoptimalnije rješenje s obzirom na WSXGA monitor. Druga zamjerka ide na račun diska - unatoč velikom kapacitetu, disk se vrti na 5400, a ne 7200 okretaja po minuti. Još jedna mala napomena - testni model nije bio opremljen s operativnim sistemom.

Ovo je inače poprilično moćna konfiguracija, no treba naglasiti da G1 može doći u manje opremljenim varijantama. Komponente koje variraju su procesor, memorija, ekran, hard disk i optički pogon. Osim modela T7200 koji je ugrađen u testirani model, u G1-ici se mogu naći i T7600, T7400 te jeftiniji T5600 i T5500. Što se tiče memorije, kapacitet može biti samo manji, 2 GB kao kod nas je maksimum. Veličina diska također varira, osim modela od 160 GB, u prijenosniku se mogu naći i manji modeli od 120, 100 i 80 GB. Kod optičkog pogona nema previše filozofije - postoji samo jeftiniji model bez Lightscribea. Na kraju tu je i varijanta manjeg ekrana s rezolucijom 1280x800 piksela.

Rješenje za transport bez muke

Logitech MX518 u karbonskom ruhu

Shodno namjeni računala, Asus s njim isporučuje jako dobru i primjerenu opremu. Osim priručnika za uporabu, kabela i CD-a s driverima, u kutiji se nalazi i atraktivan ruksak za transport prijenosnika, Logitechov miš za igrače MX518, par velcro vezica za kabele te krpica za čišćenje ekrana ili samog prijenosnika. Ruksak je izveden u zeleno-crnoj kombinaciji s obzirom da se u G1-ici nalazi GeForce grafička kartica. Da je riječ o modelu G2 s ATI-jevom grafičkom karticom, ruksak bi bio crveno-crni. MX518 razlikuje se u odnosu na standardne modele isključivo prema boji kućišta. U skladu s izgledom prijenosnika, oklop miša krasi dizajn nalik na karbonska vlakna u kombinaciji s logom Asusove G serije.

Osim spomenute opreme, uz računalo se isporučuje i par besplatnih aplikacija - Nero 7 Essentials, Asus DVD, PowerDirector 3.0 DE, Medi@Show 2.0 SE.

Izgled i konstrukcija

Vjerojatno prema uzoru na seriju prijenosnika Lamborghini, Asusovi dizajneri su se i ovaj puta odlučili koristiti kombinaciju dizajna koji podsjeća na karbonska vlakna u kombinaciji s klasičnom plastikom i brušenim aluminijem. Kao što je moguće vidjeti na fotkama, "karbonske" površine su sjajne i vrlo nezahvalne za fotkanje (barem za nas amatere), no izgledaju jako dobro. Prema dimenzijama Asus G1 nije prevelik, a niti težak. Gabariti kućišta su 324x284x37,4 mm (širina x debljina x duljina), a masa 3,1 kg zajedno s baterijom. Drugim riječima, uređaj zaista nije problem nositi budući da je samo nešto teži od poslovnih prijenosnika srednje klase.

Donji dio izrađen je od klasične plastike, kao što je i za očekivati. Na donjem dijelu vidimo utor za bateriju koja ima 8 čelija i deklariranu snagu od 4800 mAh. Preko donjeg dijela moguće je pristupiti memoriji, hard disku, WLAN kartici i procesoru. Prijenosnik inače ima dva utora za memoriju koji su u našem slučaju bili popunjeni. Još jedan zgodan detalj koji se nalazi na poleđini je pretinac za vizitku što donekle povećava mogućnost da svoj prijenosnik vidite ponovo ako ste ga negdje slučajno zaboravili.

Poklopac je za donji dio uređaja fiksiran pomoću dvije bravice koje se otvaraju pomoću jednog kliznika na poklopcu. Ipak, ostali smo pod dojmom da je bravljenje moglo biti izvedeno bolje budući da poklopac malčice klepeće. Drugi problem koji se tiče konstrukcije je tipkovnica. Lijevi dio tipkovnice malo propada što je jako iritantno ako na ovom prijenosniku planirate dulje pisati. Kod igranja ovo nećete osjetiti kao problem. Koliko smo imali prilike vidjeti na predstavljanju G serije prijenosnika u Zagrebu, G2 model nema ovaj problem s tipkovnicom. Raspored tipki je solidan, no nekima se neće svidjeti rasječeni enter. Uzgred rečeno, ako ste se kao i mi ponadali da tipke sa zelenim oznakama imaju pozadinsko osvjetljenje, moramo vas razočarati - riječ je o običnoj boji.

