ASUS Maximus VIII Ranger & Z170 Deluxe test

Datum objave 31.08.2015 - Krešimir Matanović

ASUS Maximus VIII Ranger

asus_mVIIIr_1 asus_mVIIIr_2

Abecednim redom krećemo od Rangerice koja je jedna od tri inicijalno predstavljena ROG modela matičnih ploča namijenjenih šestoj generaciji Intelovih Core procesora. ROG serija je dobro poznata među računalnim entuzijastima, hard-core igračima i overclockerima i testirali smo toliko već ROG modela u zadnjih nekoliko godina da i ptice na granama znaju sve o njima. Kod ROG-a rijetko nalazimo kompromise i kojima je prilikom izrade posvećena posebna pažnja. Rangerica je srednja u trenutnoj Asusovoj ponudi a tu su još i Hero te Gene modeli. S obzirom da je ROG serija postala vrlo popularna i sve je više ljudi čulo za taj brand, Asus je to odlučio kapitalizirati i ponuditi širu paletu takvih proizvoda. ROG je nekada bio rezerviran samo za najskuplje i najopremljenije ploče, no eto stvari su se unatrag par generacija promijenilo. Ranger je ploča koja profitira na tom ROG nasljeđu i približava se džepu prosječnog kupca a opet mu nudi velik dio onoga što ROG jest.

asus_mVIIIr_4

Pakiranje i dizajn se nisu znatnije mijenjali u odnosu na prethodnu VII seriju, a i bundle je vrlo sličan. Tako u kutiji uz ploču kupac dobiva i jedan Q-kabel, četiri SATA 6Gbps kabela, jedan paketić M.2 vijaka, jedan instalacijski alat za CPU, jedan SLI mostić, DVD sa softverom i upravljačkim programima, naljepnice, detaljne upute za instalaciju i zaštitu za stražnje I/O portove.

asus_mVIIIr_5 asus_mVIIIr_6

Dizajn ploče je ponešto promijenjen u odnosu na stariji model, a najznačajniju su promjenu doživjeli hladnjaci. Dva se nalaze na deset-faznoj napojnoj jedinici, a treći je na Z170 PCH-u. Hladnjaci su učinkoviti i niskog profila kako bi bili kompatibilni s hladnjacima za procesore. Layout ploče je vrlo dobar i tu nemamo nikakvih zamjerki.

asus_mVIIIr_7 asus_mVIIIr_8

Napojna jedinica je deset-fazna s digitalnom kontrolom, koja je dio poznate 5-way optimizacije s Dual Intelligent Processors 5 tehnologijom (TPU, EPU, DIGI+. FanXpert i TurboApp). Ploča dolazi i s tzv. ROG Extreme OC kitom koji uključuje start i reset tipke i LN2 mod, a i ROG_EXT data port za dodatni OC Panel je na ploči. Tu su i XMP i Direct Key kao dio KeyBot-a, a i UEFI je sučelje posebno dizajnirano za OC - kao i kod svakog drugog ROG-a. Ploča podržava do 64GB DDR4 memorije maksimalne brzine 3400 MHz prilikom overclockinga.

asus_mVIIIr_9 asus_mVIIIr_10

Kupcu se nudi proširivost putem tri PCIe 3.0 x16 slota (treći je brzine x4) te tri PCIe 3.0 x1 slota. Ima jedan M.2 Socket 3, dva SATA Express porta, šest SATA 6 Gbps porta (četiri u sklopu SATA Express portova), te po dva dva USB 3.1 porta (jedan Type A a drugi Type C), šest USB 3.0 portova i osam USB 2.0 portova. Za zvuk se brine ROG SupremeFX 2015 osam kanalni CODEC koji je zajedno s ostatkom audio komponenata (premium Japanski kondenzatori, DAC, operacijsko pojačalo) na odvojenom dijelu PCB-a. Integrirani zvuk na ovoj ploči je vrlo dobre kvalitete čak i kada spojimo malo skuplje zvučnike ili slušalice na njega, pa će samo oni zagriženiji poželjeti eksternu zvučnu karticu boljih karakteristika. Za povezivost sa svijetom se brine Intelov I219-V Gigabit LAN kontroler.

