ASUS Hyper Express SSD 256GB test
Datum objave 25.05.2014 - Krešimir Matanović
SATA Express sučelje i Hyper Express 256 GB
Najprije malo o novom sučelju
U osnovnim crtama, SATA Express je standard koji je opisan i sadržan u SATA 3.2 specifikaciji kao nasljednik SATA III (6Gbps) standarda. Sučelje je to koje podržava i povezuje Serial ATA (SATA) i PCI Express (PCIe) uređaje za spremanje podataka. Konektor je unazad kompatibilan sa starijim SATA konektorima, ali je zbog fizičkog ograničenja nemoguće spojiti novi SATA Express uređaj na staro SATA sučelje.
SATA Express nije u potpunosti novi SATA standard, koji je trebao donijeti 12 Gbps brzine sučelja, Ipak, zbog povećane komplikacije pri izradi i u vremenu koje je za to potrebno odlučeno je koristiti ovakvo hibrino rješenja. SATA Express jednostavniji put u kojem se kombiniraju SATA i PCI Express sučelja pri čemu maksimalna propusnost za PCIe Gen2 uređaje doseže 10 Gbps a za novije (PCIe Gen3) do 20 Gbps. Ovo rezultira da trenutni Gen2 uređaji imaju teoretsku propusnost od 1000 MB/s, a Gen3 će imati 1969 MB/s).
Kao dodatak podršci za klasični Advanced Host Controller Interface (AHCI), SATA Express podržava i noviji NVM Express (NVMe) driver koji je optimiziraniji, no koji od dva će koristiti ovisi u samom uređaju. Mi smo ovaj test proveli na računalu sa Windows 8.1 koji automatski odabire i prepoznaje koje drivere treba koristiti, a u ovom je slučaju to bio AHCI.
Kabel kojim spajamo danas testirani uređaj je ponešto drugačiji u odnosu na klasične a i fizički je nemoguće koristiti starije kabela s novim uređajima. Stoga su na opremljenijim matičnim pločama implementirani novi i odgovarajući SATA Express konektori, baš kao na Z97-Deluxe s kojom smo mi testirali .
Hyper Express 256GB
Asus nam je na test poslao prototip/koncept svoga Hyper Express uređaja i kao takvog ćemo ga i promatrati tijekom testiranja. Finalni izgled proizvoda može biti drugačiji, a i form factor se može razlikovati pa je moguća i pojava 3.5“ uređaja većeg kapaciteta.
Za sada ipak, riječ je o klasičnom 2.5“ uređaju visine 9 mm, čija je jedina fizička razlika u odnosu na klasičan SSD spojeni konektor napajanja i komunikacije pa nije moguće spojiti starije kabele, nego je potreban poseban kabel koji s jedne strane ima konektor napajanja i komunikacije spojen u jedan (za SSD) te s druge odvojeni SATA Express konektor za ploču i klasičan konektor za SATA napajanje kakvo nalazimo na svim aktualnim napajanjima za računalo.
Otvaranjem uređaja vidimo kako je zapravo riječ o dva SanDiskova miniSATA uređaja postavljena na isti PCB. SanDisk U100 SSD (SDSA5FK-128GB-1002) je stariji mini SATA SSD kojeg je Asus u ovom slučaju iskoristio kako bi pokazali koncept budućeg Hyper Express SSD-a. Riječ je o proizvodu koji se više ne izrađuje, no i dalje se aktivno koristi. Nativno, SSD podržava SATA 6Gbps sučelje i donosi brzine transfera od 480 MB/s za čitanje te 380 MB/s za zapis. Sekvencijalne performanse su 1000 IOPS-a, a nasumična 7000 IOPS-a (preko 8GB prostora). Uređaj je vrlo pouzdan sa 4.000.000 sati MTBF-a, i 80TB zapisa kroz životni vijek. Potrošnja prilikom rada je 4W, a podržava TRIM, SMART, NCQ i nCache tehnologije.
Ono što je Asus za Hyper Express uređaj napravio je sljedeće. Dva su takva U100 SSD-a kapaciteta 128GB svaki povezali u RAID 0 polje kako bi dobili brzinu transfera koja bi zadovoljila potrebe SATA Express sučelja, pri čemu su naravno dobili i ukupan kapacitet od 256GB (kapacitet diska formatiranog u NTFS je 238.5GB). Glavnu ulogu pri tome ima ASMedijin ASM1062R kontroler koji SATA 6Gbps sučelje “pretvara” u dual PCIe Gen2 sučelje prema ploči i kontroleru na njoj. Čitava je to mudrost oko ovoga diska, pa je stoga najbolje da se odmah uhvatimo testiranja i analize rezultata.
Forum
Objavljeno prije 1 minute
Koji mobitel kupiti? - 2. dioObjavljeno prije 30 minuta
Kupnja kuhinjskog posuđa (informacije i savjeti)Objavljeno prije 31 minuta
EA SPORTS WRCObjavljeno prije 35 minuta
Sandisk Ultra Fit, ne prepoznavanje...Objavljeno prije 40 minuta
Teretana, utezi i sprave za vjebanjeNovosti
Hoće li fotografije s mobitela izgubiti boju nakon prijenosa na računalo? Osim kompresije i pretvorbe formata, i AI igra veliku ulogu!
Danas, u eri kad svi fotkamo mobitelima, ti uređaji postali su pravi "artefakti" za hvatanje trenutaka života. Kad pogledamo fotku na ekranu mobitela, sve izgleda spektakularno – boje pršte, detalji su toliko oštri da se čini kao da možemo... Pročitaj više
LG lansira 31,5" 4K Swing Smart Monitor, s postoljem na kotačima, s Microsoft Officeom
LG je upravo lansirao Smart Monitor Swing zaslon s postoljem na kotačima, visokom prenosivošću, integriranim s mnogim pametnim značajkama. Ovaj zaslon ima točnu veličinu od 31,5", 4K UHD rezolucija podržava multi-touch za vizualnu interakci... Pročitaj više
USB 2.0: Od "kralja brzine" 2000. godine do trajne ikone nakon 25 godina
Iako je USB 2.0 prvi put predstavljen 2000. godine, trebalo je nekoliko godina da postane stvarno popularan na osobnim računalima. Danas, 25 godina kasnije, još uvijek ostavlja svoj trag kao jedan od najvažnijih tehnoloških standarda za pri... Pročitaj više
Zašto se Samsung odrekao svega kako bi premjestio svoje telefonsko carstvo u Vijetnam?
Samsung je nekoć bio veliki igrač u Kini, ali nakon nekoliko ključnih događaja, tvrtka je odlučila premjestiti proizvodnju pametnih telefona u Vijetnam i druge zemlje. Što se dogodilo? Zašto su se Koreanci odlučili odreći Kine, unatoč tome... Pročitaj više
Digital Realty u Hrvatskoj dobitnik priznanja Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za unapređivanje zaštite na radu
Digital Realty (NYSE: DLR), najveći globalni pružatelj rješenja za data centre, kolokacije i međusobno povezivanje neovisnih o oblaku i operatoru, dobitnik je još jednog priznanja za unapređivanje zaštite na radu. Riječ je o godišnjem prizn... Pročitaj više
Sve novosti