GTX780 model do sada nismo imali prilike predstaviti na PCEkspertu, no kao što ste u ranijim testovima vidjeli referentni smo Nvidijin model provukli kroz sve testove i te ste rezultate mogli vidjeti. Danas pak testiramo Asusov DCU II OC model pa ćemo reći i koju riječ više o tome što stoji iza GTX780 imena. S obzirom da nam je u trenutku testa ove kartice još uvijek bila dostupna i referentna GTX780 odlučili smo napraviti i SLI test za čitatelje dubokih džepova. Ni ovaj se model ne može podičiti bogatim bundleom, i prava je šteta što kartica ove cijene kupcu ne donosi barem jedan popularni naslov.

Dizajn ovoga Direct CU II hladnjaka je ponešto izmijenjen i kartica je većih dimenzija te je deblja od klasičnih dual-slot modela (28.7 x 14.73 x 4.06 cm). Dva su velika CoolTech ventilatora specijalno dizajnirana (unutarnji radijalni dizajn i vanjski klasični), za pružanje protoka zraka u više smjerova kako bi se ubrzao transfer topline sa hladnjaka u okolinu. GK110 čip, kakav se nalazi u Titan kartici nalazi se i na ovoj, no sa smanjenim brojem funkcionalnih Stream procesora/CUDA jezgri. GK110 u Titan kartici broji 14 SMX-a, dok je taj broj za GTX780 karticu smanjen na 12. To znači kako je u čipu ove kartice sada 2304 Stream procesora i 192 teksturne jedinice. Broj ROP-ova je ostao isti – 48. Velika razlika se vidi u Compute performansama između Titana i GTX780. FP64 performanse GTX780 kartice iznose 1/24 FP32 performansi, dok je kod Titana to 1/3. Titan je stoga puno jači Compute proizvod, dok je GTX780 više namijenjen high-end gamingu. Brzina grafičkog procesora na referentnoj kartici se kao i do sada određuje uz pomoć dvije brojke – osnovni takt iznosi 863MHz, a boost takt je okruglih 900 MHz (premda i ta brojka nije konačna). Na ovom Asusovom modelu je osnovni takt podignut na 889 MHz, a boost na 941 MHz. Povećanje nije drastično, no tek ćemo testom utvrditi koji su pravi radni taktovi prilikom igranja. Čip s memorijom komunicira putem široke 384-bitne sabirnice. GDDR5 memorije na kartici ima 3GB, a radi na efektivnoj brzini od 6008 MHz.

I ova kartica ima VGA Hotwire priključnice napojnih regulatora u koje se mogu zalemiti žice za hardverski nadzor napona procesora, memorije i PLL-a. Napojna jedinica identična GTX770 modelu – DIGI+ VRM sa deset faza. I tu je jedan šest te jedan osam pinski PCIe Power konektor, a proizvođač navodi kako je potrošnja do 300W kao i u slučaju GTX770 modela (TDP referentnog modela je negdje oko 250W). Tu su ponovno dva dual-link DVI-a, te HDMI i DisplayPort izlazi. Kartica podržava 4-way SLI kombinaciju, uz podršku za DX11.1 i OpenGL 4.3 API-i, te 3D Vision, 3D Vision Surround, CUDA i PhysX tehnologije. S GPU Tweak nudi mogućnosti podizanja taktova GPU-a i memorije, nudi i promjenu brzine vrtnje ventilatora, promjenu maksimalne snage grafike (TDP-a) na 110% te promjenu napona grafičkog procesora.

Obje danas testirane kartice namijenjene su high-end gamingu pri čemu igrači neće morati raditi kompromise u smanjenju detalja ili raznih filtera kako bi se kvalitetno igrali. Količina koju treba izdvojiti za bilo koji od ovih modela je vrlo velika, i penje se do mjesečnog prosjeka jedne Hrvatske plaće, no svejedno se solidno prodaju upravo zbog gamera koji ne žele kompromise. Asus je tu kao i uvijek napravio odličan posao, pa su obje kartice kvalitetne, brze i dovoljno tihe.