WSXGA+ ekran ovog prijenosnika može se pohvaliti Asusovom ColorShine tehnologijom. S obzirom da niti mi nismo znali o čemu je riječ, eto i kratkog objašnjenja - ColorShine je Asusovo marketinško ime za ekrane koji ima anti-refleksivni premaz. Ekrani s ovakvim premazom imaju sjajnu površinu koja spriječava rasap svijetlost, a rezultat su vjernije boje, oštriji prikaz, širi kut gledanja i bolji kontrast. Ekran na G1-ici je prilično solidan. S igrama se nosi bez ikakvih problema, no prikaz crne bi mogao biti bolji. Na lijevom kutu ekrana se na par mjesta također može primjetiti probijanje pozadinskog osvjetljenja. Dakako, ovakve stvari je moguće uočiti samo ako ste u mraku i intezivno promatrate monitor u potrazi za određenim anomalijama. Iznad ekrana smještena je 1,3-megapikselna web kamera u kombinaciji s mikrofonom.

Izgled - nastavak

U skladu s gejmerskom mantrom, G1 ima nekoliko šminka svijetlećih detalja. Prvi se nalazi ispod touchpada, a riječ je o logou G serije koji ima pozadinsko osvjetljenje dok je računalo u pogonu. Touchpad je također izveden u stilu karbonskih vlakana, a ista je stvar s plastikom s njegove lijeve i desne strane. Ispod plastike smještena je ploča od brušenog aluminija koja ujedno čini i rub prijenosnika. Na ovom rubu su također smještene multimedijalne kontrole te set ledica koje indiciraju dali je prijenosnik uključen, da se baterija puni, da li korisnik ima nepročitanih emailova te da li je uključen bežični mrežni adapter.

Na stražnjem dijelu računala smješteni su USB konektori (četiri komada) te DVI i D-SUB izlaz grafičke kartice. Na suprotnoj strani od konektora smješten je izlaz za ventilator koji hladi unutrašnjost računala. Unatoč popriličnom broju moćnih komponenti ugrađenih u ovaj prijenosnik, sistem hlađenja je riješen pomoću jednog ventilatora koji istovremeno sistem toplovodnih cijevi hladi sve ostale komponente. Ono što je bitno naglasitin je da su cijevi sprovedene tako da se dijelovi tipkovnice na kojima korisnik drži ruke tijekom rada vrlo malo zagrijavaju što je vrlo bitno s obzirom na namjenu prijenosnika. Kad je riječ o buci, situacija bi mogla biti bolja, no ruku na srce, buku za vrijeme igranja neće primjetiti. Prijenosnik se pod opterećenjem zna prilično jako zagrijati, ali tome se ne treba čuditi s obzirom na njegove specifikacije. Tijekom igranja ga ionako nećete držati na koljenima već na stolu, a zbog mudrog provođenja toplovodnih cijevi, dijelovi tijela koji su u tom trenutku u kontaktu s prijenosnikom neće biti pod udarom topline.

Dok se na lijevom boku računala nalazi samo optički pogon, na desnom su pak smješteni ostali konektori te čitač memorijskih kartica koji podržava MMC, SD, MS i MS-Pro medije. Ovi "ostali" konektori zapravi su Firewire konektor, audio konektori (out, mikrofon, line-in), TV-out grafičke kartice te modemski i LAN konektor. Na donjoj slici gdje se vide spomenuti konektori također možemo vidjeti čudni zeleni prozorčić na boku gornjeg dijela prijenosnika. Isti se takav nalazi i na lijevom boku, a riječ je prozorčiću koji ima led osvjetljenje koje se uključuje paralelno s pokretanjem aplikacije koja koristi DirectX, dakle igre. Svijetla se tijekom igranja pale i gase što će nekom biti cool feature (kao na primjer potpisniku ovog članka), a nekome bespotrebna gluparija. S obzirom da je prijenosnik dizajniran za ljude koji su inače skloni raditi svakojake cirkuse od svojih stolnih računala, držimo da su lampice dobar izbor od strane Asusovih dizajnera.

Još jedan feature koji nismo spomenuli je maleni OLED zaslon koji se nalazi iznad tipkovnice. Dok nije instaliran odgovarajući softver, na ovom zaslonu stoji samo Asus logo, no nakon instalacije softvera na njemu je prikazan sat što je jako zgodno s obzirom na to da će se na glavnom ekranu najčešće vrtiti igre. No to nije sve. Zaslon naime može prikazivati i druge informacije - naslove novih emailova, različite sistemske poruke ili recimo caller id dolaznih telefonskih poziva ako je na računalo instaliran Asus Power4 Phone (doduše nismo sigurani da je ova funkcija podržana u Hrvatskoj).