asus_mVIIIr_11

Stražnji je IO panel solidno ispunjen, a izdvajamo BIOS Flashback tipku, dva USB 3.1 Type-A konektora i jedan USB 3.1 Type-C konektor. Video izlazi s samo DisplayPort i HDMI. Asus je na ovoj ploči odlučio zadržati legacy konektor PS/2.

asus_mVIIIr_13 asus_mVIIIr_14

asus_mVIIIr_15 asus_mVIIIr_16

UEFI sučelje BIOS-a je kao i uvijek bogato opcijama za overclocking u Extreme Tweaker sekciji unutar koje je i Tweaker`s Paradise dio za parametre memorije. UEFI podržava i ROG SSD Secure Erase funkciju, a tu su i stvari poput informacija o grafičkoj kartici, dijela za spremanje OC profila, nadzor temperatura itd. Sa softverske je strane sve manje više standardno kao i kod ranijih serija, a tu su i RAMCache, FanXpert3, Ai Charger+, GameFirst III, ROG RAMDisk, SonicRadar II, Sonic Studio i ostale aplikacije.

ASUS Z170 Deluxe

asus_z170d_1 asus_z170d_2

Druga ploča koju nam je Links poslao je Deluxe-ica. Asus ime Deluxe odavno koristi za svoje najopremljenije i najekskluzivnije ploče pa je to tako i ovaj put. Ploča odmah prepoznaje jer za razliku od svoje prethodnice ima bijeli plastični pokrov preko stražnjeg I/O panela i dijela audio jedinice, što je preuzeto iz X99 serije.

asus_z170d_4

Dizajn pakiranja je vrlo sličan kao i kod prethodne serije, a i bundle je poprilično bogat. Uz izdašne korisničke upute tu je i jedan Q-Shield za stražnji I/O, zatim pesta SATA 6Gbps kabela, jedan tzv. "feature manual" (upute za dodatne značajke ploče), zatim dva paketića M.2 vijaka, CPU instalacijski alat, DVD s upravljačkim programima i aplikacijama, jedna 3T3R dual band WiFi+Bluetooth antena (802.11ac), jedna HyperM.2 x4 add-in kartica za PCIe SSD-e, jedan SLI mostić i jedan Q-konektor.

asus_z170d_5 asus_z170d_6

U odnosu na prethodnicu ova ploča dosta drugačije izgleda. Redizajnirani su hladnjaci pa sada više nisu zlatni nego srebrni a i oblik im je promijenjen. Ipak, zadržana je ista ona efikasnost hlađenja kao i kod prethodnice. Najveći se hladnjaci nalaze na napojnoj jedinici, a toplovodnom cijevi su povezani onaj na glavnom dijelu VRM-a i hladnjak koji se nalazi na ASM1187 PCIe switchu. Na cijeloj lijevoj strani ploče se nalazi plastični pokrov koji natkriva stražnji I/O i odvojenu audio jedinicu.

asus_z170d_7 asus_z170d_8

S obzirom da je napojni kontroler uklonjen s procesora proizvođači opet rade kompleksne napojne jedinice pa ova na Deluxe-ici ima čak dvadeset faza (16 za CPU i 4 za iGPU).  Kontrola napajanja je digitalna kao i do sada, te je dio Asusove 5-way tehnologije (TPU, EPU, DIGI+ Power Control, Fan Xpert). Napojna jedinica za DIMM utore je dvofazna, a podržana memorija je DDR4 i to do brzine od 3466 MHz i kapaciteta 64 GB u dvokanalnoj konfiguraciji.

