Asus O!Play Media Pro – svestrani TV set-top

Datum objave 04.08.2012 - Krešimir Matanović

Opis

Osim matičnih ploča, grafičkih kartica, laptopa, monitora, tableta i ostale opreme, Asus proizvodi i tzv. multimedijalne proizvode. U njih spadaju razno razne audio kartice, Blu-Ray i digitalni media playeri, TV tuneri, bežični kitovi, senzori pokreta itd. O!Play Media Pro je jedan takav multimedijalni proizvod, koji je kombinacija TV tunera, digitalnog playera za multimediju i internetskog multimedijalnog preglednika. Velika većina Asusovih multimedijalnih proizvoda nosi ime O!Play pa se ponekad nije lako snaći među svima njima. Danas testirani uređaj je najjači predstavnik Mini serije u koju spada pet proizvoda. Media Pro dolazi u kutiji relativno malenih dimenzija, a po njoj vidimo i kako je uređaj zapravo malen i kompaktan. Na kutiji se naravno nalaze sve relevantne informacije pa će potencijalni kupac brzo naći ono što traži.

Kada debelu kartonsku kutiju otvorimo vidimo da je uređaj dobro zaštićen u njoj, te kako uz njega dolazi mnoštvo opreme. Sve je uredno pakirano i odvojeno u zasebne najlonske vrećice pa vidimo kako se Asus potrudio oko pakiranja kao što je i u skladu s njihovim renomeom.

Uz AC/DC adapter sa američkim i europskim nastavkom za zidnu utičnicu, tu je i štapna teleskopska antena, HDMI kabel dužine 1.8 metara s pozlaćenim kontaktima, antenski adapter te Audio-Video kabel. Uz opremu dobijete i vrlo debelu knjižicu s uputstvima na oko 30 svjetskih jezika te CD s O!Direct aplikacijom i korisničkim uputama. Sve za normalan rad je tu, pogledajmo sam uređaj.

O!Play media Pro je malenih dimenzija (151.85 x 106.7 x 29.03 mm) i mase svega 175 grama. U to naravno ne ulaze dimenzije s antenom i adapterom kada je uređaj u punoj funkciji. Ipak, ne bi trebao zauzimati puno mjesta i u prosjeku je manji od klasičnih set-top boxeva kakvi se daju kupiti po domaćim dućanima tehničke opreme. Dizajnom nas je podsjetio na davno testirani ASUS EeePC 1008p čiji uspješan dizajn potpisuje Karim Rashid. To znači kako je uređaj moderan i kako će se dobro uklopiti uz TV. Što se tiče njegove uloge kao Media Playera dobro je znati kako podržava pedesetak formata i kako s te strane ne bi trebalo biti problema. podržava MPEG1, MPEG2, MPEG4, RM, RMVB, VC-1 i H.264 formate, te TRP, MP4, MOV, AVI, ASF, WMV, MKV, FLV, TS, MTS, M2TS, DAT, MPG, VOB i ISO video ekstenzije. Sa audio strane su podržani MP3, WAV, AAC, OGG, FLAC, AIFF, Dolby Digital AC3, Dolby Digital Plus, DTS 2.0 +Digital out, Dolby True HD (Passthrough), Dolby True HD (Decoding) i Tag ID3. Uređaj podržava i JPEG, BMP, PNG, GIF i TIFF formate slika, te SRT, SUB, SMI, SSA i TXT formate titlova. O!Play prepoznaje i FAT16/32, NTFS, HFS/HFS+, EXT3 datotečne sustave.

S prednje se strane nalazi IR prijemnik za daljinski upravljač, 2 u 1 čitač kartica (SD i MMC), te USB 2.0 utor. Na stražnjoj su strani DC ulaz (deklarirana potrošnja je oko 10W), još jedan USB 2.0 utor, Mini HDMI 1.3, S/PDIF Out (Optical), Composite Video i Composite Audio L/R izlazi, RJ-45 LAN konektor te antenski ulaz. Uz LAN povezivost O!Play ima ugrađenu i WiFi 802.11 b/g/n karticu za spajanje na kućnu mrežu. Ugrađeni TV Tuner je DVB-T tipa, podržava EPG i Teletekst. Ostale značajke su podrška za O!Capture, O!Direct i O!MediaShare programe te podrška za AutoPlay, Right TxT i DLNA. Sa strane internetskih servisa podržani su Acetrax, Dailymotion, Flickr, Internet Radio, Internet TV, Picasa, Podcast, RSS News, Radio, Weather, Stock Quotes, Yahoo Finance, Yahoo Weather, Youtube Leanback, YouTube i Youtube XL.

Daljinski je upravljač dosta dugačak jer je bilo potrebno udomiti veliki broj tipaka za sve funkcije koje ovaj uređaj ima. U gornjem su redu tipke za paljenje, informacije, mala i velika slova, Audio tipka, te DVD i Eject tipke. Ispod njih je alfa numerički dio, tipke Home, Like, te Menu, Options, Back i povećalo. Ispod je kružna tipka za kretanje po meniju, OK za potvrdu, a ispod su DTV, RPG, direktne tipke za Facebook i Acetrax, te ostale multimedijalne tipke. Domet daljinskog upravljača je dobar, a kvaliteta izrade je solidna. Daljinski u ruci dobro leži a navigacija kroz meni je jednostavna i čime je olakšana upotreba svih funkcija O!Playa.