S obzirom da je teško uhvatiti svjetla kako se pale i gase pomoću fotkanja, usput smo, zapravo slučajno, napravili kratki filmić. Premda je kvaliteta loša, jasno se vide neki od svjetlećih dodataka koje nudi Asus G1.

Performanse

PCMark05

Score
Gigabyte GA-965P-DQ6
7187
  
Asus G1
4858
  
 
02000400060008000100
00
 
CPU
Gigabyte GA-965P-DQ6
7516
  
Asus G1
5057
  
 
02000400060008000100
00
 
MEM
Gigabyte GA-965P-DQ6
5854
  
Asus G1
3949
  
 
02000400060008000100
00
 
GFX
Gigabyte GA-965P-DQ6
9449
  
Asus G1
3999
  
 
02000400060008000100
00
 
HDD
Gigabyte GA-965P-DQ6
4870
  
Asus G1
4069
  
 
02000400060008000100
00
 

 

3DMark06

Score
Asus G1
2391
  
 
045090013501800225024
00
 
SM2.0
Asus G1
942
  
 
020040060080010
00
 
SM3.0/HDR
Asus G1
832
  
 
020040060080010
00
 
CPU
Asus G1
1731
  
 
045090013501800225024
00
 

 

Igre @ 1680x1050

F.E.A.R.
Asus G1
30
  
 
0 510152025303
1
 
Company of Heroes
Asus G1
18,6
  
 
0 510152025303
1
 
Call of Duty 2
Asus G1
17,5
  
 
0 510152025303
1
 

Grafikoni performansi malo iskaču u odnosu na ono što inače možete vidjeti na PC Ekspertu budući da nema rezultata niti jedne druge konfiguracije. Ispravka...stavili smo još jedan set mjerenja u grafikon PCMarka, no kako je riječ o high-end stolnom računalu (Intel Core 2 X6800 + GF 8800 GTS) performanse Asus G1 prijenosnika izgledaju smiješno. S obzirom da nismo imali rezultate niti jednog drugog prijenosnika, odlučili smo radije ne stavljati rezultate naše standardne testne konfiguracije budući da je nema smisla uspoređivati s prijenosnikom. Da smo kojim slučajem imali pri ruci još jedan prijenosnik, Asus G1 bi vjerojatno držao vodeće mjesto s obzirom na prilično moćne specifikacije. Što se tiče vremena autonomije, testirani Asus G1 ugasio se nakon 66 minuta igranja Company of Heroesa s tim da smo grafičku karticu podesili za rad na punom taktu unatoč radu bez vanjskog napajanja.

Dok smo različite Markove vrtili na defaultnim postavkama, kod testiranja s igrama koristili smo nativnu rezoluciju koju nudi monitor G1 prijenosnika. AA i AF algoritme nismo koristili, a postavke smo u pravilu podesili na "High" kvalitetu. Ono što se može vidjeti iz brojki u grafikonima je da se GeForce Go 7700 dosta teško nosi s rezolucijom 1680x1050. Ovo je nešto sasvim očekivano s obzirom da mi istu rezoluciju rabimo pri testiranju najmoćnijih grafičkih kartica namijenjenih stolnim računalima. GeForce Go 7700 je u nVidijinoj gami mobilnih grafičkih procesora smješten između modela GF Go 7600 i GF go 7600 GT, što bilo kome tko imalo prati grafičke kartice govori puno o performansama Asusovog prijenosnika.

Ono što treba imati na umu jest da je grafički podsistem Asus G1 računala i dalje brži od praktiči svih ostalih rješenja dostupnih u hrvatskim trgovinama. Najbrža kartica koja se pojavljuje u konfiguracijama je GF Go 7600 s par izuzetaka koji u sebi imaju moćnija GeForce 7900 rješenja. Potonje pile doduše imaju jedan problem - oko dva puta su teži od Asusovog prijenosnika što ih svrstava u skupinu DTR prijenosnika.