asus_z170d_9 asus_z170d_10

Ploča ima dva PCIe 3.0 utora x16, jedan x4 i četiri x1. Podrška za 2-way SLI i 3-way Crossfire je standardna, a video izlazi uključuju DisplayPort 1.2 i HDMI 2.0. Na ovoj luksuznoj ploči naime, nema nikakvih legacy konektora. Za proširenja skladišnim prostorom brine se Z170 čipset s podrškom za jedan SATA Express port, jedan M.2 Socket 3, šest SATA 6Gbps portova, a dodatno je tu i ASMedijin kontroler sa još dva SATA 6Gbps porta. USB konektora je pregršt a podržani su USB2.0, 3.0 te se na ploči nalazi čak šest USB 3.1 konektora – pet klasičnih (Type A) i jedan Type C. zanimljivost i posebnost ove ploče je što je moguće dva PCIe SSD-a AHCI/NVMe upogoniti u RAID 0 polje - jedan jasno na ploči a drugi na add-in kartici. Za kvalitetan se zvuk brine Realtekov ALC1150 8-kanalni codec a čitava je audio jedinica odvojena na zasebnom dijelu PCB-am te ima zasebna pojačala za slušalice i zvučnike, Japanske premium kondenzatore itd. Mrežna LAN sučelja su dva, oba gigabitna i oba Intelova. Za bežičnu povezivost se brine dual-band WiFi modul, na ploči koji podržava 802.11ac standard te Bluetooth 4.0.

asus_z170d_11

Stražnji je I/O panel riješen legacy utora a na njemu se nalazi pet Teal plavih USB 3.1 Type-A utora brzine 10 Gbps i jedan USB 3.1 Type-C utora. Tu su i dual LAN utori, DisplayPort i HDMI, ali i WiFi GO! modul s tri antenska priključka za WiFi 802.11ac i Bluetooth v4.0.

asus_z170d_13 asus_z170d_14

asus_z170d_15 asus_z170d_16

Softverska podrška, baš kao i UEFI sučelje BIOS-a su standardni, te tu nije bilo većih izmjena u odnosu na stariju seriju. UEFI sučelje je bogato opcijama za overclocking (Precision Tweaker 2), baš kao i svim ostalim funkcijama u kojima se oni manje iskusni možda neće ni snaći. WiFi GO! softverska podrška je bogata i uključuje Cloud GO!, Remote Desktop, Remote Keybaorad & Mouse i File Transfer opcije, a tu je i NFC Remote App za iOS i Android uređaje. Nabrajanje svih ostalih funkcija bi nas predaleko odvelo i dovoljno je samo reći kako je ova ploča prebogata funkcijama i mogućnostima i kako će zadovoljiti i najizbirljivije.

Test sistem, način testiranja i overclocking

Test sistem
Test sistem :: Hardware
Matična ploča Asus Maximus VIII Ranger & Z170 Deluxe
Procesor Intel Core i7-6700K
Memorija G.Skill DDR4 4x 4GB 3000MHz C15
Grafičke kartice iGPU HD530
Zvučna kartica On Board
SSD Corsair Neutron XT 480GB
Napajanje Thermaltake Grand 1050W
Monitor Dell UltraSharp U2713HM
 
Testni sistem :: Software
OS Windows 8.1
Chipset datoteke Intel Chipset Driver 10.0.13, HD Graphics Driver 15.​28.​22.​3517
DirectX verzija 11
AIDA 64 Extreme Edition v.4.30.2900
3DMark FireStrom
PCMark 8 Home, Accelerated
  Način testiranja i overclocking

asus_mVIIIr_12

Ploče smo testirali uz pomoć i7-6700 procesora, dva G.Skillova DDR4 kita brzina 3200MHz i 3000MHz memorije, Noctuinog D15 hladnjaka i Corsairovog Neutron XT 480GB SSD-a. Overclockingom smo se pozabavili na obje ploče i možemo samo reći kako su obje izvrsne i nude pregršt opcija. Za one manje iskusne tu su TPU I i TPU II profili za automatski overclocking, a spomenimo samo kako je TPU II procesor natjerao na 4.6 GHz.

asus_z170d_12

Ukoliko se prisjetimo testa i7-6700K procesora mi smo ga ručno uspjeli potjerati tek na 100 MHz više, pa je i to dokaz odličnih automatskih mogućnosti za OC za sve one manje iskusne.