Sučelje i Zaključak

Sučelje

Uređaj smo sa TV-om spojili preko HDMI kabela koji je dug 1.8m, gumen i dovoljno fleksibilan te ima pozlaćene kontakte. Po paljenju nam se otvara meni kojeg će te kasnije vidjeti, a mi smo najprije otvorili postavke uređaja. Tu nas je dočekao izbornik u kojem smo podesili jezik menija, vrijeme, audio opcije i ostale značajke uređaja. Operativni je sistem baziran na Linuxu i slično smo sučelje vidjeli kod mnogih proizvođača, a i potpuno novi korisnici bi se vrlo lako trebali snaći.

S obzirom da u meniju ne postoji Hrvatska kao regija, odabrali smo Češku i skenirali dostupne nam kanale. S obzirom na našu blizinu mađarske granice kanala je bilo tridesetak gdje su Mađari naravno u znatnoj prednosti te nude i kanale koji se moraju doplatiti. Uz TV kanale, imaju i tri radio kanala. Nama to naravno ništa ne znači s obzirom da mađarskog znamo koliko i Swahilija, no eto ne možemo ne spomenuti koliko su susjedi napredniji. Sve ovo smo ulovili sa O!Play-ovom štapnom antenom. Dolaskom na predzadnji izbornik, onaj gdje podešavamo mrežne značajke naletjeli smo na probleme. Bežičnu je mrežu naime nemoguće podesiti ukoliko nemate potpuno otvoren SSID, što smo viđali i kod drugih proizvođača. Zbog toga smo (i zbog blizine routera) koristili LAN vezu koja je radila odlično i bez potrebe za bilo kakvim podešavanjima (po defaultu uključen DHCP). S obzirom da ovaj uređaj ima mogućnost primanja streama s primjerice PC-a (O!Play Direct aplikacija koja se nalazi na CD-u) ili Android telefona (O!Play Share koja se nalazi u Google Play-u) isprobali smo i rad bežične veze. Pozitivnim ćemo ocijeniti to što uređaj prije streamanja provjeri brzinu mreže koja se u našem slučaju kretala između 12.500 i 18.500 KB/s što je bilo sasvim dovoljno i za streamanje Full HD materijala.

Osnovni meni uređaja se prikazuje u dva različita načina. Prvi je osnovni, u kojem su ikone postavljene kružno (Movies, DTV, Music, Settings, File Manager, Photo i Network), a drugi je u obliku trake kada se nalazite u DTV načinu rada (druga slika). Pri gledanju DTV-a imate mogućnost pregleda trenutno prikazanog programa pritiskom na tipku Info i naknadno na G za opis. U Hrvatskoj naravno opis ne pršti od informacija, već su tu samo osnove). EPG, tj. Electronic program guide također ne radi kod nas, kao ni mnogo toga drugoga.

Sa strane pristupu internetu tu je sveprisutni Facebook koji je počasno mjesto dobio i na daljinskom upravljaču te pristup ostatku zanimljivih internetskih servisa - Acetrax, Dailymotion, Flickr, Internet Radio, Internet TV, Picasa, Podcast, RSS News, Radio, Weather, Stock Quotes, Yahoo Finance, Yahoo Weather, Youtube Leanback, YouTube i Youtube XL. I Acetrax na daljinskom ima svoju posebnu tipku a riječ je o servisu za kupovinu ili iznajmljivanje filmova za kojeg se morate registrirati. Asus će vam pri registraciji pokloniti dva filma tj. na račun će vam sjesti 7.98 € za što možete rentati dva filma. Zgodan servis, koji vjerujemo dobro funkcionira u bogatijim zemljama. Time zaokružujemo pregled mogućnosti ovoga uistinu svestranog multimedijalnog playera koji je svo vrijeme testa (oko tri tjedna) radio besprijekorno i s lakoćom gutao sve video i audio materijale koje smo mu dali. Sa operativnim sistemom nije bilo nikakvih problema, a ako ih je i bilo u ranijim izdanjima popravljeni su sa verzijom 01.02.00 na koju smo ga updateali preko Online Upgrade servisa. Jedino oko čega se možemo malo zabrinuti je povećano zagrijavanje kada je uređaj u punom pogonu (stream HD sadržaja preko WiFi-a).

 

Zaključak

O!Play Media Pro je svestran multimedijalni proizvod koji će stvarno vaš stari televizor sa analognim tunerom solidno "opametiti". No to ne znači kako bi ga trebali nabaviti samo oni sa starijim televizorima - i bez DTV opcije ovo je odličan uređaj koji vam omogućuje osnovni pristup internatskim servisima bilo bežično ili preko LAN veze, mogućnost pregleda offline multimedijalnog sadržaja (video, slike, audio) preko dva USB 2.0 utora ili SD/MMC čitača kartica. Uz to, mogućnost streamanja sadržaja sa PC/Laptopa ili Smartphone/Tableta, koja funkcionira vrlo dobro eliminira potrebu za stalno prisutnim medijem za pohranu (npr. tvrdi disk ugrađen u uređaj). Sa strane kvalitete izrade i materijala tu Asus kao i uvijek možemo samo hvaliti. Dizajn je također pogođen pa će se ovaj O!Play dobro uklopiti u bilo koji prostor. Jedine zamjerke idu na nemogućnost dodavanja uređaja na WiFi mrežu ukoliko je SSID skriven te pojačano zagrijavanje u radu. I premda se na našem tržištu nalazi nekoliko modela O!Play uređaja, ovoga još uvijek nema. Zapravo ga je teško naći i u dućanima po svijetu. Najbliže što smo našli je model Mini koji ima nešto manje funkcionalnosti i on u Hrvatskoj košta između 550 i 600 kuna. Taj model nema TV tuner, WiFi i LAN pa je za očekivati kako će Pro model biti dosta skuplji što će mu u konačnici i odrediti sudbinu na našem tržištu.