Da ne bi bilo zabune, s GeForce Go 7700 karticom u kombinaciji s 1680x1050 ekranom moguće je se fino igrati, no katkad ćete morati podešavati visinu postavki, a na AA i AF algoritme ne računajte previše. Neke igre, npr. Supreme Commander ili recimo Oblivion, će ipak biti prezahtjevne za igranje u nativnoj rezoluciji, pa ćete i rezoluciju morati smanjiti na prihvatljivu vrijednost. Sve u svemu, kombinacija ovako velikog ekrana i grafičke kartice srednje kategorije nije toliko optimalno rješenje. GeForce Go 7700 mnogo bi se bolje nosio s manjim ekranom (1280x800) dostupnim na jeftinijim modelima G1 serije.

Zaključak (conclusion)

Jako nam se sviđa Asusova inicijativa kreiranja serije prijenosnika koji su namijenjeni ljubiteljima računalnih igara. Atraktivan i robustan dizajn, dobra oprema i brze komponente su izvrstan recept za kreiranje prijenosnika kakvog bi ljubitelji računalnih igara voljeli posjedovati. Ova tvrdnja ima još veće značenje u kontekstu domaćeg tržišta na kojem gotovo da i nema prijenosnika koji su namijenjeni igračima. Model Asusa G1 koji smo testirali u ovom članku opremljen je s impresivnim arsenalom hardvera koji uključuje Intelov Core 2 Duo T7200 procesor, dva gigabajta memorije, GeForce Go 7700 grafičku karticu s 512 MB video memorije, 160-gigabajtni disk, DVD pisač s Lightscribe podrškom i 15,4-inčni WSXGA+ zaslon (1680x1050) s anti-refleksivnim premazom. S obzirom na ekran visoke rezolucije, voljeli bi da se Asus odlučio na ugradnju snažnije grafičke kartice. Premda je GeForce Go 7700 jedno od bržih dostupnih rješenja (barem na domaćem tržištu), teže se nosi s nativnom rezolucijom ugrađenog monitora. Tu svakako treba spomenuti da Asus G1 nudi i u konfiguraciji s monitorom rezolucije 1280x800 piksela, a monitor ovakve rezolucije je nesumnjivo bolji par GeForce Go 7700 grafičkoj kartici. Još jednu zamjerku moramo uputiti na računa tipkovnice čiji lijevi dio malo propada u tijelo prijenosnika što uzrokuje klackanje. Premda ovo neće biti problem kod igranja, smetat će onima koji na računalu planiraju dulje tipkati.

Cijena testiranog Asus G1 prijenosnika iznosi 16.104 kn s tim da operativni sistem nije uključen u cijenu. Unatoč brzini ugrađenih komponenti, smatramo da je cijena prijenosnika dosta visoka u odnosu na ono što ovo računalo može ponuditi potencijalnom vlasniku. Da je u računalo ugrađena snažnija grafička kartica (recimo GeForce go 7950 GTX), visoku cijenu bi mogli vrlo lakše opravdati. Ovako jedino opravdanje ostaje vrlo atraktivan izgled što će, ruku na srce, nekima biti dobar razlog za kupovinu ovog prijenosnika.

Conclusion

We really like Asus initiative to create a series of notebooks for gamers. Attractive and robust design, good bundle and fast components are excellent recipee for creating a notebook which gamers would like to own. This statement is further amplified in context of croatian market because notebooks suitable for gamers are pretty hard to find. Particular model of Asus G1 series we reviewed in this article is equipped with impressive arsenal of hardware including Intel Core 2 Duo T7200 CPU, two gigabytes of memory, GeForce Go 7700 graphics card with 512 MB of dedicated video memory, 160 GB hard disk, DVD writer with Lightscribe support and 15.4" WSXGA+ screen (1680x1050) with anti-reflective gloss finish. Considering high resolution of the screen, we think that using more powerful graphics card would have been a better choice. Altough GeForce Go 7700 is one of the fastest available solutions (at least on croatian market), it has problem handling native WSXGA+ resolution in modern games. This is a good moment to mention that also Asus offers G1 configurations with smaller WXGA (1280x800) 15.4" screen which is more suitable for GeForce Go 7700 graphics card. There is one more negative remark we have to add regarding keyboard. Left part of the keyboard is prone to bending which causes uncomfort while typing. Of course, this is not a problem when you play games, but can be annoying if you type a lot.

Price of tested Asus G1 model is 16.104 kn without operating system. Despite the performance of installed components, we think that price is fairly high considering what this notebook can offer to potential buyer. If Asus opted for more powerfull graphics cards (for example GeForce Go 7950 GTX), its price would be much more acceptable. Without more powerfull graphics card, higher price in comparison to similary equipped notebooks can be justified by cool and flashy design. Of course, for some users this will be more than compelling reason to shell out money for this notebook.