Asus M2N32-SLI Deluxe – spremna za bitku
Datum objave 27.10.2006 - Marko Županić
Specifikacije i layout
Asus M2N32-SLI Deluxe:
- Podržani procesori:
- AMD Athlon 64, Athlon 64 FX i Sempron za Socket AM2
- Čipset: NVIDIA nForce 590 SLI
- Dodatni kontroleri:
- AD1988B 8-channel High Definition Audio CODEC
- 2x Marvell 88E1116-NNC1 – 1 Gbit/s Network PHY
- TI TSB43AB22A Firewire – 400 Mbit/s
- Silicon Image Sil3132 SATA RAID
- Memorija:
- 4x DIMM utora za DDR2 533/667/800 MHz memoriju
- Maksimalno do 16 GB
- Utori:
- 2x PCI-E x16
- 1x PCI-E x4
- 1xPCI-E x1
- 2x PCI
- ATA konektori:
- 1x IDE
- 6x SATA2 nForce
- 2x SATA2 Sil3132 – jedan na ploči, jedan na backpanelu
- I/O konektori na backplateu:
- 4x USB 2.0
- 1x PS/2 tipkovnica, 1x PS/2 miš
- 6x audio + digitalni optički i koaksijalni konektor
- Firewire 400 Mbit/s (1394a)
- 2x RJ-45
- 1x SATA2 konektor
- Serial port
- Ostalo:
- PC Probe2 monitoring (ambientalna i CPU temperatura, temperatura NB-a, napon, brzina ventilatora)
- Q-Connector
- Asus CrashFree BIOS
- Asus EZ Flash 2
- Asus Music Alarm
- Asus AI NET2
- Asus MyLogo3
- C.P.R.(CPU Parameter Recall)
Vidimo da je oprema ploče stvarno sjajna i bogata, ali ima dosta nepotrebnih stvarčica poput MyLogo3 (moguće staviti vlastitu sliku na boot ekran) ili Music Alarma (CD player koji radi bez ulaženja u operativni sistem), puno više bi voljeli vidjeti neku vrstu LED dijagnostike što bi svakako bilo korisnije.
Također možemo primjetiti da nema inače vrlo korisnih start i reset tipki na ploči. Tu stvar donekle spašava odličan ASUS-ov C.P.R.(CPU Parameter Recall) koji je u svakom neuspjelom pokušaju overclockanja vratio stvari na početak tako da nismo morali posezati za CMOS reset jumperom. Uglavnom jako korisna stvar za raliku od melodija za alarm i raznih logoa pri bootanju.
Ispod prosječan layout
Prve veće zamjerke ovoj ploči idu na račun lošeg layouta. Prvo stvar koja upada u oči je sustav toplovodnih cijevi za hlađenja northbridgea i southbridgea koji se rasteže na praktički dvije trećine ploče. Smatramo da je baš forisiranje ovakvog hlađenja zaslužno za ispod prosječan raspored komponenti na PCB-u. Sistem je izrađen kombinacijom bakra i aluminija s tim da je bakar korišten za hladnjake na samim čipovima i toplovodne cijevi koje ih povezuju, dok je aluminij korišten za izradu listića koji su tu da bi disipirali skupljenu toplinu. Štos je u tome što i ovi listići na prvi pogled izgledaju kao da su izrađeni od bakra, no zapravo je riječ o tankom bakrenom sloju kojim je prekriveno aluminijsko tijelo.
Bakreni listići zapravo nisu izrađeni od bakra
Uz turbinski ventilator nečujno ubrzo postaje bučno
Dijelovi s listićima postavljeni su oko utora za procesor tako da preko njih puše zrak čiji protok generira ventilator na hladnjaku procesora. Nažalost, donji rashladni element postavljen je dosta blizu socketu tako da bi vjerojatno moga stvarati probleme pri korištenju većih hladnjaka namijenjenih overclockanju. S pločom se isporučuju i dva turbinska ventilatora koji se ugrađuju na rashladne elemente hladnjaka na čipsetu odnosno spomenute dijelove s listićima. Asus prepouruča korištenje ovih dodatnih ventilatora samo u slučaju ako procesor hladite vodenim hlađenjem ili pak nekim pasivnim hladnjakom. Sama ideja je dobro zamišljena pošto turbinski ventilator izvlači topli zrak s rebarca hladnjaka na čipsetu, no njihova montaža nije najsretnije izvedena. Pasivni je hladnjak pri vrhu malo zarezan tako da se plastični oklop od turbinskog ventilatora zatakne u te male proreze, što ne ulijeva previše sigurnosti.
Područje oko socketa dosta je skučeno
S druge strane tog istog hladnjaka koji je smešten preblizu socketu nalazi se prvi PCI-E utor za grafičku karticu koji mu je također preblizu. Mi smo uvjereni kako recimo Asusova X1600XT Silent grafička kartica s pasivnim hladnjakom s toplovodnim cijevima ne bi mogla stati u prvi PCI-E slot. Na toj je kartici hladnjak postavljen sa stražnje strane tako da bi došlo do "sukoba" ss donjim hladnjakom na matičnoj ploči. Memorijski slotovi postavljani su tik iznad CPU socketa, na vrh ploče, ali istovremeno dosta blizu socketu što će stvoriti probleme pri kombiniranju određenih hladnjaka i određene memorije s ugrađenim pasivnim hladnjacima. 24-pinski ATX konektor za napajanje smješten je na desnom rubu ploče, odmah do njega nalaze se IDE i FDD konektori, što je dobra stvar. Dodatni 4-pinski konektor za napajanje nalazi se odmah iznad prvog PCI-E utora. Nekako bi više voljeli vidjati da je u neposrednoj blizini 24-pinskog konektora za napajanje, ali takva pozicija je vrlo rijetka što će reći da ju je vjerojatno teško izvesti. Još jedna velika zamjerka ide na pozicju SATA konektora. Pri korištenju drugog PCI-E utora s nekom većom grafičkom karticom (X1900XTX) nemoguće je iskoristiti SATA1 i SATA2 konektore pošto rub grafičke kartice prolazi točno iznad njih.