Rezultati testova

[ichart headers="ID,Score" title="PCMark 8" htitle="Score"  labels="Asus Maximus VIII Ranger,Asus Z170 Deluxe" values="3874,3829" colors="yellow,blue" height="200" min="0" max="4000"] [ichart headers="ID,Score" title="3DMark Firestrike" htitle="Score"  labels="Asus Maximus VIII Ranger,Asus Z170 Deluxe" values="1146,1086" colors="green,orange" height="200" min="0" max="1200"] PCMark mjeri općenite performanse sistema, a 3DMarkom provjeravamo koliko procesor i ploča mogu izvući performansi iz grafičke kartice. Razlike nisu velike no postoje, čini se kako je ROG ploča više našpanana u odnosu na smireniju Deluxe-icu. [ichart headers="ID,Read (MB/s)" title="AIDA64 - RAM Read" htitle="Read (MB/s)"  labels="Asus Maximus VIII Ranger,Asus Z170 Deluxe" values="44946,44871" colors="red,blue,blue" height="200" min="0" max="47000"] [ichart headers="ID,Write (MB/s)" title="AIDA64 - RAM Write" htitle="Write (MB/s)"  labels="Asus Maximus VIII Ranger,Asus Z170 Deluxe" values="46958,46944" colors="red,blue,blue" height="200" min="0" max="47000"] [ichart headers="ID,Copy (MB/s)" title="AIDA64 - RAM Copy" htitle="Copy (MB/s)"  labels="Asus Maximus VIII Ranger,Asus Z170 Deluxe" values="41974,41759" colors="red,blue,blue" height="200" min="0" max="47000"] Memorijske performanse dobre kod obje ploče kada koristimo memoriju brzine 3200 MHz, no ROG model ponovno ima nešto bolji rezultat.

asus_mVIIIr_17 asus_z170d_17

Za kraj testova smo još pogledali i razlike u brzini priručne memorije i vidimo kako su rezultati zapravo promiješani. ROG ploča izvlači malo bolje L1 i L2 performanse, dok je Deluxe malo bolja na L3. Čini se kako je kod veće slobode dane proizvođačima ploča došlo i do malenog pomaka u performansama između dva modela ploča, i nisu baš sve u dlaku jednake kao što je to bio slučaj kod Z97.

Zaključak

Maximus VIII Ranger nastavlja ROG tradiciju i donosi kvalitetu, performanse i zadovoljavajući overclocking potencijal. Ovo nije ploča za ekstremni overclocking (premda ima LN2 mod), riječ je ipak o jednostavnijem komadu hardvera koji će svoje najbolje dati na kvalitetnom zračnom ili još bolje vodenom hlađenju. Cjenovno je dobro pozicionirana i konkurencija kao i uvijek treba biti zabrinuta. Nema veću količinu opreme s kojom se može hvaliti, a i napojna je jedinica nešto manje kompleksna nego kod primjerice Deluxe modela, no zato joj je i cijena oko oko 1.600 kuna sasvim prihvatljiva. Z170 Deluxe je s druge strane jako poseban komad hardvera. Namijenjena je entuzijastima koji moraju imati najnovije, najopremljenije i najbolje. Opremljena je "do zuba" i tu od svega možemo izdvojiti ogromnu količinu USB 3.1 utora, WiFi + Bluetooth karticu ali i podršku za dva PCIe SSD-a koje uz to možemo postaviti i u RAID 0 polje. Deluxeica uz taj premium osjećaj donosi i premium cijenu. U Hrvatskoj joj još nismo našli cijenu no u Njemačkoj se cijeni oko 280 €. Unatoč cijeni, riječ je o visoko preporučljivom komadu hardvera.