Loša pozicija SATA konektora
Odmah do SATA utora nalazi se southbridge, a odmah iznad njega northbridge čipseta. Zajedno su povezani toplovodnom cijevi što znaći da je njihovo hlađenje potpuno bešumno, no u slučaju korištenja spomenutiih turbinskih ventilatora ideja o bešumnom hlađenju pada u vodu. Dodatni priključci za Firewire i USB nalaze se donjem dijelu ploče, što je za pohvalu pošto njihovo korištenje neće toliko smetati normalnom strujanju zraka unutar kućišta.
Između dva PCI-E x16 utora nalaze se PCI-E x4 i PCI-E x1 utori, a ovakav raspored je manje više na svim poločama standardan. Na ploči je ugrađeno čak sedam konektora za ventilatore. Ovo je super stvar, i smatramo da je sedam priključaka i više nego dovoljno osim ako ne želite da vam računalo pri uključivanju poleti.
Totalno drukčiji od drugih
Zanimljivost svakako predstavljaju dva "mohikanca" – SATA konektori postavljeni na čudnim mjestima. Prvi je SATA2 port koji se nalazi u gornjem lijevom kutu ploče na potpuno suprotnoj strani od ostalih 6 portova. Zašto se Asus odlučio za ovu poziciju moramo priznat da neznamo. Drugi mohikanac je također SATA2 port koji se nalazi na backpanelu, te služi priključivanju eksternog SATA diska. Zanimljivo je da smo jednoj novijoj Asusovoj ploči koja se trenutno testira u našem labu vidjeli kako su oba konektora smještena na backanel ploče. Bit će da su Asusovi inženjeri shvatili da je to korisnije nego razdvajati konektore.
Fino nakrcani backpanel
Na kraju smo došli do backpanela koji je dobro organiziran. Asus je odlučio ostaviti i starije priključke PS/2 i serijski port. Tu se još nalaze i digitalni izlazi (koaksijalni i optički), SATA priključak, šest programabilnih audio ulaza/izlaza, četiri USB priključka, dva RJ-45 priključka za mrežu te Firewire konektor.
Moramo napomenuti kako Asus tvrdi da je layout ploče rađen tako da ima čim veću termalnu disipaciju, predpostavljamo da se to odnosi na sustav hlađenja s toplovodnim cijevima, ali i StackCool 2 slojem na donjem dijelu ploče. Ovaj sloj vjerojatno provodi toplinu preko cijele ploče kako ona ne bi ostala koncentirana ispod zagrijanih elemenata – čipseta i procesora. Asus se također hvali 8-faznom regulacijom napona, no to je samo mrtvo slovo na papiru budući da smo često imali prilike vidjeti da ploče sa "zastarjelim" napajanjem imaju bolje overclockerske rezultate od ploča s x-faznim MOSFET-ima.
Forum
Objavljeno prije 1 minute
AutomobiliObjavljeno prije 2 minute
A1 i ekstremna potronja baterijeObjavljeno prije 9 minuta
Kupnja kuhinjskog posuđa (informacije i savjeti)Objavljeno prije 18 minuta
Serije - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 21 minuta
NAS - Network Attached Storage ili mrezni diskNovosti
Hoće li fotografije s mobitela izgubiti boju nakon prijenosa na računalo? Osim kompresije i pretvorbe formata, i AI igra veliku ulogu!
Danas, u eri kad svi fotkamo mobitelima, ti uređaji postali su pravi "artefakti" za hvatanje trenutaka života. Kad pogledamo fotku na ekranu mobitela, sve izgleda spektakularno – boje pršte, detalji su toliko oštri da se čini kao da možemo... Pročitaj više
LG lansira 31,5" 4K Swing Smart Monitor, s postoljem na kotačima, s Microsoft Officeom
LG je upravo lansirao Smart Monitor Swing zaslon s postoljem na kotačima, visokom prenosivošću, integriranim s mnogim pametnim značajkama. Ovaj zaslon ima točnu veličinu od 31,5", 4K UHD rezolucija podržava multi-touch za vizualnu interakci... Pročitaj više
USB 2.0: Od "kralja brzine" 2000. godine do trajne ikone nakon 25 godina
Iako je USB 2.0 prvi put predstavljen 2000. godine, trebalo je nekoliko godina da postane stvarno popularan na osobnim računalima. Danas, 25 godina kasnije, još uvijek ostavlja svoj trag kao jedan od najvažnijih tehnoloških standarda za pri... Pročitaj više
Zašto se Samsung odrekao svega kako bi premjestio svoje telefonsko carstvo u Vijetnam?
Samsung je nekoć bio veliki igrač u Kini, ali nakon nekoliko ključnih događaja, tvrtka je odlučila premjestiti proizvodnju pametnih telefona u Vijetnam i druge zemlje. Što se dogodilo? Zašto su se Koreanci odlučili odreći Kine, unatoč tome... Pročitaj više
Digital Realty u Hrvatskoj dobitnik priznanja Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za unapređivanje zaštite na radu
Digital Realty (NYSE: DLR), najveći globalni pružatelj rješenja za data centre, kolokacije i međusobno povezivanje neovisnih o oblaku i operatoru, dobitnik je još jednog priznanja za unapređivanje zaštite na radu. Riječ je o godišnjem prizn... Pročitaj više
Sve novosti